Türk Eğitim-Sen'den 8 Mart Mesajı

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Kadınların ortak mücadelelerinin sembolü olan bu özel günde ne yazık ki, Türk kadını günlük hayatta, sivil toplum örgütlerinde, siyasette ve karar mekanizmalarında yerini istenilen düzeyde alamamıştır.

Türk kadınının siyasal ve sosyal hayatta "ben de varım" diyebilmesi Atatürk sayesinde olmuştur. Medeni Kanunun kabulü ile medeni haklarına kavuşan kadınlarımıza, milletvekili seçme ve seçilme hakkı da tanınmış, kadın-erkek eşitliği sağlanmıştır. 

Buna rağmen, Cumhuriyetin kuruluş yıllarından bugüne baktığımızda, kadınlarımız değişimin ve gelişimin öncü kuvveti, modernleşmenin mihenk taşı olarak görülse de hak ettikleri konumu hiçbir zaman alamamıştır. Cinsiyet ayrımcılığı hala toplumda büyük bir sorundur. Kadınlar fiziksel ve cinsel şiddetle karşı karşıyadır. Şiddetin gölgesinde yaşayan, ayrımcılığa tabi tutulan milyonlarca kadın vardır. Töre adı altında kadınlarımızın hayatlarına kastedilmektedir. Yine töre kisvesi altında küçük yaştaki kız çocuklarımız istemediği evlilikler yapmak zorunda bırakılmaktadır.

Çalışma hayatında kadınların varlığı yeni yeni hissedilmektedir. Kadın yöneticilerin sayısı, erkek yöneticilere göre çok azdır. TBMM'de de kadın milletvekili sayısı yeterli değildir.  Siyasi parti genel başkanları her ne kadar kadın milletvekillerinin sayısının artırılması gerektiğinden dem vursa da, bunu hayata geçirmemektedir. Ülkemizde okula giden kız çocukları hala yüzde 100 seviyesinde değildir. Kampanyalara rağmen özellikle Doğu ve Güneydoğu'da aileler özellikle kız çocuklarını okula göndermemek için yoğun çaba sarfetmektedir. Kadınlar sivil toplum örgütlerine, sendikalara soğuk bakmakta, buralara üye olmakta tereddüt yaşamaktadır.

Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir anket çalışması gerçekleştirdi. Anket sonuçlarının bir kaçını sizinle paylaşmak istiyorum.

ANKETE KATILANLARIN YÜZDE 32,7'Sİ KADIN OLARAK ÇALIŞMA HAYATINDA AYRIMCI TUTUM VE DAVRANIŞLARDAN RAHATSIZ

Kadın eğitimcilere, "Kadın olarak çalışma hayatında yaşadığınız en büyük sorun nedir?" diye sorduk. Buna göre; ankete katılanların yüzde 32,7'si "ayrımcı tutum ve davranışlar", yüzde 30,8'i "çalışma saatleri ve koşulları", yüzde 18,4'ü "mesleki yükselme ve terfilerde yaşanan sorunlar", yüzde 5,9'u "sözlü, fiziki taciz, baskı ve dayatmaya maruz kalma", yüzde 2,6'sı "sözlü ve fiziki şiddet", yüzde 2,9'u da "diğer" cevabını verirken, yüzde 5,4'ü de birden çok değişik görüş ifade etmiştir.

ANKETE KATILANLARIN YÜZDE 49,7'Sİ SENDİKALARA ÜYE.

Ankete katılan kadınların yüzde 49,7'si sendikalara üye iken, yüzde 50,3'ü sendikalara üye olmadığını ifade etmiştir. Ankete katılanların yüzde 25'i üye olduğu sendikanın yönetim organında yer almak istediğini belirtirken, yüzde 75'i bu yönde bir istediği bulunmadığını ifade etmiştir.

