47 Milyonluk Bütçe Kabul Edildi

20 gün süren Bartın İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantılarında 2019 mali yılı gelir ve gider bütçesinin 47 Milyon TL olarak kabul edildi.

İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, Kasım ayı meclis toplantılarının bütçe dönemine denk gelmiş olması nedeniyle 20 gün olarak planlandığını, bütçe görüşmelerine ilişkin yürütülen çalışmaların son gününde 2019 mali yılı performans planı ile çalışma ve yatırım programlarını kapsayan 2019 mali yılı gelir ve gider bütçesinin 47.000.000.00 TL olarak kabul edildiğini söyledi.

Başkan Dursun açıklamalarının devamında şunları ifade etti:

Meclisin 2018 yılında büyük bir özenle yürütülen çalışmayla güncellenmiş olan Stratejik plandaki hedefleri öne alarak Performans Planı ile Çalışma Ve Yatırım Programının hazırlandığını, performans planı ile çalışma ve yatırım programlarını kapsayan gelir ve gider bütçesinin de 47 milyon olarak mecliste oy birliği ile kabul edildiğini söyledi. Bu anlayış içerisinde yürütülen çalışmalarla 2019 mali yılı bütçesinin toplumun tüm kesimlerini kucaklayacak bir bütçe olmasına da büyük özen gösterdiklerini ifade ederek “Bütçeler tahmini gelirleri ortaya koyan çalışmalardır. O nedenle gerçekçi bir bütçeyi yapmakta çok önemlidir.” Dedi.

Ayrıca yapmış oldukları programların hizmet bekleyen çalışmalar olduğunu ve bu sebeple 6. Dönem Meclisimizin halkımızı umutsuzluğa düşürmeden ve meclise olan güvenlerini boşa çıkarmamanın gayreti içerisinde olduklarını söyledi.

30 Mart 2014 Mahalli İdareler seçimleriyle göreve gelen 6.dönem meclisinin 4 bütçe dönemini geride bıraktığını, şimdi 5. bütçeyi gerçekleştirmiş olmanın heyecanı içerisinde olduklarını söyleyen Dursun, 2015-2016 2017 ve 2018 yılı bütçelerini büyük bir başarıyla gerçekleştirdiklerini belirterek gerçekleşen bütçelerle ilgilide değerlendirmelerde bulundu.

Özellikle Başkan, 30 milyon olarak belirlenen 2015 yılı bütçesinde yüzde yüz bir gerçekleşme yaşadıklarını belirterek 6. Dönem meclisinin ilk bütçe çalışmasının açık vermeden yılı kapatması ve 2005 yılından bugüne tüm bütçe çalışmalarının göz önüne alındığında ‘En Başarılı Bütçe Çalışması’ olarak tarihe geçmiştir dedi. İlk bütçesini böylesine önemli bir başarıyla gerçekleştiren Meclisimiz her ayın ilk haftasında gerçekleştirdiği çalışmalarla çok sayıda ilklere de başarıyla imza atmıştır. Yine aynı anlayışla 34 milyon olarak belirlediğimiz 2016 bütçesinde de yüzde 98 lere ulaşan bir gelir gerçekleşmesinin yaşandığını 2017 bütçesinde ise 1 milyon fazla vererek bir ilki yaşadıklarını söyledi. 2018 bütçesinde de artık son 2 aya girildiğini, burada da aynı başarıyı yakalayacaklarından şüphe duymadıklarını ve bütçelerin öngörü çerçevesinde tahmini gelirlerin hesaplanmasıyla oluşturulduğunu söyleyen Dursun, geçmiş 4 yılın başarısındaki en önemli sırrın ise ‘Ayağı yere basan ve kimseyi boş umut vaat etmeyen gerçekçi bütçelerin hazırlanması’ olarak değerlendirdiklerini, bunun yanı sıra yine son 5 yılın ortalama yatırım giderlerine bakıldığında bütçe içerisindeki oranının % 44 ler de olması ‘Başarıyı kaçınılmaz kılmıştır’ dedi. O nedenle Bartın’ın tüm kesimlerini kucaklayan bu çalışmalara katkı sağlayan tüm meclis üyelerimize tekrar teşekkür ediyorum dedi.

Başkan devamında özellikle meclisçe belirlenen önceliklerin programlara yansıtılarak bu yansımaları hizmet bekleyen tüm kesimler hissedecektir dedi.

