Türk Eğitim-Sen istişare toplantısı yapıldı

Türk Eğitim-Sen Bartın Şube Başkanı Sezai HANGİŞİ'nin yaptığı basın açıklaması:

ALLAH BİR DAHA BU MİLLETE İSTİKLAL MARŞI YAZDIRMASIN!

Evet bu gün 12 Mart.. Tam 90 yıl önce, 1921 Milli Marşımızın kabul edildiği tarih. Vatan toprağının bağımsızlığı uğruna sel olup akan kan üzerine selam duran gökteki ay ve kardeşi yıldız bayrağımızı oluşturmuştu. Sıra bu bağımsızlık ruhuna uygun birde marş yazılmalıydı.Öyle ulvi bir marş olmalıydı ki, tarih boyu kuşaktan kuşağa geçecek bir destan, 7 den 77 ye coşkuyla okuyacağı bir edebi eser olmalıydı. Bu marşı öyle biri yazmalıydı ki, edebiyatın ve sanatın şapka çıkartacağı dil ve üslupta bir şahsiyet olsun…Çok şükür hepside oldu. Şaire ve yazar Mehmet Akif ERSOY gibi bir edebi düşünürün kaleminden, Türk milletinin ruhu üflendi. Dünün şanlı tarihini aydınlık yarınlara taşımanın onurunu bizlere yaşatan bu Güzel İnsana ne kadar dua etsek azdır. Mehmet Akif’in hayatını okuyanlar bilir, bu dünyaya eyvallah etmemiş derin bir şahsiyettir.Bir garip gelmiş dünyaya, vermiş özünü,sonrada çekip gitmiş sessiz sedasız ebedi dünyaya.. İstiklal Marşını okurken duygulanmayan insan ne mümkün. İstiklal Marşını okurken onun derin anlamını içimizde hissetmeliyiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olurlar” sözü bizlere bu anlamda ışık tutmaktadır. Milli Marş bize direnç verir, coşku verir, gurur, onur verir. İstiklal Marşı bir var oluş destanıdır. Unutmayalım ki her zaman iç ve dış düşmanlarımız olacaktır. Biz bu İstiklal Marşımızın ruhuna sadık kaldığımız müddetçe Akif’ in duası ‘‘Allah bir daha bu Millete İstiklal Marşı yazdırmayacaktır.’’ İnşallah. Hayatı yoksulluk içerisinde geçmesine rağmen İstiklal Marşı’nın ödülünü bile almayarak hatta büyük eseri Safahat’ta yer vermeyen Mehmet Akif Ersoy, bu büyük eseri yüce Türk milletine armağan ederek onurlu bir şair olduğunu göstermiştir. Bizler de bu büyük şairi daha iyi anlaya bilmek ve anlata bilmek adına çok büyük yük ve sorumluluklar düşmektedir. Aziz Milletimizin bu manevi birliğine çimento katan Merhum Üstad Mehmet Akif ERSOY’u rahmetle anıyor, İstiklal Marşımızın Kabulünün 90 yıl Dönümünü Kutluyoruz…

TÜRKİYE’NİN SENDİKASI TÜRK EĞİTİM-SEN

Şube Başkanı Sezai HANGİŞİ, Türk Eğitim-Sen deyince akla, eğitim çalışanlarının problemlerini çözme iradesinde olan, milli ve manevi değerlere saygıyı sendikal mücadelenin merkezine koyan bir sendika geldiğini kaydederek, şunları söyledi: “Türkiye’de eğitim çalışanları Türkiye’nin en aydın insanlarıdır. Türkiye’nin en aydın kesiminin kafasındaki sendika tanımının ne olduğunu ve insanların takdirini kazanmak, teveccühüne mazhar olmak için nasıl bir anlayışla sendikacılık yapmak gerektiğini her zaman kendimize sorarız. Türk Eğitim-Sen’in bu anlamda bahsettiğimiz tanıma uygun olduğunu düşünüyoruz. Bir öğretmen öğrencisine sadece okuma-yazmayı ya da problem çözmeyi öğretmez. Öğretmen, öğrencisine hayat içerisinde adam gibi nasıl durulduğunu, haksızlıklara, adaletsizliklere karşı nasıl mücadele edilmesi gerektiğini de öğretir. Eğer bir öğretmen bunları öğretmiyor da başka şeylerle uğraşıyorsa, o öğretmenin öğrettiği matematiğin de bir anlamı yoktur. Bu nedenle bizim öğretmenlere yüklediğimiz birtakım sorumluluklar vardır. Maliye Bakanlığı’nda çalışan bir memurun sorumluluğuyla, her gün yüzlerce öğrenciyle muhatap olan, öğrencilerine örnek olması, hayat içerisinde sağlam bir duruş göstermesi gereken öğretmenlerimiz arasında fark vardır. Eğer inandığımız değerleri yüreğimize mühürlüyorsak, o değerleri, attığımız her adımda düşünmek zorundayız. 

