Türk Eğitim Sen İstişare Toplantısı

Türk Eğitim-Sen Bartın Şubesi, şube yönetimi, ilçe temsilcileri, şube kadın komisyonu ve işyeri temsilcileri ile istişare toplantısı gerçekleştirdi.

Türk Eğitim Sen Şube başkanı Sezai Hangişi'nin toplantıda yaptığı konuşma:

Değerli Yönetim Kurulu arkadaşlarım, İlçe Temsilcilerimiz, Kadın Komisyonu Üyelerimiz, İşyeri Temsilcilerimiz ve yazılı ve görsel basınımızın kıymetli temsilcileri; İstişare toplantımıza hoş geldiniz, sefalar getirdiniz, şeref verdiniz. Hepinizin bildiği gibi eğitim camiasında büyük sorunlar yaşanmaktadır. Her şey den önce eğitim camiasında adalet kalmadı, hak kalmadı, hukuk kalmadı, karşılıklı güven kalmadı, çalışma barışı kalmadı. Bir girdabın içine girdik, bir cenderenin içine girdik ve hızla çıkmaza doğru gidiyoruz. Bu durumda Bartın’da eğitimin durumu ne olacak, geleceğimiz olan çocuklarımızın durumu ne olacak, çalışanların hali ne olacak. Çalışanların mutsuz ve umutsuz olduğu ortamda başarının yakalanması mümkün değil, eğitimin yap boza döndüğü günümüzde bir santim ilerlememiz mümkün değil.

BARTIN’DA YAPILAN ATAMALARDA ÇOK SAYIDA HAKSIZLIK YAPILDI

Bir yıldan beri Milli Eğitimde mülakatlı atamalarla başımız belada. İlimizde çok sayıda haksız, hukuksuz ve etik olmayan atama yapıldı. Şöyle ki Bartın Hasan Sabri ÇAVUŞOĞLU Fen Lisesine, Ulus Şehit Erkan YALÇIN Çok Programlı Anadolu Lisesine ve Kurucaşile Halk Eğitim Merkezine yapılan Müdür atamaları hukuksuz.

Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğin 5. Maddesinin c bendi der ki; Görevlendirileceği eğitim kurumuna, görevlendirileceği tarihte alanı itibarıyla öğretmen olarak atanabilme şartını taşıyor olmak,

Şimdi bu saydığımız okul ve kurumlara bu maddedeki şartları taşımayan kişiler atanmış durumda. Bizim isteğimiz bu atamaların bir an önce iptal olması ve kanuni şartları taşıyanların atamalarının yapılmasıdır. Bu hukuksuz atamaları hukuk yoluyla bertaraf etmek için sonuna kadar gideceğiz.

Aynı zamanda yine ilimizde çok sayıda etik ve objektif olmayan, akraba ilişkilerinin ağır bastığı ve bir sendika yöneticilerinin hepsinin müdür olarak atandığı bir süreç yaşadık. Çok sayıda kardeş, karı-koca, kuzen atamalarının yaşandığı bir süreçteyiz. Bu durum mülakatlı atamanın ne kadar çok gayri ahlaki yapıldığının göstergesidir.

Biz, Noel konusunda duyarlılık gösteren sayın İl Milli Eğitim Müdürünün bu kadar haksızlık yaşanırken de aynı düzeyde duyarlılık göstermesini isterdik. Daha yeni geldiği Bartın’da tanımadığı bilmediği okul müdürlerini kasıtlı ve art niyetli bir şekilde düşük puan vererek elenmesine sebep olduğunu bilmeyen yok. Türk Eğitim-Sen üyesi müdürler elenirken yandaş sendika üyesi müdürlerin hepsinin 95-99 puanlarla atandığını hepimiz biliyoruz. Mahkeme sonuçları da bizi haklı çıkardı ve dava açan tüm arkadaşlarımız davalarını kazandılar ancak yine türlü ayak oyunlarıyla engellendiler. Biz hukuk yollarını sonuna kadar kullanacağız ama siz kul hakkı ile ahirete gittiğinizde ne yapacaksınız, Allah bilir!

