Kamu-Sen'den “Torba Kanun“ değerlendirmesi

Hangişi Yaptığı açıklamada Kanunun olumlu ve olumsuz tarafları konusunda şunları söyledi;

Türkiye Kamu-Sen’in yıllardır çözüme kavuşturulması için girişimlerde bulunduğu ve toplu görüşmelerde dile getirerek hükümete kabul ettirdiği konuların bir kısmı torba kanunla hayata geçiyor. Dokuz yıllık toplu görüşme süreci boyunca kararlaştırılan konulardan torba kanun tasarısı içine yer alan düzenlemeler, geçtiğimiz günlerde Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Türkiye Kamu-Sen’in yıllardır toplu görüşmelerde dile getirdiği ve kamu görevlilerimizin birçok sorununu çözecek olan değişiklikler Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilmesinin ardından TBMM gündemine gelecek ve yasalaşacak. Ancak toplu görüşmelerde kararlaştırılan birçok konu ise tasarıya dahil edilmeyerek yeni mağduriyetler doğurdu.

Türkiye Kamu-Sen’in mücadele ederek Torba Kanun Tasarısına dâhil ettirmeyi başardığı maddelerin yanında hükümetin memurlarımızın taleplerini görmezden gelerek tek taraflı olarak hazırlayıp tasarıya eklediği konular da bulunmaktadır. Ne yazık ki bu konular torba kanunla getirilen olumlu düzenlemelerin kazançlarını ortadan kaldıracak düzeydedir.

Türkiye Kamu-Sen’in yılardır yürüttüğü yoğun mücadele ve Tasarının Plan ve Bütçe Komisyonu çalışmaları sırasında hazırlayıp, siyasi partilere dağıttığı rapor ve öneriler ile basın açıklamaları ve TBMM önünde yapılan eylemler aracılığıyla hayata geçirilmesini sağladığı olumlu değişikliklerin memurlarımıza hayırlı olmasını dileriz.

Bununla birlikte Konfederasyonumuz, tasvip etmediği uygulamaların düzeltilmesi için girişimlerini sürdürmektedir. Çalışmalarımız, tasarının TBMM’de görüşülmesi esnasında da devam edecektir. 

A- TORBA KANUN TASARISININ OLUMLU BULUNAN TARAFLARI

1. Özürlülerin çalışma şartlarını kolaylaştırmak amacıyla tedbirler getiriliyor.
2. Özürlü ve hamile kadın memurlarımıza nöbet ve gece vardiyası verilmesi konusunda kolaylıklar sağlanıyor.
3. Analık, doğum, ölüm ve mazeret izinleri yeniden düzenleniyor.
4. Hastalık ve refakat izinleri taleplerimiz çerçevesinde düzenleniyor.
5. İl dışına çıkışta izin alma zorunluluğu kaldırılıyor.
6. Toplu müracaat ve şikâyet etme yasağı kaldırılıyor.
7. Her türlü disiplin cezasına karşı idari yargıya başvurma hakkı getiriliyor.
8. Sendika üyesi kamu görevlilerine Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında 45 TL tutarında toplu sözleşme primi getiriliyor.
9. Daha önce yalnızca 2 çocuk için ödenen çocuk yardımındaki sayı sınırı kaldırılıyor.
10. KİT’lerde I sayılı cetvele tabi personelin ek tazminat oranı üst sınırı %100’den %200’e çıkarılıyor.
11. Sözleşmeli personelin de aile yardımından faydalanması sağlanıyor.
12. Sözleşmeli personel ile yapılan hizmet sözleşmelerinden alınan damga vergisi uygulamasına son veriliyor.


B- TÜRKİYE KAMU-SEN’İN TORBA KANUN TASARISINDA KARŞI ÇIKTIĞI UYGULAMALAR

1. Sosyal diyalog mekanizması yok sayılmıştır.

Tasarının hazırlanması aşamasında memur temsilcilerinin görüşüne başvurulmamış, diyalog yolları tamamen kapatılmıştır.

2. Toplu görüşme sürecinde mutabakata varılan konular, tasarıya dâhil edilmemiştir.

Dokuz yıl boyunca yapılan toplu görüşmelerde karar altına alınan birçok konu göz ardı edilmiş, süreç yok sayılmış ve memurların sorunlarını çözebilecek, bütçeye ek yük getirmeyen mutabakat konuları nedensiz bir şekilde tasarıya eklenmemiştir.

