Bakanlar HEMA için Bartın'da

HEMA ENERJİ BAKANI İLE ÇALIŞMA BAKANINI AĞIRLADI

Bartın yeni yılın ilk gününde Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'i ağırladı. Helikopter ile Tarlaağzı balıkçı barınağına inen Bakan Yıldız ve Dinçer'i burada Vali İsa Küçük, Amasra Kaymakamı Mehmet Arslan, Emniyet Müdürü Burhan Gümüş, AK Parti İl Başkanı Yakup Ulupınar, İl Genel Meclis Başkanı Ali Kartal, Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat ve partililer karşıladı. Bakan Yıldız, Tarlaağzı mevkisindeki kuyu başında gazetecilerin "Bölgeye santral kurulacak mı?" şeklindeki sorusuna şöyle cevap verdi: "Biz, bakanlık olarak bu yatırımların artmasını isteyen bir kuruluş olarak çevreye aykırı çalışma şartlarına hiçbir şekilde taraf olmayız. O yüzden, herkes müsterih olsun. Ama biliniz ki, yeşiliyle, enerji kaynaklarıyla, kıyılarıyla ülkemizin zenginlikleri çok fazla. Ülkemizin zenginliklerini harekete geçirirsek biz daha fazla büyürüz. Şu ana kadar sağladığımız büyüme hızımızı yeni yılın ilk gününde daha çok arttırma kararlığı içinde bunu gerçekleştirebiliriz. Yalnızca yeşile sahip çıkaracak enerji kaynaklarına karşı gelerek biz bunu yapamayız. Yalnızca enerji kaynaklarına sahip çıkarak çevreyi ezerek de bunu yapamayız. Hepsi bir bütün olacak. Türkiye'ye hepsini beraber kazandırmış olacağız. Bütün vatandaşlarımız bu anlamda müsterih olsunlar. Bakan Yıldız ve Dinçer, ardından Bartın Valisi İsa Küçük, AK Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen, TTK Genel Müdürü Burhan İnan ve şirket yetkilileri ile birlikte eksi 400 kodundaki kuyuya indi. Bakan Yıldız ve Dinçer, çalışma sahasından ayrılacakları sırada Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Amasra Temsilcisi Hüseyin Çoban, santrale ilişkin endişelerini dinledi. 


ZONGULDAK'TAN BARTIN'A

Bartın yeni yılın ilk gününde Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'i ağırladı. Helikopter ile Tarlaağzı balıkçı barınağına inen Bakan Yıldız ve Dinçer'i burada Vali İsa Küçük, Amasra Kaymakamı Mehmet Arslan, Emniyet Müdürü Burhan Gümüş, AK Parti İl Başkanı Yakup Ulupınar, İl Genel Meclis Başkanı Ali Kartal, Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat ve partililer karşıladı. Buradan Tarlaağzı Kuyusuna geçilirken, Bakan Yıldız gazetecilere açıklamalarda bulundu. Yıldız, "Bildiğiniz gibi şu anda Türkiye'de yerli kaynaklarımızın gerek üretim gerekse enerji amaçlı kullanılmasıyla ilgili en önemli projelerinden birinde bulunuyoruz. Özel sektöre ait ve Türkiye Taş Kömürü İşletmesi tarafından imtiyazı ve ruhsatı verilmiş bir çalışma. 800 metre derinliğindeki 8 metre çapında bir kuyunun başındayız. 3 tane bundan var. Ve yerli kömür santralarımızın ana ham maddelerinde birini oluşturmuş olacak. Projeyi bizzat yerinde görmek için sayın bakanımızla beraber geldik. Bildiğiniz gibi Zonguldak Karadon'da eksi 540'a inmiştik. Şu anda burada eksi 400'e ineceğiz" dedi. 
BAKAN YILDIZ'DAN SANTRALE YEŞİL IŞIK
Bakan Yıldız, gazetecilerin "Santral kurulacak mı?" şeklindeki soruya, "Enerji Bakanlığı, Çevre Bakanlığı olarak, bütün bakanlıklarla yaptığımız işbirliği ile çevre ve ekolojik şartlara aykırı olmadan bir işlem yapılacak. Biz, bakanlık olarak bu yatırımların artmasını isteyen bir kuruluş olarak çevreye aykırı çalışma şartlarına hiçbir şekilde taraf olmayız. O yüzden, herkes müsterih olsun. Ama biliniz ki, yeşiliyle, enerji kaynaklarıyla, kıyılarıyla ülkemizin zenginlikleri çok fazla. Ülkemizin zenginliklerini harekete geçirirsek biz daha fazla büyürüz. Şu ana kadar sağladığımız büyüme hızımızı yeni yılın ilk gününde daha çok arttırma kararlığı içinde bunu gerçekleştirebiliriz. Türkiye ilk 26 ekonomi arasından 17 ekonomi arasına girmiştir. İnşallah Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılı olan 2023 yılında da dünyada ilk 10 ekonomi arasına girecek. Nasıl girecek; enerji kaynaklarıyla, üretim merkezleri, yeşili, suyu koruyarak girecek. O yüzden, yalnızca yeşile sahip çıkaracak enerji kaynaklarına karşı gelerek biz bunu yapamayız. Yalnızca enerji kaynaklarına sahip çıkarak çevreyi ezerek bunu yapamayız. Hepsi bir bütün olacak. Türkiye'ye hepsini beraber kazandırmış olacağız. Bütün vatandaşlarımız bu anlamda müsterih olsunlar" diye yanıtladı. 
KUYUYA İNDİ

