AK Parti Kurucaşile İlçe Kongresi
AK Parti Kurucaşile 5. Olağan İlçe Kongresi AK Parti Bartın Milletvekili ve Genel Merkez Siyasi ve Hukuk İşler Başkan Yardımcısı Yılmaz Tunç, İl Başkanı Yaşar Arslan, Kurucaşile Belediye Başkanı Mehmet Zihni Sayın, Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, Amasra Belediye Başkanı Emin Timur, Kozcağız Belediye Başkanı Mustafa Karaman, Hasankadı Belediye Başkanı Zeki Erdoğan, İl Yönetim Kurulu Üyeleri, İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, İl Genel Meclisi, Belediye Meclisi Üyeleri ve delegelerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Divan Başkanlığını Cihat Bilgin’in yaptığı kongre saygı duruşu ve İstiklal marşı ile başladı. İlçe Başkanı ve İlçe Başkan Adayı Ahmet Necati Erkal’ın konuşmasının ardından İl Başkanı Yaşar Arslan bir konuşma yaptı. Arslan konuşmasında, AK Parti’nin 13 yıldan buyana büyük icraatlara imza attığını, Bartın ve ilçelerinde de tarihi yatırımlar gerçekleştirdiklerini söyledi.

Milletvekili Tunç’ta kongrede yaptığı konuşmada; AK Parti’nin 13 yıl önce kurulurken Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu hatırlamak bile istemediklerini, dünyada kriz yokken ülkenin krizlerden krizlere sürüklendiğini, bırakın yatırım yapmayı, işçisine, memuruna ve emeklisine maaş dahi ödeyemeyen bir iktidarın olduğunu, İMF kapılarında el pençe divan duran koalisyon hükümetinin ülkeyi uçurumun kenarına getirdiğini söyledi. Türkiye’nin adalet ve kalkınma ihtiyacından doğan AK Parti’nin 13 yıldan buyana yapılan tüm seçimlerde birinci parti olduğunu ve birliğin adresi haline geldiğini belirten Milletvekili Tunç, “AK Parti milletimizin büyük medeniyet tasavvurundan, aklından, kalbinden, vicdanından doğmuştur.” Dedi.

Milletvekili Tunç konuşmasında; “AK Parti döneminde izlenen aktif iç ve dış politikalar sayesinde Türkiye bölgesinde ve dünyada sözü geçen bir ülke haline geldi. İzlenen ekonomik politikalar sayesinde ekonomi gayet güçlü ve dirençli bunun sayesinde dünyada yaşanan ekonomik krizlerden yara alınmadan çıkıldı. Türkiye krizlere rağmen büyüyen bir ekonomiye sahip oldu. Yani Türkiye 13 yıllık AK Parti iktidarı süresince hiçbir alanda geriye gitmemiş sürekli ileriye doğru gitmiştir.” dedi. Bu gelişmelerin sonucunda Türkiye’de kişi başına düşen milli gelirin arttığını bunun sayesinde yapılan yatırımların arttığını söyleyen Tunç, Bartın’ın tüm ilçe belde ve köylerinde 2 milyar TL tutarında yatırım gerçekleştirdiklerini, devam eden yatırım tutarının ise 1.7 milyar TL olduğunu belirtti.

Bartın’ın il merkezi ve ilçe merkezlerinde ulaşımdan sağlığa, eğitimden sanayiye, Kültür turizmden tarıma, bayındırlık hizmetlerinden spor yatırımlarına her alanda büyük yatırımlara imza attıklarını belirten Milletvekili Tunç “Bu büyük yatırım hamlesinden Kurucaşile ilçemiz de nasibini aldı ve almaya devam ediyor. Bartın-Çakraz arasında bölünmüş yolu tamamladık. Halen Çakraz-Kurucaşile arasında da yol çalışmalarımız devam ediyor. 5 adet tünel, 2 adet viyadük, 10 adet köprü inşa edilecek olan bu yolda Avara tüneli ulaşıma açıldı, Cumayanı tüneli ve Dizlermezeci viyadüğü tamamlanmak üzere.” Dedi. Bartın-Kurucaşile yolunun 60 km den 45 km’ye düşeceğini belirten Milletvekili Tunç; 25 km’lik kısmın tamamlandığını geriye kalan 20 km’lik kısmı da tamamladıktan sonra Bartın-Kurucaşile arası 1,5 saatten 25 dk’ya düşecek.” Dedi.

Milletvekili Tunç AK parti döneminde en çok ödeneğin eğitime harcandığını belirterek “AK Parti olmasaydı Bartın’da üniversite olmazdı, Kurucaşile’de yüksekokul açılmazdı. Burada yüksekokul açarken Osmanlıdan bu tarafa Kurucaşile’de devam eden geleneksel tekne yapımcılığı endüstrisi düşünülerek bunun ekonomiye kazandırılması için gemi inşaatı ve yat işletmeciliği bölümleri açıldı. Bunun yanında Kurucaşile Tekkeönü Piri Reis Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi ile Kurucaşile Kaymakamlığının proje ortağı olarak başvurduğu 2013 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında, BAKKA tarafından 630 bin lira ödenek ayrılan ve Kurucaşile Kaymakamlığınca 24 Şubat 2014 tarihinde ihalesi gerçekleştirilen Geleneksel Tekne ve yat yapımı projesinin alt yapı inşaatı da tamamlanmak üzere, böylece Kurucaşile’deki tekne yapımı endüstrisi hem sağlıklı bir altyapı kazanacak hem de bilimle buluşarak daha ileriki kuşaklara aktarılabilecek ve bölgeye kazandıralacak ekonomik potansiyel giderek artacaktır.” dedi.

Milletvekili Tunç, “Kurucaşile Belediyesine aktardığımız ödeneklerle şehir merkezindeki yolları kilit parke ile döşedik, spor salonu bulunmayan Kurucaşile’ye AK Parti döneminde spor salonu yaptık, üzerinde spor yapılamayacak hale gelen Kurucaşile futbol sahasını FİFA standartlarında suni çim ile kapladık, gece ışıklandırmasını yaptık şimdi de tribünlerini yapıyoruz.” Dedi.

Konuşmalar ve ilçe faaliyet ve hesap raporlarının okunması ve raporların ibrasının ardından tek liste ile gidilen seçimlerde İlçe Başkanlığına Ahmet Necati Erkal tekrar seçildi.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.