Akçukur ve Kızçıkan Koyu kurtuldu, sıra Çapak Koyu'nda
Süreç durduruldu, dosya iade edildi

CHP Bartın Milletvekili Yalçınkaya’nın bilgi edinmeden sorduğu sorulara yazılı olarak cevap veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Kızçıkan ve Akçukur Koyu Mevkii’nde kurulması düşünülen santral projesi için başlatılan ÇED sürecinin sonlandırıldığını ve dosyanın proje sahibi Batı Karadeniz Elektrik Üretim AŞ’ye iade edildiğini belirtti.

ÇED SÜRECİ DURDURULDU

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi M. Rıza Yalçınkaya’nın, Akçukur ve Kızçıkan Koyu Mevkii’nde kurulması planlanan termik santral için başlatılan ÇED sürecinin hangi aşamada olduğu hakkında bilgi edinme talebiyle yazdığı yazıya cevap verdi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın imzasının yer aldığı yazıda; Batı Karadeniz Elektrik Üretim AŞ tarafından kurulması düşünülen ‘Batı Karadeniz Entegre (Kalker Ocakları ve Kül Depolama Sahaları Dahil) Termik Santralı (1320 MW (2x660 MW)/2983 MWt)’ projesi için 20 Mart 2013 tarihinde başlatılan ÇED sürecinin durdurulduğu ve dosyanın firmaya iade edildiği belirtildi.

YER SEÇİMİ UYGUN DEĞİL

ÇED Başvuru Dosyasının, Hattat Holdinge bağlı Batı Karadeniz Elektrik Üretim AŞ’ye geri iade edilmesinin nedenlerinin de belirtildiği cevap yazısında; “Zonguldak-Bartın Karabük Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı kararlarına göre, 29.11.2010 tarihli Kapsam ve Özel Format Belirleme toplantısında, ÇED Başvuru Dosyasında verilen alternatiflerden, Gömü Mevkii alternatif alanına ilişkin format verilemeyen Bartın Termik Santrali Projesi için bildirilen yerler ile aynı olduğundan, bahse konu ÇED başvuru dosyasından belirtilen alanların, söz konusu faaliyet için yer seçimi açısından uygun olmadığı tebliğ edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

DOSYA, FİRMAYA İADE EDİLDİ

MGS Proje Müşavirlik ve Mühendislik Ticaret Limited Şirketi tarafından hazırlanan ÇED Başvuru Dosyası için başlatılan sürecin sonlandırıldığını belirten Bakan Bayraktar “Yapılması planlanan santral sahasının koordinatlarının değişecek olması nedeniyle, Bartın ili Amasra ilçesi Gömü Köyü sınırları içerisinde kalan Kızçıkan ve Akçukur Koyu Mevkiinde Batı Karadeniz Elektrik Üretim AŞ tarafından gerçekleştirilmesi planlanan “Batı Karadeniz Entegre (Kalker Ocakları ve Kül Depolama Sahaları Dahil) Termik Santralı (1320 MW (2x660 MW)/2983 MWt)’ projesinin ÇED Süreci sonlandırılmış olup, projeye ait ÇED başvuru dosyası iade edilmiştir” şeklinde bilgiler verdi.

Çapak Koyu süreci devam ediyor

Batı Karadeniz Elektrik Üretim AŞ’nin, Akçukur ve Kızçıkan Koyu Mevkii’nde planladığı santral için sunduğu alternatif alanların; 2010 yılında format verilmeyen yerlerle aynı yer olduğunu tespit ederek ÇED sürecini durduran Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Akçukur ve Kızçıkan’da olduğu gibi aynı yerleri farklı yermiş gibi gösteren Hema Elektrik Üretim AŞ’nin Çapak Koyu Mevkii’nde kurmak istediği santral projesi için başlatılan ÇED sürecini ise devam ettirmesi dikkat çekti.

ÇAPAK KOYU SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi M.Rıza Yalçınkaya’nın yöneltmiş olduğu sorulara cevaben göndermiş olduğu yazıda; Kızçıkan ve Akçukur Koyu Mevkii’nde, Batı Karadeniz Elektrik Üretim AŞ tarafından kurulması düşünülen termik santral için başlatılan ÇED Sürecinin sonlandırıldığını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Hema Elektrik Üretim AŞ tarafından Çapak Koyu’nda projelendirilen santral için ise ÇED sürecinin devam ettiğini bildirdi.

KOMİSYON GÖRÜŞLERİNİ BİLDİRİLDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Bartın ili Amasra ilçesi, Gömü Köyü ve Tarlaağzı Köyü sınırları içerisinde, Çapak Koyu Mevkiinde Hema Elektrik Üretim AŞ tarafından gerçekleştirilmesi planlanan ‘Hema Termik Santrali, Kalker Ocakları ve Kül Depolama Sahaları (kurulu gücü 1320 MW (1x660 MW)/2983 MWt” projesi ile ilgili olarak; İnceleme Değerlendirme Komisyonu üyeleri bağlı bulunduğu kurumun mevzuatı gereği görüş bildirmiş ve bu görüşler doğrultusunda ÇED Raporu Özel Format başlıkları ilgili firmaya 07.03.2013 tarihinde gönderilmiştir” dedi.

FİRMA, BAKANLIĞA RAPOR SUNACAK

ÇED Yönetmeliğinin 10. Maddesinin 3. Bendindeki hüküm gereğince; Proje sahibinin, özel formatın veriliş tarihinden itibaren bir yıl içinde Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporunu Bakanlığa sunmakla yükümlü olduğunu belirten Bakan Bayraktar “Bu süre içinde Çevresel Etki Değerlendirme Raporu sunulmaz veya gerekçesi belirtilerek ek süre isteminde bulunulmaz ise başvuru geçersiz sayılır. Proje sahibinin süre uzatım talebi Bakanlıkça uygun bulunması halinde altı ayı geçmemek üzere bir defaya mahsus ek süre verilir” diyerek firmanın ÇED Raporunu sunmak için daha süresinin olduğunu belirtti.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Termik Santral
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.