Eğitim Sen'den 8 Mart Yürüyüşü

Bartın Eğitimsen'li Kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için 3 günlük etkinlik dizisini içinde 8 Mart 2014 Cumartesi günü Saat: 13.00 ‘te yürüyüş ve basın açıklaması yaptı.

Eğitim-Sen Bartın Şubesi Kadın Komisyonu, 6-7 ve 8 Mart’ı kapsayan üç gün süren 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında 6 Mart günü postaneden tutuklu kadınlara dayanışma için hazırladıkları kartları gönderdi.

7 Mart 2014 Cuma günü Saat: 17.00 – 17.30 arası ise renkli bir eyleme imza attı. “SESSİZ ÇIĞLIK” eylemiyle, Siyah giyen kadınlar sırt sırta dizilerek Bir saat boyunca yol üzerinde dövizlerle 1 saat sessizce bekleyerek önlerinde mumlar yakılıp sessizce beklediler. Kadın komisyonu adına kısa bir açıklama yapan Eylem Dönertaş eylemle ilgili şunları söyledi;

” Gerçekleştirdiğimiz SESSİZ ÇIĞLIK eylemiyle sessizce büyük bir çığlık atıyoruz ve diyoruz ki; “Bu eylemdeki sessizliğimiz başta cinsiyet ayrımcılığı olmak üzere, her türlü şiddet, sömürü ve ayrımcılığa son verecek eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik bir ortamın oluşturulması içindir.”

Eğitim-Sen Bartın Şubesi Kadın Komisyonu üyeleri 8 Mart 2014 Cumartesi günü kadınların Saat: 13.00 – 14.00 arası bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Sendika binasında toplanıp davullarla halay çekip oynayan kadınlar daha sonra ellerindeki dövizlerle uzun bir yürüyüş kortejiyle eski belediye önüne geldiler. Burada kadınlara uygulanan ayrımcılık ve şiddetle ilgili slogan atan kadınlar, Eğitim-Sen Bartın Şubesi Kadın Sekreteri Nurdane KAYA yaptığı basın açıklamasının ardından orada toplanan insanlarla bir süre sohbet ettikten sonra dağıldı.

Eğitim-Sen Bartın Şubesi Kadın Sekreteri Nurdane KAYA’nın basın açıklaması:

Yoksulluğa, Yolsuzluğa, Savaşa Karşı Emeğimiz, Bedenimiz, Kimliğimiz Bizimdir!

Siyasi iktidarın yolsuzluk haberleriyle birlikte tüm kirli politikalarının gözler önüne serildiği bir dönemde “8 Mart Kadınların Birlik Dayanışma ve Mücadele Günü” için alanları dolduruyor; yeni bir gelecek yaratmak için kendi irademiz ve emeğimizle mücadelemizi büyütüyoruz. Kadınların bedenleri, emekleri ve kimlikleri üzerindeki erkek egemen tahakküme sessiz kalmıyor; dünyanın her yerinde özgürlük türkümüzü söylüyoruz. Hem erkek devlete hem de cinsiyetçi kültürün her gün yeniden üretilmesine karşı kadınlar olarak geleneksel rollerimizi kırdık; bugün özgürlük, barış ve eşitlik için alanları doldurduk. Bizi görmezden gelenlere, taleplerimize kulaklarını tıkayanlara karşı kadınlar olarak “Emeğimiz, Bedenimiz, Kimliğimiz Bizimdir Yolsuzluğa ,Yoksulluğa ve Savaşa karşı Alanlardayız” diyoruz.

Kadınların Emekleri Yolsuzluk, Rant ve Yağma İçin Kullanıldı!

Ayakkabı kutularından çıkan milyon dolarlar, para sayma makineleri ve son olarak ses kayıtları ile iktidarın yolsuzluk ve rant düzeni gözler önüne serilmiştir. Yıllardır en temel ekonomik ve demokratik taleplerimizi görmezden gelen siyasi iktidarın gerçek yüzü ortaya çıkmaktadır. 12 yıldır kadınların yaşam koşullarının zorlaşması ve görünmeyen emeklerinin artması pahasına izlenen ekonomik politikalar kamu harcamalarının kısılmasına, özelleştirmelerin artmasına neden olmuştur. kamusal hizmetleri kadınların omuzlarına yükleyerek çözmeye çalışan AKP’nin bütün kirli politikaları biz kadınların emeklerinin daha fazla sömürülmesine neden olmaktadır.

Eğitim Sen’li kadınlar olarak kadınların ikili emekleri üzerine yükselen iktidarın rant, yolsuzluk ve yağma düzenini kabul etmiyoruz. Ev içlerinde görünmeyen emeğin sahibi biz kadınlar insan onuruna yakışır bir hayat için mücadelemizi ilmek ilmek örmeye devam ediyoruz.

Geleneksel Aile Vurgusu ile Talana Devam!

