Türk Eğitim Sen: Mülakat Puanları Neden Gizleniyor ?

Türk Eğitim Sen Bartın Şube Başkanı Sezai Hangişi'nin konuşması:

Değerli Yönetim Kurulu Üyelerim, İlçe Temsilcilerim, işyeri Temsilcilerim ve Basınımızın Değerli çalışanları; 2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılı 1. Yarıyıl İstişare Toplantımıza hoşgeldiniz. Sizleri şahsım ve Şube Yönetimimiz adına saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.

Bartın’ın dört bir tarafından gelen siz değerli arkadaşlarım; hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Bartın’da en fazla üyeye sahip olan, gücünü siz değerli üyelerinden alan, sorunların çözümüne odaklanan, kayırmacı, haksız, hukuksuz uygulamaların karşısında duran, milli manevi hassasiyetlere duyarlı, sözde değil özde doğruluktan dürüstlükten ödün vermeyen bir tarzda faaliyetlerimizi yürütmekteyiz. Onurlu insanlar topluluğu olarak bizim mücadelemiz onurlu bir iş hayatı mücadelesidir. Bartın’da eğitim dünyasının bir paydaşı olarak, yıllardır sürdürülen inatçı bir çalışmanın ürünü olan başarılı eğitim hayatının devamı için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Son günlerdeki uygulamalar her ne kadar şevkimizi kırmaya yönelik olsa da biz bu yoldan dönmeyeceğiz.

Amacımız eğitim alanında Bartınımızın Türkiye’de 1 numara olmasıdır. Hedefimiz ve gayemiz budur. Eğitim çalışanlarının sorunları ile ne kadar ilgili isek eğitim hayatının sorunsuz bir şekilde devam etmesi ve çocuklarımızın başarılı olması ile de o kadar ilgiliyiz. Hayalimiz; eğitim alanında siyasetin olmaması, torpilin kayırmacılığın olmaması, üstünlerin hukukunun değil hukukun üstün olması, görevde yükselmede mülakat ucubesinden bir an önce vazgeçilmesidir.

MÜLAKAT PUANLARI NEDEN KAMUOYUNDAN GİZLENİYOR?

Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumu Yöneticileri Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin Yöneticilik Sınavları Ve Değerlendirme başlıklı 8/6. Maddesinde “Adayların Sözlü Sınav ve Değerlendirme Komisyonu tarafından hesaplanan atama puanları il millî eğitim müdürlüğü internet sitesi üzerinden ilan ve elektronik posta yoluyla en geç 10 gün içerisinde adaylara tebliğ edilir.” denilmektedir. Eğitim kurumu müdürlüğüne atanacakların belirlenmesi amacıyla illerde kurulan sözlü sınav ve değerlendirme komisyonu tarafından hesaplanan puanların ilanı zorunludur.
Ancak; Bartın İl Milli Eğitim Müdürlüğü hesaplanan puanları ilan ederken sözlü sınav puanı, Ek-1 değerlendirme formu üzerinden alınan puanı ve yazılı sınav puanını ayrı ayrı ilan etmek yerine bu üç puanın ortalamasını alarak ilan etmiştir. Bu durumda kimin yazılı sınav puanının kaç olduğu sözlü sınavdan kaç aldığı tam olarak bilinmemekte ve böylelikle şeffaf olmayan bu uygulama nedeni ile yapılan işlemler şaibeli hale gelmektedir.

Sözlü sınav puanlarının ilanda yer almaması yapılan bütün atamalar konusunda adayların aklında soru işaretlerinin oluşmasına neden olmaktadır. Adaylar kendileri ile sözlü sınava giren adayların sözlü sınav puanlarını öğrenememektedir. Bu durumun sözlü sınavlarda alenen yaşanan adam kayırmacılığı gizlemeye yönelik olduğu açıktır. Ülke genelinde yapılan hukuksuz uygulamalar hakkında sendikamıza gelen şikayetler yapılan sınavlara gölge düşürmüştür. Bu nedenle sözlü sınav ve değerlendirme komisyonlarınca sınav puanlarının ortalaması değil, ayrıntılı bir biçimde üç puan türünün de belirtilmesi gerekmektedir. Çünkü yapılacak itirazlar açısından adayların kendi puanlarını sözlü sınava katılan diğer adayların puanlarıyla mukayese edebilmeleri son derece önemlidir.

Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi olarak tüm İl Valiliklerine başvuru yaparak komisyonlarca verilen sözlü sınav puanları da dahil puanlama ile ilgili bilgileri, ayrıntılı bir şekilde Bilgi Edinme Yasası çerçevesinde istenmiştir. Bu bilgiler geldiğinde komuoyu ile paylaşılacak ve sözlü sınav puanlarında, gizlenmeye çalışılan rezalet herkesin bilgisine sunulacaktır.

Ayrıca bu konuyla ilgili olarak açtığımız dava devam etmekte ve mülakatla, kayırmacılıkla, haksızlıkla yapılan bu okul müdürü atamalarını 24 Eylül’de Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı önünde protesto edeceğiz.