ATANMAYI BEKLEYEN 350.000 ÖĞRETMEN ADAYI VAR!

Şu an itibariyle ülkemizde 350 binin üzerinde atanmayı bekleyen öğretmen adayı bulunmaktadır. Bu rakam her geçen gün artmakta olup, ilk kez AYÖP (Ataması Yapılmayan Öğretmenler) adı altında bir platform oluşturularak basın açıklamaları, açlık grevleri ve mitingler yoluyla seslerini idari makamlara duyurmaya çalışmaktadırlar. Bu konu artık ülkemizin ve eğitim camiamızın kanayan bir yarası haline gelmiştir. Bir yanda bin bir güçlüklerle okullarından mezun olup atanmak için bekleyen ve sırf bu sebeple bunalımın eşiğine gelen gençler bulunmakta, diğer yanda ise bizzat Bakanlık tarafından ülkede 80 bine yakın öğretmen açığı bulunduğu ifade edilmektedir. Buna karşılık öğretmen açığını kapatmak için geçici çözüm yolları aranmaktan öteye ne yazık ki gidilememektedir. Bakanlığın bu hak ve hukuka aykırı uygulamalarının önüne geçmek için konuyu taşıdığımız yargı mensuplarının, altına imza attıkları kararı ellerini vicdanlarına koyarak bir kez daha düşünmelerini istiyoruz.

İŞ GÜVENCESİ TEHLİKEDE!

Türkiye’de sözleşmeli öğretmenlik, sözleşmeli memurluk uygulaması olduğunu, 4/C’li personel çalıştırıldığını, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere birçok kurumda taşeronlaşmanın yaşandığını ifade eden Hangişi, kamu çalışanlarının iş güvencesinin tehdit altında olduğunu söyledi. Hangişi, “250 bin civarında 4/B’li, 45 bin civarında 4/C’li, 150-200 bin civarında taşeron firma elemanı var. Tüm bu istihdam şekilleri iş güvencesini tehdit etmektir. Bu ülkeyi yönetenler, kamu çalışanlarının iş güvencesinden rahatsız olduklarını bas bas bağırıyorlar. Peki bizim iş güvencemizin onlara ne zararı var? Şu anda onlar bizi istediği gibi kullanamıyorlar. Çünkü iş güvencemiz var. Bugün tüm baskılara rağmen Türk Eğitim-Sen’in 170 bin, Türkiye Kamu-Sen’in de 370 bin üyesi var. 4/C’lilere sendikalara üye olma hakkını kazandıran biziz, ancak onların bir kısmı başkalarına destek veriyor. Çünkü korkuyorlar, ‘iş güvencemiz yok’ diyorlar. Taşeron firma elemanları zaten sendika üyesi olma hakkına sahip değiller. Bu anlayış devam ettiği sürece önümüzdeki yıllarda çocuklarımız, torunlarımız tüm bunlardan etkilenecek, iş güvencesinden yoksun çalıştırılacak, bu ülkeyi yöneten siyasi anlayışların tehdidine maruz kalacaktır.

Haktan, hukuktan bahsedenlerin aynı işi yapan insanları farklı  hukuki normlara tabi tuttuğunu ifade eden Hangişi, “Biz bunlarla mücadele ediyoruz. Ama değerli arkadaşlarımız bu mücadelenin neresindeler? Onların bir muhasebe yapmaları lazım, bunu istiyoruz. Sizler okullarınızda, işyerlerinizde, üniversitelerinizde bu tehlikeleri anlatacaksınız. Eğer teşkilat mensuplarımız, yönetim kurullarımız, şube başkanlarımız, kadın komisyonu üyelerimiz, ilçe temsilcilerimiz bu tehlikenin farkında olmayıp, hasbelkader sendikacılık yapan insanlarsa, bunları kimseye anlatamayız, kimseye izah edemeyiz” dedi.

