Eğitim-Bir-Sen: Militarist Zorbalığı Lanetliyoruz

Eğitim-Bir-Sen Bartın Şube Başkanı Muhammet AKÇA'nın basın açıklaması:

Mısır’da ordunun seçilmiş cumhurbaşkanına görevden el çektirmesi, sivil yönetime karşı darbe yapması kabul edilemez. Eğitim-Bir-Sen ailesi olarak, Mısır’da halkın tercihine ve iradesine yönelik darbeyi ve darbecileri kınıyoruz.

Mısır ordusu tarafından yapılan darbe, Mısır halkının iradesini hedef almış apaçık bir zorbalık; halka ve iradesine yönelik saygısızlıktır. Mısır halkının geleceğine yönelik küresel nitelikteki bildik kirli oyunların bir parçasıdır. Demokrasiyi, hukuku, insan onurunu hiçe sayan faşist, antidemokratik bu darbe, Mısır sivil yönetiminin Filistin halkına nefes aldırmasına yönelik tavrına tahammülsüzlüğün ve Filistinlilerin geleceğine de ipotek koyma çabalarının ürünüdür.

Demokrasilerde, ne çoğunluğun azınlığa ne de azınlığın çoğunluğa tahakkümü olmaz, olamaz. Mısır’da yapılan darbeyle, çoğunluğun azınlığa ram olması istenmektedir. Mısır’ı iç çatışmalara sürükleme riski içeren ve halkın özgür iradesine yönelik bu faşist girişim, sadece Mısır’ın değil, bölgenin de dengelerinin bozulmasına kapı aralayacak sonuçlara gebedir. Bu nedenle, halk tarafından göreve getirilen Mısır’ın sivil yönetiminin görevine devam etmesini sağlayacak bölgesel ve küresel nitelikteki bütün baskı araçları devreye sokulmalı ve darbe en kısa sürede sona erdirilmelidir.

Darbecilere karşı tavır ortaya koymayan ve darbeyi kesin bir dille kınamaktan özenle kaçınan BM, AB ve ABD, tutumlarıyla, demokrasi havariliği yapanların çifte standartlarını bir kez daha sergilemiştir. Suriye’de kendi halkının kanını dökmeyi meziyet sayan Esed’e demokrasi ve seçim çağrısı yapanların, Mısır’da demokratik bir süreçte halkın desteğini alarak göreve gelen Cumhurbaşkanı Mursi’ye karşı yapılan darbeye ve anayasanın askıya alınması yönündeki açıklamalara sessiz kalması, bölgede demokrasinin hâkim olması temennilerine ilişkin beyanların samimiyetini sorgulamayı gerektiriyor. Eğitim-Bir-Sen olarak, uluslararası platformları ve demokratik ülkeleri darbecilere karşı tutum almaya, Mısır halkının kendi özgür iradesiyle göreve getirdiği sivil yönetime destek vermeye çağırıyoruz.

Demokrasilerde, seçimle gelen seçimle gider. Demokrasiye dair bu en yalın gerçek ışığında, Mısır’da ordu, anayasanın askıya alınmasına ilişkin beyanını geri çekmeli, sivil yönetim ve Mısır halkı üzerinde vesayet oluşturma çabalarından vazgeçmeli, Mısır halkının özgür iradesine saygı duymalı, bir ülkenin silahlı kuvvetlerinin görevinin ülkeyi dış tehditlere karşı korumak olduğu idrakiyle kışlasına çekilmelidir.

Mısır’ın demokratik yollarla seçilen sivil yönetimi de, en kısa sürede vesayeti kırma, tüm Mısırlıları kucaklayan demokratik ve sivil anayasayı ortak bir mutabakatla hayata geçirme, devlet-millet buluşmasını gerçekleştirme noktasındaki adımları en kısa sürede atmalıdır.

Eğitim-Bir-Sen ailesi olarak, Mısır’da halkın iradesine ve sivil yönetime yönelik darbeyi ve darbecileri lanetliyor; Mısır halkını, iradesine sahip çıkmaya, demokrasiyi önceleyen ülkeleri de Mısır’ın sivil yönetimine destek vermeye çağırıyoruz.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
MısırDarbe
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
eğitimbirsen sendika değil 6 yıl önce

mübarek akp il teşkilatı... başbakan tatili kesti olağan üstü toplantı iktidarın sarı memur sendikasıda huooop toplanıp basın açıklaması yapalım kimse yapmadan dedi heralde... ülke gündemindeki sorunlar bitti. 4+4+4 sistemi şıkır şıkır çalışıyor, yoksul öğrenciler, kalabalık sınıflar, sınav sorunları, çalınan soruların soruşturması bitti mısır derdine düştü... çok gerçekçisiniz eğitimbirssen... alkışlıyorum. suriyeyede karıştınız 57 vatandaşımız öldü. o zaman niye açıklama yapmadınız sorumlular bulunsun istihbarat eksikliğine neden olanlar cezasını çeksinler diye... bırakın artık iktidar şakşakçılığını... biraz ülke sorunları ile ilgilenin...

