Aldatmaz Bombaladı
YALI PROJESİ YANLIŞ

Yusuf Ziya Aldatmaz yaptığı basın toplantısında şöyle dedi; "Sayın basın mensupları çok değerli Bartın halkımız hepinizi saygı sevgi ve hürmetle selamlıyoruz. Bilindiği üzere Bartın Belediyesi tarafından Yalı mevkiindeki eski terminalin yerine yapılması planlanan ve ihalesi bitme aşamasına gelen iş merkezi projesi malumunuzdur.  Belediye Başkanı Sayın Cemal Akın’ın fikrine katılıyorum; Eski terminal bölgesi şehrin cazibe merkezi olmalıdır diyor. Haklı da. Ama eski terminal bölgemiz şehrimiz için kültür ve turizmin çekim merkezi olmalıdır. Belediyemiz tarafından bir iş merkezi yapılması düşüncesi güzel bir fikir olabilir ama bunun yeri Yalı mevkii olmamalıdır. Burası gelecekte Bartın’ın ırmak turizminin çıkış noktası olacak bir yerdir. Bartın’ımız için böylesine değerli olan bir yere büyük beton kütlesi inşa ederek çocuklarımızın geleceği yok edilmek isteniyor. Bu işyeri projesi yapılırken şehirde yaşayan insanların fikirleri alınmamıştır. Tamamen ben yaptım oldu mantığı ile yola çıkılmıştır. Böyle projenin Yalı meydanında uygulanması kesinlikle doğru değildir. Yalı mevkiinde yapılması planlanan böyle bir proje görüntü kirliliğine sebep olur. Yalı’daki doğal dokuya zarar verir.  Yalı meydanının beton binalarla doldurulması aynı zamanda ırmağın görüntüsünü de engelleyecektir.Bartın’ımız simgelerinden olan Irmağımız, büyük beton binaların gölgesinde kalmamalıdır. Bartın halkının ve kamuoyunun en büyük beklentilerinden biri olan Bartın Irmağımızın Turizmde dünya markası olması sürecine büyük bir sekte vurarak olumsuz katkı sağlayacaktır.  Projenin uygulanacağı alan ırmağa yakın olması yoğun trafik akışının olduğu bir bölgede planlanması o bölgenin geleceği açısından büyük bir talihsizliktir. Günümüzde insanlar şehirlerinde kanallar açıp dereler oluşturmaya çalışırken bizler ise, elimizde tamamen doğal olan ırmağımızı beton yığınları ile doğal görünümü yok etmeye çalışıyoruz. Yalı mevkii zaten büyük sitelerle beton yığını haline gelmiştir. Gelecekte uygulanması planlanan projelerle turizme kazandırılıp en iyi şekilde değerlendirilecek olan ırmağımızın çevresini artık rahat bırakmalıyız. Burası Bartın’ın nefes alacak ve nefes alınacak yerlerinden biridir. Belediyemiz ırmağın çevresini beton binalarla dolduracağına ırmağı bir an önce kanalizasyondan kurtarmaya bakmalıdır. Bunun için başlatılan arıtma projesinin tamamlanması sağlanmalıdır. Bartın’ın öncelikli sorunlarından birisi budur. Irmağı turizme kazandırabilmemiz için öncelikle bu sorunun çözülmesi gerekir. " dedi.

BARTIN BELEDİYESİ BORCUNU ÖDEMİYOR

Aldatmaz; "Bartın Belediyesi şehrimizin en önemli sorunları arasında bulunan katı atık bertaraf tesisinin (çöp depolama alanı) yapımı konusunda üzerine düşen sorumluluğunun farkına varmalıdır artık.Bu tesisin yapımının başlatılabilmesi için belediyelerin Bartın Belediyeler Birliğine aidat borçlarını ödemesi gerekmektedir.  Bartın Belediyesi, birliğe en çok borcu olan belediyedir.  Bu tesisin yapımının bir an önce gerçekleşmesi Bartın’ın yararına olduğu gibi Bartın Belediyesinin de yararınadır.  Mevcut çöp depolama alanında (Boğaz mevkiinde) her yaz yangın çıkmaktadır. Bu yangın İnkum tatil beldesini etkilemekte ve turizme zarar vermektedir.  Bartın Belediyesi, Yalı’ya iş merkezi yapımı gibi yer seçimi son derece yanlış olan ve betonlaşmayı artıran projelerle uğraşmak yerine çöp depolama alanı projesine gerekli katkıyı yaparsa ve ırmağı kanalizasyondan bir an önce kurtarırsa daha hayırlı bir iş yapmış olur." dedi.

