Kerkük Türk’tür Türk Kalacak

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Sezai HANGİŞİ, Irak'ın Kerkük şehrine Irak Kürt Bölgesel Yönetimince peşmerge bayrağı çekilmesiyle ilgili basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasına; Türk Diyanet Vakıf-Sen İl Temsilcisi İsmail ÜNSAL, Türk  Sağlık-Sen İl Temsilcisi Besim COŞKUN, Türk Büro-Sen İl Temsilcisi Serkan BİLGİN, Türk Kültür Sanat Sen İl Temsilcisi Sefai ÖZDAMİR ve Tür Eğitim-Sen Şube Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

Sezai Hangişi'nin basın açıklaması:

Değerli Değerli üyelerim, Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcilerim, Şube Yönetim Kurulu üyelerim, İşyeri Temsilcilerim ve Değerli Basın Mensupları ve Türk milletinin istiklal ve istikbaline gönül vermiş kıymetli Bartınlılar,

 “Yıktılar kalamızı

Sürdüler balamızı

Daha can boğazdayken

Çektiler salamızı…”

diye avaz avaz feryat eden Kerkük’e bir ses olmak, bir can olmaktır. Can Kerkük mahzundur, Can Kerkük yalnızdır, Can Kerkük gavim gardaşını beklemektedir.

“28 Mart 2017 günü Türk tarihine kara bir gün olarak geçecektir. Binlerce yıllık Türkmen kenti olan Kerkük, 28 Mart tarihi itibarı ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimince (IKBY) işgal ve ilhak edilmiş, Kerkük İl Genel Meclisi’ndeki Türkmen ve Arapların bütün itirazlarına rağmen PKK’nın en büyük destekçilerinden olan Vali Necmettin Kerim’in girişimiyle resmi günlerde Kerkük’ün tüm resmi dairelerine sözde peşmerge bayrağının asılması kararı alınmıştır.

Halbuki Türkmen şehri Kerkük resmi olarak Bağdat yönetimine bağlıdır ancak Peşmerge, 2014 yılında IŞİD’le mücadele bahanesi ile Kerkük’te yönetime “fiilen” el koymuş, uzun bir süre boyunca Kerkük’ün tapu dairelerine saldırılmış, Türkmenlere ait tapu kayıtları yok edilmek suretiyle bölgedeki Türkmen hafızası ve varlığı yok edilmek istenmiştir. Bölgeye 700 bin dolayında Peşmerge yerleştirilerek Kerkük’ün demografik yapısı değiştirilmeye çalışılmıştır.  Bütün bu çabaların amacı, Kerkük’ün Bağdat yönetiminden alınarak Peşmerge yönetimine verilmesidir.  
Diğer tarafta, PKK uzantılarının, Suriye’nin kuzeyinde tamamlamaya çalıştıkları terör koridoruna Fırat Kalkanı ile cevap verdik ama Menbiç’teki ilerlemelerine set çekilemedi. Sözde en büyük müttefikimiz de, ona karşı yaklaşmaya çalıştığımız kuzey komşumuz Rusya da PKK uzantısına desteklerini açıkça gösterdiler. Şovenist laflar yerine Süleyman Şah türbesinin bulunduğu ve resmen Türk toprağı olan bölgeyi emniyet altına almak için bir harekât yapmak aklımıza gelmedi. Hatay’a komşu Afrin’deki yapıyı oradan söküp atmadık. Sonunda orası da Ruslar tarafından korumaya alındı.

Suriye ve Irak’ta bin yıllık Türk varlığı tehdit altındadır. Türkmeneli coğrafyasının silinmesi karşısında tarihî sorumluluğunu yerine getiremeyecek olanlar Türk milletinin ve tarihin huzurunda vebal altındadırlar.

Kerkük’te yaratılmak istenen oldu-bittiye karşı Türkiye’de cılız birkaç ses dışında ciddi bir tepki yok. Kerkük hangi hesaplara kurban ediliyor, bilmek istiyoruz. Türkmeneli lideri Erşat Salihi’nin çığlıkları doğru dürüst karşılık bulamıyor.

Türkiye Kamu Sen olarak yetkili ve sorumluları göreve davet ediyoruz: Türkiye her ne kadar siyasi olarak 784 bin kilometre karelik bir yüz ölçümüne sahip olsa da gönül coğrafyamız, Doğu Türkistan’dan Adriyatik Denizi’ne, Afrika’dan Kafkasya’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyayı kapsamaktadır.

Türk Devleti Kuzey Irak yönetimine ve Irak hükümetine bölgeyle ilgili kesin ve net tavrını açıkça bildirmelidir. Kerkük’te Kuzey Irak yönetiminin bezinin resmi dairelere asılması kararı bardağı taşırmıştır. Dışişleri Bakanlığı bu oldu-bitti karşısında itidal çağrısı veya endişe belirtme dışında daha kararlı ve sert bir uyarıda bulunmalıdır. Türkmen varlığının silinmesi istikametindeki adımlara dur demelidir. Suriye’nin kuzeyindeki terör örgütü varlığını destekleyen devletlere karşı da net ve açık bir duruş ortaya konulmalıdır. Bu yapıldığı takdirde Türk milleti bir bütün olarak bu gailenin üstesinden gelinmesi için üzerine düşeni yapacaktır.

Türkiye’nin güvenliği ve bütünlüğü Kerkük’ten, Telafer’den, Tuzhurmatu’dan,  Suriye’nin kuzeyinden, Bayır Bucak’tan geçer.

Türkmeneli’ndeki Türk varlığının korunması hem insanî hem de millî bir vazifedir.

Türkiye Kamu Sen olarak her zaman Irak ve Suriye’deki Türkmen kardeşlerimizin yanındayız.

Bartın’dan gür sesle haykırıyoruz!

Kerkük Türk’tür Türk Kalacak diyoruz!

Ne mutlu Türk’üm diyene!

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Türk Eğitim-SenKerkük
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.