Akın'dan Tunç'a: O konuşacak, biz hizmet yapacağız

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın'ın basın açıklaması:

Son günlerde Bartın Milletvekili Sayın Yılmaz Tunç’un Bartın’a yapılan çalışmaları görmezden gelerek Bartın Belediyesi Meclisi ve çalışanlarının emeklerini hiçe sayan, Bartın halkının belediyemize olan ilgisi ve desteği karşısında yaklaşan yerel seçimler öncesinde telaşa kapılarak doğru olmayan beyanlarda bulunmasını esefle karşılamaktayız. TOKİ Köprüsü olarak adlandırılan köprü ile ilgili artık 3 klasöre yaklaşan yazışma ve planlar ortadadır. Köprü yapımı sadece belediyemizin tasarrufunda değildir. DSİ gibi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gibi çeşitli kurumların her aşamada görüşleri alınmaktadır. Her kurum kendi mevzuatına göre olumlu ya da olumsuz görüş bildirmektedir. Bu görüşlerin sonucunda çalışmalar yapılmaktadır.

TUNÇ’UN HER ZAMANKİ KAVGACI ÜSLUBU

Sayın Tunç her zamanki üslubu ile bizi kavga ortamına çekmeye çalışmaktadır. Biz diyoruz ki “Bartın kavgayı ve kavga ortamını sevmez”. Yapıcı hiçbir eleştirisi olmayan Sayın Tunç’un bu beyanatlarında, belediye hizmetlerimize ve yatırımlarımıza halkımızın verdiği destekten rahatsızlığı algılanmaktadır. Sayın Yılmaz Tunç, Bartın Belediyesi Yöresel Yemek Evi ile övündüğümüzü belirtmiştir. Evet övünüyoruz. Hizmetlerimizden bir tanesidir ve Bartın için önemlidir. Bartın’da yöresel yemekleri tattıracağımız yerli ve yabancı turistlere sunacağımız hiçbir mekân yokken belediyemiz örnek bir çalışma yapmıştır. Övünülecek bir yatırımdır. Burada çeşitli TV kanalları yöresel yemeklerimizi kayıt altına alıp yayınlarıyla dünyaya tanıtmıştır. CNN’de yaptığı program ile Anadolu lezzetlerini dünyaya duyuran gazeteci Mehmet Yaşin, Sayın Tunç’un küçümsemeye çalıştığı “lokanta” ile ilgili olarak yaptığı açıklamada "Yörelerde yöre yemeklerine talep yoktur. O nedenle lokantalarda yöre yemekleri yapılmaz. Ancak belediyelerin böyle yerler açması lazım. Benim kafamdaki modeli burada yapmışsınız. Buranın Türkiye'ye örnek olması lazım. Buralar olmasa zengin Anadolu Mutfağı unutulup gidecek. Bu tür çalışmalar kültür hizmetidir ve belediyenin asıl işlerinden biridir. Binanız da çok güzel, sizi tebrik ediyorum" demiştir. Sayın Tunç’a en iyi cevabı da Bartın halkı vermektedir. Bartın halkı bu mekân ile birlikte Yalı boyunca yaptığımız, yürüyüş yolu, dinlenme, spor ve park alanlarını tıklım tıklım doldurmaktadır.

Yöresel Yemek Evi’nin MHP eski merkez ilçe başkanına verildiğini belirten Sayın Tunç’a hatırlatmak gerekir ki, 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 45.maddesine göre Açık Teklif Usulü ile yapılan, görüntülü ve sesli olarak kayıt altına alınan bu ihaleye belediyemizce belirlenen 2.500,00 TL + KDV aylık muhammen bedel üzerinden çıkılmış, Mülkiyeti Belediye’ye ait Köyortası Mahallesi Tersane Caddesi No: 3’de bulunan Yöresel Yemek Evi İşletmesi için 7 istekli katılmış, ihalede aylık KDV dâhil 9.204,00 TL teklif veren Avni Kabasakal şartnamedeki tüm şartları yerine getirmesi koşuluyla Yemek Evi’ni 1 yıl süreyle işletmeye hak kazanmıştır. Belediyemizce 1 yıllık ihale bedeli de tahsil edilmiştir. Bu bir ihaledir. Uygun şartları taşıyan herkesin ihaleye girmeye hakkı vardır. Daha önce de yapılan halk otobüsü hat ihalesine Sayın Tunç’un il başkanı girmiş ve ihale şartlarını yerine getirerek ihaleyi kazanmıştır. Bunda polemik yaratacak hiçbir durum yoktur.

MARİFET NEDİR?