BİZ ZOR VE ÇİLELİ YOLU SEÇTİK

Bu yol bir günlük, bir yıllık bir yol değildir. Bu dava gerçekten kutlu bir davadır. Çünkü Türk Eğitim-Sen ve Türkiye Kamu-Sen mensupları olarak, ülkenin varlığını inşa edeceğiz ve gelecekte çocuklarımıza, torunlarımıza bu bayrağı teslim edeceğiz. Birbirimizden aldığımız güçle yolumuza devam edeceğiz. Elbette ki biz kolayı seçmedik. Eğer ki kolayı seçmiş olsaydık makam ve mevki uğruna kişiliğini, karakterini, şahsiyetini satan insanlarla aynı olurduk. Bizler her zaman farklı olduk. Gerek düşünce olsun, gerekse fikirlerimiz olsun. Biz ülkemizi karşılıksız sevdik. Bizim ilkemiz önce ülkemizdir. Menfaatleri uğruna başka yerlere gidenlerden olmadık, olmayacağız. Ama şu bir gerçek ki sonunda kazanan biz olacağız, bu güzel ülkemiz olacak ve güzel insanımız olacak, öyleyse mücadeleye devam.

SÜRESİZ NÖBET TUTMAMA EYLEM KARARI ALDIK

Öğretmenlerimize okullarda tuttukları nöbet görevi karşılığında Milli Eğitim Bakanlığınca hiçbir ödeme yapılmamasının öğretmenler açısından infiale sebebiyet vermiş olmasından dolayı, Merkez Yönetim Kurulumuz 21.01.2015 tarih ve 07 nolu kararı ile 2014-2015 öğretim yılı II. Döneminden itibaren MEB’e bağlı tüm okul ve kurumlarda her ayın ilk haftasında “Nöbet Tutmama” eylem kararı almıştı.

Ancak, alınan karar doğrultusunda üyelerimizce nöbet tutmama eylemine katılımlar gerçekleştirildikten sonra bazı illerde okul müdürlüklerince eyleme katılmak isteyen sendikamız üyelerine her ayın ilk haftasında nöbet görevi verilmeyip daha sonraki haftalar için birden fazla nöbet görevinin verildiği; yine bazı okul müdürlerince de eyleme katılmak isteyen öğretmenlerin nöbet günlerinin, öğretmenin dersinin olmadığı günlere verildiği bilgisi Genel Merkezimize ulaştığı için;

13.02.2015 tarih ve 20 sayılı karar ile; 16 Şubat 2015 tarihinden itibaren 2014-2015 öğretim yılı sonuna kadar süresiz “Nöbet Tutmama” eylem kararı alınmıştır. Bartın şubesi olarak bu eyleme sonuna kadar destek veriyoruz.

MİLLİ BİRLİK VE BERBERLİĞİMİZİN ALENEN TARTIŞILDIĞI, AHLAKİ YOZLAŞMANIN EN TEPELERE SİRAYET ETTİĞİ GÜNÜMÜZDE TÜRKİYE’DE YANLIŞLIKLARIN DÜZELTİLMESİ İÇİN UĞRAŞMAMIZ GEREKİYOR

Türkiye’nin gidişatının sorgulanması gerektiğini belirten Hangişi, “Türk Eğitim-Sen sadece memur sendikacılığı yapmamaktadır. Türk milletinin de varlık davasının tam göbeğindedir. Milli birlik ve berberliğimizin alenen tartışıldığı, ahlaki yozlaşmanın en tepelere sirayet ettiği günümüzde Türkiye’de yanlışlıkların düzeltilmesi için uğraşmamız gerekiyor. Eğer ki biz bu mücadeleyi şimdi yapmazsak, ne zaman yapacağız? Nerdeyse kendisi için yaşayan bir toplum haline geldik. Bu hem bizim milli değerlerimizle, hem de manevi değerlerimizle çelişen bir anlayıştır. Özellikle eğitimli kesimlerin sorumluluğunun toplumun diğer kesiminden daha fazla olduğunun düşünüyorum. Yüce Allah ayetinde ‘Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?’ demiyor mu? Dolayısıyla eğitimli bir camianın sorumluluğu çok daha fazladır” dedi.

