KESK'ten Torba Yasası'na tepki

Torba Yasası’na tepkiler sürüyor. Geçtiğimiz gün Kamu-Sen’in yapmış olduğu açıklamanın ardından KESK Bartın Şubeler Platformu tarafından Eski Belediye Binası önünde  'Torba Yasası' ile ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Eğitim Sen Bartın Şube Başkanı ve KESK Bartın Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Bayram Şimşek gerçekleştirdiği basın açıklamasında Hükümetin sermayenin çıkarları doğrultusunda yasalar çıkardığını ifade ederek “AKP Hükümeti açıklamalarında, halk iradesinin üstünlüğünden, diyalogdan bahsederken, bunun tam aksi yönde davranarak yalnızca sermaye sınıfının istediği yasaları bir an önce tek taraflı olarak çıkarmak istemekte, emekçileri ve halkı yok saymaktadır” dedi.

“AKP iktidarı her adımda “ileri” demokrasi lafları ederken; özünde ise emekçiler üzerinde baskısını daha da artırmakta, emekçilerin taleplerini görmezden gelmektedir. AKP Hükümeti açıklamalarında, halk iradesinin üstünlüğünden, diyalogdan bahsederken, bunun tam aksi yönde davranarak yalnızca sermaye sınıfının istediği yasaları bir an önce tek taraflı olarak çıkarmak istemekte, emekçileri ve halkı yok saymaktadır” diyerek konuşmasına başlayan KESK Bartın Şubeler Platformu Sözcüsü Şimşek torba yasa ile işçilerin haklarına bir saldırı yapıldığını kaydederek “AKP yeni yasaklara ve baskılara imza atmaktadır. Torba yasa tasarısı bunun tezahürüdür. AKP hükümeti meclis gündemine taşıdığı torba yasayla emekçilere yönelik yeni bir saldırı planı daha ortaya koymaktadır. Attığı her adımda halkı daha da yoksullaştıran AKP’nin son anayasa değişikliği referandumunda olduğu gibi ikiyüzlülüğü ve emekçi düşmanı olduğu bu tasarı ile bir kez daha ortaya çıkmıştır. Tasarı ile asgari ücret hesaplamasında belirlenen 16 yaş sınırı 18’e çıkarılıyor. Böylece 16-18 yaş arasındaki 200 binden fazla gencin asgari ücreti 80 TL azaltılmaktadır.  Açıkça şu denilebilir ki, çocuklarımızın 80 TL’sine göz diken bir iktidar ve sermaye ittifakı ile karşı karşıyayız. Kısmi süreli (part time) çalıştığı için sigorta primi eksik yatanlar eksik süreyi 30 güne tamamlamak için kendi ceplerinden ödeme yapacaklar, yapmazlarsa hastaneye gittiklerinde muayene olamayacaklardır” şeklinde konuştu.

“SÜRGÜNLER YASAL HALE GELECEK”