Doğal gaz çalışmalarının geciktiğini iddia eden Yılmaz Tunç’un bu açıklaması da gerçek dışıdır. Doğal gaz firması ile 7/24 istişareli çalışan belediyemizin doğal gaz ile ilgili gösterdiği özveri ve performans ortada iken, 5 kenti kapsayan doğal gaz ihalesi sonrası bu kentler arasında Bartın’da yapılan çalışma oranları ortada iken Sayın Tunç’un bu sözleri havada kalmaktadır. Planlanan miktarda kazıya izin verilmediği için doğal gaz çalışmalarının geciktiğini ifade eden Tunç bilmelidir ki, her yeri kazmak sadece doğal gazı geçirmek marifet değildir. Marifet olan elektrik, kanalizasyon, yağmur suyu hattı, şu şebekelerini de aynı zamanlama ile geçirip, yol ve kaldırımını yaparak bu milletin parasına sahip çıkmaktır. Kaldı ki doğal gaz firması bizim asfalt programımızın hızına yetişememektedir.

HASTANE İÇİN VERDİĞİMİZ YERİ NİYE SÖYLEMİYOR?

Ağız Diş Sağlığı Hastanesi’nin kanalizasyonunu bağlamayan bir belediye olduğumuzu ima eden Sayın Tunç, yeni bir Ağız Diş Sağlığı Hastanesi yapılabilmesi için Ömer Tepesi Mevkii’nde belediyemize ait 3 bin 610 m2. imarlı alanı verdiğini niye açıklamamaktadır. Bahsettiği kanalizasyon konusunun da nasıl çözümlendiği ile ilgili bilgiyi hastane yetkililerinden alabilir. Engellemek bir yana, hastane yetkilileri ile Fen İşleri Müdürlüğümüz istişareli çalışmaktadır. Sayın Tunç’un bu sözleri de bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Kanalizasyon bağlantısı için malzemeler belediyemizin depolarında bekletilmektedir. Zira hastane binası inşaatında henüz kanalizasyon bağlantısı yapılacak çalışma ilgili firma tarafından gerçekleştirilememiştir.

MAHKEME KARARINDAN HABERİ YOK

Bartın’da imar planları yapılmadığı için vatandaşın mağdur olduğunu iddia eden Sayın Tunç acaba 1/100’lik planların mahkeme tarafından iptal edildiğinden haberdar mıdır? 1/25 binlik planları olmayan bir kentte 1/5000 ve 1/1000’lik planlar yapılamamıştır. Belediye olarak biz beş binlik ve binlik planları hemen yaptırabilecek güçteyiz. Ancak üst ölçekli planların tamamlanması beklenmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan planlar henüz olumlu veya olumsuz gelmemiştir. Karayollarında yapılan yol ve kaldırım düzenlemelerinde esnafın mağdur olduğunu belirten Sayın Tunç’un, belediyenin birçok noktada mağduriyeti gidermek için yaptığı çalışmayı görmediği de anlaşılmaktadır.

BİR DİLEKÇE YAZAMADILAR

Bartın Belediyeler Birliği’nin Katı Atık Bertaraf Tesisi ile ilgili durumu Bartın Belediyesi’ne yüklemeye çalışan Sayın Tunç, Katı Atık Bertaraf Tesisi için AB Hibe Fonu’na başvuru ile ilgili bir dilekçeyi yazmayan birlik başkanına sormalıdır.  Bartın Belediyesi’nin birliğe olan ödemeleri İller Bankası aracılığıyla kesilmektedir. Ayrıca İnkumu tepesinde çöp dağları diye nitelendirdiği alana sadece Bartın Belediyesi değil, Amasra ve Ulus belediyeleri ile İl Özel İdare tarafından toplanan tüm köylerin çöpleri de dökülmektedir. Bu alanın ıslahı ile ilgili çalışmalar yapan belediyemiz son olarak çöplerin ayrıştırılması ile ilgili çalışma başlatmıştır. Sayın Tunç’un tabiri ile “çöp dağları” da artık yanmamaktadır.

