Sessiz ve Tepkisiz Kalmayacağız

Firuzan ÖZEN'in basın açıklaması:

Uzunca bir süredir sendikalara, emek ve demokrasi mücadelesi yürüten kesimlere yönelik olarak yoğun baskı ve sindirme uygulamaları yaşandığı bilinmektedir.

KESK’in örgütlü gücünü ve mücadelesini, sendikal mücadele alanında engelleyemeyenler, kamuoyunun kafasında soru işaretleri yaratmak amacıyla, KESK’i ve bağlı sendikaları yarattıkları “kara propaganda” ile yıpratmaya çalışmaktadır. Bu şekilde hem kamu emekçileri mücadelesini zayıflatmak hem de kamuda sadece hükümet güdümlü konfederasyon ve sendikaların yetkili olmasını sağlamanın hedeflendiği açıktır. 2012 yılı itibariyle 11 hizmet kolunun 10’unda Memur Sen’e bağlı sendikaların yetkili hale gelmesi, bu görüşümüzü doğrulamaktadır.

Bir yılı aşkın bir süredir istikrarlı bir şekilde sendikalarımıza yönelik olarak yürütülen baskı ve sindirme politikaları, yaşanan gözaltı ve tutuklamaların gerçek nedenleri tüm kamuoyu tarafından bilinmektedir. Gözaltına alınan üye ve yöneticilerimize sorulan soruların tamamen sendikal faaliyetlerimiz ile ilgili olması, KESK’i yıpratmaya, etkisizleştirmeye çalışanların siyasi iktidarın talimatları doğrultusunda hareket ettiğini ve KESK’in sendikal mücadelesine tamamen “iktidarın gözü” ile baktıklarını göstermektedir.

AKP hükümeti, doğrudan kendi denetimine aldığı ve kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirdiği yargı ve emniyet güçleri aracılığıyla, karşısında tehdit olarak gördüğü herkesi, her kurumu ve sendikalarımızı, her açıdan “şaibeli” operasyonlarla bertaraf etmeye çalışmaktadır. Bu amaçla en temel sendikal faaliyetlerimizin “yasa dışı” göstermek isteyenler, sendika üye ve yöneticilerimize “suçlu” muamelesi yaparak mücadelemizi zayıflatmayı hedefleyenler asla bu amaçlarına ulaşamayacaklardır.

Bugün KESK ve KESK’e bağlı sendikaların iktidarın hedefi haline getirilmesi, önümüzdeki dönemde gerek 4+4+4 eğitim modelinin yaratacağı kaos süreci, gerekse başta kıdem tazminatlarının gaspı olmak üzere, emek alanında yoğunlaşması beklenen saldırılara karşı güçlü bir karşı koyuşun engellenmesini amaçlamaktadır. En azından bu yönce oluşacak bir mücadele cephesinin parçalanarak zayıflatılması ve etkisiz hale getirilmesi amacıyla KESK gibi önemli bir dinamiğin hedef seçilmiş olması şaşırtıcı değildir.

Sendikalara ve sendikal mücadeleye yönelik bu hukuksuzluk, keyfi gözaltılar ve akla ziyan suçlamalar, yargının ve emniyetin genel olarak topluma ve toplumun örgütlü, muhalif güçlerine yok “edilmesi gereken düşman” olarak baktığının görülmesi açısından önemlidir. Türkiye’de 3. yargı paketi sonrasında katillerin ve canilerin salıverilip, seçilmiş vekillerin, gazeteci, bilim insanları ve sendikacıların hala tutuklu olması, bir süredir tartışılan “adalet” ve “hukuk” kavramlarının bütün anlamını yitirdiğini göstermektedir.

20 yılı aşkın süredir kamu emekçileri mücadelesinin en ileri ve en kitlesel gücü olan sendikalarımıza yönelik olarak gerçekleştirilen operasyonlar, gelecekten kaygı duyan, hak ve çıkarları içim mücadele etmekten başka çıkar yol görmeyen tüm mücadeleci kesimlerine yönelik açık bir gözdağı ve meydan okumadır.

Türkiye’nin her yerinde örgütlü, farklı siyasi görüş ve etnik kimliklere sahip yüz binlerce üyesi olan bir konfederasyonun, siyasi amaçlarla bizzat emniyet ve yargı tarafından kuşatılmak istenmesine sessiz ve tepkisiz kalmayacağız. Hiçbir iktidar, hiçbir güç, KESK’in ve KESK’e bağlı sendikaların fiili meşru mücadelesini sorgulayamaz, sorgulatmayız. Giderek artan baskı ve sindirme politikalarına rağmen, yıllardır savunduğumuz ilke ve değerlerin rehberliğinde mücadelemize devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmamalıdır.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.