İş güvencesini tartışmayız

İş güvencesinin tartışıldığı günümüz ortamında konu ile ilgili açıklama yapan Eğitim-Bir-Sen Bartın Şube Başkanı Muhammet AKÇA, " 657'de değişiklik yapılmalıdır. Fakat iş güvencesini kırmızı çizgimiz olarak görüyoruz. İş güvencesini tartışmayız, tartışmaya açtırmayız noktasındaki kararlılığımızda ve tutumumuzda bir değişiklik yok ve olmayacak" dedi.

Kariyer ve liyakat sistemi güçlenmeli

Bunun yanında konuyla ilgili daha önemli bir sorunun olduğunu da ifade eden Eğitim-Bir-Sen Bartın Şube Başkanı Muhammet AKÇA, “Hangi bölümlerinde ve hükümlerinde değişiklik yapılmalı? Biz diyoruz ki; gelin kariyer ve liyakati gerçekten sisteme oturtalım. Sadakat ve güven ilişkisini, iş güvencesi temelinde yeniden şekillendirelim. Ek gösterge adaletsizliğini, kadro ve derece sistemini, ücret-emek ilişkisini insan onuru odağında, emeğin hakkını vermek amacıyla yeniden şekillendirelim. Kamu görevlilerinin sosyal güvenlik haklarını, sosyal yardımlarını büyüyen Türkiye, gelişen Türkiye, vizyon yükselten Türkiye gerçeği üzerinden yeniden düzenleyelim” çağrısında bulundu.

Reform değil, restorasyon lazım

'657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, kamu personel sisteminin anayasası hükmünde' olduğuna vurgu yapan AKÇA, “1965'den bugüne yürürlükte olan 657 sayılı Kanunun değişikliğe ihtiyacı yok demek “kafamızı kuma gömmek” olur. Elbette, değişiklik ihtiyaçları var. Ancak, bu değişikliklerin saiki, gerekçesi, yönü, yöntemi ve hedefi noktasında uzlaşma ve ortaklaşma gerekiyor reform ifadesini bu noktada riskli görüyoruz. Bizce, reforma değil restorasyona ihtiyaç var” değerlendirmesinde bulundu. 657'de değişiklik ihtiyacına ilişkin bir kesimin yoğun bir gayretle “iş güvencesi” kavramına/hakkına odaklandığını işaret eden Yalçın, “İş güvencesinin kaldırılması ya da esnetilmesi formatlı bir değişiklik, reform konsepti oluşturulmak isteniyor. Bu noktada, kararımız da kararlılığımız da net. İş güvencesini kırmızı çizgimiz olarak görüyoruz. İş güvencesini tartışmayız, tartışmaya açtırmayız noktasındaki kararlılığımızda ve tutumumuz da bir değişiklik yok ve olmayacak” diye konuştu.

FETÖ'nün kamudan temizlenmesi önemli

FETÖ yapılanması tespitinin özel bir çaba ve kararlılık gerektirdiğini belirten Eğitim-Bir-Sen Bartın Şube Başkanı Muhammet AKÇA, kamuda temizliğe destek vererek şöyle konuştu: “Elde edilen her bilgi ve belge yeni bilgilere, yeni fiillere, geçmişte işlenmiş suçlara kapı aralıyor. Bu noktada, FETÖ unsurlarının, militan ve sempatizanlarının kamudan tasfiyesi, kamu hizmeti alanından tahliyesi iki açıdan önemli. Birincisi 15 Temmuz'da yaşadığımızı tekrar yaşamamak, ikincisi ise 15 Temmuz'un asli faili olan FETÖ'nün varlığını sona erdirmek noktasındaki manipülasyonlara engel olmak.”

Sözleşmeli istihdam alanlarına sızıldı

İş güvencesini, milletin ve devletin bekası noktasındaki garantör değerlerden biri olarak gördüklerini anlatan Eğitim-Bir-Sen Bartın Şube Başkanı Muhammet AKÇA, bu durumu 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve öncesindeki süreçte bizzat yaşadıklarını ifade etti. FETÖ'nün yapılandığı, sızmadan öte işgal ve ihata düzeyinde ele geçirdiği kurumların büyük bölümünde, iş güvencesinin esnek ya da hiç olmadığına dikkati çeken AKÇA, şöyle TSK ve yargıda meslekten çıkarma ve ihraç kararlarına karşı yargı yolu kapalıydı. TÜBİTAK, KOSGEB, BTK gibi kurumlarda iş güvencesi içermeyen sözleşmeli istihdam modeli uygulanıyor. Emniyet'te personel ve amir sınıfı arasındaki ilişki, personelin her an görevden, meslekten, memuriyetten uzaklaştırılmasını, çıkarılmasını kolaylaştıracak bir içerikle düzenlenmiş. Aynı şekilde bölge ve il kalkınma ajanslarında da, karar vericiler istihdam edilenlerin işine bir anda son verme yetkisine sahip. Bu kurumlarda, iş güvencesinin hiç olmayışı ya da esnek oluşu nedeniyle, FETÖ'nün “Kumpas kur, tehdit et, boyun eğmezse boynunu vur” taktiği için oldukça elverişli bir zemin ve mevzuat hakim” diye konuştu.

Hükümetle ortak zeminde tartışalım

Türkiye'de 2002'den bugüne varan ekonomik gelişimde kamu görevlilerinin katkısının olduğunu vurgulayan AKÇA, şöyle dedi: “Eğitim-Bir-Sen Bartın Şubesi olarak; Başta 657 olmak üzere kamu personel mevzuatında değişiklik gerektiği düşüncesindeyiz. Ancak, bu değişikliğin kamu görevlilerinin haklarını eksiltmeye, beklentilerini göz ardı etmeye, teklif ve taleplerini es geçmeye dönük olmaması ön şartıyla bu düşüncedeyiz.”

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
Eğitim-Bir-Sen657
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatansever 2 yıl önce

helal olsun.. birilerine inat sendikacılık nasıl olur öğretiyorsunuz.. sahte vatan bekçi̇liği yapanlar bu tavırlarınızdan ders lamlı.. sendikacılık demek siyaset demek değil, çalışanların haklarını savunmaktır. tebrikler memursen..

Misafir Avatar
komedyen 2 yıl önce @vatansever

şu siyaset gözlüklerinizi çıkartın. doğru kimden gelirse gelsin kabul edin. adam ne demiş iş güvencesini tartışamayız demiş; bunda yanlış olan ne! ben kimseyi savunduğum için demiyorum, sendikacı hiç değilim ama doğru olanı da görmek lazım. bugün bazı sendikalar fetö üyelerini sözde fetö mağduru edebiyatı ile savunuyor, kimisi de pkk bağlantılı üyelerini.. eleştirilecekse bunlar eleştirilmeli.. çalışanların haklarını savunmayan sendikalar zaten rağbet görmeyecek ve varlığı sona erecektir.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
komedi 2 yıl önce @vatansever

yorumun ile komık duruma düştüğünü göremiyorsun değil mi? tamamıyla siyaset yapan siz değil misiniz? siyaset kurumunun borazancılığını yapıyorsunuz. dön bir bak aynaya

Beğenmedim! (5)
Avatar
Cideli 2 yıl önce

ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.