2019 Yılı Meclis Toplantıları Başladı

Bartın Özel İdare Meclis Toplantı Salonunda 7 gündem maddesi ile İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun Başkanlığında toplanan il genel meclisi ilk günkü birleşimini gerçekleştirdi.

Meclis üyelerinin eksiksiz olarak katıldığı toplantı öncesi bir konuşma yapan Başkan Dursun; 2019 yılının ilk toplantısını gerçekleştirecek olmanın heyecanı içerisinde olduklarını belirtti. Öncelikle yeni yılın ülkemize milletimize tüm İslam alemine ve dünya mazlumlarına barış, huzur ve kardeşlik getirmesini diliyorum diyerek bu dönemde yaşadığımız coğrafyadan kaynaklanan nedenlerle ülkemizin ve milletimizin üzerinde yürütülen her türlü hain planların gün yüzüne çıkmış olması millet olarak bir kez daha silkinerek yaşadığımız bu coğrafyaya sahip çıkma zorunluluğumuzu ortaya koymuştur dedi.

Asırlar boyu bu coğrafyanın en ağır bedellerini ödeyen Türk milletinin yine aynı bedelleri ödemekten de hiç bir zaman çekinmediğini ve bu sahiplenmenin de tüm dünyaya gösterildiğini bu uğurda vatan savunmasında hayatını kaybeden güvenlik güçlerimiz başta olmak üzere ve sivil vatandaşlarımıza Allahtan rahmet diliyor gazilerimize de acil şifalar diliyoruz dedi.

Acısıyla tatlısıyla koca bir yılın her şeye rağmen geride kaldığını söyleyen Dursun Mahalli İdareler Seçimleri ile 2014 yılının Nisan ayında göreve gelen 6’ ncı dönem meclisinin geride bıraktığı 57 aylık süreyi de değerlendirerek şunları ifade etti: Bu sürenin her bir gününün elbette güllük gülistanlık olmadığını bu konuda bazen siyasi bazen de idari zorlukların yaşanmasının işin doğası gereği olduğunun bilincinde olduklarını ama bu konuda ortak paydanın her zaman Bartın’ın gelişmesini ön planda tuttuklarını, o nedenle 6’ncı dönem meclisinin büyük bir gayret ve samimiyetle yürütmüş olduğu bütçe çalışmalarında her şeyden önce hizmet bekleyen tüm kesimlerin güvenini sarsmadan mecliste onaylanan tüm programlara sahip çıktıklarını, özel idaremizin gelir ve gider dengesini de sağlamayı başardıklarını söyledi. Bu kapsamda 2015-2016-2017 ve 2018 bütçelerinin bütçe açığı vermediğini bunun yanında en önemlisinin ise özel idare tarihinde de bir ilk olan 2017 ve 2018 bütçelerinde bütçe fazlası vererek çok önemli başarıya imza attıklarını belirtti. 2018 yılı Meclis çalışmalarında alınan kararlarla ilgili de açıklama yapan dursun 2018 yılında 71 Birleşimin yapıldığını bu birleşimlerle 82 kararın alındığını bunların 36’sının İmar, 23’ünün Mali, 18’inin Yönetim, 3’ünün Revize, 1Tarife ve 1 Tahsis ile ilgili kararlar olduğunu söyledi

2018 yılının Kasım ayında 20 gün süren meclis çalışmalarıyla 47 milyon TL olarak belirlenen 2019 mali yılı bütçesinin de 2015-2016-2017 ve 2018 yıllarını kapsayan başarılı çalışmalar ışığında yürütüldüğünü o nedenle aynı anlayışla hazırlanan bu bütçenin de yatırım eksenli olduğunu söyleyen Dursun 01/01/2019 tarihi itibarıyla Sayın Valimiz Sinan GÜNER’in de onayıyla yürürlüğe giren 2019 yılı bütçesi ve buna bağlı çalışma programlarıyla yine toplumun tüm kesimlerine hizmet etmeye devam edeceklerini söyledi.

Geride kalan 4 bütçe yılında yatırımlara ayrılan yıllık ortalamanın her bir bütçe yılı için ortalama % 45 gibi büyük bir oranla gerçekleştirildiğinin görüleceğini buna mukabil yine geriye dönük hiç bir kurum ya da kuruluşa borcu olmayan bir yapının muhafaza edildiğinin de görüleceğini belirtti. O nedenle 57 aylık sürenin yatırım ve başarılarla dolu bir dönem olarak hafızalarda yerini aldığını ifade ederek bu dönemi gayretli çalışmalarıyla taçlandırarak unutulmaz kılan tüm meclis üyelerine ve idaremizin tüm çalışanlarına yürekten teşekkür ediyorum dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.