Zaferimiz Kutlu olsun, Şehitlerimizin ruhu şad olsun

Bartın'da Arap Camii önünde 18 Mart Çanakkale Zaferini kutlama ve Şehitlerimizi Anma ve de Yeni Zelanda Cami saldırısını protesto konulu basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklamasına Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ile çok sayıda vatandaş katıldı. Türkiye Kamu-Sen Bartın İl Temsilcisi Sezai Hangişi'nin yaptığı basın açıklaması:

ÇANAKKALE, TÜRKİYE CUMHURİYETİ’Nİ KURAN RUHUN BEŞİĞİDİR

Bu vatan kimin sorusuna şair ne güzel bir cevap vermiştir.

İleri atılıp sellercesine,

Göğsünden vurulup tam ercesine

Bir gül bahçesine girercesine

Şu kara toprağa girenlerindir!

Bu hafta Çanakkale Deniz Zaferinin 104. Kutlama yılı ve Şehitlerimizi anma haftası. Hepimizin Zaferi Kutlu olsun. Şehitlerimizin ruhu şad olsun.

Şubat 1915’ten Ocak 1916’ya kadar tam 11 ay denizde başlayıp, hava saldırıları ile devam eden karada süngü savaşları ile sona eren Mehmetçiğin kahraman vatan savunması, Şehitkalesi, Destankalesi, Sonkalesidir, bu topraklar.

Çanakkale; Bir hilal uğruna, 250 bin Vatan evladının arkalarına bakmadan bu kutsal vatan topraklarını savunmak için toprağın bağrına girdiği Şehitkaledir.

Çanakkale; Cideli Mehmet çavuş, Yozgatlı Kınalı Hasan, Libyalı Üsteğmen Mevsuf, Ezineli Yahya çavuş gibi Mukaddesatları için Şehadetle şereflenen binlerce vatan evladını bağrında barındıran Destankaledir.

Çanakkale, Millet olma şuurunun perçinlendiği, şeref ve namusunun kurtarıldığı, Türk İnsanına kendine güven kazandıran, acı ve kanla yazılmış Osmanlının Sonkalesidir.

Çanakkale, Ateş ve Çelik yağmuruna karşı yalnızca piyade tüfeği ve süngüyü… Teknolojiye barbarlığa karşı bedeni ve yüreğini ortaya koyanların kanı ve canıyla yazılmış Destandır. Ölmesini bildikleri için yaşamaya hak kazanan aziz Türk Milletinin haysiyet ve onur mücadelesidir.

Bu Zafer; Taarruzu değil Ölmeyi emreden komutandan aldıkları emirle 3 dakika içinde öleceğini bilerek süngü hücumuna geçen Mehmetlerin, Hasanların, Muratların, 56 Kişiyle bir orduya karşı savaşan Yahya Çavuşların, vincin kırılıp kaldıramadığı 276 kiloluk top mermisini kaldıran Koca Seyitlerin, Kurban Bayramı günü 57.alayın hepsinin hücuma geçerek tamamının şehit olması kalplerindeki Ulvi Vatan sevgisinin, yüreklerindeki millet, bayrak ve istiklal aşkının ifadesidir.

Eğer bir gün ressamlar kahramanlık timsalini kaybederlerse vatanı için, istiklali için ölüme gülümseyerek giden Türk askerini düşünerek tuallerine fırçalarını sürsünler.

Bizim yaşadığımız ve yaşattığımız her yerde hatta savaşlarımızda bile merhamet, sevgi, hoşgörü vardır, aksini düşünen varsa açsın tarihin tozlu sayfalarını, 1915 Çanakkale’sine baksın. Siperde yaralı Anzak askerini Mermi yağmuru altında tedavi için düşman siperine bırakma cesaretini hangi duyguyla açıklayabiliriz.

Türk çocukları ecdadını tanıdıkça, ona sahip çıktıkça yine çok büyük işler yapacaktır. Medeniyet ufkunda bir ay ve yıldız gibi parlayacak ve tarih sayfalarına yine TÜRK adını yazacaktır. Çanakkale bir Liderin doğuşuna tanıklık etmiş, Türkiye Cumhuriyetinin ön sözü olmuştur. Bu önsözü bizzat Gazi Mustafa Kemal Atatürk silahıyla, fikirleriyle, inancıyla, cesaretiyle, mücadele azmi ile Türk milletinin muhteşem kükreyişini sağlayarak kalplere kazımıştır.

Dün Çanakkale’de, bugün Anadolu’nun en ücra köşelerinde Şehitliklerde vatan savunması için vatanın bağrında yatan Aziz şehitlerimiz, Bir gül bahçesine girer gibi şehit olduğunuz vatan topraklarında rahat uyuyunuz. Uğruna şehit olduğunuz değerleri korumak için yılmaz bekçiler olacağız.

Bu duygu ve düşünceler içinde Türk milletinin görkemli Çanakkale Zaferi’ni ve Şehitler Haftası’nı kutluyoruz. Başta biricik varlığımız Devletimizi, demokrasimizi ve cumhuriyetimizi bizlere hediye eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatanı, milleti, ülkesi ve namusu için canlarını vermekten çekinmeyen gelmiş geçmiş bütün gazi ve şehitlerimize minnetlerimizi ifade ediyor, emanetlerine sahip çıkacağımıza söz veriyoruz. "

Ruhunuz şad olsun!

YENİ ZELANDA’DA YAŞANAN HAİN SALDIRIYI LANETLİYORUZ

“Dünyanın en sakin ülkelerinden birisi olarak kabul edilen Yeni Zelanda’da geçtiğimiz hafta Cuma namazı sırasında cemaate yönelik olarak yapılan saldırıda 50’den fazla insanımız hayatını kaybetti, çok sayıda yaralanın olduğu haberleri bizleri derinden üzmüş ve infial yaratmıştır.

Bu cani saldırıyı nefretle kınıyoruz. Dünyanın farklı bölgelerinde İslam dinine yönelik yıllardır ekilen nefret tohumları bugün bu tip saldırılarla kendini göstermeye başlamıştır. Kutsal dinimizi hedef alan yazılar, karikatürler ve alçakça saldırılar karşısında dünya devletleri harekete geçmeli, İslamofobi olarak adlandırılan ve bu çerçevede körüklenen tüm ayrılıkçı düşünceleri sonlandırmak adına ortak sorumluluk almalılardır.

Dillerinden dünya barışını düşürmeyen, söylemlerinde demokrasi naraları atan sözde gelişmiş devletlerin İslam dünyasına yönelik uyguladıkları politikaları bu olaylara zemin hazırlamaktadır.

Dini ibadetlerini yaparken böylesine alçakça bir saldırıya maruz kalan insanların görüntüleri tüm dünya devletlerine ibret olmalı ve hiç kimse katliama sessiz kalmadan tepkilerini net bir şekilde açıklamalılardır.

dinimizi değil, Türk devletini de hedef alan bazı yazı ve açıklamaların da bu olayda yer bulması, bu saldırının ve saldırganın arkasında organize olmuş farklı kişi ya da gruplarında olabileceğini ortaya koymaktadır.

Din kardeşlerimize yapılan bu alçak saldırıyı bir kez daha lanetliyor, hayatını kaybedenlere yüce Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve tüm İslam âlemine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz”

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tarafsız tek sendika. 8 ay önce

anlatmaya gerek yok görüyorsunuz.siyasi tarafı olmayan sendika.