Avatar
egitim aciz sen 6 yıl önce

Egitim sorunlari bitti turkiye yi adtik misir a daldik. Okullarimizin sorununa deginmeyen sayin akca misir in ic islerine karisiyor. Sayin Başbakan a mi sirin gozukmeye çalışıyorsunuz? Iktidarin değil emekci nin yaninda durun tabi durusunuz varsa.... ama siz tayin icin görevlendirme icin aklama icin varsınız

Avatar
Muhammed Mursi 6 yıl önce

allah sizi bildiği gibi yapsın. sizin ümmet duyarlılığınız yokmu, sizin inanç, iffet, saygı anlayışınız yokmu. eğitim bir sen kanarya sevenler derneği mi? utanmadan buraya yorum yazık yapılan gönülden ve medeni açıklamaları kirletmeye çalışıyorsunuz. başkanımı bu değerli, sorumlu ve ümmet duyarlılığını ortaya koyan yürekli açıklamalarından dolayı tebrik ediyorum. memursenin ve eğitimbirsenin bu ülkenin inançlı insanlarının bir kalesi olduğunu ve bu kalenin ne kadar sağlam olduğunu bir kez daha anlamış olduk. oldukları yerden eğitimbirsenin her açıklamasına yanıt yollayan kiralık kalemşörleride yaptıkları sığ ve çukur yorumlardan dolayı kınıyorum. ümmet yanarkeni ümmet özgürleşmeye çalışırken sizin yaptığınız münafıklıktır. allah sizi bildiği gibi yapsın. bunada cevap veririseniz daha ne diyeyim..

Avatar
Ahmet Naim 6 yıl önce

ülkedekitüm sorunlar bitti,sıra mısıra geldi,siz sendikacımısınız? yoksa akp şakşakçısımısınız? adınıza yazık şu muhammet adını değiştirin, bir müslüman böyle olamaz.

Avatar
mahinur 6 yıl önce

bu adamın arkasında atatürk resmi yok,atatürk ülkemizi düşmanlardan kurtarmasaydı bu adamın adı ve soyadı ne olurduki.

Avatar
mustafa fehmi kubilay @Muhammed Mursi 6 yıl önce

sizin gibi zihniyete sahip olanların cumhuriyet rejimi ile birlikte yok olduğunu düşünüyordum ama yanılmışım...eğitimbirsen'in tüzüğünde ümmettin mi yoksa milletin mi meseleleri ön planda yer almakta...siz milletin meselelerini ne zaman hallettiniz de ümmetin sorunlarına düştünüz...kanarya sevenler derneğini eğitim sorunları ne kadar ilgilendiriyorsa eğitim birsen'i de o kadar ilgilendiriyor olsa gerek.mısırdaki militarist zorbalığı lanetleyenler ülkenizde uygulanan polis zorbalığına neden sessiz kaldınız...laf olsun torba dolsun...

Avatar
frigyalı zeybek 6 yıl önce

akp %36 oy oranına karşılık %50 sandalye sayısı ile istediği gibi borusunu öttürüyor.buna milli irade deniyor...mısır halkının % kaçı şeriat yönetimi istedi ki...gelen yönetim halkın büyük çoğunluğunun karşı gelmesine rağmen şeriat yönetimi getirdi.bu mudur mısır halkının milli iradesi.bu mudur savunduğunuz.bu mudur türkiyenin gelecekte arzuladığınız yönetim biçimi.herkes kendi işine baksın...muhammed akça kendinde açıklama yapma ihtiyacı duydu isen namusumuz dediğiniz öğretmene ek ödeme meselesi hakkında açıklama yap...neden bu konuda ağzını açmıyorsun...siyaset yapma hizmet yap...

Avatar
gerçekçi 6 yıl önce

sendikacılık bu işte gezi eylemcilerini desteklerken kimse size birşey demedi.sizi gidi darbeci kafalılar.