KADIN EĞİTİMCİLER KADIN SORUNLARINI ÇÖZMEK İÇİN KADIN-ERKEK AYRIMCILIĞININ ÖNLENMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYOR

Eğitimcilere kadın sorunlarını çözmek için en çok hangi konuya öncelik verilmesi gerektiği sorusunu yönelttik. Buna göre ankete katılanların yüzde 26,2'si "kadın-erkek ayrımcılığının önlenmesi", yüzde 18,5'i "eğitimde fırsat eşitliğine önem verilmesi", yüzde 17,2'si "kadın istihdamının artırılması", yüzde 16,8'i "kadının siyasal yaşama daha fazla katılımının sağlanması", yüzde 11,9'u "hepsi", yüzde 2,3'ü de "diğer" cevabı verirken, yüzde 7'si birden çok değişik görüş bildirmiştir.  

Bu sonuçlara göre; kadın sorunlarının ortadan kaldırılması için öncelikle kadın-erkek ayrımcılığına son verilmesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın istismarının önlenmesi, eğitime gereken önemin verilmesi, kız çocuklarının okullaşma oranlarının artırılması, kadın istihdamının artırılması, kadının çalışma hayatında etkin olmasının sağlanması, kadının karar mekanizmalarında yer alması ve siyasal hayata katılımının sağlanması gerekmektedir. Bunları gerçekleştiremediğimiz sürece kadınlarımız, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü buruk kutlayacaktır. "

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
onurlu ve gururlu kadın 8 yıl önce

bence bu günü onuru ve gururu için yaşayanlar kutlamalı

Avatar
haktan 8 yıl önce

Editör notu: sayın yorumcu, yazınızdaki imla hatalarından öğretmen olmadığınız anlaşılıyor. Eğer öğretmenseniz 8 mart dünya kadınlar gününde, bir kadın meslektaşınızın (ima yoluyla) özel hayatını hedef aldığınız için yorumunuz silinmiştir. şahsi yorumlardan çok fikri yorum yaparsanız memnun oluruz. ayrıca yorumunuzun arkasındaysanız isminizi yazabilirsiniz. saygılar...

Avatar
duyarlı 8 yıl önce

Yazıyı kimin kaleme aldığı ve sendikası hiç önemli değil altına imza atarım.Kadının değerinin günden güne yok edildiği ve bunlar olurken kadınlara reva görülenlere elbet sessiz kalamayız.

Avatar
öğretmen 8 yıl önce

bazı menfaatçiler ve dönekler gibi erkek olacağıma;sizin gib kadın olurum.çalışmalarınızda başarılar. Allah kolaylık versin.

Avatar
haktan 8 yıl önce

sayın editör,yorum yapmak için öğretmen mi olmak gerekiyor?sitenize yorum yapanların hepsi gerçek adlarıyla mı yazıyor?ben sizin de taraflı yayın yaptığınıza inanıyorum.sanırım bu fikri bir yorumdur.bundan sonraki bütün yorumları incelerken de aynı imla kurallarına dikkat ederseniz çok sevinirim.yaptığım yorumun sonuna kadar arkasındayım.gerçekleri belirtmek şahsi yorum değil realitedir.umarım bu sefer imla kurallarına uymuşumdur.aynı editör notunu öğretmen isimli gururlanın başlıklı arkadaşın yorumu içinde yaparsınız inşaallah.yorum onunda şahsi görüşüdür.zira menfaatçi ve döneklerin türk eğitim sen de olduğunu herkes adı gibi biliyor. (Editör notu: bir insanın yüzüne karşı söyleyemeyeceğiniz şeyleri buraya yazmak ne kadar doğru acaba?)

Avatar
haktan 8 yıl önce

sayın editör bence siz avukat olmalısınız.bunada editör notu koyarsanız sevinirim. (Editör notu:...)

Avatar
ersin 8 yıl önce

dönekler nerde? makam sevdalılıra nerde? çocuk tacizcileri nerde? yolsuzluk yapanlar nerde? kafanı kumdan çıkarda bak