YBO'ların Kapatılması PKK'nın Talebi mi?

Türk Eğitim-Sen Bartın Şube Başkanı Sezai HANGİŞİ'nin basın açıklaması:

120 bin öğrencisi ve 10 bin öğretmeni olan Yatılı Bölge Okullarının kapatılmasına ilişkin haberler kamuoyu gündeminde. Hükümetin YBO’ların kapatılması için karar aldığı belirtilmekte ve bu kararın gerekçesi olarak Doğu ve Güneydoğu’daki yatılı okullardaki PKK örgütlenmesi ve propagandası gösterilmektedir.

Bilindiği gibi eski adıyla YİBO yeni adıyla YBO’lar, fakir ailelerin çocuklarının eğitim-öğretim imkanı bulduğu okullardır. Bu okullarda okuyan öğrencilerin gıda ve barınma gibi temel ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmaktadır. Kısacası bu okullar yoksul ailelerin çocukları için sıcak bir yuva demektir, beslenme ihtiyaçlarının karşılanması demektir, rahat bir çalışma ortamı demektir. Kamuoyunun bildiği gibi İlimizde de Kumluca ve Arıt olmak üzere iki tane YBO bulunmaktadır ve başarılı bir şekilde çocuklarımıza hizmet vermektedir. Bu okullarımızdan başarılı öğrencilerimiz yetişmekte ve eğitim hakkını kullanmaktadırlar.

120 bin fakir aile çocuğunun faydalandığı YBO’ların bugün farklı gerekçeler öne sürülerek kapatılmak istenmesi manidardır. Şöyle ki; ‘YBO’larda PKK terör örgütünün propagandası yapılıyor’ tezi doğru değildir. Münferit olarak bazı YBO’larda yaşanan bu tür durumları, tüm YBO’lar için genellemek son derece yanlıştır. Aksine PKK terör örgütü YBO’lardan rahatsızdır. Çünkü PKK, YBO’ların Kürt çocuklarını Türkleştirdiğini dile getirmektedir. Hatta hatırlanacağı üzere PKK'lılar YİBO'ları hedef almış ve bu okullara molotoflarla saldırmıştı. Terörist başı Öcalan'ın İmralı'da avukatları aracılığıyla PKK'ya, YİBO'lara saldırı yapılması talimatı verdiği tespit edilmişti.

PKK terör örgütünün asıl karın ağrısı YBO’ları ele geçirememesidir. YBO’larda PKK’nın egemen olmasını engellemek, öğrencileri PKK’dan uzak tutmak, onların dağda değil, okulda olmasını sağlamak için her türlü fedakarlığı yapan eğitimcilerimiz bu okulları ayakta tutan yegane unsurlardır.

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan’ın Yatılı Bölge Okulları için Meclis Araştırması açılmasını istemesi ve BDP’lilerin "YİBO'lar eğitim amaçlı işlevleri yerine asimilasyon amaçlı işlevleri ile tarihsel bir geçmişe sahiptir" demesi ne çabuk unutulmuştur?

Yoksa Hükümetin bu okulları kapatma kararının ardında sözde çözüm süreci mi vardır? PKK’ya YBO’ların kapatılması konusunda söz mü verilmiştir? PKK ile bu okulların kapatılması konusunda bir anlaşmaya mı varılmıştır?

Peki YBO’lar kapatılırsa, 120 bin öğrenci, 10 bin öğretmen ne olacaktır? YBO’ları kapatmak fakir çocukların eğitim-öğretim hakkına vurulmuş bir darbe olur, eğitim-öğretimde fırsat eşitliğini ortadan kaldırmak olur. Ayrıca Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde PKK terör örgütünün baskısından çocuklarını uzak tutmak isteyen aileler için can simidi olan YBO’ların kapatılacak olması, PKK’nın amaçlarına bir adım daha yaklaşmasına neden olur. Dolayısıyla YBO’lar mercek altına alınarak, başta alt yapı olmak üzere YBO’lardaki sorunların düzeltilmesi için gerekli çalışmalar yapılabilir. Ancak kurumları yıpratarak, bu okulları kapatarak hiçbir yere varamazsınız, sadece PKK terör örgütünün ekmeğine yağ sürmüş olursunuz.