Bakan Yıldız ve Dinçer, ardından Bartın Valisi İsa Küçük, AK Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen, TTK Genel Müdürü Burhan İnan ve şirket yetkilileri ile birlikte eksi 400 kodundaki kuyuya indi. Bakan Yıldız, "Yatırımcımıza teşekkür ediyoruz. Güzel, profesyonelce bir çalışma yapılmış. Bu çalışmaların ülkemiz için yararlı ve faydalı olduğunu belirtmek istiyorum" dedi. Bakan Yıldız ve Dinçer'in çalışma sahasından ayrılacakları sırada Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Amasra Temsilcisi Hüseyin Çoban, bölgenin enerji potansiyelinin değerlendirilmesi gerektiğine inandıklarını ancak santralin Amasra dışında başka bir bölgeye kurulması gerektiğini belirterek "Buranın değerlerini kaybetmek istemiyoruz" dedi. 
ÇEVRE ŞARTLARINI BERTARAF ETMEYECEĞİZ

Bakan Yıldız, Çoban'a Duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Burası çok güzel bir yer. Türkiye'nin güzel olmayan bir yerini gördünüz mü? Hepsi aynı güzellikte. 8 bin 484 kilometre kıyısı olan 3 tarafı denizlerle kaplı ülkedeyiz. Biz, 46 tane santral yapmayı düşünüyoruz. Biz çevre şartlarını, ekolojik dengeleri, yeşili bertaraf ederek bunları yapmayacağız. Bu ülkenin yeşili nasıl zenginlikse yer altı kaynakları da aynı zenginlikte görülmesi lazım. Biz Çevre Bakanlığımız ile koordineli çalışıyoruz. Birimizin hassasiyetini diğerinin gerisinde bırakmıyoruz. Ama hem termik santralleri ülkemize kazandıracağız, hem yeşilimizi kaybetmeyeceğiz. İlk defa Amerika'yı biz keşfetmeyeceğiz. İlk defa bunların çözümünü biz bulmuş olmayacağız. Hem yöre halkının hassasiyetini dikkate alacağız hem de işimize gücümüze bakacağız. 