3. Kamuya özel sektörden üst düzey yönetici atanması sağlanarak, hükümet memuru uygulamasına geçilmektedir.

Tasarıda kamuya özel sektörden üst düzey yönetici atanmasının önünü  açan madde ile kamuda kariyer ve liyakat ilkesi zedelenmekte, siyasetle özel sektör ilişkisi yasallaştırılmakta, hükümet memuru uygulamasına geçilmekte, kamunun işleyişini bilmeyen kimselerin tepeden inme bir şekilde kamuda üst düzey yönetici olabilmelerinin önü açılmaktadır.

4. Kadrosu kaldırılan memurların sürgün edilebilmelerinin önü açılmaktadır.

Kadrosu kaldırılan memurların tamamının Devlet Personel Başkanlığı  bünyesinde bir havuza gönderilerek, istekleri dışında farklı kurumlara nakil edilebilmeleri sağlanmaktadır. Bu çerçevede özellikle müfettişlerin de aynı şekilde değerlendirilerek farklı kurumlarda farklı unvanlarla değerlendirilecek olması, kamuda denetimsiz bir yapı oluşturulmasının yolunu açacak bir uygulama olarak görülmektedir. Bu uygulama kamu çalışanlarına baskı ve yıldırma politikalarının daha da sert bir şekilde sürgüne dönüşeceğinin işaretidir.

5. Kamuda kısmi zamanlı, çağrı usulüne göre, güvencesiz ve düşük ücretle eleman çalıştırmanın önü açılmaktadır.

Çalışma sürelerinin tespitinin kurumlara bırakılmasıyla, kamuda yeknesaklık zedelenmekte, işyerine gelmeden çalışma sistemi ile kamuda esnek istihdam ilkeleri yerleştirilmektedir. Esnek istihdam, çalışanın sermaye karşısında köleleştirilmesinin yoludur. Bu uygulamanın bir sonraki aşaması kamuda kısmi zamanlı çalışmanın yerleşmesidir. Böylelikle çağrı usulüne göre, düşük ücretli, güvencesiz istihdam kamuya yerleşmiş olacaktır.

6. Geçici görevlendirmelerin bir yılda 6 ayı geçemeyeceği hükme bağlanarak, sendikal baskılar ve yıldırma politikalarına yasal kılıf hazırlanmıştır.

Geçici görevlendirmelere bir üst sınır getirilmesi olumlu olmakla birlikte, toplu görüşmelerde mutabakat altına alınmasına ve konuya ilişkin 2005/14 sayılı Başbakanlık Genelgesi hükmünün geçici görevlendirmeleri, toplu görüşmelerde sağlanan mutabakata uygun olarak geçici görevlendirmeleri bir yılda 2 ay olarak sınırlamasına rağmen, tasarıda bu sürenin 6 ay olarak belirlenmesi, hem mutabakata hem yürürlükteki Başbakanlık Genelgesine hem de kadro gereklerine aykırıdır. Bu denli uzun bir süre personel ihtiyacı duyulan bir kadroya asaleten atama yapılması esas olmalıdır. Bir yılda 6 ay boyunca geçici görevlendirme yapılabilmesine imkân tanınması memurların adeta sürgün edilebilmelerinin yasal dayanağını oluşturacaktır.

7. Kamu görevlilerine ilave kademe verilmesi için öngörülen süre 6 yıldan 8 yıla çıkarılmaktadır.

Son 6 yıllık sicil notu ortalaması 90 olan kamu görevlilerine ilave bir kademe verilmesi uygulamasının, son 8 yılda disiplin cezası almamış olanlar şeklinde değiştirilmesi; memurların ilave kademe ilerlemesi elde etmesi için gerekli süreyi uzatmakta ve kamu görevlilerinin haklarında bir kısıtlamaya yol açmaktadır.

8. Sicil sisteminin kaldırılmasıyla, kamunun yapısı ve işleyişi değiştirilmek istenmektedir.

Tasarı  ile kamuda sicil sistemi kaldırılmaktadır. Böyle bir uygulama kamuda kurumların ve kurum yöneticilerinin keyfi bir şekilde yeni disiplin ve sicil uygulaması getirmesine yol açacak, yeknesaklığı, objektifliği ve adaleti zaafa uğratacaktır. Bu şekilde kamunun işleyişi büyük yara alacaktır.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.