Dernek Başkanı Coşkun Yılmaz, Ayhan Erdem Ekmekçi ve Hüseyin Maden’in hazır bulunduğu ziyarette Başkan Yılmaz çalışmalarını anlattı. Başkan Yılmaz derneğin genç yönetim kurulu üyelerinin proje hazırlamak için kolları sıvadığını belirerek, gençlerin birlikteliğini sağlamak istediklerini kaydetti. Yılmaz, “Herkesin fikri bizim için önemli. Fikirleri değerlendirmeli proje üretmeliyiz” dedi. 

Bartın ve Çevresinde Yaşayan Uluslular Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği yönetim kurulu üyeleri Bartın Hergün Gazetesini ziyaret etti. Yazı İşleri Müdürü Aykan Sağ ile görüşen Dernek Başkanı Coşkun Yılmaz, Ayhan Erdem Ekmekçi ve Hüseyin Maden çalışmalarını anlattı. Dernek Başkanı Yılmaz konuşmasında, “Dernek çalışmalarımız devam ediyor. Burada önemli olan ortaya güzel çalışmalar koyabilmek. Tabela dernekçiliği yapmıyoruz, lokal dernekçiliği de yapmıyoruz. Derneğin içindeki her üyemizin bizim için verdiği fikir önemlidir. Bir şeyleri, düşünceleri ifade etme anlamında düşüncelere açığız ve aynı zamanda saygılıyız. Bizim keten projemizle ilgili Almanya’dan biri aradı. Bu güzel bir şey yaptığımızın ifadesidir. Biz başladığımız bu projeyi en güzel şekilde devam ettireceğiz. Bu arada gençleri de sistemin içine alarak gençlere yönelik, kadınlara yönelik projeler hazırlanması gerektiğini düşünüyoruz. Birleşmiş Milletlere sunduğumuz proje takdir aldı. Nedeni oradaki insanlarında bu başarılı proje sayesinde teşekkür almasıdır. Bu anlamda basının da katkısı büyüktür. Gazetelerde yapılan çalışmalar yer alıyor. Biz de bunları dosyalıyoruz, arşiv yapıyoruz” dedi.

İNSANLAR PROJEYİ BENİMSEDİ

Başkan Yılmaz, gençlerin ketem tohumu projesine sahip çıktıklarını ifade ederek, “Bizim projeyi uyguladığımız köy üretici bir köydür. O köyde insanlar keteni tanıdı. Seracılığın, sebze yetiştiriciliğini dışında keten tohumunu tandılar. İlk önce ön yargıyla yaklaşmışlardı. Daha sonra gördüler ve biz bir şeyleri yanlış biliyor muşuz dediler. Gıda mühendisi geldi gıdaların nasıl saklanacağını anlattı. Köylüler bilgilendi. Bir şeyleri daha iyi anlamaya başladı. Akabinde sosyal tesis kazandırma projemiz vardı. Köydeki bir binayı müzeye çevirme projemiz var. Orada eskiden kullanılan tarım araç ve gereçlerini sergilemek, gelecek nesillere bunu anlatmak istiyoruz. Genç kuşaklar geçmişte atalarının nasıl tarım yaptığı konusunda bilgi edinsinler istiyoruz. Hoca Köyündeki insanlar artık bilinçlendi. Artık köyde internet var. Köy insanı interneti kullanıyor. Araştırıyor, öğreniyor. Gençlerin bu keten projesine sahip çıkması gerekiyor. Gençlerin kendi aralarında örgütlenmesi, iletişimi sağlaması gerekiyor. Bu memlekette biz deniz kenarında bir  dernek kursaydık, balıkçılık üzerine proje yapardık. Ama nerede yaşıyorsak o yörenin şartlarına göre, o yörenin insanına göre model yapmamız lazım. Sistemi eleştirerek, hükümeti eleştirerek bir yere varılmaz. İnsanların artık elini taşın altına sokması lazım” diye konuştu.

