PMO Uluslararası İlişkiler Komisyonu Toplantısı

Peyzaj Mimarları Odası'ndan yapılan basın açıklaması:

Odamızın  2009 yılı Kasım ayında gerçekleşen EFLA (Avrupa Peyzaj Mimarlığı Federasyonu-European Federation for Landscape Architecture) Genel Kurulu ile EFLA‘ya tam üyeliliğe kabulünün ardından yoğunlaşan uluslararası ilişkiler çalışmalarının EFLA- İFLA ile birlikte mesleğimiz ve eğitimimizin uluslararası yapılanma çalışmalarının takip edilebilmesi amaçlı Uluslararası İlişkiler Komisyonu (UİK)kurulmuş olup, çalışma yönergesi hazırlanmıştır.

Komisyon ile uluslararası ilişkiler çalışmaları, EFLA- IFLA ile birlikte mesleğimiz ve eğitimimizin uluslararası yapılanmaları olan ICOMOS, CELA, UNESCO,  ECLAS ve Le NOTRE gibi peyzaj mimarlığında uluslararası arenada yaşanan bilimsel-teknik ve pratik gelişim-değişim ve dönüşümleri takip edebilmek ve ülkeler arası karşılaştırmalarının yapılmasına olanak sağlayabilecek çalışmaların yapılması hedeflenmektedir.

Özellikle uluslararası platformlarda son yıllarda sayıları giderek yükselen ve önemli görevlerde bulunan üyelerimizin olması büyük gurur kaynağı olmaktadır. Peyzaj mimarlığı eğitimi veren akademilerden oluşan ECLAS ‘ın (Avrupa Peyzaj Mimarlığı Okulları Konseyi- European Council of Landscape Architecture Schools) 2. başkanlığını yürütmekte olan üyemiz Prof.Dr. Nilgül KARADENİZ ve beraberinde Le NOTRE yönlendirme Komitesi üyesi  Prof. Dr. Veli ORTAÇEŞME‘nin çalışmalarının odamıza aktarılması ve ortaklaştırılmasını önemsemekteyiz. EFLA ve IFLA‘da Odamızı temsilen bu güne kadar yer alan ve çalışmalarını odamıza aktaran Sn. Ayşegül ORUÇKAPTAN, Sn. Gaye ÇULCUOĞLU ve Sn. Mustafa ARTAR‘ın bilgi aktarımının sağlanması ve mesleğimizin sorun çözüm odaklı tespitlerinin yapılması ile de komisyon hedeflerini karşılama yolunda çalışmaları sürdürecektir.

Odamız Uluslararası İlişkiler Komisyonu(UİK) ; Sn. Ayşegül ORUÇKAPTAN, Sn. Mustafa ARTAR, Sn. Nilgül KARADENİZ(Ankara Ün.), Sn. Veli ORTAÇEŞME (Akdeniz Ün.), Sn. Gaye ÇULCUOĞLU, Sn. Oktan NALBANTOĞLU(Bilkent Ün.), Sn. K. Tuluhan YILMAZ, Sn. Muzaffer YÜCEL (Çukurova Ün.), Sn. Hayriye EŞBAH (İTÜ), Sn. Mehmet SABAZ (Bartın Ün.)Sn. Bahar BAŞER (Okan Ün.), Sn. İpek ALTUĞ (Ege Ün.), Sn. Başak ÖZER (İTÜ doktora), Barış IŞIK, Arzu NUHOĞLU ve Redife KOLÇAK‘ tan oluşmaktadır.

Oda Genel başkanı Sn. Oğuz YILMAZ‘ın Odamız ve Uluslararası İlişkiler Komisyonu çalışmalarından beklentisini açıklayarak başlattığı toplantıda Odamız Yönetim Kurulundan Sn. Sultan GÜNDÜZ, Sn. Veli KOCA‘nın da hazır bulunduğu toplantıya, TMMOB Yönetim Kurulu‘nda Yürütme Kurulu üyesi olarak görev yapan Sn.Ayşegül ORUÇKAPTAN aynı gün ve saatlerde TMMOB Yönetim Kurulu toplantısı olması, Sn. Veli ORTAÇEŞME ve Sn. Muzaffer YÜCEL‘in çalışma takvimine uygun olmaması ve İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı ve Komisyon üyesi olan Barış IŞIK ve Yönetim kurulu üyesi Sn. Arzu NUHOĞLU‘nun şube çalışmalarındaki aynı gün farklı bir programları olması nedeni ile katılamama mazeretleri iletilmiş ve 10 Aralık 2011 tarihinde diğer komisyon üyelerinin katılımı ile başarı ile gerçekleştirilmiştir.

Beklentilerinin sunulması ardından,   ECLAS ile İlişkiler-LE:NOTRE Projesi üzerine Sn. Nilgül Karadeniz,  UNESCO ve ICOMOS Türkiye temsilcileri ile Odamızın bu güne kadar gerçekleştirildiği görüşme ve ortak proje çalışmaları hakkında Sn. Redife KOLÇAK,  IFLA - EFLA Üyelik süreci ve bugünkü durum  ve  EFLA 2011 Bölge Kongresi ve Genel Kurulu hakkında Sn. Mustafa Artar‘ın bilgi aktardığı toplantıda , EFLA-IFLA Üyelik Tartışmaları ve Öneriler , İstanbul 2008- Uluslararası Peyzaj Mimarlığı Sempozyumu Değerlendirmesi "Türkiye‘de ve Akdeniz Ülkelerinde Peyzaj Mimarlığı‘nın Geleceği: Kimlik ve Hedefler" 17-18 Ekim 2008 / Sempozyumunun değerlendirilmesi ve benzer etkinliklerle ilgili hedef çalışma programları hazırlanması, IFLA Dünya Kongresi ve EFLA Bölge Kongrelerinin Türkiye‘de gerçekleştirilmesi üzerine görüşmeler, geleceğe bakış, sonuç ve öneriler üzerine verimli, ilke kararların ve hedef etkinlikler için ön kararlarının alındığı bir toplantı gerçekleştirilmiştir.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Mustafa ArtarPMO
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.