HER İL VE İLÇEDE EN BÜYÜK SENDİKA TÜRK EĞİTİM-SEN

Türk Eğitim Sen’in tüm şube ve ilçe temsilcileri bulunduğu ilde ve ilçede en çok üye yapan sendika olmak için de büyük bir gayretin içinde olacaktır. Türkiye’nin  sendikası Türk Eğitim Sen, her ilde her ilçede en büyük sendika olmalıdır. Eğitim öğretim hizmet kolunda tek yetkili sendika olan Türk Eğitim Sen, bugüne kadar ortaya koyduğu kararlı mücadele ve doğrularından geri adım atmayan özelliği ile ülkemizde gerçek sendikacılığın tek adresi haline gelmiştir.

2011 yılında parolamız ve hedefimiz; “Her il ve ilçede en büyük sendika Türk Eğitim Sen” olsun. Bu hedefe ulaşmak Türk Eğitim Sen teşkilatları için hiç de zor değildir. Türk Eğitim Sen, eğitim çalışanları ve ülkemiz adına verdiği mücadele ile, her iş yerinde alnı açık gezebilen, sinsi ve gayri ahlaki yöntemi sendikacılıkta geçerli bir yol olarak görmeyen, çalışan ayrımı yapmayan, üyemiz olsun, olmasın bütün eğitim çalışanları nezdinde de büyük bir itibara sahip tek eğitim sendikasıdır.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İstersen İnkar Et 9 yıl önce

saygıdeğer kamusenin saygıdeğer yöneticileri istifa edip MHPden aday olmadılar mı?.................. Hmmmm demekki Türk Eğitimsen Türkiye'nin değil MHP'nin senidikasıdır. Tamam ozaman. Anlamadığım şeyde şu arkadaş içinizde bu kadar AKPartiye oy veren var da bu arkadaşalar niye hala daha TESin altındalar.... Türkiyede karşı olduğunuz değerler değişti değil mi.. Karşınızda sol değil muhafazakar bir zihniyet var... Kime muhalefet.. ülkenin muhafazakarlarına... Hmm çelişki... hemde büyük çelişki....

Avatar
soruyu sor cevabı ver 9 yıl önce

istersen inkar et rumuzlu Vatandaş kendin soruyu sormuşusun altınada laf salatası yaparak kendince birşeyler söylemişsin ; sen ve senin gibiler daha hangi değerlere karşı olacağını bilmezken biz karşı olacağımız değerleri belirlemiştik; biz TÜRK'üm MÜSLÜMAN'ım diyen hiçbir arkadaşımızın değerlerine karşı çıkmadık. Değerlerini bil ondan sonra yaz

Avatar
Kahraman 9 yıl önce

Arkadaş hala ne diye zor ediyorsun, sen tetikçimisin, Türk Eğitim-Sen'in tüm haberlerine yorum yapıyorsun. Aynı kişi olduğun belli. Yorumların hep kışkırtma, istismar kokuyor. Sendika ayrı siyaset ayrı, isteyen istediği yerden aday olur. Türk Eğitim-Sen çalışanların hakları için mücadele ediyor o yüzden her şeye rağmen üye sayısı artıyor. Sen ne için mücadele ediyorsun. Tetikçilik ve karalama senin ekmeğin olmuş, sen onları yemeye devam et.

Avatar
Ahmet 9 yıl önce

İstersen inkar et rumuzlu arkadaş; ben AK Partiye oy verdim ama aynı zamanda da Türk Eğitim-Sen üyesiyim. Sen kim oluyorsunda benim oyuma ipotek koymaya kalkıyorsun.

Avatar
Bravooooo 9 yıl önce

basit insanların sığ düşüncelerine çok güzel bir örnek olmuş söylemlerin, şunu unutma hiç kimse başkasının siyasi ve dünya görüşünü ipoteği altına alamaz, ancak sığ düşünenler sadece öyle olduğunu zannederler!...

Avatar
emine 9 yıl önce

bak inkarcı kardeşim. eğitim birsen üyesi idim. AKP li zihniyetin propangandasını dinlemekten bıkmıştım. ben MGV kültürü ile yetiştim. MGV ile büyüdüm. ama bugün bakıyorum AKP sendikamıza hükmeder olmuş. inad değilmi Türk Eğitim sen e üye oldum. yeminle söylüyorum daha bir kere o binada MHP propagandasına şahit olmadım. eşimle sürekli gidiyoruz. iftira atan sizin gibi olsun

Avatar
asil öğretmen 9 yıl önce

türk eğitim sen önurlu ve dik duruşuyla her görüşten insanlara sahiptir.Hiç çanak yalamamıştır.Bundan sonrada yalamayacaktır.Bazıları gibi sararmayanların sendikasıdır.Sarılar yapılan faaliyetleri gördükçe renk atmaktalar.