BELEDİYE ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMADI

Aldatmaz devamla; "Bir diğer sorun,çevre yolu meselemiz. Şehrimizin çevre yollarında karayolları tarafından yapılan çalışmalar da ciddi paralar harcanarak ilimize yakışır asfaltlama ve bordürleme çalışmaları yapılmış,lakin belediyemiz kendi üzerine düşen yan yolları gerekli kamulaştırmaları yapamadığını bahane ederek halkımızı ve yol kenarlarındaki mal sahiplerini mağdur etmektedir.İş merkezinden önce çevre yolu yan yolları sorununu halletmelidir." dedi.

SU MESELESİ

Ar-ge başkanı Yusuf Ziya Aldatmaz; "Bir diğer meselemiz su. Şüphesiz ki Su hayattır. Şehrimizin öncelikli sorunlarından bir tanesi de su meselesidir. Hem Kaman Köyü’nden kavşak suyunun hattı hem de Ulupınar’dan gelen suyun hattı eskidir ve acilen yenilenmesi gerekmektedir. Eski borulardan hem su kaçağı olmakta hem de Ulupınar’dan gelen suda,hattının güvenli olmaması nedeniyle sık sık arıza meydana gelmektedir. Şehrimiz bu yüzden belirli aralıklarla susuz kalmaktadır. Su kesintileri özellikle yüksek kesimlerde dört beş gün sürmektedir. Bartın Belediyesinin öncelikli işi Yalı’ya iş merkezi yapmak değil Bartın’ın su sorununu çözmektir. Kaynaklar işaret ettiğimiz konulara harcanırsa halkın yararına daha iyi daha güzel işler yapılmış olur. " dedi.

KAYNAKLARI BOŞA HARCAMAYIN

Yusuf Aldatmaz; "Sayın başkan,siyasi olarak Bartın’ın yararına olacak her projenizin yanında, Bartın’ın gelecek nesillerini düşünmeyen bu projenin de karşısındayız. Bartınlı olarak projenin Bartın halkına yararlı olacağına inanmıyoruz.Bartın’da yaşayan hangi vatandaşımıza sorarsan sor. Güzel Bartın’ımızın kaynaklarının boşa harcanmasına müsaade etmez. Bizde müsaade ettirmeyiz. Yanlış yapılır, ama yanlıştan ders almak bir erdemdir. Yanlışı yanlışla düzeltmeye çalışmak Bartın’a yapılacak en büyük kötülüktür. Bu yukarı da saydığımız ve daha da çok olan acil yapılması gerekenler varken, havuz yaptınız, heykel yaptınız, yürürken milletin kafasını çarptığı elektrik direkleri döşediniz. Laleleri Gölbucağı’nda kuruttunuz. Gittiniz İnkum’a diktiniz. Şehri yap boz haline getirdiniz. Kaynaklarımızı heba ediyorsunuz. Bundan sonra yapacağınız projede halkın düşüncelerini ve öncelikli ihtiyaçlarını dikkate alınız. Zaten kısıtlı olan kaynaklarımız doğru projelerde kullanılmalıdır. Yalı mevkii için yapılacak proje,Belediye garajı mevcut yerinden taşınmalı, Amasra, Kurucaşile servislerine geçici olarak orada yer verilmelidir.  Eski terminal ile taş ev arasındaki yol şehir merkezine doğru alınarak eski terminal mevki tarihi iskele ile birleştirilip Bartın’ın kültür ve turizm hizmetlerine hitap edecek şekilde yeniden düzenlenmelidir. Belediyemizin kaynakları gelecek seçimleri değil,gelecek nesilleri düşünerek kullanılmalıdır. Belediye imkanlarının doğru işlerde değerlendirilmesi dileğimizle teşekkür ederiz." şeklinde konuştu.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Bartın Belediyesi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yilmaz-bartin 7 yıl önce