TUNÇ YİNE BİHABER

Sayın Tunç Yalı’ya temelini atacağımız projeyi hala daha AVM zannetmektedir. Bartın’ın nefes alacak yeri olarak nitelendirdiği eski terminal alanı mevcut hali ile minibüs durakları ve bazı araçların park yeri olarak keşmekeş bir haldeydi. Bartın’ın asıl nefes alacak yeri olan Fidanlığın kazandırılması ile ilgili Sayın Tunç’un bir fikri ya da çalışması var mıdır? Kaldı ki eski terminal alanına yaşam merkezi projesi uygulanırken, mevcutta belediyemizin atölyelerinin bulunduğu Gazhane Parkı yanındaki alan boşaltılacak, Gazhane ile birlikte 12 dönümlük alan Bartın’ın nefes alacak yeri olarak yeniden düzenlenecektir. Bunu iki yıldır telaffuz etmemize rağmen Sayın Tunç ne yazık ki yine bihaberdir. Sayın Tunç’un “AVM” dediği yer, yaklaşık 10 bin üniversite öğrencimizin ve Bartın halkının kış aylarında gidebileceği bir mekân olarak tasarlanmıştır.

KÜÇÜMSEDİĞİ HEYKELLERİN TARİHİ MANALARINI ÖĞRENSİN

Yukarı Çarşı’da bulunan Sayın Tunç’un eleştirdiği havuz, pejmürde halden kurtarılmıştır. Alan düzenlemesi ile birlikte halkın dinlendiği, ferahladığı bir mekân olan havuzu halkımız çok beğenmiştir ki, her gün onlarca kişi önünde hatıra fotoğrafı çektirmektedir. Ayrıca yapılan heykeller gelişi güzel yapılmış çalışmalar değildir. Orduyeri’ne konan Fatih Sultan Mehmet Heykeli, Amasra’yı fethe giden Fatih’in ordularını konaklattığı yerde yapılmıştır. Yalı Bölgesi’ne konulan gemi atmasını temsil eden heykel, Bartın’ın tarihinde önemli yer tutan gemi yapımını anlatmaktadır. Kemerköprü’ye konulan Türkiye Haritası ve Türk Bayrağı temalı heykel de bu ülkenin birlik ve bütünlüğünü sembolize etmektedir.

SU’DAN BİLE HABERSİZ

Halkın su sıkıntısı çektiğini belirten Sayın Tunç, Belediyemizin su ile ilgili yaptığı çalışmaları hala daha bilmemektedir. Mevcut su hattının baraj güzergâhında kalması ve ağır tonajlı araçların geçişi, asbest borular ile sıkıntılı bir hat olan Ulupınar Suyu’na alternatif olarak Çayır Köyü’nden 11 km.lik mesafeden Bartın’a su getirilecektir. 450’lik borular ile günde 9 bin ton su gelecektir. Bunun da ihalesi Ağustos ayında gerçekleştirilecektir. Ulupınar’dan gelen hatta 8 km.lik sıkıntılı bir alanın hat değişimleri ise DSİ tarafından yapılacaktır. Ayrıca Bartın’a Kozcağız Barajı’ndan su verileceği bakan ve yetkililer tarafından zaman zaman ifade edilmektedir. Sayın Zeki Çakan’ın Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı döneminde planlanan Kozcağız Barajı’na acaba ne zaman başlayacaktır?

SEÇİM BROŞÜRLERİMİZ BİNLERCE VATANDAŞIMIZIN ELİNDE

Sayın Yılmaz Tunç “Seçim Broşürleri” elimizdedir gibi anlamsız bir ifade kullanmıştır. Bizim seçim broşürlerimiz sadece onların değil binlerce vatandaşımızın elindedir. 4 yılda o elindeki seçim broşürünü 3’e katlayan yatırım ve çalışma yaptık. Seçim öncesi vadelerimizi 3 yılda tamamladık, oturmadık, yeni projeler ürettik. İki seçimlik daha iş yaptık. Biz halkımıza hizmeti seçim broşürleri ile sınırlayan bir anlayışa sahip değiliz.

DİNE SİYASET KARIŞTIRIYOR

Gecen Köyü Camii açılışında da tahrik dolu sözler sarf eden Sayın Tunç, camii açılışına da siyaseti alet etmiş, bu tavrı ile hem orada bulunan konukların hem de halkın büyük tepkisini almıştır.

BU MAKAMIN SORUMLULUĞUNUN BİLİNCİNDEYİZ

Sonuç olarak Belediyemizi hiçbir şey yapmamakla suçlayan Bartın Milletvekilinin bu açıklamaları Bartın’dan ne kadar bihaber olduğunun göstergesidir. Doğruluk dışı beyanlar ile halkımızı kandırmaya yönelik bu beyanat gösteriyor ki, yerel seçimler yaklaşırken Sayın Tunç’un feveranları artarak devam edecektir. Halkımız yanında olanı, kendinden olanı, kendine her zaman doğruları söyleyeni benimsemektedir. Belediye Başkanlığı makamı her zaman elini taşın altına koyma, her zaman tüm sıkıntıyı göğüsleme, halka yalan söylemeden en iyi şekilde hizmet ve hesap verme makamıdır. Bu makamın sorumluluğunun bilinci ile, Allah rızası için, kul hakkı yemeden, vebal almadan biz bu hizmetleri yapıyoruz. Ayağımıza çelme takmak isteyenler ise halkın tekmesine maruz kalacaktır.