YBO’lar bugüne kadar birçok doktor, mühendis, öğretmen v.b. birçok meslek grubundan insan yetiştirmiştir. Bunların hiçbirisi de PKK sempatizanı ya da bölücü örgüt yanlısı değildir aksine her biri ülkesine hizmet eden, milletini seven, bayrağı için canını verebilecek kişilerdir. Kaldı ki, Eski Milli Eğitim Bakanı ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik de ilk ve orta öğrenimini Tatvan YİBO’da yapmıştı. Hal böyle olunca Hükümetin bu okulları kapatmak istemesinin ardında neler olduğu iyi sorgulanmalı ve YBO’ların kapatılmasına izin verilmemelidir. Aksi taktirde birçok öğrenci ya maddi imkansızlar nedeniyle okumayı bırakacak ya da bir kısmı bölücü örgütün ağına düşecektir. Bu kararı alanlar, PKK terör örgütünün yıllardır ortaya koyduğu bir talebi yerine getirmiş olacaktır. Milletimiz adına kınıyoruz.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
Türk Eğitim-SenYBO
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
aydin öğretmen 6 yıl önce

Yillarca yiboda görev yaptim. Cok uzucu ve talihsiz bir karar. Yetkili sendika ne ise yarar? Orada gorev yapan ogretmen isci memur ne olacak.... durmak yok yetkili sendika uyumaya devam

Avatar
çok doğru ve yerinde bir tespit 6 yıl önce

devlet eğitimi de ticarileştirmiş ve eğitimi sermayenin eline bırakmıştır...

Avatar
yusuf kenan 6 yıl önce

arkadaşlar yibo ların ne vaziyette olduğunu hepimiz biliyoruz elinizi vicdanınızakoyarak söyleyin tc devleti meb bünyesinde bakanın dan en alt kademede görevli hademesine varıncaya kadar kimin çocuğu yibo da kalmakta kim oralara çocuğunu koyar.kendiniz istemediğiniz sistemi başkalarının çocukları içinde istemeyin.size şu kadarini söyleyeyim arkadaşim aynen şöyle diyor hocam nöbetimde bitiyorum yatakhaneler aynen ahir gibi kokuyor.vukaat hat safhada.lütfen el insaf.

Avatar
KADİR 6 yıl önce

ben ce bir an evvel kapatilmali taşimaliya geçilerek devam edilmeli çünkü maliyet kesimnlikle daha aza inecektir.en önemlisi yibolarin hali perişan arit yibo kumluca yibo kim araştiriyor her şey ört pas ediliyor birilerin menfeati olacak diye çocuklar perişan oluyor.

Avatar
eğitimde maliyet 6 yıl önce

hesabı yapmak ancak tacirlerin işidir... dünya üzerinde yatılı okullar hep vardır... düzgün ve sağlıklı yatırım yapıldığı ve sistemi düzgün kurulduğu takdirde gerçekten başarılı öğrenciler çıkacaktır... kötü diye kapatalım gitsin... tıpkı zarar ediyor deyip satılan fabrikalar gibi... devlet sensin güç sensin al eline düzelt, iyileştir... satınca kapatınca ne olacak... o yoksul çocukların masrafları yemekleri ulaşımı nasıl karşılanacak... lisede parasızlıktan milletten utanıp çalılıkların arkasında yerdik 3 kişi bir kuru ekmeği... böylemi olmalı... yatılı okullar kapatılmasının aksine iyileştirilmeli gereksiz yere dağıtılan tablet paralarını yatılı okullara ödenek diye verseler çok daha makbule geçerdi... millet yoksulluktan çocuğuna yemek yediremiyor siz okul kapatma derdindesiniz... ayıptır... bu mu yoksula sahip çıkma kol kanat germe...

Avatar
cemal 6 yıl önce

arkadaşlar hesapla kitapla uğraşmakiçin değil buralara yapılan fuzuli masraflar ile muhtaç ailelere burs verilsin.soruyorum arıt da devlet kaç tane öğrenci ye burs veriyor öğrencilerin eğitm düzeyleri dip de o bursu alabilmek hayal oralarda rezil olacaklarına daha düzgün yaşamla güzel eğitim alsınlar