Bu kapsamda 47 milyon olarak belirlenen 2019 mali yılı bütçesinin dağılımı ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Dursun; Personel giderlerinin bütçe içerisindeki oranının % 23, cari giderlerin % 33, en önemlisinin ise yatırım giderlerinin % 44 olarak belirlenmiş olmasının büyük önem taşıdığını söyledi. Böylesine önemli bir rakamı yatırıma dönüştürebilen il özel idarelerinin az sayıda olduğunu, kendi bütçeleri içerisinde borçsuz olarak yatırımlarını istikrarla sürdüren sayılı özel idarelerin arasında olmaktan da büyük bir gurur duyduklarını ifade etti.

YOL VE ULAŞIM SEKTÖRÜNDE BETON SANTIRALİMİZ VE KİLİTLİ PARKE ÜRETİM TESİSİMİZİN İMALATLARI 2019 YILINA DAMGA VURACAK

Planladıkları yatırımlarla her kesimin yüzünü güldürmeyi amaçladıklarını ve her platformda bunu dile getirdiklerini ifade eden Dursun, özellikle kırsalda yaşayan hemşehrilerimizin mağduriyetlerinin giderilebilmesi için Yol ve Ulaşım Hizmetlerine ayırdıkları 12.489.00. tl ödeneğin 8.500.000.00 tl sininin tamamını yol yapım gideri olarak ayırdıklarını, bu rakam ile İl genelinde 1.km 1. Kat sathi kaplama asfalt, 4 km 2. Kat sıcak asfalt serme standartı yükseltme, 5 kilometrelik alanda stabilize çalışması, 14 km kuru beton ile yol yapımı, 19 kilometrelik yeni yol açma çalışmaları, 6000 ton stabilize malzemeli yol bakımı, 14. kilometrelik bir alanda mahalle aralarında ıslak beton ile yol düzenlemelerinin devam edeceğini söyledi

Ayrıca Başkan, 119.125 metre kare kilitli parke taşı ile 25 km ye varan bir çalışma yapacaklarını da söyleyerek geçen yıl gerçekleştirdikleri 64.000.000 m lik rekorlarını egale ederek yine bu alanda tarihi bir ilki de gerçekleştireceklerini söyledi Dursun açıklamasının devamında yol ve ulaşım hizmetlerinde 2019 programlarıyla ilk defa beton imalatlarının çok fazla öne çıkarmaya çalıştıklarını 1. Kat asfalt ile sıcak serme asfaltın daha geri planda kaldığını buna gerekçe olarak petrole dayalı asfalt bitüm fiyatlarının maliyetleri %150 artırdığını o nedenle yerli ve milli kaynaklarla kendi tesislerimizde üreteceğimiz beton ürün çeşitleri ile kırsalda bu hizmetlerimizi çok daha kaliteli ve uzun ömürlü olacak şekilde gerçekleştirileceğini söyledi .

Yaklaşık 2000 kilometrelik bir yol ağı içerisinde 13 yıldır özel idare eliyle yapılan sistemli ve gayretli çalışmalarla % 23 seviyesinde devralınan asfaltlama oranının bu gün % 90 lara ulaşılmış olması aslında geçmiş yıllarla son 13 yılı değerlendiren önemli bir envanteri ortaya çıkardığını söyledi.

ÖMERTEPESİ ORTAOKULU YATIRIM PROGRAMINDA YERİNİ ALDI.

İlimizde gerçekleştirilen eğitim yatırımları ile ilgili de açıklamalarda bulunan Dursun, Milletvekilimiz Sayın Yılmaz TUNÇ’un da gayretleriyle Milli Eğitim Bakanlığının son 13 yıl içerisinde Bartın’a 41 adet modern eğitim yuvasını kazandırdığını, bu kapsamda Bartın’a böylesine modern eğitim yuvalarının kazandırılmasında gayreti ve katkısı olan başta Milletvekilimiz Sayın Yılmaz TUNÇ olmak üzere tüm Bakanlık yetkililerine de teşekkür ediyoruz dedi. Merkezi hükümetin yapmış olduğu bu çalışmalara yerelden de katkı verilmesinin son derece önemli olduğunu sözlerine ekleyen Dursun, yerelde hizmet eden bir meclis olarak kendilerinin de eğitim yatırımlarını son derece önemsediklerini, her yıl özel idare bütçesi içerisinden eğitime ayrılan ödenekler ile İlimize kazandırılan modern eğitim yuvalarına yenilerini eklemeyi kendilerine hedef koyduklarını, o nedenle 2019 yılı bütçesi içerisinde eğitim yatırımları için ayrılan 6.049.012,00 TL ödeneğin 2.500.000,00 TL sini eski ticaret lisesi okulunun yerine yapılacak olan Ömertepesi Ortaokulu yapımına ayırdıklarını söyledi. Ayrıca 940.741,00 TL ile tüm okullardaki küçük onarım ve cari giderlerin karşılanacağını, yine il genelinde 21 temel eğitim okulunda günümüz eğitim sistemine uygun modernleştirme çalışmalarının gerçekleştirileceğini ifade etti.

