KDMP'ında Örnek Uygulamalar meyvelerini veriyor

Ankara, Ocak 2012 - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü, UNDP-Türkiye ve WWF-Türkiye işbirliğinde yürütülen Küresel Çevre Fonu (GEF) destekli “Orman Koruma Alanları Yönetiminin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında alanda beş yerel proje destekleniyor.

Kastamonu ve Bartın’daki sivil toplum kuruluşları tarafından yürütülen projeler meyvelerini vermeye başladı. Bartın ve Çevresinde Yaşayan Uluslular Derneği tarafından yürütülen Keten İşletmeciliğinin Desteklenmesi Projesi kapsamında kurulan keten işletmeciliği ünitesinin açılışı Aralık ayı başında yapıldı. Ulus İlçesi’ne bağlı Hoca Köyü’nde gerçekleştirilen proje ile Batı Karadeniz’in geleneksel bitkisi olan keten tarımının sürdürülebilirliğinin ve keten işlemenin desteklenmesi amaçlandı.

Keten hasadından sonra hammaddenin keten lifi haline gelmesini sağlayan mengenez makinesinin kullanılacağı keten işletmeciliği ünitesi ile hem bölgede keten tarımı canlanacak, hem de geçim kaynağı çeşitlendirilmiş olacak. Bir diğer önemli adım ise Tarımsal Ürün Pazarlamasının İyileştirilmesi Projesi kapsamında ürün satış stantlarının yapılması oldu. Bartın Ulus'ta yer alan stantlar çevre köylerden gelip tarımsal ürün satışı yapan kadınlar tarafından kullanılıyor. Stantlar sayesinde tarımsal ürünler daha modern koşullarda pazarlanırken, pazarda satış yapan kadınların çalışma koşulları da iyileştirilmiş oldu. Ulus İlçesi Aşağıçerçi Köyü Kalkındırma-Güzelleştirme Ortak Mallarını Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından yürütülen projeyle köy ürünlerinin markalaşması için de bir adım atılmış oldu.

Aynı zamanda bu stantlar Küre Dağları Milli Parkı’nın tanıtımına katkı sağlıyor.

Küre Dağları Milli Parkı’nda Örnek Uygulamalar Programı kapsamında desteklenen Geleneksel Kültürün Korunması ve Kadın Emeğinin Değerlendirilmesi, Eko Turizm Tabanlı Ev Pansiyonculuğunun Geliştirilmesi ve Elektrikli Çit ile Tarımsal Üretim Alanlarının Korunması projeleri ise devam ediyor. Geleneksel Kültürün Korunması ve Kadın Emeğinin Değerlendirilmesi Projesi, Küre Dağları Milli Parkı’nın kültürel bir değeri olan yöresel kıyafetlerin korunmasını ve kadın emeğinin değerlendirilerek kadınlara alternatif bir gelir kaynağı oluşturulmasını hedefliyor. Elektrikli Çit ile Tarımsal Üretim Alanlarının Korunması Projesi ile yaban hayvanlarının tarımsal üretim alanlarına verdikleri zararların azaltılması ve yaban hayvanlarının korunmasına katkı sağlaması amaçlanıyor.

Bu projelerin Nisan 2012’de tamamlanması planlanıyor.

Eko turizm açısından uygun olan Küre Dağları Milli Parkı çevresinde yer alan köylerde eko turizm faaliyetlerinin ve ev pansiyonculuğunun desteklenmesi amacıyla yürütülen Eko Turizm Tabanlı Ev Pansiyonculuğunun Geliştirilmesi Projesi ise bu yılın sonunda tamamlanacak.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
turgut 9 yıl önce

Projenin sadece ulusta yapılması ilginç.Sadece ulus milli park sınırları içinde değil.Ayrıca, Milli parkta çok ilginçtir her yerde çatır çatır kesim var bu nasıl milli parkçılık anlamadım sayın milli park müdürüm?İnşallah bu yazımdan sonra araştırırsınız.(Mesela arıtta düzenli kesim var)
Zamanın birinde arıtın direk cideye bağlanması için yol açılmaya başlandı bu yol bölgenin milli park olması gerekçesi ile durdurulmuştu.)Hep söylüyorum bizimki tabela milli parkı.Şimdi ben burda soruyorum?
1-Milli parkımızda kaç tane milli park koruma memuru var?Vahşi yaşamı nasıl koruyacaksın koruma memuru olmadan?
2-Koruma memuru var ise bunlara tahsisli araç gereç var mı?
3-Milli parka şimdiye dek kaçtane ziyaretçi geldi?
Üzülerek söylemek zorundayım tamamen tabela milli parkıdır.Bunu bir kenara bıraktım bölgeye milli park satatüsünde olduğu için fabrika vs de kurulamıyor.EE ordaki insanlar ne yapsın ya göç edecek istanbula yada fakirlik içinde hergün milli park tabelasına bakıp oturacak.

Avatar
turgut 9 yıl önce

yorumlarım belki çok sert gelmiş olabilir fakat ya bu işi tam yapalım yada hiç yapmayalım.Sürekli dağlarda gezerim özellikle arıt bölgesinde
dağlarda canlılık çok az.Bilinçsiz avlanma vs çok yüksek niye denetimler çok yetersiz.Bir kaç keçi vs bırakıldı bırakıldığı ertesi gün çoğu avlandı.Bölgede yaşayanların bile milli parktan haberi yokken buna inanmamışken......
Bir milli park hikayesi işte