GÖREVDE YÜKSELME YÖNETMELİĞİNE DAVA AÇIYORUZ

Bilindiği üzere 31 Ağustos 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kamu kurum ve kuruluşlarında Görevde Yükselmeye Dair Genel Yönetmelik hazırlanırken Avrupa Birliği Uyum Yasaları çerçevesinde düzenlenen Mevzuat Hazırlama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 6/2. maddesi yok sayılmış, yapılan çalışmalar sendikalar ve konfederasyonlarla istişare edilmemiştir. Kamuda adam kayırmacılığının önü iyice açılmış, liyakat yerine torpil sistemini esas alan yönetmelikle, ülkeyi yönetenlerin hak ve adalet anlayışı bir kez daha gözler önüne serilmiştir.

Bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı’nda uygulamaya konulan, okul müdürlerinin sözlü sınavlarla atanması büyük bir adaletsizlik ve hukuksuzluğa yol açmıştır. Okullarımızın yeni açıldığı şu günlerde, Milli Eğitim camiası büyük bir kargaşa içerisindedir. Müdürlük kadrolarını hak etmeyen, birikimsiz, liyakatsız, kariyersiz, binlerce iktidar yandaşı öğretmen, yapılan uydurma sözlü sınavlarla müdürlük kadrolarına atanmaktadır. Aynı kaosun, önümüzdeki günlerde 200’ü aşkın kamu kurumunda da yaşanacağı aşikardır. Uyarıyoruz; Huzursuzluk, adaletsizlik ve kargaşa tüm kamu kurumlarına sirayet etmeden söz konusu Atama Yükselme Yönetmeliği ile ilgili KHK iptal edilmelidir. Siyasi iktidar, yandaş memur ve yandaş yönetici anlayışından biran önce vazgeçmeli, bütün devlet memurlarını kucaklamalıdır. Sendika olarak, bu anlayışı kabul etmemiz mümkün değildir.

EĞİTİM ÇALIŞANLARI KARIN TOKLUĞUNA ÇALIŞIYOR


Eğitim çalışanları ne yazık ki sefalet zamlarına mahkûm edilmektedir. Son yapılan toplu sözleşmede memurlara 2014 yılı için 123 TL zam yapılmış, öğretmenlerin eğitim-öğretim tazminatları sadece brüt 75+75 TL artırılmıştır. Oysaki öğretmenlere yıllardır hiç iyileştirme yapılmamış, iki yıldır ek ödemeleri artırılmamıştı. Toplu sözleşmelerde akademisyenlere de hiçbir ek artış verilmemiştir. Eğitim çalışanları aza tamah etmekte, enflasyona ezdirilmektedir. 4 kişilik bir ailenin asgari geçimi için gereken miktar 3 bin 600 TL olduğu dikkate alındığında şef, daktilograf, hizmetli, memur, öğretmen, akademisyen, teknisyen v.b. eğitim çalışanlarının karın tokluğuna bile çalışmadığı görülecektir. Türkiye’nin dünyanın 16. büyük ekonomisi olduğunu söyleyip, bununla övünenler hiç mi eğitim çalışanlarının ve devlet memurlarının durumunu görmemektedir?

Bu duygu ve düşüncelerle bu eğitim öğretim yılının başarılı geçmesini diliyor, şube yönetimi olarak çalışmalarınızda sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir ortam diliyorum.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mustafa aydin. 7 yıl önce

Bartinda bu konuda ebs niye ses cikartmiyor

Avatar
kerem 7 yıl önce

Sizin zamanlarnizda hic birsey aciklanmadan adamlarniz istediginiz yerlere yerlesiyordu...

Avatar
nasrettin hoca @mustafa aydin. 7 yıl önce

ebs mısırdaki sorunlar ile ilgilenmekten türk milli eğitimine ayıracak vakit bulamıyor herhalde...ümmet olma yolunda milletin derdiyle mi uğraşacağız diyorlar...ses çıkarmaları için amerikadakinden icazet almaları gerekiyor...

Avatar
muhammed Şahin 7 yıl önce

Evet neden gizleniyor? 100 alanlari bir gorelim. Mulakatta ustun performans gösteren o degerli insanlari bilmek bizimde hakkimiz.

Avatar
muhammed Şahin 7 yıl önce

Anlasilan kerem sahte isimli arkadas ismini yazamiyacak kadar yureksiz .

Avatar
KUL HAKKI 7 yıl önce

kul hakki ağirdir, sorumluluk sahipleri uygulamalarini yeniden gözden geçirmeli,
yanlişdan dönmelidirler.

Avatar
kerem yılmaz @muhammed Şahin 7 yıl önce

sen benim yazdıklarıma cevap ver ismim açık gördüğün gibi soyadımıda yazdım memnun kaldın mı?

Avatar
abdullah yıldırım @muhammed Şahin 7 yıl önce

senin ismin sahte olmadığını nerden bilecegiz?