15 Temmuz Dünya Tarihine Geçen Demokrasi Mücadelesi

AK Parti Bartın Milletvekili ve Grup Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Tunç, Meclisin çalışma programı ile ilgili AK Parti Grup Önerisi hakkında TBMM Genel Kurulunda konuştu. Tunç yaptığı konuşmada, milletin 15 temmuzda gösterdiği kahramanlıkla dünyaya önemli bir mesaj verdiğini belirterek, demokrasiye kastedildiğinde nasıl hareket edilmesi gerektiğini tüm dünyaya gösterdi, 15 temmuz dünya tarihine geçen demokrasi mücadelesidir.” dedi

Milletimiz; demokrasiye, millî iradeye,  hukukun üstünlüğüne kastedildiğinde nasıl sahip çıkılmasını kahramanlıkla gösterdi.

15 Temmuz şehitlerini anarak sözlerine başlayan Milletvekili Tunç,”15 Temmuz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle, şükranla anıyorum; gazilerimize acil şifalar diliyorum. 15 Temmuz mücadelesi, gerçekten hem Türk siyasi tarihine hem de dünya tarihine geçen bir demokrasi mücadelesi. Milletimiz, bu mücadelede dünyaya çok önemli mesaj verdi. Bu mesaj da şudur: Milletimiz Demokrasiye kastedildiğinde, millî iradeye kastedildiğinde, hukukun üstünlüğüne kastedildiğinde nasıl sahip çıkılması gerektiğini bütün dünyaya bu mücadeleyle, bu kahramanlıkla göstermiş oldu.” Dedi.Bundan sonra Ülkemizin karanlık girişimlerle, düşmanca, haince darbe girişimleriyle karşılaşmaması için gerekli tedbirleri alıyoruz.

Milletvekili Tunç, 15 Temmuz darbe girişimine karşı Milletimizin yaptığı mücadeleden bizim de Meclis olarak alacağımız, ülkeyi yönetenler olarak alacağımız önemli mesajların olduğunu belirterek, “Bu mesajları da en iyi şekilde almak ve bundan sonra ülkemizin bu tür karanlık girişimlerle, bu tür düşmanca, haince darbe girişimleriyle karşılaşmaması için gerekli tedbirleri almak. Bu anlamda da ilan edilen olağanüstü hâl kararı ve alınan kanun hükmünde kararnameler çerçevesinde gerekli mücadele devam ediyor; hukuki zeminde, bundan sonra Türkiye'nin darbelerle karşılaşmaması için, her on yılda bir demokrasimizin kesintiye uğramaması için gerekli tedbirler alınmaya devam ediyor.” Dedi.

Milletvekili Tunç, 15 Temmuzda yaptığı kahramanlıkla Milletimiz herkese önemli mesajlar verdiğini belirterek, Milletimiz meydanlara inerek, topun, tüfeğin, tankın karşısında canı pahasına durarak verdiği mesaj" Evet, ben bu ülkeye, bu bayrağa kastettirmem, karşınızda beni bulursunuz." mesajı. Ancak, asıl önemli mesaj, bundan sonra bu ülkede darbe girişimi olmaması için gerekli hukuki zemini, idari yapıyı düzenleme noktasında da Türkiye Büyük Millet Meclisine önemli mesajlar veriyor. Bunlarla "Asker-sivil ilişkilerini yeniden düzenle." diyor milletimiz, bu darbeye karşı koymakla "Eğitim sisteminin, gerek asker gerekse sivil eğitim sisteminin darbeci zihniyetten kurtulması noktasında gerekli tedbirleri al." diyor milletimiz, ülke savunmasını üstlenen askerlerin siyasi otoriteye bağlanmasını istiyor milletimiz, "Bundan sonra ülkemizin bu tür karanlık geceler yaşamaması ve geleceğimizin karartılmaması için gerekli hukuki ve idari düzenlemeleri yap." diyor.
           
OHAL ile amaç, FETÖ terör örgütü mensuplarına hak ettiği cezayı vermek

Milletvekili Tunç OHAL kapsamında çıkartılan kararnamelerin hukuka uygun olarak çıkartıldığını belirterek, “Bazı eleştiriler oluyor, elbette ki demokratik sistem içerisinde bu eleştiriler olacak ancak yapılan işlem tamamen hukuka uygun, uluslararası hukuka da uygun, ulusal mevzuatımıza ve Anayasa'mıza da uygun çünkü Anayasa'mızın 15'inci maddesi ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin de yine aynı 15'inci maddesi olağanüstü hâllerde temel hak ve hürriyetlerin nasıl sınırlandırılacağını hatta nasıl durdurulacağını açıkça belirtiyor. Burada istisnalar; bir, yaşam hakkı, işkence yasağı, suçta ve cezada kanunilik ilkesi, bu istisnaların dışında düşünce ve ifade özgürlüğü yani 4 istisna var. "Bu 4 istisna dışında sınırlamaları yapabilirsiniz." diyor. Kanun hükmündeki kararnameler de tamamen bu çerçeve içerisinde gerçekleştiriliyor, tamamen altına imza koyduğumuz Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne ve Anayasa'mıza uygun düzenlemeler yapılmaya ve milletimizin vermiş olduğu mesajı en iyi şekilde, bundan sonra her on yılda bir demokrasimizin kesintiye uğramaması anlamında gerekli olan hukuki ve idari tedbirler alınmaya devam ediliyor. Tabii, milletimizin en önemli beklentisi de bu düşmanca girişimde bulunan, bu saldırıları gerçekleştiren, Türkiye Büyük Millet Meclisine, milletin kalbine bomba atan FETÖ terör örgütü mensuplarının hak ettiği cezayı alması. Bu anlamda da gerekli soruşturmalar en titiz bir şekilde devam ediyor ve bağımsız yargı bu darbecilere, bu hainlere, bu vatan düşmanlarına en layık olan cezayı verecektir, bundan da hiç kimsenin şüphesi olmasın.” Dedi.

