Abdipaşa Seçim İrtibat Bürosu Açıldı

Bartın Abdipaşa Ak Parti seçim irtibat bürosunun açılışı milletvekili Yılmaz Tunç ve halkın yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Ulus İlçesi Abdipaşa Beldesinde, AK Parti Abdipaşa Belde teşkilatınca  16 Nisan Halkoylaması çalışmalarını yürütmek için Abdipaşa Seçim İrtibat Bürosu’nun açılışı AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, 22. Dönem Milletvekili Asım Kulak, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, Abdipaşa Belediye Başkanı Yaşar Dönmez, Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, Abdipaşa Belde Başkanı Fahrettin Balcı, AK Parti İl teşkilat üyeleri, Ulus İlçe ve AK Parti Bartın Merkez ilçe teşkilat üyeleri ile Abdipaşalıların yoğun katılımı ile gerçekleşti.

Milli iradeye sahip çıkmanın seçimi

AK Parti Ulus İlçe Başkanı Kadir Saraç’ın selamla konuşmasının ardından konuşma yapan AK Parti Bartın Milletvekili Tunç, 16 nisan halkoylaması çalışmalarını yürütmek için belde teşkilatımızca açılan  seçim irtibat bürosunun halkımıza Anayasa değişikliği ile ilgili afiş ve broşürlerin buradan temin etme ve halkımızın doğru bilgilenmesi açısından çok faydalı olacağını söyledi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini getiren 18 maddelik Anayasa değişikliği için 16 nisanda halkoylaması ile millete gittiklerini belirterek şöyle devam etti: “Bu anlamda MHP ile AK Parti uzlaştı ve Meclisten geçirdik. Şimdi yetki millette. Millete şunu soruyoruz. Hükümet kurma görevini yetkisini kendi uhdene almak istiyor musun istemiyor musun? Yoksa eskisi gibi böyle dolaylı yoldan milletvekilleri arasından bir hükümet çıksın bir buçuk yıl gitsin gitmesin koalisyon tartışmaları ekonomik krizler siyasi krizler. Yine Türkiye zaman mı kaybetsin yoksa seçtiğimiz zaman beş yıl görev yapabilecek kesintisiz icraat yapacak kalkınmayı daha da hızlandıracak bir yönetim modeline mi geçelim bunu oylamasını yapacağız. İnşallah evet denildiğinde Türkiye’nin 2023 hedefleri lider ülke olma yolundaki hızlı adımlar inşallah daha da ivme kazanacak. Dedi.

Yasama yetkisi TBMM’de olacak

Yasama, yürütme ve yargı yetkilerini de anlatan Milletvekili Tunç, “Demokratik ülkelerde geçerli olan hükümet sistemleri belli. Bu sistemlerden birini tercih etmek, o ülkenin kanun koyucusunun takdirinde. Hükümet sistemleri, devlet organlarının birbirleri ile olan ilişkilerine göre tasnif ediliyor, yasama-yürütme-yargı kuvvetlerinin birbirinden ayrı olup olmamasına göre tasnif ediliyor. Yargı hepsinde ayrı, ancak yasama ve yürütmenin zayıf ya da kuvvetli ayrılmasına göre sistemler, Parlamenter, Yarı Başkanlık, Başkanlık şeklinde kendini gösteriyor. Yürütme yetkisi cumhurbaşkanında olacak çünkü, başbakanlık olmayacak, yerine devletin başı olan cumhurbaşkanı aynı zamanda yürütmenin de başı olacak. Bakanlarını parlamento dışından kendisi belirleyecek. Yasama yetkisi TBMM’de. TBMM bu yetkisini bizzat kullanacak, hükümetten bütçe haricinde tasarı gelmeyecek, yasama daha da güçlendirilmiş olacak. Cumhurbaşkanlığı kararnameleri kanuna aykırı olamayacak, kanun üstünlüğü esas, Cumhurbaşkanının tüm karar ve işlemleri yargı denetimine tabi, Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı da teklifle daha da güçlendiriliyor” şeklinde konuştu.

Milletvekilleri de daha güçlü olacak

Milletvekili Tunç, Milletvekillerinin sistemle arazide daha güçlü olacaklarını da ifade ederek şunları söyledi:  “Arazide milletvekilleri güçlü olacak çünkü kanun yapma yetkisi sadece onda olacak. Diktatörlük deniyor. Beş yılda bir seçim olacak. Nasıl bir diktatörlük bu. Bütçeyi hazırlayacak Meclisin onayına tabi tutacak. Diktatörlük olabilir mi? Cumhurbaşkanı görevi ile ilgili işlediği suçlardan dolayı Meclis tarafından Yüce Divana gönderilebilecek. Böyle bir sistemde diktatörlük olabilir mi? Burada yetkiler tamamen millete aktarılıyor artık. Millet demokrasilerde Cumhuriyet yönetiminde Cumhuriyet rejiminde aslolan milli iradesi değilmi. Halkın iradesini yönetime tam bir şekilde yansıtmamız için ne yapmamız lazım. Sandığa oy attığında istediği hükümeti çıkarabilmeli. Sandığa oy atıyor milletvekilini seçiyor. Milletvekilleri arasından hükümet çıkıyor ya da çıkamıyor. Onun için bu sistem ülkemize istikrarı getirecek. Istikrarı kalıcı hale getirecek. Icraatları daha da hızlandıracak. Halkın alım gücünü refahını daha da arttıracak. Emeklisine, işçisine, memuruna herkese faydalı olacak bir sistem. Çünkü ülkenin istikrarı demek ekonominin düzelmesi daha da iyiye gitmesi demek. Ekonominin iyiye gitmesi demek herkesin faydasına demek. Inşallah Bartın’da da yüksek oranda bir oyla bu süreci geçirerek ülkenin yönetim sistemine büyük bir katkı vermek istiyoruz.”dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Abdipaşa
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatansever 2 yıl önce

abdipaşa için evet, bartın için evet, türkiye için evet...