METAN GAZI ARAMA SAHASINI GEZDİLER

Bakan Yıldız ve Dinçer, şirketin Bostanlar Köyü mevkisindeki metan gazı arama sahasını gezdi. Hattat, burada da bölgede 600 milyar metreküp metangazı bulunduğunu ve kömür ile metangazı projeleri ile bölgede 12 bin kişinin istihdam edileceğini belirtti. Bölgedeki metan gazı sahası ile birlikte 260 milyon lira civarında bir yatırım yaptıklarını anlatan Hattat, "Kanadalı bir firma ile anlaşma yaptık. Pazartesi günü gazın bulunduğu kömürleri parçalama operasyonuna başlayacağız" dedi. Santrallerle beraber ülke için büyük bir yatırım olacağını ifade eden Tolga Tonguç da "Burada tamamen yer altı zenginliğimiz kullanılacak" dedi. 

S.Bostancı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mehmet 8 yıl önce

o kuyuya başbakan da inse termik santrale izin vermeyeceğiz

Avatar
yurdaş 8 yıl önce

noldu madencilerin cenazeleri kaldı yerin altında .hani terk etmeyecektiniz zonguldağı ,gerçi önemli değil bu mesleğn kaderi böyle .padişahım çook yaşaa

Avatar
Erdoğan Atmış 8 yıl önce

Bakan şunu dedi bunu dedi. Hukuk, bölgesel planlar ve halk termik santrale hayır diyor. ÇED sürecinde Tarlaağzı-Gömü için format belirlenmedi ve o seçenek gündemden düştü. Sayın Bakan tüm bunların üstünde değil. Bu ülke çok Enerji Bakanı gördü. Kimisi Yüce Divanda bile yargılandı. Şimdi ne yapıyorlar acep?
Sayın bakan bu iş öyle hemşerilik ilişkileriyle olmaz. Hemşerinizi kayırayım derken seçmeninizi küstürmeyin.

Avatar
parthenious 8 yıl önce

Olayları Allaha havale etmeli. Milli Gazete'de yazı yazan Mehmet Şevki Eygi'yi saygıyla anıyoruz. Yaşam ve hayat alanında Eygi ne diyor:İSLAMCILIĞIN cıcığını çıkarttınız, Allah belânızı versin!.. Ben çoğunuzun o eski mücahitlik günlerini bilirim, ne nutuklar atıyor, mangallarda kül bırakmıyordunuz. Sonra mücahitlik postunu çıkardınız müteahhit oldunuz.

Müslümansan, hangi meşreb ve mezhepten olursan ol, mutlaka doğru ve dürüst olmak zorundasın. Siz yıllar var ki, doğruluk şişesini taşa vurup paramparça ettiniz. Allah bin kere belânızı versin!

Namaz kılıyor, günde onlarca defa Allah'tan sirat-ı müstaqime (doğru yola) kılavuzlamasını lisan ile niyaz ediyorsunuz ve hayatta tam tersini yapıyorsunuz.

Bre uğursuzlar!..

İslam'da devlet ve belediye bütçelerini hortumlamak var mıdır?

Rüşvet almak var mıdır?

Haram yemek var mıdır?

Her türlü emanete hıyanet etmek var mıdır?

Yalan söylemek, halkı aldatmak var mıdır?

Arsa ve arazileri yapılaşmaya açarak, binalara fazla kat çıkma izni sağlayarak haram komisyonlar almak var mıdır?

İhalelere fesat karıştırmak var mıdır?

Haram yollarla süper zengin olmak var mıdır?

Size beddua ediyorum. Allah belanızı versin!.. İki yakanız bir araya gelmesin!.. Haram servetlerinizi huzur içinde yiyemeyin emi!..

Müslümanların yüzünü kara çıkarttınız... Başınız belâdan kurtulmasın.

Millî Gazete (Mehmet Şevket Eygi)

Avatar
mustafa yeşil 8 yıl önce

mehmet şevki eygi az bile yazmış. sayın enerji bakanı, merak etme biz mücadelemizi hukuksal yollardan sürdüreceğiz.biz kayseride sana atılan yumruğu atmayız ama bize rağmen bu santrali kayserili mehmet ağaya da yaptırtmayız bu da böyle biline. hemanın helikopterinin altında kalırsın inşallah.