Türk Eğitim-Sen Kumluca istişare toplantısı

Ulus ilçesine bağlı Kumluca beldesinde düzenlenen İstişare Toplantısına Türk Eğitim-Sen Bartın Şube Başkanı Sezai Hangişi, Şube Sekreteri Mehmet Bekçi, Şube Mali Sekreteri İsmail Şimşek, Şube Teşkilatlanma Sekreteri Ersin UZUN, Şube Denetleme Kurulu Başkanı Avni CEYLAN, Ulus İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Mücahit DUMAN, işyeri temsilcileri ve çok sayıda sendika üyesi katıldı.

İstişare toplantısında bir konuşma yapan Türk Eğitim Sen Bartın Şube Başkanı Sezai Hangişi, 900 üye sayısıyla Bartın’da Yetkili Sendika konumunda olduklarını amaçlarının Bartın’da olduğu gibi Türkiye genelinde de yetkili sendika olma özelliğinin devam ettirmek olduğunu söyledi.

Yıllardır Eğitim Çalışanlarının sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini söyleyen Hangişi; Sendikal mücadelerinin temel amacının, bir eğitim çalışanının hiç kimseye muhtaç olmadan hakkını ve hukukunu koruması olduğunu söyledi. Ayrıca artık il içi ve il dışı atamalar puanla, Okul Müdür ve Müdür Yardımcılığı sınav puanıyla yapılmaktadır. Hizmet puanı yüksek olan istediği okula boşluk olması şartıyla tayin isteyip gidebilir, yine sınav puanı yüksek olan istediği okula müdür, müdür yardımcısı olabilir. Bunlar siz üyelerimizin desteğiyle biz sendikaların mücadelesiyle gerçekleşmiştir. Geçmiş yıllarda 76, madde atamaları adı altında çok sayıda haksız atama yapıldı ama bunların büyük çoğunluğu hukuk yoluyla iptal edildi hala da iptal edilmeye devam ediliyor. Haksız uygulamalar hiçbir zaman eğitim çalışanlarını mağdur edemeyecektir.

Şu anda yaşadığımız en büyük sıkıntılardan biri Sözleşmeli arkadaşlarımızın yaşadığı sıkıntılardır. Tayin hakları çok sınırlı, özlük hakları eksik. Bu arkadaşlarımız daha önce Milli Eğitim Bakanımızın söz verdiği şekilde kadroya geçirilmelidir. Tek çözüm budur. Hizmetli ve Memur arkadaşlarımızın da Atama Yönetmeliğinin çıkarılması için çalışmalarımız devam etmektedir.

Eğitim çalışanlarının özlük hakları her geçen gün daha iyiye gidecektir. Bunun yolu da üye sayısının çoğalmasıyla mümkündür. Şu anda Bartın’da 650 civarında sendika üyesi olmayan arkadaşımız var, sizlerinde desteğiyle bu arkadaşlarımız sendikamıza üye olurlarsa gücümüz daha da artacaktır.

Türk Eğitim Sen Bartın Şube Başkanı Sezai Hangişi, geçen yıl 13 Mart’ta Ankara’da yaptıkları eylemi hatırlatarak bu yıl da 16 Nisan 2011 tarihinde Ankara Abdi İpekçi Parkı'nda "sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi, memur ve hizmetlilerin atama yönetmeliğinin çıkarılması" ve "eğitim çalışanlarının özlük haklarının verilmesi" için yapacakları eyleme eğitim çalışanlarının destek vermesi çağrısında bulundu.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.