Öğretmenlere Zorunlu Rotasyon Kabul Edilemez

Bartın Eğitim Sen Şube Başkanı İsmet İPCİ, Milli Eğitim Bakanı (MEB) Nabi Avcı'nın il içinde zorunlu rotasyon planlandığını açıklamasına tepki gösterdi.:

Öğretmenlere Zorunlu Rotasyon Kabul Edilemez

Milli Eğitim Bakanı (MEB) Nabi Avcı, önümüzdeki dönemde öğretmenlerin, hizmet sürelerine bağlı olarak, il içinde zorunlu rotasyona (yer değiştirme) tabi olmasının planlandığı şeklinde açıklamalar yapmış ve bu açıklamalar basına yansımıştır. Bakan Avcı, öğretmenlere rotasyon için öncelikle mevcut öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin MEB`in yeni teşkilat yasasına uygun olarak güncelleneceğini, daha sonra öğretmenlere zorunlu rotasyon konusunun gündeme geleceğini ve nihai kararı verilerek yeni yönetmelikle, eğitim yöneticilerinin ardından öğretmenlere de zorunlu rotasyonun resmen uygulanacağını açıklamıştır.  MEB`in planlamasına göre bir öğretmen bir okulda ve bir bölgede belli bir süre kaldıktan sonra kendi isteği ile okul değiştirmemesi durumunda zorunlu rotasyona tabii tutulacaktır ve bu işlemin her yıl Haziran ayında yapılması planlanmaktadır.  MEB teşkilat kanununda yapılan değişikliklerle Bakanlığın teşkilat yapısı eğitimde yaşanan yoğun piyasalaştırma uygulamaları ve "rekabetçi" mantık üzerinden baştan aşağı değiştirilmiş, yapılan değişikliklerle pek çok alanda büyük alt-üst oluşlar ve mağduriyetler yaşanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı, on binlerce öğretmen açısından yeni bir dayatma anlamına gelen, ekonomik ve sosyal olarak ciddi sorunlara yol açacak ve pek çok yönden yeni  mağduriyetler yaratması kaçınılmaz olan "öğretmenlere zorunlu rotasyon" uygulamasını aklından bile geçirmemelidir.

MEB`in zorlamasıyla on binlerce eğitim emekçisinin kendi isteği dışında rotasyona tabi tutulmak istenmesi, her konuda olduğu gibi bu konuda da siyasal referansların, yandaş sendikanın isteklerinin belirleyici olması ihtimalini küçümsenmeyecek derecede arttırmaktadır.  Eğitimde, hiçbir gerekçe eğitim emekçilerini okuttuğu öğrencisinden, oturduğu mahallesinden kopararak, zorla başka bir işyerine göndermesini haklı çıkaramaz. Böylesi bir uygulama, özellikle büyükşehirlerin sınırlarının son derece genişlediği bir dönemde açıkça "il içi sürgün" anlamına gelecek ve on binlerce eğitim emekçisinin aile ve okul yaşantısını alt-üst edebilecektir.  Milli Eğitim Bakanlığı, açıkça "il için sürgün" anlamına gelen ve pek çok yönden istismar edilebilecek "zorunlu rotasyon" uygulamasını asla gündeme getirmemelidir. MEB, öğretmenleri zorunlu rotasyona tabi tutmak yerine, gönüllülük ve tercih esasına dayalı çözümler geliştirmeli, hiç kimse kendi isteği dışında çalıştığı okuldan, çalışma arkadaşlarından ve öğrencilerinden zorla koparılmamalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimde yeni sorunlar yaratacak, okullardaki çalışma barışını tamamen bozmaya yönelik böylesi bir uygulamayı hayata geçirmeyi aklından bile geçirmemeli, eğitimin yıllardır çözüm bekleyen yapısal sorunlarına kafa yormalıdır.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Rotasyon
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yazık... 6 yıl önce

öğretmenlerin o kadar iyi çalışma şartları varken hala sızlanıyorlar ya vah vah...diğer memur grup özel sektör ne yapsın..bırakın arkadaş öğretmenlik kadar rahat meslek yok yağmur yagdı tatil kar yağdı tatil 3 ay yaz tatili ohhhhhhh değme beyimin keyfine..

Avatar
Kolaysa gel yap kardeşim.. 6 yıl önce

657 içinde en çok çalışan ve yorulan grup öğretmenlerdir..Diğer memurlar gibi bir iş tanımı ve tek sorumluluğu yok öğretmenlerin, yüzlerce öğrencinin eğitim öğretimi ve derdi telaşesiyle bazen öğrencinin velisinden çok ilgilenen meslek grubudur öğretmenlik...Hem ülkede kaç gün kar kaç gün yağmur tatili oluyor da dillendiripduruyorsunuz ha bire...Gerçi bakan bile öğretmenin çalışma saatlerini bilmezken vatandaşın bihaber yorum yapması da doğal..kısacası kolaysa gel yap..

Avatar
Kardeşim.. 6 yıl önce

Provakatiflik yapmayın kardeşim! Sağır sultan duydu artık, öğretmenin yaz tatili 3 değil 2 aydır, o da helali hoş olsun onlara, 9 ay çocukların tüm kahrını çekiyorlar..Az bile az...Senin ne iş yaptığını çok merak ediyorum yorumcu kardeş, kesin bir yerde düz maaş memurusundur ya neyse..

Avatar
@yazık 6 yıl önce

dogru söyleyeni 9 köyden kovarlar..öğretmenler yani çocuklarımızı teslim ettiğimiz eğitim insanları nın öğrencileri okutmaktan ziyade prokovatif eylemler içinde olduklarını her türlü platformda görebiliyoruz neden çünkü boş vakitleri çok...devlete millete karşı her türlü eylemin içinde onlar var yazık eğitmen arkadaşlar çok yoruluyorlar..öğretmen evleri bakınız hergün agzına kadar dolu sınıflar boş... okeye dördüncü aramakta zorlanmıyorlar ;)