BİLGİLER MERKEZDE TOPLANMALI

Yeni bir proje hazırlığı  içinde olduklarını da ifade eden Başkan Yılmaz, “Dernekçilik anlamında gençlik projeleri, kadına yönelik kadın projelerini hayata geçirerek üretime dayalı çalışmak lazım. Benim yaş grubum çocuklarını yetiştiriyor. Daha sonra evlendirecek. Torun sahibi olacak. Yani bir süreç var. Gençlere baktığımızda böyle bir süreçleri yok. 33 yaşında başkandım. O dönemde ben daha farklıydım. Beynimde fırtınalar esiyordu. Toplantı yapacağım zaman ben not tutuyordum. Toplantıya hazırlanıyordum. Mesela biri bana şu soruyu sorarsa ben de ona şöyle cevap veririm diyordum. Gençleri araştırmak onlara ulaşmak lazım. Ulus’lu Bartın’lı kim bunların listesini oluşturmak lazım. Bilgisayar ortamında Antalya’ya tıklandığında Antalya’da bizim kimimiz var bilmemiz lazım. Bu fikir nereden çıktı. Isparta’da bir uçak düşmüştü hatırlarsanız. Bu uçakta Bartınlı bir profesörümüz de vardı. Bizim böyle değerlerimiz varmış. İşte bu gençler bu projenin alt yapısını hazırlıyorlar şimdi. Bir işim dolayısıyla Telekom Genel Müdürlüğünde bulundum. Tesadüfen böyle bir yerde Bartınlı bir insanla tanıştım. O insanla şimdi Bartın’ın Telekom’la ilgili sorunlarını çözdürme şansımız var. Bu bizim için bir değerdir. Örnek veriyorum Muş iline askeriniz gitti. Hemen Muş’ta bizim kimimiz var açıp bakabilmeliyiz. Bu sistemi kurmalıyız” dedi.

DERNEKLERİN GÖREVLERİ  VAR

Başkan Yılmaz ziyaret sırasında konuşmasını şu şekilde sürdürdü: Dernekler zengin ile yoksul, devlet ile millet arasında köprüdür. Sitemize reklam alarak yoksul insanlara yardım elimizi uzatabiliriz. Ekonomik kaynaklar iyi olduğunda yüksek öğrenimini sürdüren öğrencilere burs verebiliriz. O gençliği bir şekilde toparlayıp ekonomik anlamda katkı sağlayabiliriz. Bunlar sivil toplum örgütlerinin belli başlı görevleri aslında. Bizim tüzüğümüzde de bunlar var. Bizim tüzüğümüzde çevre ve güzel sanatları toparlayıcı maddeler var. Güzel sesli bir gencimizi herhangi bir etkinliğimizde değerlendirmiş olsak belli bir yere gelse bizim için artı olmaz mı? İnsanların dikkatinizi çekse daha iyi olmaz mı? O anlamda gençleri toparlamak lazım. Birlikteliği sağlamak lazım.

DAHA ÇOK ULUS’LUYA ULAŞMALIYIZ

Derneğin genç yönetim kurulu üyesi Ayhan Erdem Ekmekçi ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi:  Günümüzde bilgisayar kullanımı hızla artmakta. Teknolojiye erişim çağında insanların çoğu bilgisayarla artık iç içe yaşamaya başladı. Mesleğinizin dışında sosyallik bilgisayarda. Sosyal ağlar olsun bütün her şey bilgisayarda. Derneğin faaliyetlerini internet ortamından duyurmak olabildiğince daha fazla kitleye ulaşmak demektir. Bartın’da kim yaşıyor, hangi Ulus’lular yaşıyor? Ulus’un kökeni veya İstanbul’da ve diğer illerde Ulus’lar ne yapıyor? İlk önce çalışma yapmamız emek harcamamız lazım. 3,5 yıldır öğretmenim o kadar çok Ulus’lu tanıyorum. Önceden her gören birbirine selam verirdi. Şimdi bu Selma da ortadan kalktı. Ulus’lularla tanışmak ve bunu projelerle yaygınlaştırmalıyız. Bir yemek organizasyonu, bir satranç turnuvası düzenlenmeli. Ulus halkına gelir getirecek projeler üretmeliyiz.

Bartın Hergün

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.