TARIMSAL DESTEKLEMELER 2019 YILINDA DA DEVAM EDECEK.

Tarım, turizm ve sağlık hizmetleri alanında da önemli çalışmaların yapılacağını söyleyen Dursun; Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz için ayrılan 309.000,00 TL lik ödenek ile yem bitkileri, meyveciliği geliştirme, hayvan hastalıklarıyla mücadele, İdaremiz bünyesindeki toprak tahlil laboratuvarında toprak analiz işlemleri ile tarımsal alanda desteklerin devam edeceğini söyledi.

ÇOCUK OYUN GURUPLARI İLE YOLCU BEKLE DURAKLARININ SAYILARINI ARTIRMAYA DEVAM

Başkan Dursun 2009-2018 yılları arasında İl Genel Meclis Kararları ile Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde toplam 217 çocuk parkı, 480 noktaya yolcu bekleme duraklarının kurulduğunu, 2019 yılı içerisinde 500.000,00 TL ödenek ile Plan Proje Müdürlüğünce 20 köye çocuk parkı,100 noktaya da yolcu bekleme duraklarının kurularak köylerde yaşayan vatandaşlarımızın yaşam kalitelerini artırmaya devam edeceklerini açıkladı.

Bunun yanında köylerimizdeki içme suyu depolarının modernize çalışmalarının da aksatılmadan sürdürüleceğini, yine içme suyu kanalizasyon şebekelerindeki modernize çalışmalarının devam edeceğini açıkladı.

SAĞLIK HİZMETLERİ

Diğer bir hizmet alanımız Sağlık İşleri Müdürlüğü ile ilgilide 1.439.000,00 TL ayırdıklarını, bu kapsamda Genel Kamu Hizmetleri için 103.000,00 TL, Çevre Hizmetleri için 1.256.500,00 TL, Sağlık Hizmetleri için 75.000,00 TL, Sosyal Güvenlik ve Sosyal Yardım Hizmetleri içinde 4.500,00 TL ayrıldığını açıkladı.

Projenin 4 yıllık başarı serüvenini de anlatan Başkan İl özel idaresinin görev ve sorumluluk alanlarında yer alan Büyükkızılkum, Hatipler, Mugada, Güzelcehisar ve Çakraz plajlarında günümüz teknolojileri kullanılarak 4 adet jet ski, 2 adet jet botlarla 19 kişilik eğitimli kadro ile can kurtarma hizmetini vermeye çalıştıklarını söyledi.

Başkan özellikle Mugada sahilinde yapılan düzenlemeler ile yaz döneminde bölgeye yoğun tatilci akımının yaşandığını, bunun yanında Büyükkızılkum, Hatipler ve Güzelcehisar plajlarının da büyük ilgi gördüğünü, bu plajlarda her geçen yıl artan yoğunluk sonucunda özellikle Karadeniz'in çeken akıntısının tehlikesini bilmeyen tatilcilerin yaşadıkları boğulma vakalarının bu hizmet öncesinde her yıl onlarca ölümlü vakalara ulaşırken 4 yıldır yürütülen çalışmalarla boğulma tehlikesi geçiren 769 vatandaşımıza müdahale edilerek canlarının kurtarıldığını, 2016 yılında sadece 1 vakanın ölümle sonuçlanarak 2017-2018 yıllarında sıfır vakayla sezonu tamamladıklarını belirtti. Devamında bu başarıyı önemsediklerini belirterek projenin 2019 yılında da geliştirilerek devam ettirileceğini söyledi.

Ayrıca, İl Genel Meclisimizce de önemli bir sorun olarak gördüğümüz kumsallarımızın temiz tutulması için gerekli olan kum temizleme makinelerini de alarak sahillerimizi çok daha temiz ve güvenli bir hale kavuşturmaya çalışıyoruz diyerek çöp toplama hizmetlerinin de hızlı ve sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için çalışmaların devam edeceğini belirtti. Bunun yanında alanda yetersiz olan çöp konteyner sayılarının da planlanarak artırılacağını belirtti.

