Aday adaylarından: Songül KİŞİOĞLU

Bartıninfo: Sizi tanıyabilir miyiz?

Adım Songül Kişioğlu. 27 Haziran 1965 Ankara doğumluyum. 6 çocuklu bir ailenin ikinci çocuğuyum. Çaldıran zaferi döneminde Kafkaslardan Anadolu'ya göç etmiş ve bugün 680 aileden oluşan büyük bir ailenin ferdiyim. Kars iline bağlı ve meyve bahçeleri ile ünlü Kağızman ilçesi ise memleketimdir.

Babam merhum Ziya Kişioğlu günümüzde bile eşine az rastlanır bilgi ve görgü donanımına sahip bir bürokrattı. Hayatım boyunca idolüm oldu. Onun öğretileri ile büyüdüm. 6 yaşından itibaren baba mesleğinden başka bir meslek düşünmedim. Kararlı idim maliye teşkilatında çalışmak istiyordum bununla da yetinmeyip yükselmek istiyordum.

İlk, orta ve lise tahsilimi Bafra ilçesinde tamamladıktan sonra Maliye Bakanlığının açtığı sınavı kazanarak 06.03.1987 tarihinde Bafra Malmüdürlüğünde memuriyete başladım. 3 yıllık memur iken yine Maliye Bakanlığının açtığı Maliye kursu sınavını kazanarak 2 yıl süre ile Eskişehir Maliye Kursunda öğrenim gördüm. Maliye Bakanlığının güzide yöneticilerinin yetiştirildiği eğitimi oldukça zor bir okul olması nedeniyle Maliye Kurslarının Türk Ekonomik sistemine ve Maliye Politikasına katkısı oldukça büyüktür. Maliye Kursundan sonra daha üst bir tahsil olan yüksek tahsilimi yapmak istedim. Ancak bütün kardeşlerim okuyordu ve babam emekli bir memurdu bu nedenle Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinde öğrenim görmeye karar verdim.Üniversite Sınavlarında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinin İktisat Bölümünü kazanarak iktisat Fakültesinden mezun oldum.Örgün öğretim kadar uzaktan eğitimin ve kişinin kendini yetiştirmedeki gayreti elbette tartışılmasızdır.Bu nedenle kendimi örgün öğretimden mezun olanlardan daha alt seviyede hiçbir zaman görmedim ve eziklik hissetmedim. 1997 yılında Maliye Bakanlığının açtığı şeflik sınavını kazanarak 18 Ağustos 1998 tarihinde Yalova Defterdarlığı Muhasebe Müdürlüğüne şef olarak atandım.

Bu tarihten tam 1 yıl sonra 17 ağustos 1999 tarihinde o büyük felaketi 17 ağustos depremini yaşadım. Hayatta kalmıştım ama hayatta kaldığıma sevinemiyordum bile. Enkazların başında arkadaşlarımın çıkarılmasını beklerken ve onların cansız bedenlerini kucağıma alışımdaki çaresizliğim anlatılamaz duygularımdı. Düşündüğüm tek şey vardı Yüce Allah bana ikinci kez bir yaşama şansı vermişti ve ben bunu hak etmek için çalışmalıydım.Kriz merkezi kurulduğunda ve görev yaptığım süre içerisinde gece gündüz demeden çalıştım.Morglar yanı başımda idi.Binlerce ölü gördüm.Yüreğimdeki sızı ve merhamet yorgunluğumu, korkularımı unutturuyordu.9 ay boyunca genç bir kız olarak tek başıma çadırda ardından prefabrik konutlarda          yaşadım.Ne korkularımı ne de gözyaşlarımı kimselere göstermedim.Birçok kişi tayin isteyip gitmesine rağmen ben deprem bölgesini terk etmedim.Terk etsem ne Yüce Yaratan affederdi  ne de ben kendimi affederdim.Bu bir sınavdı ve ben bu sınavı da başarı ile geçmek istiyordum.Hem kriz merkezinde hem de kendi birimimde görevimi başarı ile yürüttüm.

2002 yılı eylül ayında Maliye Bakanlığına bağlı Ankara Tasfiye İşleri Döner Sermaye İşletmeleri Döner Sermaye Saymanlık Müdürlüğüne atandım.1994 yılında Tasfiye İşleri Döner Sermaye İşletmelerine bağlı bölge saymanlıklarını kapatılması nedeniyle merkezde kurulacak Saymanlık müdürlüğünü kurmakla görevlendirildim.Bu görevimi de hakkı ile tamamladıktan sonra 2005 yılında Maliye Bakanlığı Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Saymanlık Müdürlüğüne atandım.Milli Eğitim Bakanlığı ile uyumlu ve güzel çalışmalar yaptıktan sonra 2008 yılında kurulan 8 üniversiteden bir olan Bartın Üniversitesine İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanı olarak atandım.Halen bu görevi yürütmekteyim.Rektörümüz Sayın Prof.Dr.Ramazan Kaplan beyefendinin yöneticilikte ki üstün gayreti ve destekleri ile henüz 2 yılını tamamlamış bir üniversite olarak çok büyük başarılara birlikte imza attık.Nerdeyse her ile altyapısı, hocası olmayan üniversiteler açıldı olumsuz söylemlerine başarılarımız ile cevap verdik.Bu üniversitelerin bölgeye maddi ve manevi katkılarını ispatladık.