güzel arkadaşım.. sen kaç kez yalı bölgesine gittin de yorum yapıyorsun söyler misin..önüne o metni kim koyduysa onun da yalı bölgesine gitmediği aşikar...o kadar yatırım yapmaya meraklıydınız neden daha toki köprüsünü yapamadınız, o kadar meraklıydınız neden söz verdiğiniz gibi ırmak ıslahını yapamadınız..neymiş efendim betonlaşmaya yol açacakmış..sayın aldatmaz bunu başka bir yerde söylemeyin gülerler halinize. çevre yolunu ne zamandır belediyeler yapmakta bu ülkede sayın aldatmaz.. elinizde veri olmadan konuşmayın ya da o metni size kim verdiyse söyleyin biraz araştırsın. istatistik diye bir bilim dalı var...son üç senedir su kesintisi ile daha evvelki kesintileri bir karşılaştırın. hayır bunları bilmiyorsanız belediyeye iki satır dilekçe yazın. eminim ki size cevap vereceklerdir. hangi tarihte ne zaman kesiti yapıldığına dair...yoksa böyle kuru sıkı konuşmak kolayy.

Avatar
Hasan 7 yıl önce

ne güzel söylemişsiniz sayın yusuf ziya aldatmaz ''çocuklarımızın geleceği yok edilmek isteniyor'' diye.fakat sormazlar mı bir alış veriş merkezi çocuklarımızın geleceğini yok ediyorsa ya termik santral ne yapar çocuklarımızın geleceğine.yalıya yapılacak bir bina çocuklarımızın geleceğini yok ediyorsa amasraya kurulacak türkiyenin en büyük termik santrali ne yapar sizin o beton binadan korumaya çalıştığınız çocuklarımıza.evet haklı olabilirsiniz belediyenin yapmaya çalıştığı bu alış veriş merkezinin yeri yanlış olabilir ve tepkinizi ortaya koyuyorsunuz peki termik santral için de aynı tepkiyi koydunuz mu veya bundan sonra koyacakmısınız merakla bekliyoruz.çocuklarımızın geleceği için termik santralinin zararlı olduğunu bağlı bulunduğunuz partiye söylediniz mi? yoksa termik santral bir beton bina kadar zararlı değilmidir.

Avatar
doğru @Hasan 7 yıl önce

her şey güzel de hasan beyin dediği gibi bir çift laf da termik santral üzerine söyleseydi

Avatar
Rıdvan can 7 yıl önce

yusuf bey genel kapsamda haklı diyemiyorum.ama yapilan yapi konusunda kesin olarak hakli bu nasil bir belediye anlayisidir anlamis degilim bende.bu kadar kucuk ufuklu bir belediye anlayisi gormedim koy muhtarligi gibi

Avatar
muhammet kerem 7 yıl önce

sayın aldatmaz elinize verilen basın metnini okuyarak bir yere varamazsınız. dün sizin mhp den aday olma durumunuz vardı. biz bunu biliyoruz. bu sekilde gündeme gelmeniz şık olmadı. termik santral konusunda düşünceniz nedir? bu şekilde işiniz çok zor. cemal akın hiç sizler gibi seviyesiz beyanet vermiyor

Avatar
Mehmet türkoğlu 7 yıl önce

tam olarak dogru noktalara degi̇nmi̇s kentlesme sorunu su sorunu alt yapi̇ sorunu beledi̇ye olarak vasi̇fsi̇zli̇k si̇mgesi̇ oturmus ustleri̇ne.

Avatar
:)) 7 yıl önce

santral diyoruz iki tane birden diyoruz amasraya diyoruz. göz yummayın diyoruz. memleket için felaket olur diyoruz. sizde güzelim memleketteki tek sıkıntının yalıya yapılacak iş merkezi olduğunu söylüyorsunuz. tuhaflıklar ülkesi güzel ülkem.. siz santraller ile gözümüze mertek sokmaya çalışıyorken başkalarının gözümüze sokacağı çöple korkutmayın bizi.

Avatar
bartınlı esnaf 7 yıl önce

ben almanyalı ve kesin dönüş yapmış bir esnafım.
bende diyorumki bu belediye bartına bir kayıp yaşatmıştır sadece göz boyama işleri yapmıştır belediyecilik bu değil bu gün git cemal akının mahallesine tertemiz ben hendekyanı lı olarak soruyorm bu bölgeyle neden ilgilenilmiyor. aslında çok şeyler var yazılacakta kısacası başkan seni istemiyorum (ve yalı ihalesinede ayrı bir olay) neyse yazsam ne olacak aynı tas aynı hamam