Pedaldaşlar'dan BİMER'e Başvuru

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği Yönetim Kurulu, Bartın'da bisiklet yolları hakkında T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’e başvuru yaptı.

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği YK Bşk. Mustafa Artar'ın konu ile ilgili basın açıklaması:

17 Haziran 2017 tarihinde dernek üyelerimizin de katılımı ile Bartın Belediye Başkanı Sn. Cemal Akın ve ekibi tarafından açılan İnkumu Sol Sahil Bisiklet Yolu açılış turuna katıldık. Sayın başkanımıza ve ekibine Bartın'a yeni bisiklet yolu kazandırdıkları için teşekkür ederiz.

Etkinlik sırasında da belirttiğimiz ve daha önceleri de talep ettiğimiz üzere Bartın'da artan trafik sorunlarının başında kent merkezinde yoğunlaşan araç sayısı olduğunun farkındayız. Kısa mesafelerde vatandaşların özel araçlarını kullanmak isteği ve yine mal indirme-bindirme için günün her saatinde aktif olan büyük araçlar ile gereğinden fazla sayıda tarihi kent merkezindeki halk otobüsleri durakları sorunu içinden çıkılmaz hale getirmektedir.

Bu durum yerel ve merkezi yöneticileri de zorlamakta, İl Trafik Komisyonu tarafından da çok net bilinmektedir. Bartın'ın bir Ulaşım Master Planı'na gereksinimi vardır. Konunun taraflarca acilen ele alınması, bisiklet gibi çevre dostu bir aracın Bartın'da özellikle üniversite kampüslerine erişimde kullanılması için çalışmalar yapılmasını dernek üyeleri olarak bekliyoruz.

Bartın ölçeği ve kullanıcı potansiyeli itibariyle kısa sürede ülkemizin bisiklet dostu kentleri arasına girebilir. Bu manada yapılacak çalışmalara da dernek olarak her zaman katkı sunmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Bartın'da bisiklet yollarının farklı kurumlarca bir eşgüdüm içinde planlanmasının öneminine inandığımız için konu ile ilgili Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) aracılığıyla da talebimizi ilettik. Sonuç alınması ve Bartın'ın kısa sürede çalışmaları hızlandırması dileklerimizle.

Bisiklet bir kültür, bir yaşam biçimidir. Sağlıklı gelecek için bisiklete binelim.


BİMER'e yapılan başvuru metni:

Bartın'da sağlıklı yaşam için bisikletin önemine her yaptığı etkinliklerle vurgu yapan derneğimiz kurulduğu günden bu yana çeşitli aktiviteler ile de kamu kurum ve kuruluşları ile ortak çalışmalar yürütmektedir. Başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız olmak üzere, Cumhurbaşkanımız himayelerinde Sağlık Bakanlığının bisiklet üzerinden yapmış olduğu çalışmalar takdire şayan olmak üzere, derneğimiz çalışmaları ile de örtüşmekte ve bisikletin bir spor aracı olmaktan öte ulaşım aracı olarak kullanılmasının da önünü açmaktadır. Nitekim Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Bisiklet Yolu Projeleri, 03.11.2015 tarihli ve 29521 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan "Şehir İçi Yollarda Bisiklet Yolları, Bisiklet İstasyonları ve Bisiklet Park Yerleri Tasarımına ve Yapımına Dair Yönetmelik” hükümlerine göre yerel yönetimlere önerilmekte, bazı belediyeler de bu anlamda çalışmalar yapmaktadır. Bartın ilinde ilk bisiklet yolu Kozcağız Beldesinde yaklaşık 1700 metre olarak planlanmış, devamında yeni açılışı yapılan ve Bartın Belediyesinde İnkumu beldesinde tamamlanmış bisiklet yolu ile devam etmiştir. Dernek yönetimi olarak başta bakanlığınız ve ilgili diğer kurumlardan özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünün de ortaklaşa çalışmaları ile bisikletli yol ağının ilimizde de gelişeceğine inancımız tamdır. Bu noktada ;

1. Bartın ilinde Bakanlığınız taşra teşkilatları tarafından projelendirilmiş bisiklet yolları var mıdır?

2. Belediyelerin sorumlu olmadığı kent içi çevre yolları ve belediye sınırları ve kontrolu altında olmayan yolarda Karayolları genel Müdürlüğü ile ortak bisiklet yolları yapımı planlanmakta mıdır?

3. Yaklaşık 70 bin nüfuslu Bartın'da 15 bin üniversite öğrencisi bulunmaktadır. Bunların neredeyse tamamı potansiyel bisiklet kullanıcısıdır. Üniversite kampüslerine giden bağlantı yollarının bir kısmı belediye sorumlulğunda bir kısmı da Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluğundadır. Bu yollarda gerek trafik sorununun azaltılması , gerekse gençlerin kısa sürede ve temiz çevrenin önemi bileşeni bisiklet ile varacağı noktalara erişim sağlayabilmesi kentin geleceği açısından da önem taşımaktadır. Nitekim derneğimizden de kentteki STKlar aracılığıyla da yerel ve merkezi yönetim temsilcilerinden de bu anlamda beklentiler çeşitli zamanlarda iletilmektedir. Bartın bisiklet dostu bir kent olabilecek midir?

4. Kentte bisiklet yolları olmadığı için özellikle halk pazarlarının kurulduğu Salı ve Cuma günleri trafik içinden çıkılmayacak derecede hem yaya hem de bisikletlileri tehdit etmektedir. İl trafik komisyonunun özellikle yaya erişimi ve bisikletli erişimi özendirici çalışmaları var mıdır? Yoksa planlanması, varsa da geliştirilmesi için dernek yönetimi ve üyelerimizde hazır olduğumuzun bilinmesinde yarar vardır.

Bisiklet bir kültürdür. Başta Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan talimatı ile Sağlık Bakanlığınca dağıtımı yapılan bisikletlerin kent yaşamına aktif katılımının en önemli parçası bisiklet yollarıdır. Konunun ivedi şekilde incelenerek tarafımıza bilgi verilmesini, yapılacak proje ve eğitim çalışmalarına da katkı sunma niyetimizi ifade etmek isteriz.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
Pedaldaşlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Berkecan 1 yıl önce

pedaldaşlar da mı siyaset yapmaya başladı?