Akademisyenlere Zam Teklifi Komisyonda Kabul Edildi
Yalçınkaya’nın akademisyenlere zam teklifi Meclis komisyonunda kabul edildi

CHP Bartın Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divan Üyesi M. Rıza Yalçınkaya’nın akademisyenlerin ücretlerinin düzeltilmesine yönelik yasa teklifi, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, benzer diğer tasarı ve tekliflerle birleştirilerek kabul edildi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda “Yükseköğretim Personel Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” görüşüldü. Komisyonda, CHP’li Yalçınkaya’nın “Yükseköğretim Personel Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”, görüşülen tasarı ile birleştirildi. Komisyonda kabul edilen düzenlemeye göre Profesör, doçent ve yardımcı doçent kadrosunda bulunanlara brüt aylık tutarının yüzde 100’ü, araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutman ve uzman, çevirici, eğitim ve öğretim planlamacıları kadrosunda bulunanlara ise yüzde 115’i oranında her ay Yükseköğretim Tazminatı ödenecek.

Tasarıya göre ayrıca bilim, teknoloji ve sanata katkı sağlayıcı nitelikte yurt içinde veya yurt dışında sonuçlandırdıkları proje, yaptıkları araştırma, yayın ve sergi, aldıkları patent ile çalışmalarına yapılan atıflar, bilim danışma kurulu bulunan uluslararası düzeydeki toplantılarda sundukları ve almış oldukları akademik ödüller esas alınarak, öğretim üyeleri ile araştırma görevlisi, öğretim görevlisi ve okutmanlar için yıllık akademik teşvik puanı hesaplanacak, aldıkları puanlarla orantılı olarak da akademik teşvik ödeneği adı altında yeni bir ödeme yapılacak. Buna göre her bir takvim yılı için, bir önceki yıl, bilim, teknoloji ve sanata katkı sağlayıcı nitelikte yurt içinde veya yurt dışında sonuçlandırılan proje, araştırma, yayın, tasarım, sergi, patent ile çalışmalara yapılan atıflar, bilim kurulu bulunan uluslararası düzeydeki toplantılarda tebliğ sunma ve almış olduğu akademik ödüller esas alınarak öğretim elemanları için yüz puan üzerinden yıllık akademik teşvik puanı hesaplanacak. Akademik teşvik puanı otuz ve üzerinde bulunanlara, Devlet Memurları Kanunu'na tabi ek gösterge dahil en yüksek devlet memuru brüt aylık tutarının, profesör kadrosunda bulunanlar için yüzde 100'üne, doçent kadrosunda bulunanlar için yüzde 90'ına, yardımcı doçent kadrosunda bulunanlar için yüzde 80'ine, araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutman, uzman, çevirici, eğitim ve öğretim planlamacısı kadrosunda bulunanlar için yüzde 70'ine aldıkları akademik teşvik puanının yüze bölünmesi suretiyle bulunacak oranın uygulanması suretiyle hesaplanan tutarda akademik teşvik ödeneği verilecek.

Ödeme, aylık ödendiği sürece ve kadrolarının bulunduğu yükseköğretim kurumları tarafından Şubat ayının onbeşinden itibaren oniki ay süreyle her ayın 15'inde yapılacak. Damga vergisi hariç herhangi bir vergiye tabi tutulmayacak. İlgili mevzuatı uyarınca ödenmekte olan zam, tazminat, ödenek, döner sermaye ek ödemesi, ikramiye, ücret ve benzeri ödemelerin hesabında dikkate alınmayacak.

Düzenlemenin önümüzdeki haftalarda TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek yasalaşması bekleniyor.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KEMER74 6 yıl önce

başbakanin açiklamasindan sonra tekli̇f vermeni̇n ne anlami var, tasari zaten mecli̇se gelmi̇ş, sen arkasindan zam veri̇lsi̇n di̇yorsun, i̇lgi̇nç

Avatar
Zaten zam yapıldı.. 6 yıl önce

Sanırım gündemi takip etmiyorlar...

Avatar
ali 6 yıl önce

yalçınkaya akademisyenlere zam tasarısını geçen sene verdi çünkü sorunu daha önce görmüştü şimdi hükümet bunun için adım atıncada meclisin işleyişi gereği daha önce verilen teklifler değerlendirmeye alınıp hükümetin teklifiyle birleştirilmek zorunda ama meclisin işleyişini bilmeyen bilgisizler yine yorum yazmış