Torba Yasa Tasarısı Protesto Edildi

Eğitim-Sen Genel Merkezi'nin Torba Yasası ile ilgili olarak tüm ilerde organize ettiği basın açıklaması Bartın'da da yapıldı. Arap Camii önünde toplanan grup adına açıklama yapan Eğitim-Sen Şube Başkanı ve KESK Bartın Şubeler Platformu Sözcüsü Bayram Şimşek AKP'nin iktidara geldiği günden bu yana gerçekleştirdiği tüm yasa ve anayasa değişikliklerinin, emeğiyle geçinen herkesin hayatını zorlaştırdığını kaydetti.

"KAMU EMEKÇİLERİNİN İŞ GÜVENCESİNİ ELLERİNDEN ALACAKLAR"

Kamuoyunda torba yasa olarak bilinen yasa tasarısının önemli amaçlarından birinin de kamu emekçilerinin iş güvencesini ellerinden almak olduğunu savunan Şimşek, yapılmak istenen değişikliğin özel sektördeki yöneticilerin, kamu kesiminde üst düzey bürokrat olarak atanabilmesinin önünü açtığını ifade etti. Söz konusu bürokratlar ile kamu alanının tamamen siyasallaşacağını öne süren Şimşek şöyle konuştu: "2002 yılından bu yana iktidarda olan AKP hükümeti sürdürdüğü neo liberal politikalar ile ülke tarihinde görülmemiş bir sermaye desteğini arkasına almıştır. Halka dayanmayan bir anlayışla hareket eden, varlığını sermayeye borçlu olan AKP bu süreç içinde hem ekonomik hem de sosyal alanda, başta emekçiler olmak üzere toplumun ezilen bütün kesimleri üzerinde baskıcı ve otoriter uygulamaları hayata geçirmiştir. Kamuoyunda torba yasa olarak bilinen tasarı ile AKP hükümeti, emekçilere yönelik bir saldırı planı daha ortaya koymaktadır. Bu yasanın amacı, işverene her türlü kolaylığı sağlarken; emekçilerin ücretlerini düşürmek, engellilerin istihdamını azaltmak, çalışma saatlerini yükseltmek, kamu emekçilerinin sürgüne yollanmasının önünü açmak, belediyelerin taşeronlaşmasını hızlandırmak, alın terimizle biriktirdiğimiz işsizlik fonunu kalıcı olarak işverene açmak, esnek çalışmayla iş güvencesini kaldırmak, kamuda kadrolaşmayı ve biat kültürünü yaygınlaştıracak rekabetçi bir anlayışın hâkim olduğu bir yapı inşa etmektir. AKP hükümeti böylece iş hayatından tutun da sosyal hayata kadar birçok alanda otoritenin-iktidarın mutlak üstünlüğünü sağlamaya çalışmaktadır. AKP iktidarı açısından, seçim öncesi egemen sınıfın güvenini yeniden sağlamak, hala kendisinin tek alternatif olduğunu düşündürmek ve olası bir iktidarda kimlere hizmette kusur etmeyeceğini göstermesi bakımından bu yasa ayrı bir öneme sahiptir. Bu bağlamda Türkiye'de demokrasi krizdedir ve bu torba yasa tasarısı Abdülhamit uygulamalarına örnektir. Bu yasa faşizan zihniyetin, vahşi kapitalizmin ve neo liberal politikaların saldırışıdır."

"TORBA YASASI HAKLARA SALDIRI YASASIDIR"

"Biz emekçiler iktidarların halkın, emekçilerin, yoksulun, gençliğin, ezilenlerin menfaatleri için çalışması gerektiğine inanıyoruz. Bütün bu nedenlerle bu torba yasayı engellemek için sesimizi yükseltiyoruz. Esnek çalışma koşullarına, güvencesizleştirilmeye, ekmeğimizin küçültülmesine, çalışma saatlerinin uzatılmasına, taşeronlaştırmaya, birikimlerimizin sermayeye sunulmasına, asgari ücrete razı edilmeye, sürgüne yollanmaya, kötü çalışma koşullarına, sömürüye, baskıya, şiddete karşı sesimizi yükseltiyoruz. Biz emekçiler, bu yıkıcı, yok edici anlayışa, bu görmezden gelme tavra karşı bu yasa üzerinde bir direniş hattı örgütlemek zorundayız. Bu bağlamda toplumun bütün kesimlerine, emek ve dayanışma örgütlerine, gençliğe, demokratik kitle örgütlerine; vahşi kapitalist saldırılara ve neo liberal politikalara karşı; emek, eşitlik, demokrasi ve özgürlük mücadelesi için ortaklaşa verdiğimiz mücadelede birlik olma çağrısını yineliyoruz. Buradan bir kez daha KESK olarak sesleniyoruz" diyerek de mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerinin mesajını veren Şimşek sözlerine devam ederek "Torba yasasında işçi ve emekçilerin çalışma hayatlarının kuralsızlaştırma vardır. İşçi ve emekçiler bu yasanın geçmemesi için birlikte mücadele etmelidir. Torba yasası belediye ve il özel idaresinde çalışan işçilerin sürgüne gönderilmesine yol açacak, onay alınmadan yurdun dört yanında köle gibi dolaştırılacaklardır. Torba yasası birçok yönüyle emekçilerin kazanılmış haklarını da ortadan kaldırmayı hedefleyen bir saldırı yasasıdır. KESK , bu saldırı yasasının geri püskürtülmesi için mücadeleye devam edecektir, "Buradan TÜRK-İŞ, DİSK, HAK-İŞ, KAMU-SEN ve MEMUR-SEN Konfederasyonlarına bir çağrıda bulunuyoruz. Geleceğimizi tehdit eden bu saldırı yasasına karşı gelin birlikte mücadele edelim ve emekçilerin başına geçirilmek istenen torbayı AKP'nin başına geçirelim. Unutmayalım ki, sessiz kalmak onaylamaktır; sessiz kalmayalım! Tarih sessiz ve suskun kalanları unutmayacaktır. Bütün bu nedenlerle KESK olarak Ankara'da TBMM'de, Türkiye'nin diğer illerinde ise alanlardayız. Mücadelemiz meydanlarda en geniş emek ve demokrasi güçlerinin ortak mücadelesi ile sonuna değin sürecektir! Bu süreçte biz emekçiler; emek ve demokrasi için, baskıcı uygulamalara, yıkıcı, yok edici, tavsiyeci anlayışa karşı durmak için meydanlarda olacağız. Mevcut taleplerimiz görmezden gelinmeye devam ederse meşru eylemliklerimiz her geçen gün artarak, güçlenerek, çoğalarak emek ve demokrasi güçleriyle daha da yükselecektir" dedi.

N.Aydemir

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.