DEVLET MEMURLUĞU KAVRAMINI ORTADAN KALDIRMAYA ÇALIŞIYORLAR. İŞ GÜVENCESİZ BİR ÇALIŞAN MODELİ OLUŞTURUYORLAR. 5 YILDIR BAS BAS BAĞIRIYORUZ. HALA DA MEMURLARIMIZIN BU OLAYIN CİDDİYETİNİN FARKINDA OLDUĞUNU ZANNETMİYORUM

Kamu çalışanlarının iş güvencesinin tehdit altında olduğuna da dikkat çeken Hangişi, kamu çalışanlarının kendilerine kurulan tuzağın farkında olması gerektiğini ifade etti. Hangişi, “Devlet memurluğu kavramını ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. İş güvencesiz bir çalışan modeli oluşturuyorlar. 5 yıldır bas bas bağırıyoruz. Hala da memurlarımızın bu olayın ciddiyetinin farkında olduğunu zannetmiyorum. Bizim mezarımızı kazıyorlar, bizler de mezarımızı kazanlara gül veriyoruz. Bütün bunlara rağmen yandaş sendika üye sayısını artırıyorsa, buna ne diyebiliriz? Bilgi ve donanım insanları etkilemenin en etkili yoludur. Kamu çalışanlarını tehdit eden unsurların neler olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Kurulan tuzakların ne olduğunu öğrenmeliyiz. Son olarak da bunları insanlara anlatacağız. Eğer bu gidişat devam ederse, kamu çalışanları kaybedecektir. Biz Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen olarak kaybetmemek için elimizden gelen gayreti sarf etmeye hazırız. Nisan ayı içinde’ İş Güvenceme Dokunma’ konulu bir eylem yapma hazırlığındayız. Bizler sesimizi kısmayacağız. Kamu çalışanlarını ve milletimizi tehdit eden tüm olayların üzerine gideceğiz” diye konuştu.

Değerli arkadaşlarım; tüm bu saydığım konular geleceğimiz açısından çok önemli konular. Bu konuları okullarımızda, işyerlerimizde çalışan tüm arkadaşlarımıza anlatalım, dikkatlerini çekelim ve onları eğitim çalışanlarının güçlü sesi Türk Eğitim-Sen’e davet edelim. Şu anda etkisiz ve yetkisiz sendikanın haklarımızı bir bir satmasını ancak bu şekilde engelleyebiliriz.

Üstad Necip Fazıl’ın şu dizeleriyle sözlerimi noktalandırırken;
Vicdan azabına eş, kayna kayna Sakarya,
Öz yurdunda garipsin, öz vatanında parya!
Yol onun, varlık onun, gerisi hep angarya;
Yüzüstü çok süründün, ayağa kalk, Sakarya!..

Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum. Sağolun varolun.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Türk Eğitim Sen
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatan sağolsun! 5 yıl önce

Başkanım çok güzel söylemişsin ama anlamak isteyene !

Avatar
ersin ogretmen 5 yıl önce

Bartin da bu yanlislari soyleyen sadece neden turk egitim sen var? Uyesi bulundugum egitim bir sen neden sessiz?

Avatar
mustafa öğrtemn 5 yıl önce

bartın bilim sanat merkezi ve bartın güzel sanatlar lisesi konusunda da tereddütler var diye duymuştum

Avatar
isa ogretmen 5 yıl önce

Bartin Valiligi Bu Konulara Sessiz Kalmamalidir. Hukuka ve hakkaniyete aykiri bu tarz uygulamalar kamu vicdanını ve kamuya olan inanci zayiflatilir

Avatar
munevver hoca 5 yıl önce

Abla kardesi duydum. Kardesi yeni birakmis gorevi. Ulusda kari ve koca ayni okulda idareci olmus. Merkezde de aile kadrolasmalari artmis. Bizler sureci takip ediyoruz. Turk egitim sen i de bu kararliligindan dolayi da tebrik ediyoruz

Avatar
saziye sevimli 5 yıl önce

Bir egitimci olarak bugunki tablonun sorumlusu olan sendikal hareketden utanir hale geldik gercekten

Avatar
ferhat 5 yıl önce

he yaww he.. mahkemede görüşeceğiz bakalım, kimin yaptığı hukuksuz?