Ulu: Büyük hedeflerimiz var

1989’A KADAR MESLEK ETİĞİ OLMADAN GELİŞTİ

Bartın Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Aykut Oktay Ulu, Muhasebeciler Haftası nedeniyle basın açıklamasında bulundu. Ulu, muhasebe mesleğinin bazı düzenlemelere rağmen, 1989 yılına kadar yasal bir güvence ve meslek etiği olmaksızın geliştiğini belirtti. Ulu, “Muhasebe mesleği 1 Haziran 1989 tarihli 3568 Sayılı Yasa ile birlikte Anayasa’nın 135’nci maddesindeki esaslar çerçevesinde düzenlenmiş ve meslek etiğinin (meslek deontolojisinin) kuralları belirlenmiştir. Başka bir değişle, ülkemizde muhasebe mesleğinin hukuku 3568 sayılı meslek yasamız ile oluşmuştur. 3568 sayılı yasa ile 1989 yılına kadar muhasebe mesleğinin hukuki alt yapısının oluşmamış olması, muhasebe uygulamalarının arzu edilen seviyede olmasını ve mesleğin gelişimini olumsuz etkilemiştir. 1989 yılında hukuki alt yapısına kavuşan meslek, kısa sürede eksikliklerini gidererek, yirmi yıllık süreçte çok büyük bir gelişim sergilemiştir. Meslek, finansal raporlama bağlamında muhasebe uzmanlığı (muhasebecilik) ve denetim bağlamında denetim uzmanlığı (denetçilik) şeklinde yapılanmıştır” dedi.

GELECEĞİN HEDEFLERİNİ BÜYÜK TUTMAK ZORUNDAYIZ

Mesleğin yasal statüsünü kazanmasının 20 yılını geride bıraktığını ifade eden Ulu, “geleceği tasarlayan bir anlayışa odaklanmalıyız. Muhasebe meslek mensupları yaşanan değişimle birlikte geleceği beklemeksizin geleceği kendileri şekillendirmek zorundadırlar. Bu değişim sürecinde meslek örgütümüze ve her bir meslektaşımıza düşen en önemli görev, geleceği beklemek yerine geleceği belirlemektir. Bu amaçla izlenecek yolda; muhasebeci ve denetçiler hem mesleklerinin geleceğini belirleyecekler, hem de muhasebe hizmetlerinden yararlanan kişilerin ve kuruluşların geleceklerini şekillendireceklerdir. Geleceği inşa etmeye yönelik gayret göstermemiz ve buna yönelik politikalar geliştirmemiz gerekiyor. Bu yüzden geleceğin hedeflerini büyük tutmak ve sosyal sermaye birikimimizi oluşturmak zorundayız” sözlerine yer verdi.

MESLEĞİN GELİŞİMİ İÇİN YAPILMASI GEREKEN DÖRT ÖNEMLİ GÖREV

Türkiye’de muhasebe ve denetim mesleğinin gelişimi için yapılması gereken dört önemli görev olduğunu kaydeden Ulu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunlardan birincisi mevcut hizmetlerimize talepler yaratılmasıdır. İkincisi mesleğin hizmet alanını genişletmek ve yeni alanlarda yeni talep yaratmaktır. Üçüncüsü muhasebe ve denetim standartlarını ve kavramsal çerçeveyi geliştirmek; muhasebe ve denetim uygulamalarının kalitesini yükseltmektir. Dördüncü görev; muhasebe mesleğinin kamusal denetimini sağlayarak mesleğin kamusal güven derecesini yükseltmek ve son olarak çağımızın getirdiği değişim ve dönüşüm fırsatlarını mesleğin lehine çevirmek olmalıdır. Bu hedeflerin alt yapısını oluşturmak meslek örgütünün, bu hedefleri yakalama mücadelesi ise muhasebe ve denetim meslek mensuplarının görevidir. Günümüzde Dünya’da yaşanan ve uzun bir dönemi kapsaması beklenen ekonomik kriz ülkemizde de aynı düzeyde yaşanmaktadır. Muhasebe meslek mensupları, bir taraftan krizin bu ağır yükünü, diğer taraftan artan iş yükünü yaşamaktadırlar. Muhasebe meslek mensupları, angarya niteliğinde eklenen birçok hizmeti, ücretini almaksızın, müşterisinin memnuniyetini sağlamak için yerine getirirken, esas hizmetinin bedelini bile tahsil edememe riskiyle karşı karşıya kalmaktadır. Muhasebe meslek mensupları işletmeden çıkar bekleyen çalışanların, sermayedarların, yatırımcıların, borç verenlerin ve hatta devletin haklarının güvencesini sağlama konumunda olan tek tarafsız meslek grubudur. Bugüne kadar önemli başarılar elde etmiş olmamıza karşın, gerçekleştirmemiz ve ulaşmamız gereken büyük hedeflerimiz var. Biz, birlikteliğimizi, dayanışmamızı koruduğumuz ve birbirimize sahip çıktığımız sürece önümüzdeki tüm engelleri aşarız ve mesleğimizi yüceltiriz. Bu duygu ve düşüncelerle 1 Mart Muhasebeciler günümüzü kutlar saygılarımı sunarım.

S.Bostancı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.