SPOR YATIRIMLARINA 535.000,00 TL ÖDENEK

Spor yatırımları ile ilgilide açıklamalarda bulunan Dursun; geçmiş yıllarda olduğu gibi 2019 yılı bütçesi içerisinde de İlimizin Amatör Spor kulüpleri ve Bal Liginde mücadele eden takımlarımıza 105.000,00 TL lik bir bütçeyle ayni yardımların devam edeceğini, 180.000,00 TL ile Karahüseyinli Köyü, Serdar Köyü ve Zafer Köyü futbol sahalarının modernize çalışmalarının yapılacağını, Amasra Stadyumu Tribün Yapımı işine de 250.000,00 TL ayırılarak amatör spor ve sporcuları desteklediklerini ifade etti.

2019 YILI İMAR PLAN ÇALIŞMALARI NÜFUS PROJEKSİYONU VE GELİŞME ALANLARI İLE YİNE ÖN PLANDA OLACAK .

İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğümüzün 2019 yılında 392.500,00 TL olarak belirlenen ödeneği ile il genelinde yapacakları uygulamalı imar planları ile 18 uygulamalarını yaparak Bartın’ın sorunlu alanlarındaki imarının çözümüne katkı sağlayacaklarını belirterek gelişme alanı olarak belirlenen yerlerde yapılacak alt ölçekli planlarla da Bartın’ın doğru yönde gelişmesine katkı sağlayacaklarını söyledi. Bu çerçevede geçmiş yıllarda sahil kesimindeki başarılı çalışmalara imza attıklarını da açıklayan Dursun 2019 yılında yine aynı çalışmaların kapsamını genişleterek gelişme sürecinin devam edileceğini, yürütülen ve yürütülecek plan çalışmalarıyla özellikle deniz sahilleri başta olmak üzere Bartın’ı geleceğe taşıyacak planları gerçekleştireceklerini ifade etti. Bu kapsamda yürütülen imar planı çalışmalarıyla geçmişte başarıyla uyguladıkları çalışmaları da dile getiren Başkan Dursun imar konusundaki çalışmaların geniş bir alanda sürdürüldüklerini bu kapsamda Arıt Revize İmar Planlarının onaylandığını, sahil köylerimizden Mugada içerisindeki 33 hektarlık alanda 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planlarının tamamlandığını yine aynı alan içerisinde 18 uygulamalarının da yapılarak tüm parsel sahiplerine yeni tapuların verildiğini söyledi. Bölgede yapılan imar planına dayalı olarak 18. Madde uygulaması ile birlikte sosyal alanları ve diğer tüm donatılarıyla birlikte plana dayalı gelişecek ve büyüyecek olan Mugada’yı gelecek nesillere gönül rahatlığı ile bırakacaklarını ifade etti. Ayrıca Büyükkızılkum Köyünde planı yapılmayan 15 hektarlık alanda gerçekleştirilen nazım ve uygulama imar planları onaylandığını, sahillerin kıyı kenar çizgisine bağlı olarak planlı gelişmesinin önünü açıldığını bu bölgede de 18. Madde uygulamalarının tamamlandığını ve tapu tescil işlemlerinin biterek mülk sahiplerine teslim edildiğini belirtti.

Yine 2017 yılı içerisinde yapılan çalışmalarla Güzelcehisar plajının koruma amaçlı imar planının onaylandığını, koruma amaçlı plana bağlı olarak yürütülen Güzelcehisar’da lav sütunlarına deniz üzerinden ziyaretçilerin ulaşımını sağlayacak yürüyüş yolu ve seyir terası ile diğer düzenlemelerin 2018 yılı ek çalışma ve yatırım programına alındığını ve 1. Etabının tamamlandığını belirtti. Bu kapsamda altyapı çalışmalarının da süratle devam ettiğini söyledi

Devamında Başkan Dursun, Büyükkızılkum ve Hatipler Plajlarını içerisine alan sahilleri planlı bir şekilde geliştirmeye kararlı olduklarını açıkladı.

Sözlerinin sonunda; 1 Kasım Perşembe günü başlayan ve 20 gün devam eden 2019 yılı bütçe görüşmelerinin 28 Kasım Çarşamba günü sona erdiğini söyleyerek, bütçenin hazırlanması süreçlerinde katkı sağlayan özel idaremizin müdürlerine yine mesai merhumu gözetmeksizin programların hazırlanmasında büyük katkıları olan il genel meclis üyelerimize ve emeği geçen tüm personele gösterdikleri gayretli çalışmalarından dolayı yürekten teşekkür ediyor, İl Genel Meclisimizce kabul edilen 2019 Mali Yılı Bütçesinin Bartın’ımıza ve İl Özel İdaremize hayırlı olmasını diliyorum dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.