Kadınlara sürekli geleneksel toplumsal cinsiyet rollerini hatırlatarak “en az üç çocuk, üç te yetmez beş çocuk” baskısı yapan AKP iktidarı sermaye için gerekli ucuz iş gücünü kadınların karşılıksız olarak sağlamasını hedeflemektedir. Kürtaj hakkımızın elimizden alınmasına, nasıl doğuracağımıza, kaç tane doğuracağımıza ya da doğurmayacağımıza kadar atılan bütün adımlar bedenlerimiz üzerindeki denetimi arttırmaktadır. Aile içerisinde annelik rolüne yapılan vurgu ile biz kadınların daha fazla eve kapatılması istenmektedir. Sadece yeniden üretici rolleriyle bizleri tanımlayan eril zihniyet kadınların istihdamdaki yerlerini de bu sınırlar içinde belirlemektedir. Kadın emeğini esnek, güvencesiz, sendikasız ve düşük ücretli olarak değerlendirmek isteyen sermaye ile AKP iktidarı ortaklaşmıştır. Bu kapsamda hazırlanan kadın istihdam paketleri ile kadınlar için öncelik; ev içinde harcanan emek olarak belirlenmektedir. AKP iktidarının sosyal devletin tüm sorumluluklarından kaçınarak hayata geçirmek istediği tüm politikalar biz kadınların emeklerinin değersizleştirilmesine neden olmakta; yağma ve talan politikalarına hizmet etmektedir.

Eğitim Sen’li kadınlar olarak kadın emeğine dönük saldırılara karşı susmuyor; taleplerimizi haykırıyoruz.

Bizler güvenceli, tam zamanlı, sendikalı ve insan onuruna yakışır bir ücretle çalışmak istiyoruz. Sosyal devletin sorumluluklarını yerine getirerek; kapatılan kamu kreşlerini yeniden açmasını, en az 50 çalışanın olduğu her işyerinde kreş açılmasını talep ediyoruz.

Eğitimde Cinsiyet Eşitsizliği Derinleştiriliyor

Eğitim sistemini yap-boz tahtasına çeviren, yeni yasalarla özelleştirme ve siyasi kadrolaşmanın önünü açan AKP iktidarının tüm eğitim politikaları kadınların ikincil konumlarının sürdürülmesine neden olmaktadır.

4+4+4 modeli ile okul öncesi eğitimi ortadan kaldıran iktidar; kadınların ev içlerindeki çocuk bakım emeğini arttırmıştır. Cinsiyetçi eğitim sistemi içerisinde kız çocuklarının okullulaşması hala önemli bir sorun olarak önümüzde durmaktadır. Ortaokul ve liselere geçişlerde binlerce kız çocuğu örgün eğitim sisteminin dışında kalmıştır. Çocuk evliliklerini özendiren yönetmelikler hazırlanmış; okullar muhafazakârlaşma ve erkek egemen kültürün inşası için yeniden şekillendirilmeye çalışılmıştır. Öğrenci yurtları, kantinler, yemekhaneler hatta okullar ayrılarak kız ve erkek çocuklarının sosyalleşebilecekleri tüm alanlar yok edilmek istenmektedir.

Siyasi iktidarın eğitim alanındaki tüm saldırıları cinsiyet eşitsizliğini derinleştirmektedir.

Eğitim Sen’li kadınlar olarak laik, parasız, bilimsel, nitelikli, cinsiyet eşitlikçi ve anadilinde eğitim mücadelemizi sürdürüyoruz. İktidarın ve sermayenin tüm saldırılarına karşı eğitim hakkını savunuyor; cinsiyet eşitsizliğine karşı çıkıyoruz.

Kürt Sorunun Demokrasi ve Eşitlik Temelinde Çözümü İçin Adım Atılmıyor!

Savaş koşullarında en ağır bedeli ödeyen biz kadınlar bir yıla yakın süredir silahların susmasından dolayı memnun ancak çözüm için hiçbir mekanizmanın kurulmamasından dolayı endişeliyiz. Kürt Sorunun demokrasi, eşitlik ve özgürlükler çerçevesinde çözümü için yasal düzenlemelerin yapılmaması, uluslararası sözleşmelere aykırı olarak kadınların muhatap olarak alınmaması her an yeniden savaşın başlaması tehlikesini içermektedir. Bu süreçte kalıcı barışın inşası için iktidar bir an önce çalışmalarına başlamalıdır.

Savaştan zarar gören tüm kesimler barışın inşa sürecine katkı sunmalı; eşitlik ve demokrasi talepleri dikkate alınmalıdır. Geçmişte yapılan tüm faili-meçhul cinayetler, zorunlu göç ve çeşitli ayrımcılık politikaları ile yüzleşilmeli hakikat komisyonları kurulmalıdır. Kadınların bedenleri üzerinde yürütülen taciz, tecavüz ve şiddet yöntemlerinin tekrarlanmaması için öncelikle geçmişle hesaplaşılabilmelidir. Çatışmasızlık için toplumsal, ekonomik, sosyal ve politik tüm tedbirler alınmalıdır. Ancak AKP hükümeti; çözüm için hiçbir adım atmamak ve ertelemek konusunda ısrarcı görünmektedir.

Eğitim Sen’li kadınlar olarak iktidardakilere sesleniyoruz : Toplumsal, kalıcı ve gerçek barış için savaş çığırtkanlığından vazgeçin ve demokratikleşme için gerekli yasal ve anayasal tedbirleri alın.

8 Mart’ta Yoksulluğa, Yolsuzluğa ve Savaşa Karşı Alanlardayız!

8 Mart 1857’de New York’lu dokuma işçilerinin izinden yürüyor; tüm dünyada emeği değersizleştirilen, bedeni ve kimliği üzerinden politika üretilen kadınlar olarak kendi irademizle alanları dolduruyoruz. Kadın dayanışmasının verdiği güvenle bütün bir dünyayı değiştireceğimize inanıyoruz. Yeni bir gelecek yaratmanın kendi ellerimizde olduğunun farkında olarak;

Yaşasın 8 Mart! Yaşasın Kadın Dayanışması diyoruz.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
8 MartEğitim Sen
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.