Biz her zaman şunu söylüyoruz. “O konuşacak, biz hizmet yapacağız”

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Bartın Belediyesi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cemal akın 7 yıl önce

gereken cevabı vermiş tek tek. son günlerde akp camiasından ciddi saldırı geliyordu. cemal akın tek tek cevap vermiş. belediyenin işlerini yokuşa sürerek, il başkanıyla sürekli saldırara bi yere varamazsınız sayın tunç. iktidarınızın ilk 5 yılında acemilik dönemimiz deyip halktan tevzu ve anlayış bekliyordunuz... ama her ne hikmetse belediye başkanına bırak aynı tevzuyu göstermeyi yoğun bir şekilde kötülemeye çalışıyorsunuz... kendinize yapılmasını tahammül edemediğiniz eleştiriyi başkana yapıcılıktan uzak hatta saldırarak yapıyorsunuz... halk görüyor sayın tunç. üstelik iktidar partisinden olmayan belediyeler iş yapamıyor tavrınızın ardındaki neden iş yapamadıkları gerçeklerini de biliyoruz bir çok chp ve mhp belediyelerinin gerçekleşemeyen projelerinden...

Avatar
Cengâver 7 yıl önce

İşte budur başkan, hepsi vekile tek tek kapak olmuştur. Engelleyeceğine biraz destek olsa bu yatırımların daha fazlası olurdu. Biz sana güveniyoruz Cemal Başkan ve görüyoruz da yaptıklarını. Halk senle o ağlasın boşver. Vekil yalancı çobana döndü artık kimse inanmaz ona

Avatar
adnan can 7 yıl önce

Cemal Akin ile yilmaz tunç arasinda daglar kadar fark var. Biri bartin a nam salmis karekter misali Cemal Akin digeri basbakan kontenjnindan olan bartin in ara mahallelerini bilmeyen pendikli

Avatar
adamın hammadesisin başkan 7 yıl önce

adamın hammaddesisin başkan..lafı, icraatı gediğine koymasını çok iyi biliyorsunuz..çok zekii adamsın velhasıl..milletvekilinin hazımsızlığı yaptığınız ve gerçekleştirdiğiniz projelerden ziyade sizin zekanız..

Avatar
Doğru Söze Ne Hacet 7 yıl önce

babana rahmet cemal başkan, gecenizi gündüzünüze katarak bartın için canla başla çalıştığınızı görülüyor ve takdirle izleniyorsunuz.

Avatar
tebrikler. başkan 7 yıl önce

syn başkan syn vekili aydınlatmıs olmanız taktir edici bılmemek değil öğrenmemek ayıp derler ya öğrensin de ona gore beyan lar versin sonradan sıkıntıya dusuyo üzülüyorum kendilerine.bartın senle seninle olmaya devam edecktir bazıları konuşsun cemal akın çalışsın bartın ve halkı için var olan tek başkan cemal akın :):)

Avatar
bartınlı 7 yıl önce

konustukça nekadar gülünç hale geldiğinizin farkında değilsiniz anlasılan yorumlarınızlada kendinizi tatmin edebilirsiniz toki köprusundeki yazışma hüllesini iyi beceren belediye tüm işlerindede aynı pişkinliği yapmaya devam ediyor gecen köyü camisi açılışındaki zorba davranışların kimler tarafından yapıldığını bartın halkı gördü sizin şantaj ve tehdit leriniz sandıkta sökmeyecektir yalıya yaptığınız avm havuzlar ve ucube heykellere kimse ses çıkarmıyosa sebebi açıktır sız millete korku saldınız aynı yoldan devam edin bartın halkı 30 mart 2014 te size kapak olacak karneyi verecektir bundan hiç şüphe duymamalısınız hayırlı yolculuklar.............

Avatar
garip bir vatandaş 7 yıl önce

ben ne mhp li nede akp liyim sade bir vatandaşım benim gözümle sorarsanız zaten millet vekili gerçekten bartında hak etmediği bir yerde oturmaktadır. kavgacı biridir amna bu bana kalırsa belediye başkanınnı işinede geliyor çünkü bu lüzumsuz kavga genelde başkanın işine gelip akp ye oy kaybeddiriyor