İnsan Hakları İl Kurulu'ndan Dünya İnsan Hakları Günü mesajı

İnsanlar arasında ırk, din, renk, yaş, cinsiyet ayırımı yapmadan sevgi, saygı, dostluk duygularını geliştirmek, insanın insan olmak haysiyeti ile sahip olması gereken hakların hepsine “ İnsan Hakları” denir.

İnsan hakları, kişiyi kendi özüyle yaşatacak kurallardır. İnsanın insana hükmetmesi, onu ezmesi insan onuruna yakışmayan ve kabul edilemeyecek bir davranıştır. Bu tür ayırımların yapıldığı toplumlarda kavga, çatışma, isyan eksik olmamıştır. İnsanlar arasında hak, eşitlik, adalet, özgürlük düşüncesi yaygınlaştıkça bu konuyla ilgili mücadeleler de artmıştır.

Tüm insanlık olarak her yıl, İnsan hak ve özgürlüklerinin herkes için tüm yönleriyle korunup hayata geçirildiği bir dünyaya ulaşılması  temennisiyle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününü kutlarız.

İlimizde de Dünya İnsan Hakları Günü 12 ARALIK 2011 PAZARTESİ günü Cumhuriyet Meydanı'nda, saat 10:00' da tören ile kutlanacak olup; düzenlenecek olan törene  tüm halkımız davetlidir.

İnsan Hakları İl Kurulu’nun
10 Aralık 2011 Dünya İnsan Hakları Günü  63. Yıldönümü Mesajı


İnsan haklarına saygı, günümüzde, tüm çağdaş ve demokratik ülkeler için temel ilke haline gelmiştir. Bu ilke hem uluslararası insan hakları sözleşmeleri hem de anayasalarca güvence altına alınmıştır.

63 yıl önce, 10 Aralık 1948’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca kabul edilen, ülkemiz tarafından da 6 Nisan 1949’da onaylanan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, tüm insanların hiçbir ayrım gözetilmeksizin yalnızca insan oluşlarından dolayı eşit, hür ve onurlu yaşama hakkına sahip olmalarını garanti altına almıştır. İnsan hakları, bütün insanlığın ortak değeri, bütün uygar ülkelerin ortak paydasıdır. İnsanlar arasında hiçbir zaman ayrım gözetmeksizin onlara hür, eşit bireyler olarak, insan onuruyla bağdaşan tarzda muamele etmek, insan hakları kavramının özüdür. İnsan hakları, çağdaş uygar toplumun temelidir. İnsan hakları demokrasinin vazgeçilmez unsurudur.

Türkiye Cumhuriyeti, anayasalarında insan haklarına bugüne kadar gereken önemi vererek geniş yer ayırmıştır. 1982 Anayasası’nın 2. maddesinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin nitelikleri arasında “İnsan haklarına saygılı” devlet olduğu ifade edilmiştir. Ayrıca “Devletin temel amaç ve görevleri” ni gösteren Anayasa’nın 5. maddesinde, “kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddî ve manevî varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmak” Devletin temel görevleri arasında sayılmıştır. Anayasamızın 12-74. maddeleri arasında ise, kişilerin temel hak ve ödevleri tek tek güvence altına alınmıştır. Anayasamızın 90. maddesinde, usulüne göre yürürlüğü girmiş anlaşmaların kanun hükmünde olduğu, ancak insan hakları antlaşmaları ile kanunların çatışması durumunda, insan hakları antlaşmalarının geçerli olduğu ifade edilmiştir. Böylece, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin taraf olduğu tüm insan hakları anlaşmaları ile uluslararası hukukun tanıdığı haklar Türk vatandaşlarına da tanınmıştır.

Anayasal güvence insan haklarına saygı açısından temel olmakla birlikte yeterli değildir. Bu nedenle Anayasamızda tanınan temel hak ve ödevlerden herkesin tam olarak yararlanabilmesi için insan haklarını koruma mekanizmaları geliştirilmiştir. İnsan haklarını korumada yargının ve sivil toplum kuruluşlarının yanında, yerel düzeyde insan haklarını korumak amacıyla, Ülkemizde bütün il ve ilçelerde "İnsan Hakları İl ve İlçe Kurulları" kurulmuştur. Bu kurullar, 23 Kasım 2003 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle yeniden yapılandırılmış, kurullarda sivil toplumun temsili güçlendirilmiştir.

İlimizde de kurulan; İnsan Hakları İl ve İlçe Kurulları,  insan haklarının korunması ve geliştirilmesi için çalışmalar yapmaktadır. Kurullar, öncelikle idarenin uygulamalarında vatandaşlara hoşgörü ve nezaketle yaklaşılmasını sağlamakla ve insan hakları ihlallerinin önlenmesi için gerekli çalışmaları yapmakla yükümlüdür. Hak ihlaline şahsen uğradığınız ya da tanık olduğunuz her durumda, Valilik veya Kaymakamlık binasında bulunan insan hakları danışma ve başvuru masaları aracılığı ile bu kurullara başvuruda bulunabilirsiniz.

Tüm kurum, kuruluş, bireyler ve özellikle medya tarafından insanların insan hakları konusunda bilgilendirilmesi ve hak arama bilincinin geliştirilmesine yönelik bir fırsat olarak görülmesi; insan hak ve özgürlüklerinin herkes için tüm yönleriyle korunup hayata geçirildiği bir dünyaya ulaşılması temennisiyle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününü kutlarız.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.