Eğitim Sen'den Protesto

Eğitim Sen Bartın Şubesi, Bartın İl Milli Eğitim binası önünde protesto gösterisinde bulunarak basın açıklaması yaptı.

Eğitim Sen Şube Başkanı İsmet İPÇİ'nin basın açıklaması:

Eğitim Sen ve KESK’e bağlı sendikaların üyeleri, yıllardır sendikal hak ve özgürlükler mücadelesi sürecinde pek çok kez baskılara, cezalara, soruşturma ve sürgünlere, hatta görevden almalara maruz bırakılmış, siyasi iktidarın yıldırma politikaları ile hizaya getirilmeye çalışılmıştır.

Eğitim Sen üye ve yöneticilerine yönelik olarak, sendikamızın mücadele tarihiyle yaşıt hale gelen baskılar, son yıllarda KESK ve bağlı sendikalara yönelik olarak çeşitli tarihlerde başlatılan yıldırma operasyonları, gözaltı ve tutuklamaların ardından daha da şiddetlenmiştir. Bu dönemde özellikle Gezi direnişi sürecinde ülke çapında başlatılan “cadı avı”nın bütün hızıyla sürdürülmesi dikkat çekicidir. AKP’nin ideolojik çizgisinde siyasallaşmış idari makamların disiplin soruşturmaları, verdikleri sürgün ve görevden alma kararları bizler için ne ilktir, ne de son olacak gibi görünmektedir.

İLO sözleşmeleri, Anayasanın 90.maddesi, Danıştay İdari Üst Kurul kararına rağmen sendikal eylemlerimizden dolayı Bartın’da soruşturmalar devam etmektedir.

Üyelerimiz Bartın Anadolu Kız Meslek Lisesi öğretmenleri Aysun İleriler ve Sebahat Polat, gezi eylemlerine destek verdikleri için meslekten men edildiler.

Üyemiz Fen lisesi öğretmeni Mustafa Şahin hakkında, bilimsel yayınları öğrencilerine önerdiği için ‘dini duyguları rencide ettiği’ gerekçesiyle inceleme başlatılmıştır.

19 aralık 2013 tarihinde, 2014 bütçesini protesto etmek için konfederasyonumuz KESK’in aldığı karar doğrultusunda GREV e katıldığımız için yüzlerce üyemize soruşturma geçirmiş ve bazı üyelerimiz ceza almıştır. Ve bu cezaların devamının geleceğini düşünüyoruz.

Dersanelerin kapatılarak özel okullara dönüştürülmesinin teşvik edilmesi, dersane çalışanlarının mağdur edilmesi, Hükümetin, Milli Eğitim Bakanlıkğın da dört yılını tamamlamış MEB tüm idari kadrolarının görevden alınarak kadrolaşmak için çıkardığı torba yasayı taşir etmek için 26 şubat 2014 te yaptığımız GREVe yönelik yine yüzlerce üyemiz soruşturma geçirmektedir.

İmzasız dilekçelerle idarecilerimiz soruşturma geçirmektedirler.

Ulus EML de görevli üç üyemiz imzasız dilekçeler yüzünden soruşturma geçirmektedirler.

Bartın Ticaret Anadolu Lisesi müdürümüz, üyemiz Yeşim ÖNÜR bir başka imzasız dilekçe ile suçlanmaktadır. Yirmi yıldır başarılı idarecilik yapan üyemize Bartın Milli eğitim müdürlüğü, ‘kınama’ ve ‘yer değişikliği’ cezası vermiştir. Bu cezayı sürgüne dönüştüren müdürlük üyemizi Ulus Halk Eğitim Müdürlüğüne öğretmen olarak sürmüştür.

Bartın Milli eğitim müdürlüğü, çalışanlarına karşı eşit davranmamaktadır. Eğitim ve öğretim görevini unutup kendisi gibi düşünmeyenleri dışlayan tavrından vazgeçmelidir.

En temel sendikal faaliyetlerin bile suç sayıldığı, örgütlenme ve ifade özgürlüğünü önemseyen, savaşa karşı barışı savunarak demokratik tepkilerini gösteren üye ve yöneticilerimizin son derece keyfi gerekçelerle sürgün edilmesi, görevden alınmak istenmesi hangi “ileri demokrasi” anlayışına, hangi adalete, hangi hukuka sığmaktadır?

Eğitim Sen üye ve yöneticilerinin hemen her faaliyeti yeni hak ihlalleri ve sürgünlerle sonuçlanmaya başlamış olması dikkat çekicidir. Bu durum, aynı zamanda, AKP hükümetinin önünde diz çökmeyen, ona biat etmeyen KESK ve KESK’e bağlı sendikalara yönelik bir gözdağıdır. Sendikal özgürlükler, demokrasi ve barış mücadelemizi abluka altına alarak bizleri yolumuzdan döndürmek isteyenler, ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar başarılı olamayacaklardır.

KESK’e bağlı sendikaların üye ve yöneticilerine karşı uygulanan sürgün ve cezaların son dönemde artmış olması bize göre kesinlikle rastlantı değildir. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde ülkenin dört bir yanında emek ve demokrasi güçlerine karşı gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklamalar ile hukuksuz bir şekilde idari kararlarla gerçekleştirilen sürgün ve cezalandırmaların nedeni bize göre aynıdır. AKP, her konuda olduğu gibi, demokrasi ve özgürlükler konusunda da sadece kendine demokrat, kendine özgürlükçüdür. Kendisi gibi düşünmeyen, zulme karşı boyun eğmeyen herkes bugün siyasi iktidarın hedefi haline gelmiştir. Böylesine büyük bir abluka ortamında geri adım atmamız, savunduğumuz ilke ve değerlerimizden vazgeçmemiz asla mümkün değildir.

Buradan AKP hükümetine, Milli Eğitim Bakanlığı’na ve siyasi iktidarı temsil eden diğer yetkililere sesleniyoruz: Bizler, bugüne kadar olduğu gibi örgütlü mücadelemiz ile bu kuşatmayı kırmaya kararlıyız. Soruşturma, sürgün ve cezalandırmalara karşı bugüne kadar sürdürdüğümüz örgütsel ve hukuksal mücadelemiz bundan sonra da aynı kararlılıkla sürecektir. Bugüne kadar mücadelemizi engellemeyi başaramadığınız gibi, bugünden sonra da başaramayacaksınız.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Eğitim Sen
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.