Milletvekili Tunç, Meclis Genel Kurulunda görüşmelerine başlanacak olan Bazı alacakların yeniden yapılandırılması hakkında kanun teklifi ile ilgili de şunları söyledi:

Teklifte, milletimizin bizden beklediği önemli düzenlemeler var.

Milletvekili Tunç, AK PARTİ grup önerisi, Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmeleri tamamlanan 409 sıra sayılı Kanun Teklifi'nin öne alınmasını ve kırk sekiz saat geçmeden Türkiye Büyük Millet Meclisinde bugün görüşmelerine başlanmasını öngördğünü belirterek, “Ne var bu kanun teklifinde? Milletimizin bizden beklediği önemli düzenlemeler var. Yatırım ortamını iyileştirecek, müteşebbislerin yatırım yapma noktasındaki kararlarını daha da kuvvetlendirecek önemli düzenlemeleri içeriyor. Bu düzenlemelerin bir an önce, şu ortamda da olsa hayata geçmesinde büyük fayda var. Ayrıca, bazı önemli uluslararası sözleşmeler de grup önerimizde öne çekiliyor.” Dedi.

Kanun teklifinde esnafa önemli düzenlemeler var

Milletvekili Tunç teklifte, yatırımların artırılması, kalkınmanın hızlandırılmasına yönelik, özellikle iş dünyasının, esnafın yatırım kararlarına odaklanmasını sağlayacak düzenlemelerinde olduğunu söyleyerek; teklifte, özel sektörün kamuya olan borçlarına taksit imkânı getiriliyor. İhtilafların sulh yoluyla çözümlenmesine yönelik düzenlemeler var. Vergi incelemesinde olan konuların dava yoluna gidilmeksizin çözümlenmesi öngörülüyor. Kayıtlı ekonomiye geçişin teşvik edilmesi öngörülüyor. 6552 sayılı Kanun'a göre kamu alacaklarını yapılandıran ancak kanunun öngördüğü şartlar dâhilinde ödeyemeyen borçlulara yeni bir hak getiriliyor, yeniden onların borçlarının yapılandırılması imkânı getiriliyor. Tabii, burada vergi cezaları var, idari para cezaları var, gümrük cezaları var, sigorta prim borçları var; birçok kamu alacağı bu kanun teklifi sayesinde yeniden yapılandırılmış olacak.

Bu teklifte bir de bazı varlıkların millî ekonomiye kazandırılması hususunda olduğunu söyleyen Milletvekili Tunç, “yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının Türkiye'ye getirilmesi suretiyle millî ekonomiye kazandırılması ve bu varlıkları getirenlerin bu varlıklarına serbestçe tasarruf edebilmelerini sağlama imkânı getiriliyor. Bu da önceki tasarıda vardı, tartışmalar olmuştu. Buna ilişkin yeni düzenlemeler Komisyonda yapıldı, eleştiriler dikkate alınarak yeniden huzurumuza geliyor. Burada da bu endişelere mahal olmadığını ben söylemek istiyorum.” Dedi.

Milletvekili Tunç, varlıklar hakkında, özellikle kara para, uyuşturucu, birtakım suç gelirlerinin aklanması vesaire bunlarla ilgili hiçbir endişe içermeyen bu Teklifin 7'nci maddesi açıktır diyerek;”Bu varlıklar hakkında başka bir gerekçe olmaksızın yurt dışından geldiği için vergi incelemesi, soruşturma ve kovuşturma yapılamayacak. Başka bir gerekçe varsa yani eleştirildiği gibi insan ticaretinden kaynaklanıyorsa, uyuşturucudan, kara para aklamadan kaynaklanıyorsa, buna ilişkin bir delil varsa, bir gerekçe varsa zaten bu ceza soruşturması, kovuşturması kapsamında olacak hususlardandır. O nedenle bir endişeye mahal de yoktur.” Dedi.
 

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Anahtar Kelimeler:
15 Temmuz
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fatih Su 2 yıl önce

bartın da musluklardan su akacak mı? patlayan boru ile ilgili elinizde görüntü var mı? şu an çalışma var mı? bartın su sıkıntısı önlenmesi ile ilgili ne yapılması gerektiğini hiç araştırdınız mı? ''yetkililer'' ne diyor?