Çocukluğumdan itibaren yüksek hedeflerim vardı.Babamın başarı seviyesinde kalmak değil onun başarılarını geçmeyi hedeflemiştim.Babamın sürekli bana söylediği gibi onun başarısını aşmalıydım.Başarıya rekabet ile ulaşacağımı da biliyordum.Rekabeti seviyordum çünkü rekabetin kişileri, toplumları ve kurumları geliştirdiğine inanıyordum.Çalışırken risk almayı da seviyorum ama riski alırken riskimi iyi analiz etmeyi ve onu iyi yönetmeyi de ihmal etmiyorum.Risk almazsam ne memuriyetimi geliştirebilirdim ne de kurumumu geliştirebilirdim

Risklerime yeni bir riski eklemek, bilgi ve deneyimlerimi daha üst seviyelerde  Türkiye Büyük Millet Meclisinde  değerlendirmek istiyorum.Siyasete atılmayı aslında her zaman düşündüm ama bunu doğru zamanda doğru yerde yapmak istedim.

Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan beyefendiyi yaklaşık 12 yıldır dikkatle izliyordum. Kendisinde ortak özelliklerimizi gördüm.Kararlı, saat mevhumu olmayan, risk alan, mücadeleci bir devlet adamı ve lider.Benim siyasete atılmam için doğru lider olduğuna karar verdim. Saygı duyduğum Adalet ve Kalkınma Partisinden teklif gelmesini beklemeden aday adayı olabilmek için ilk adımı atan ben olmak istedim.Adımımı attım ve çalışmaya başladım.

Dişimle, tırnağımla ve özveri ile çalışarak geldiğim bu noktadan daha üst noktalarda bilgi ve deneyimlerimi değerlendirebilmek için desteğe ihtiyacım bulunmaktadır.


Bartınİnfo : Aday olabilir ve eğer seçilebilirseniz neler yapacaksınız ?

Bugüne kadar  kamu personeli olmam nedeniyle hiç ilgilenemediğim ve aktif faaliyetlerinde bulunamadığım siyaseti Adalet ve Kalkınma Partisinde öğrenerek ülkemin siyasal ve sosyal büyümesiiçinçalışacağım.

Maliye Bakanlığında ve üniversitede edindiğim kamu mali deneyimlerimi Plan ve Bütçe Komisyonunda çalışmak suretiyle değerlendirerek ülkemin ekonomik büyümesi,

Kendisini geliştirmiş bir kadının önce ailesinden başlamak üzere ülkesinin ve dünya halkının gelişmesindeki önemi tartışılmayacak kadar büyüktür.Bir kadın yönetici olarak  çekirdek ailelerden başlamak üzere kadın ve aile eğitimi

Hususlarında devlet yönetimine katkıda bulunmak istiyorum.

Adını tarihe yazdırmış Türk Kadının başarılarının devamının gelecekte de devam edeceğini ve kadının siyasetteki faktörünün devlet yönetiminde ne denli önemli olduğunu ispatlamak hedefim olacaktır.


Bartınİnfo: Siyasette Kadın meselesine nasıl bakıyorsunuz ?

Yönetiminde kadının olmadığı bir devlet başka devletlerle yarışırken sakat bir sporcunun sağlam bir sporcu ile yarıştaki başarısı kadar ancak başarı elde edebileceğidir.

İşte bu nedenle Milletvekili aday adayı olmakta ve hatta milletvekili olmak için ısrarlı ve kararlıyım.


Bartınİnfo :Bartın ilinden aday adayı olmak istememin nedenleri nedir?

Yeşili ve mavisi ile eşsiz bir doğa kenti olması

Halkının gelişime açık ve aydınlık bir yüzünün olması

Turizm ile ilgili yatırım yapılabilir ve bacasız ekonomiye katkıda bulunabilir kent olması

Kongre ve kültür kenti özelliklerine sahip olması

Kadınlarının üretken olması ile  kadın ve aile çalışmaları için özellikle uygun bir kent olması

Gelişimi hak eden kent olması

Tarihi dokusu

Yaklaşık 2 yılı aşkın süredir görev yaptığım Bartın ilinde halkının sıcak ilgisi ve samimiyeti ile  beni aralarından biri olarak görmeleri başlıca nedenlerdir.


