Eğitim-Bir-Sen'den önemli açıklamalar

“ TEHDİT DEĞİL, ÇÖZÜM BEKLİYORUZ SAYIN BAKAN”

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer DİNÇER, bakanlıktaki icraatlarına bağış genelgesiyle başlamıştı. Önce, okulların onlarca problemi varken böyle bir genelge yayınlayan bakanın bir çözüm önerisi de vardır diye düşündük. Ancak bakanlığının ilk ayında yıllardır çözülemeyen merkez teşkilatında köklü çözümler geliştiren bakanın, okulların ihtiyaçlarının karşılanması yönünde çözüme dair hiçbir somut adım atılmadan hesap sorma aşamasına geçmiş olması bir takım soru işaretlerini gündeme getirmektedir.

Yeni eğitim öğretim yılı başladı, ancak bu konuda hiçbir umut ışığı yokken, uygulamalar; “Bu da olmaz artık.” denilecek aşamaya geldi.
        
Bakanlığa gelen şikâyetler üzerine harekete geçen sayın bakan, bu işin kurulan timlere bırakılamayacak kadar önemli olduğunu düşünmüş olmalı ki duruma müdahale ederek, ülke çapında bütün okulların bankalardaki aile birlikleri hesap hareketlerini istemiş ve kendine kurban aramaya başlamış görünmektedir. Müfettişlere emirler verilip, okullara gönderilerek müdür avına çıkılmıştır.

Merak ediyoruz. Yıllardır çözülemeyen köklü problemlere yeni bakanımızın bulduğu çözüm bu mudur? Nereye kadar kendimizi kandırmaya devam edeceğiz? Her yıl kayıt döneminde yaşanan bu ikiyüzlülüğü ne zaman okul idarecilerinin üzerinden kaldıracaksınız? Yıllardır okul müdürleri olarak, koca koca il ve ilçe müdürlerimizin konuşmalarında şahit olduğumuz, “Bu işlerde bir yol yöntem izleyeceksiniz, projelerinizi anlatacaksınız, kısacası kazı yolacak sesini çıkartmayacaksınız, veliyi ikna edin sırtından ceketini bile alın.” türü nutukları velileriyle paylaşmama erdemliliğini gösteren okul müdürleri, bu uygulamaları hak etmemiştir.
          
 Biz, sendika olarak velilerden para toplansın, zorla bağış alınsın demiyoruz. Eğitimciler olarak sadece işimizle uğraşalım, bizi parasal işlerden uzak tutacak sistemi kurun diyoruz. Her kesimde olduğu gibi eğitim camiasında da olabilecek çürükleri ayıklayarak, cesaretle ve dürüstçe; “Biz devlet olarak okulların problemlerini çözemedik, devleti küçültelim derken emekli olan hizmetlilerin yerine yenisini almadık, okullara beş kuruş ödenek ayıramadık bu ağır yükü okul müdürlerinin omuzlarına yükledik.” diyerek kendi payına düşen sorumluluğu üzerine alan ve gereğini yapan bir bakanlık görmek istiyoruz.
           
Eğitimcilerin duygusal, onurlu ve gururlu insanlar olduğunu hatırlatarak, kirlenmiş üç beş meslek mensubunun gündemde tutularak bütün eğitim camiasının motivasyonunun bozulmasına ve çalışma azminin kırılmasına isyan ediyoruz. Öğretim yılı başlarken oluşturulan, “Öğretmenler üç ay tatil yapıyor, çok maaş alıyor, artık sekiz beş mesai yapacaklar, eğitim alacaklar, sınava tabi olacaklar, ek dersleri kesilecek.” gibi olumsuz bir havada söylenen sözlerin hiçbir amaca hizmet etmeyeceğini hatırlatıyoruz. Burada ulaşılmak istenen sonuca bütün bir eğitim camiasını karşısına alarak değil, çözümün eğitimin tüm taraflarının katkılarıyla geliştirilebileceğine inanıyoruz.

