5084 uzatılmalı

BAKAN ÇAĞLAYAN, HEM SANAYİCİLERİN
HEM DE İŞÇİLERİN UMUTLARINI YIKTI

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın önceki gün 5084 sayılı teşvik kanunu hususunda AA muhabirine; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile teşvikin uzatılmayacağı yönünde yapmış olduğu açıklamalar neticesinde basında çıkan haberlerin, hem sanayicileri hem de işçileri hayal kırıklığına uğrattığını belirten CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, verilmiş olan teşvik desteğinin geri alınması halinde Bartın ve benzeri illerdeki ekonominin çökeceğini söyledi. 5084 sayılı kanunla Bartın’ın büyük kazanımlar sağladığını, yasanın sona ermesiyle birlikte önemli oranlarda işgücü kaybının yaşanacağını ifade eden Yalçınkaya, Bartın için büyük önem taşıyan 5084 sayılı yasanın uzatılmamasının sosyal ve ekonomik anlamda bir yıkım olacağını söyledi.

İŞVEREN VE ÇALIŞAN ENDİŞELİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, 5084 sayılı teşvik kanununun 31 Aralık 2012 tarihinde sona erecek olmasının; sanayicilerin, işadamlarının, çalışanların ve bölge vatandaşlarının endişe duymasına neden olduğunu söyledi. Teşvik kanunun 2017 yılına kadar uzatılması hususunda TBMM Başkanlığı’na hazırlamış olduğu kanun teklifini de sunduğunu belirten Milletvekili Rıza Yalçınkaya “Teşvikli ilerimizde üretimin artması, katma değerin yükselmesi ve istihdamın devamının sağlanması amacıyla muhakkak yasanın sürdürülmesi gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

BARTIN’DA 8 BİN 500 CİVARINDA İŞÇİ VAR

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, 2017 yılına kadar uzatılmasını talep ettiği 5084 sayılı teşvik kanununun devam etmemesi halinde Bartın’ı büyük bir tehlike beklediğini söyledi. Bartın’ın destekten faydalanmak için çok sayıda firma geldiğini ve buna bağlı olarak da işçi sayısında ki artışa dikkat çeken Milletvekili Rıza Yalçınkaya, teşvik kanununun Bartın için büyük önem arz ettiğini ifade etti. Bartın’da; 5084 sayılı teşvik kanunundan yararlanan işyerlerinde toplam 8 bin 500 civarında işçinin çalıştığını belirten CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya; sigorta, prim ve işveren desteği noktasında önemli bir destek içeren yasanın yürürlük süresinin muhakkak uzatılması gerektiğini aksi takdirde çok sayıda fabrikanın küçüleceğini hatta kapanacağını söyledi.

SANAYİCİNİN MALİYETİ %120 ORANINDA ARTACAK

Devlet desteği kesildikten sonra fabrikaların Bartın’da ki üretimlerine son vermelerinden endişe duyduğunu belirten Milletvekili Rıza Yalçınkaya, çalışanlarında işten çıkarılma korkusuyla yaşadıklarını ifade etti. Küçülmeye gidecek olan fabrikaların da ayakta durabilmek için eleman azaltmaya gideceğine dikkat çeken Milletvekili Yalçınkaya, işsizlik oranında yaşanacak artışa dikkat çekti. Bir işçinin sanayiciye 360 TL SGK maliyeti olduğunu, teşvik sayesinde bunun 200 TL’sinin devlet, 160 TL’sinin ise sanayici tarafından karşılandığını, ancak teşvikin sona ermesiyle 360 TL’nin tamamının sanayici tarafından karşılanacağını ifade eden Milletvekili Yalçınkaya, vergi ve SGK primlerinde yaşanacak %120 oranında artışın sanayiciyi zora sokacağını söyledi.

İŞSİZLİK VE KAYIT DIŞI İŞÇİLİK ARTIŞ GÖSTERECEK

SGK prim desteklerinin kaldırılması halinde özellikle Ocak ve Şubat aylarında yaşanacak işten çıkarılmalar neticesinde işsizlik oranında büyük bir patlama olacağını belirten CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi M. Rıza Yalçınkaya, kayıt dışı işçiliğin de aynı oranda artacağını ifade etti. Sanayicinin ayakta durabilmek için sigortasız işçi çalıştırmaya başvuracağını söyleyen Milletvekili Yalçınkaya, 30 gün şartı bulunan SGK prim ödemelerinin de 10-15 veya 20 günlük ödemelere düşeceğini söyledi. Bartın’da, teşvik kapsamında çalışan 8 bin 500 işçi arasında 2 bin 600 civarında da bayan işçi bulunduğunu belirten Milletvekili Rıza Yalçınkaya “Eğer bu teşvik yasası sonlanırsa bayanlarımızın büyük bir bölümü de evlerine geri dönmek zorunda kalacaklar” dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tarihçi 7 yıl önce

bitiş tarihi dikkatimi çekti. 11. ayda tamamlanması gerekn yapının yarısı yapılmamış

Avatar
sanayici 7 yıl önce

Devletimize ve hükümetimize sanayici ve işadamlarına yaptığı önemli teşviklerinden dolayı teşekkür ediyorum. 5084 gerçekten önemli bir teşviktir yıl sonunda sona erecek olması istihdamı düşürür sanayici ve işadamlarını zora sokar. Konuyla ilgili duyarlılığından dolayı Milletvekilimiz Rıza Yalçınkaya'ya teşekkür ediyoruz. Tespitlerinin tamamı yerindedir ve önemli uyarılardır. Bu yasanın uzatılmamasının Bartın'a faturası yılda 36 milyon liradır (36 trilyon eski parayla). Devletimizin vergi oranları zaten işvereni, vatandaşımızı zorlarken bari bu 5084 teşviki devam ettirilse. Başbakana bu konu çok iyi iletilmeli diye düşünüyorum. Bartın'ın kişi başına milli geliri diğer illere göre çok düşüktür bu 5084 devamı için bu bile yeterlidir. Sayın vekillerimiz Yılmaz Tunç, Rıza Yalçınkaya, İsmail Toksöz, Halil Çelen, Sabri Tutum, Birol Dikyurt, Yılmaz Akdeniz, Birol Dikyurt, Sinan Kireç siyasilerimiz diğer stklar 5084'ü koparmalı yılmamalı. Umudu kesmemeli. Uzamayacak açıklamaları sınamadır