Yasa ile mesleki eğitim gören ve işyerlerinde çalışan öğrencilerin aldıkları ücretlerin de düşürüleceğini söyleyen Şimşek açıklamasına devam ederek “Tasarıda 18–29 yaş arası erkekler ile 18 yaş üstü kadınları istihdam eden işverenlerin sigorta primlerinin işveren tarafından ödenmesi gereken tutarı, işe alındıkları tarihten itibaren İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak, 30 ve daha yukarı yaşlardaki emekçiler işten atılma tehdidiyle karşılaşabilecektir. “İstihdamı teşvik ediyoruz” denilerek yapılan bu düzenlemeler, yeni işsizler yaratılması ve işsizlik fonunun yağmalanması demektir.  Şirketler kadrolu çalıştırmak yerine, sadece ihtiyacı olduğunda işçi çalıştıracak, kısa süreli çalıştırmanın yolu açılacaktır. Geriye kalan süreyi 30 güne tamamlamak için kendi cebinden primini yatıramayan hiçbir çalışan, ömür boyu emekli olamayacaktır. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yapılmak istenen değişikliklerle, sözleşmeli ve ücretli çalıştırma gibi esnek ve güvencesiz istihdam, tüm kamu alanında temel politika haline getirilecektir. Tasarı kabul edildiğinde memurlar da işçiler gibi başka kurumlara “ödünç” verilebilecek. Norm kadro fazlası kamu emekçileri “ihtiyaç fazlası personel” olarak 4/C’ye geçirilecektir. Esnek çalışma; “uzaktan çalışma”, “evden çalışma” ve “çağrı üzerine çalışma” biçiminde düzenleniyor. Bu düzenleme, kadınları ev içine hapsederken çocuk ve hasta bakımı yükünü azaltmayarak, cinsiyetçi istihdam politikalarını derinleştirecek, çift yönlü sömürüyü yasal hale getirecektir. Yeni personel rejimi “kariyer uzmanlığı” üzerine oturtulmakta, ancak sözleşmeli çalışma esas alınmaktadır. Sözleşmeli çalışanların sendika üyeliğinden bahsedilirken toplu eylem ve greve başvurmaları tamamen yasaklanmaktadır. Deneme süresi 2 aydan 4 aya çıkarılacak, karşılığında ücret ödenmeyecektir. İşsizleştirilen milyonlarca gencimizin iş bulma umutlarının sömürülmesi anlamına gelen bu düzenlemeler, işverenlerin hiçbir ücret ödemeden gençleri çalıştırıp, bir kenara atmalarının tüm kapılarını açmaktadır. Bu yasa keyfi cezalandırmaların yasasıdır.  Memurların sicil amirlerinin değiştirilmesi eliyle Vali ve kaymakamların insafına terk edilen çalışanlar, sürgün edilme, işten çıkarılma korkusu ile koşulsuz biat etmeye mecbur edilmektedir. Bu yasa, aynı zamanda İl özel idarelerinde çalışan yaklaşık 80 bin işçinin sendikasızlaştırılması demektir. Memurlar ‘kamu yararı ve hizmet gerekleri’ sebebiyle ihtiyaç duyulması halinde diğer kamu kurum ve kuruluşlarında 6 ay geçici olarak görevlendirilecekler. Eğer bu Torba yasa geçerse, sürgünler yasal hale gelecektir” ifadelerini kullandı.

“GELECEĞİMİZİN KARARTILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Hükümetin sermayenin ihtiyaçları üzerinden yasalar çıkardığını ifade eden Şimşek “Varlığını sermayeye borçlu olan AKP hükümeti bugüne kadar olduğu gibi yine sermayenin ihtiyaçları üzerinden yasalar çıkarmaya çalışmaktadır. Bu torba yasa tasarısında emekçilerin, yoksulların, işsizlerin yararına hiçbir düzenleme yoktur. AKP aldatmacasına kanmayacağız. Bizler, geleceğimizin bu yasa ile karartılmasına izin vermeyeceğiz. Emekçilerin mücadelesi AKP’nin maskesini meydanlarda düşürecek ve sırça saraylarda oturmalarına son verecek güçtedir. Bizi bize düşürmeyi amaçlayan, haklarımızı, çocuklarımızın geleceğini gasp etmeyi amaçlayan bu yasayı kabul edecek miyiz? Bu yasaya teslim olacak mıyız? Yılmadan, usanmadan mücadelemize devam edecek miyiz? Hükümete sesleniyoruz. Yasadan emek alanı ile ilgili düzenlemeleri derhal çıkartın. Torbayı ayıklayın. Bu kirli oyundan vazgeçin. Emek ve halk karşıtı politikalarda ısrarın adı olan torba yasası geri çekilinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğimiz bilinmelidir. AKP, emekçilerin sabrını daha fazla zorlamamalıdır. Emekçiler, geleceklerine ipotek koyan bu yasayı kabul etmemektedir. Yasa derhal geri çekilmelidir. Aksi halde emekçilerin elleri yakanızdan düşmeyecektir.” dedi

N.Aydemir

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ercan aycan 8 yıl önce

duydum ki MEMUR SEN de torba yasa için eylem yapacakmış. bizler hükümetin destekçisi olduğu için bu sendikaya üye olduk. eylem yaparsa ki bugüne kadar yapmadı. eğer ki yapar sa o gün istifa edeceğiz.

Avatar
fuat güner 8 yıl önce

Sen zaten üye değilsin muhakkak provakasyon yapacaksan giy memursen yeleğini basbas bağar avazıy çıktığı gadarı. Torba yasaMemursen olmasa kimbilir nasıl çıkardı. Beceremediğiniz şeyler için sendikalarınızı ve konfederasyomnarınızı karıştırmayın. Akılcı hareket edersen nerde ollman gerektişğini görürsün. MEMURSEN bu ülkenin konfederasyonudur. 5li çetenin ergenekonun pkknın derbecilerin sendikalarının hepside aynı şeye hizmet eder. lütfen asıllarla çakmaları karıştırmayalım....