Ülkemizin geleceği çocuklarımızı, onların yaşayacağı çağa uygun yetiştirebilmek adına her türlü çalışma, hizmet içi eğitim, sınav… ne varsa hepsine varız. Sadece, insanca muamele görmek ve emeğimizin karşılığını almak şartıyla…

Bakanlık merkez teşkilatında yaptığı radikal yenilikle dikkatleri üzerine çeken sayın bakandan, önce okulların problemlerine çözüm üretmesini, ondan sonra hala velisinden zorla bağış alan okul müdürleri varsa gerekli işlemleri yapmasını talep ediyoruz. Sayın bakan bu anlayışla bağış konusunu çözeceğine inanıyor ve hala ısrar ediyorsa önerimiz; Okul Aile Birliklerinin feshedilmesi, TEFBİS sisteminin kaldırılması, parasal tüm iş ve işlemlerin okul idarelerinden alınmasıdır.

Şimdi Sayın Bakanımıza ve bakanlıktaki bütün üst düzey yöneticilere somut bir soru sormak istiyoruz. Bartın’da, 600 öğrencili, üç katlı binası olan bir okulun asgari bir hesabını yapalım:
 
1- Her kata bir temizlik elmanı + Kaloriferci, sigorta, maaş, vergi vs. 1000x3= 3000 TL.
2- Güvenlik elamanı                        :1000 TL.
3- Temizlik malzemesi                     :500 TL.
4- Kırtasiye, fotokopi, toner… vs     :600 TL.
5- Faturalar( telefon, internet..)      :100 TL.
6- DİĞER                                       :300 TL.
YAKLAŞIK TOPLAM    5.500 TL.

Okulun bir kadrolu elamanı olduğunu düşünelim, kantinden de 1000 TL. kira gelsin. Bütün bunlara rağmen her ay gerekli para yaklaşık 3.500 TL. On ay eğitim yapılan bir okulda giderler toplamı 3.500x10= 35.000 TL. (Yaz tatilinde sürekli yapılmış mı diye denetlettiğiniz boya badana giderleri hariç.)

Sayın Bakanım,
1- Okul bu kaynağı nerden sağlayacak?
2- Atayacağının yeni müdüre çözüm öneriniz nedir?
3- SGK yasasına göre kanunen işveren olarak gözüken ve maaş ödemesi yapan okul müdürleri ve Aile Birlikleri Başkanları hangi ürünü satıyorlar ki işveren statüsündedir.
4- Eğitimin temel felsefesinde sevgi, merhamet, araştırma, tartışma varken bu yönde hiçbir gündem oluşturulmadan, eğitimcilere otoriter ve baskıcı bir anlayışla yaklaşmak doğru mudur?
5- Sistemin çürümüşlüğüne çözüm aranırken, özel sektör mantığını ve liberal bakış açısını referans noktası olarak görmektense, “Etkin Denetim” sistemine geçiş yaparak yaşla kuruyu ayırmanın yoluna gidilemez mi?
6- Sorunların çözümünde insan harcama yerine, insan kazanma yolu aranması daha doğru olmaz mı?
       
Ayrıca Okul müdürleri asli görevleri olan eğitimde kaliteyi yakalama, eğitim öğretim hizmetlerini etkin bir biçimde yürütme gibi görevlerinin yanı sıra, adeta maddi imkânsızlıklar nedeniyle işletmelere dönen okullarımızda bağış toplama konusunda çok mu heveslidirler acaba. Biz biliyoruz ki okul müdürlerimiz kendi evlerinin geçimine bile bu kadar kafa yormuyorlardır. Hangi okul müdürü velilerinden okulu için para dilenme heveslisidir acaba? “En iyi müdür sorunu mahallinde çözen, sorun getirmeyen müdürdür.” anlayışından vazgeçilmeli, okullara gereken kaynak aktarılmalı ve bu yük okul müdürlerinin sırtından alınmalıdır. Bu aşamadan sonra okul müdürleri denetlenmeli, ihmali olanlara da her türlü yaptırım uygulanmalıdır.

Yıllardır kangren halini almış problemlerin çözümünde, doğru atılmış her adımın yanında olurken, yanlış uygulamalara dur diyeceğimizi kamuoyu ile paylaşırız.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
muhammet emin 9 yıl önce

muhammet hocam üyeniz olarak üzülerek söylüyorum kusura bakmayın diğer eğitim sitelerinde okudğumuz haberlerden kes kopyala yapıştır haberi yapmaktan sıkılmadınız mı ? hem siz niye mevcut siyasi yapıyı eleştiriyorsunuz eğer ki milli gençlik kültürü ile yetişmemiş olsam çokdan ayrılacağım sendikadan ama utanıyorum. size tavsiyem üretici olun, taklitçi olmayın. üretici olun fikir üretin, cümle üretin