Türk Eğitim-Sen'den Dilekçe eylemi

Kamuoyuna saygıyla:

Eşit işe eşit ücret düzenlemesinde öğretmenleri ve akademisyenleri yok sayanlara karşı Türkiye’yi eylem alanına çeviriyoruz..!

Öğretmen ve akademisyenlerin ek ödeme almaları için Başbakanlığa  Bartın’dan yüzlerce dilekçe gönderiyoruz.

Hükümetin, kamudaki ücret dengesizliğini ortadan kaldırmak için çıkardığı 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname büyük eşitsizliklere yol açmıştır. Bu düzenlemede, üst düzey yöneticilere yüksek, bazı devlet memurlarına da daha düşük oranlarda ek ödeme yapılırken; öğretmenlere, profesörlere, doçentlere, yardımcı doçentlere, araştırma görevlilerine, Din Hizmetleri Sınıfındaki din görevlisine, Sağlık Hizmetleri Sınıfından hekim dışı sağlık personeline, Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Bakanlığı gibi kurumlarda çalışanlara yapılan aylık ek ödeme miktarında herhangi bir değişiklik olmamıştır.

Bu ülkenin çimentosu olan öğretmen ve akademisyenlerimizin eşit işe eşit ücret düzenlemesinde yok sayılması kabul edilebilir değildir. Zamlardan, artan enflasyondan, hayat pahalılığından etkilenen kesimlerin başında gelen öğretmenler ve akademisyenler ne bu ülkenin kalkınmasından pay alabilmekte, ne de yapılan iyileştirmelerden faydalanabilmektedir. Yıllardır öğretmen ve akademisyen maaşlarında herhangi bir düzenleme yapılmadığı gibi, ek ders göstergelerinde de tek bir puan artış sağlanmamıştır. Eşit işe eşit ücret düzenlemesiyle birlikte eğitimcilerin geliri bugün kamudaki en düşük maaş seviyelerinden biri olmuştur. Bu durum Türkiye’nin dört bir yanında, ağır koşullarda, fedakârca çalışan öğretmen ve akademisyenlerimize vurulmuş bir darbedir.

Üst düzey yöneticiler 759 TL ek ödeme alırken, öğretmenlerimizin, akademisyenlerimizin ve diğer çalışanların ek ödemelerinde artış yapılmamasını, maaşlarının yerinde saymasını, yüzde 3’lük, yüzde 4’lük zam oranlarına mahkûm edilmesini protesto ediyoruz. Ayrıca öğretmen ve akademisyenlerin haklarını korumayan, onlar için hiçbir girişimde bulunmayan, hükümete baskı yapmayan MEB ve YÖK’ü kınıyoruz.  

Türk Eğitim-Sen olarak, öğretmen, akademisyen ve diğer çalışanları görmezden gelenlere karşı sonuç alıncaya kadar 81 ilde eylem yapacağız.  

İlk eylemimiz 23 Kasım tarihinde yapılacaktır. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nden bir gün önce, 23 Kasım’da bütün il, ilçe merkezlerinde ve üniversitelerde Başbakanlığa hitaben yazdığımız dilekçeleri kitlesel basın açıklaması yaparak, Başbakanlığa göndereceğiz.

Bu bağlamda 23 Kasım 2011 Çarşamba günü saat 16:00’da, Bartın Cumhuriyet Alanındaki Merkez PTT Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapılacak olup, şubemiz tarafından akademisyen ve öğretmenlerden toplanan yüzlerce dilekçe, basın açıklamasının ardından  Bartın PTT’sinden Başbakanlığa gönderilecektir. Öğretmen ve akademisyenleri belirtilen gün ve saatte basın açıklamamıza katılmaya davet ediyoruz.

Öğretmenlerimiz ve akademisyenlerimiz, Hükümetten 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde bu konuyla ilgili MÜJDE beklemektedir. Talebimiz; çalışma barışını bozan, öğretmenlerin ve akademisyenlerin çalışma şevkini kıran bu sorunun Hükümet tarafından çözülmesidir.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.