Koruma ve Peyzaj Mimarlığı Sempozyumu 12-13 Mayıs Ankara

Çevre ve Orman Bakanlığının desteklediği Ankara'da Çağdaş Sanatlar Merkezi Çankaya'da gerçekleşecek sempozyumda farklı üniversite ve kamu kurumlarından 33 bildiri sunulacacak.
 
Sekreteryasını Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyelerinden Yrd.Doç.Dr. Mustafa Artar'ın yürüttüğü 2 gün sürecek sempozyumda 7 oturum ve bir Forum'da çalışmalar aktarılacak.


KORUMA ve PEYZAJ MİMARLIĞI SEMPOZYUMU
12-13 Mayıs 2011 /Çağdaş Sanatlar Merkezi-Çankaya /Ankara
 
 
DÜZENLEYEN
TMMOB Peyzaj Mimarları Odası


DESTEKLEYEN
Çevre ve Orman Bakanlığı

 
SEMPOZYUM KONULARI
Koruma ve Yasal Yönetsel Yapı
Korumanın Sosyo-Ekonomik Boyutu
Enerji-Madencilik ve Koruma
Koruma ve Kültürel Peyzajlar
Doğal Kaynaklar-Koruma ve Peyzaj Yönetimi
Kentleşme-Yerel Yönetimler ve Koruma


DÜZENLEME KURULU
Oğuz YILMAZ,  TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Başkanı
Ayşegül ORUÇKAPTAN, TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi
Redife KOLÇAK, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Genel Sekreteri
Mustafa ARTAR, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Yönetim Kurulu Üyesi
Aynur GÖNÜL, Çevre ve Orman Bakanlığı, DKMPGM, Peyzaj Koruma Şube Müdürü,
Ömer Lütfi GÜLKAL, Çevre ve Orman Bakanlığı  ÖÇKK


SEMPOZYUM SEKRETERİ
Mustafa ARTAR, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Yönetim Kurulu Üyesi
 

Amaç-Kapsam


1994 yılında TMMOB‘nin 33. Genel Kurulu ile kuruluş sürecini tamamlamış Peyzaj Mimarları Odası, ülke kaynaklarının korunarak kullanımı konusunda politikalar üretme konusunda kararlılığını kurulduğu günden bugüne sürdürmektedir. Kuruluş yıldönümü olan 13 Mayıs tarihi etkinlikleri kapsamında yurt çapında gerçekleştireceği haftalık etkinliklerin önemli bir bölümünü "Koruma ve Peyzaj Mimarlığı" konusunda davetli bir ulusal sempozyum ile sürdürmek istemekteyiz.

Ülkemizde Peyzaj Mimarlığının dört yıl süren eğitimi süresince meslektaşlarımız Peyzaj Mimarlığında Planlama-Tasarım-Onarım ve Yönetim konularında aldıkları bilgi ve birikimlerle, üniversitelerle birlikte odamızca düzenlenen kongre, sempozyum, çalıştay vb. ile güncel durumu paylaşma şansı yakalayabilmektedirler.  Ülkemizde doğa koruma ve peyzaj planlama çalışmaları, ülkemizde korunan alanlar ve yasal-yönetsel durum, kentsel ve kırsal peyzaj alanlarının korunmasında koruma kurulları ve peyzaj mimarlarının etkin rolü konularını tartışmak, Avrupa Peyzaj Sözleşmesi‘nin koruma konusunda getirecekleri, Bologna süreci ile kurumlarla ortak çalışma olanaklarının yeniden masaya yatırılması amacıyla düzenlediğimiz sempozyumda birlikte üretmeyi hedefliyoruz.
 
Bu kapsamda sempozyumun amacı; koruma ve peyzaj mimarlığı ile ilgili araştırma, bilgi ve birikimlerin paylaşılarak tartışılacağı bir ortam yaratmaktır. Konu ile ilgili deneyimlerin ve gelişmelerin kayıt altına alınması ile de sempozyumun bu alanlarda gerek bilimsel gerekse uygulama konularında çalışmalar yapanlar için yararlı olacağını düşünüyoruz. TMMOB Peyzaj Mimarları Odası, doğal ve kültürel peyzajın korunması ve kamu yararına kullanılması konularında bugüne değin üzerine düşen görevi göstermiş ve göstermeye de devam edecektir. Bu konuda oda-akademi-sektör birliktelikleri ile de gelecekte ülke kaynaklarının sürdürülebilir yaşam ilkelerine uygun kullanılacağı düşünce odağında çalışmalarını sürdürmekte kararlıdır.


iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.