Bartın İnfo: peki kazanırsanız Bartın'da ne olur ?

1-Emek kazanır

2-Din, dil, ırk ayrımı yapmayan gönül kapısı herkese açık bir vekil kazanılır

3-Milli ekonomiye katkı nedeniyle ekonomi kazanır

4-Yol arkadaşını yarı yolda bırakmayan dost kazanılır

5-Henüz işlenmemiş maden misali olan siyasi deneyimime siyasi eğitim fırsatı verilirse siyaset kazanır

6-Kadın gözüyle görünen dünya nedeniyle erkek kazanır, aile kazanır, çocuk kazanır

7-Bir elmanın iki yarısı olan kadın ve erkeğin birlikte yaşama sanatı kazanır


Bartınİnfo:Özel İlgi alanlarınız nelerdir?

Okumak, edebiyat, halk bilimi, halk dansları, doğa sporları, seyahat, fotoğraf çekmek


Bartınİnfo :Aldığınız meslek içi veya dışı  Eğitimler nelerdir?

Kamu mevzuatı , protokol ve el sanatları


Bartıninfo:Asla vaz geçemedikleriniz nelerdir ?

Dinim, Vatanım, Ailem ,Türk yemekleri dir.


Bartın info:teşekkürederiz.

bartin.info

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
adnan 8 yıl önce

BARTIN I IKI YILDIR TANIYORSUNUZ VE BARTINLI DEGILSINIZ BURADA UZUN YILLAR GOREV YAPSANIZ HADI NEYSE DE SIZ SADECE BIRILERINE YAKINLIKLA MILLET VEKILI OLUP BARTIN I KULLANABILECEGINIZIMI DUSUNUYORSUNUZ. BARTIN SIZI ISTEMEYECEK BOSUNA ISTIFA ETMISINIZ AMA ISTIFANIZ BIR ETIKETSE BILEMEM :)

Avatar
haluk 8 yıl önce

Bürokrasiyi tanıyan ve kimliği ile ankarada bartıına faydalı olacak bir aday

Avatar
Bartından 8 yıl önce

hakluk bey burokrası ne zamandır bırılerının pesınden kosmak oluyor yok aıle dostumuz su yok cok sayın bılmem kısı ne bu? burokrası boylemı olur Bartın ı temsıl edecek boyle bır vekıl ıstemıyoruz

Avatar
haluk 8 yıl önce

Sanırsam bu ülkede yaşamıyorsunuz.Bu ülkede isteyene vermiyorlar yatırımı,ugraşıp didinip alamsını bileceksin.Bartından baktıgın gibi olmuyor bu işler.Yatırımdan pay almak aslanın midesinide geçti arkadaşım.İl olduk ama öylece kaldık.atalarımız hazıra dag dayanmaz derler.Hazırı yedik Bartında.ucuz siyaset yapacak zaman degil bu zamanlar.Kim ne katkı yapar onun peşine düşmeliyiz.Bartınlı degilden daha iyi bir neden bulmalısınız ki söyleyecek sözünüz olsun ...

Avatar
hasan 8 yıl önce

Bu nasıl bir tanıtımdır.Masal mı anlatıyor hanımefendi.

Avatar
gülfem 8 yıl önce

Yorumları şöyle bir okudum da na kadar ön yargılı? Hanımefendiyi destekleyip cesaretini tebrik edeceğinize neler söylüyorsunuz...nezaket lütfen...Tek kadın aday çıkardığınız için gurur duyacağınıza neredeyse yargısız infaza maruz kalmış hanımefendi. Doğduğu yerden seçilip hiçbir hemşehrisine faydası olmamış hatta bölgesine faydası olmamış ne vekiller gördük. Siyasetteki bu rekabeti lütfen hiçbir adayı karalamadan, söylediklerini tiye almadan yazın. Bartınlılara bu yakışır. Hizmet eşkını ölçer bir alet olmadığına göre hislerinize güvenmekten başka yapacak bir şeyiniz yok. Bartın için en hayırlısı olsun...

Avatar
AVNİ AKDOĞAN 8 yıl önce

aday olan tüm adaylarımız bartın içi yola cıkmışlardır hepsni saygıla karşılayalım tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum sizde inşalah öncekileri aratmassınız

Avatar
yavuz 8 yıl önce

Songül Hanımı öncelikle tebrik ediyorum ve Bartın' a çok yararlı olacağına inanıyorum. Titiz, çalışkan ve azimli bir bayan.

Olumsuz bazı eleştiriler yazmışsınız ama daha öncekilerden ne gördünüz çok merak ediyorum!!!

Bartın' ı Bartın yapacak, geride kalmışlığını ve unutulmuşluğunu giderebilecek bir insan. İnşallah olur ve böylece Bartın' da kazanır.