İnsan Hakları Günü kutlandı

TÜRKİYE, İNSAN HAKLARI EVRENSEL BİLDİRGESİNİ İLK ONAYLAYAN ÜLKELERDEN

Bartın’da 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle tören düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Törende günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE üyesi Mehmet Asım Özdemir, “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nca kabulünün 63. yıldönümü olan bugün yüzyıllar boyunca süren bir mücadelenin ürünü olarak, insanların doğuştan ve eşit bir biçimde sahip oldukları hakları ifade eden uluslar arası bir belgenin kabul edilişinin kutlandığı bir gündür. İnsan, bir canlı türü olarak, yüzyılların birikimini bütünsel yapısında taşıyan ilkelliğinden arınmış bilinçli tek anlı örneğidir. İnsan hakları, kişiyi özrü ile yaşatacak kurallardır. Bu kurallar, insanı insan yapan kurallar olarak da tarif edilebilir. İnsan hakları 10 Aralık 1948’de başlamış bir olgu değildir. Dünya kurulalı, insana insan haklarına saygı her çağda zamana uygun olarak gösterilmiştir. İnsanların kendi istekleri dışında yaşamak zorunda bırakıldıkları şartlara tarih boyunca rastlanmıştır. Bu olguların dayanılmaz olduğu dönemlerde insanlar hoşnutsuzluklarını bir şekilde ortaya koyma zorunluluğu hissetmiştir. İnsanın değişimi ve gelişmesinin sonucunda 10 Aralık 1948’de yayınlanan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi doğmuştur. Türkiye, Birleşmiş Milletlerin kurucu üyelerinden birisi olarak İnsan hakları evrensel bildirgesini ilk onaylayan ülkeler arasında yer almış, insan hakları konusundaki önemli sözleşmelerin büyük bölümüne taraf olmuştur” dedi.

YUNUS VE MEVLANA BU TOPRAKLARDAKİ HOŞGÖRÜNÜN VE İNSAN HAKLARININ TEMELİ

Özgürlüğün değerini anlamanın en kolay yolunun onun yokluğundaki durumu kavramak olduğunu ifade eden Özdemir, “Başka bir ifadeyle özgürsüzlük, insana saygısızlığın, insanı aşağılamanın, değersizleştirmenin, tek düzeliğin, baskının, keyfi müdahalenin, medeniyetsizliğin ve insandışılaştırmanın başka bir adıdır. Düşüncesinde özgür olan her insan, toplum düzenine ne kadar uyarsa uysun, bazı sorunları çözmede bir ölçüde bile olsa, toplumla ters düşer. Başka bir deyişle insan, düşüncesinde gerçekten özgür olarak yaratılmıştır” sözlerine yer verdi. Özdemir, insan haklarının özellikle Fransız Devrimi’nin estirdiği özgürlük, eşitlik ve kardeşlik rüzgarından sonra son iki yüzyıldır tüm batı ülkelerinin anayasalarında yer aldığını ve devlet güvencesine bağlandığını belirtti. Her devletin, kendi geliştirdiği hukuk sisteminin ana ilkelerini anayasalarla ortaya koyduğunu anlatan Özdemir, “Devletler, hukuk sisteminin ana ilkelerinde en başa insan hak ve özgürlüklerini almaya başlamıştır. İnsan hakları kavramı böylesine bir süreç içinde, doğallıktan hukuksallığa geçiş yapmış ve sonrada anayasalarda yer alarak, anayasal kavramlar içinde kendisine yer edinmiştir. Mevlana’nın “Ne olursan ol yine gel” diyen pergel metaforu, Yunus’un “Yaradılanı severiz, Yaradan’dan ötürü” şeklindeki esprisi bu topraklardaki hoşgörünün ve insan haklarının temelini oluşturmaktadır” diye konuştu.

KIZ MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİSİ BİRİNCİ OLDU

Vali Yardımcısı Şefik Aydın, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Çetin, Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz, Emniyet Müdürü Mehmet Altınok ile İnsan Hakları İl Kurulu üyelerinin katıldığı törende insan hakları ile ilgili şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere protokol üyelerinde başarı belgeleri ve hediyeleri verildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Haftası etkinlikleri kapsamında okullarda insan haklarına saygı bilincini yerleştirmek amacıyla düzenlenen yarışmada Kız Meslek Lisesi öğrencilerinden Yasemin Ekmekçi’nin birinci olurken, ödülünü Vali Yardımcısı Şefik Aydın, İkinci olan İmam Hatip Lisesi’nden Nursel Erginbaş’ın ödülünü Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Çetin, üçüncü olan Endüstri Meslek Lisesi’nden Ferdi Kıran’ın ödülünü de Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz verdi. 

S.Bostancı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.