Bartın'a 10 Milyon TL Ek Ödenek

Bartın İl Genel Meclisi 15 gündem maddesi ile Meclis Başkanı Kenan Dursun Başkanlığında toplandı.

01/02/2019 Cuma günü saat 15:00’da Özel İdare Meclis Toplantı Salonunda 15 gündem maddesi ile İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun Başkanlığında toplanan Açılış ve yoklamanın ardından Başkan Dursun Şubat ayı meclis konuları ile 2019 yılı çalışma yatırım programında yer alan köy yolları ve eğitim yatırımlarındaki hedefleri ile ilgi bu iki alanda yaptığı değerlendirmelerde şunları ifade etti:

Öncelikle 15 gündemle bugün ilk birleşimini gerçekleştirecek olduğumuz Şubat ayı toplantılarımızın Bartın'ımıza ve İdaremize hayırlı olmasını diliyorum. 5 gün sürecek toplantılarda Meclis çalışmalarına katılarak Bartın'ın büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayan tüm Meclis üyelerimize de ayrıca teşekkür ediyorum dedi. Konuşmasının devamında Başkan Eğitim yatırımları, Yol ve Ulaşım Hizmetleri ve en önemlisi de Maliye ve Hazine Bakanlığından gönderilen 10 Milyon TL ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

MALİYE VE HAZİNE BAKANLIĞINDAN İL ÖZEL İDAREMİZ HESAPLARINA AKTARILAN 10 MİLYON TL EK ÖDENEK İLE YAPTIĞI AÇIKLAMASINDA ŞUNLARI İFADE ETTİ:

Maliye bakanlığınca gönderilen ödeneğin yatırıma dönüştürme öncelikleri ile ilgili açıklama yapan Başkan Dursun, bakanlığın bu konuda hassasiyetinin olduğunu kendilerinin de aynı hassasiyet içerisinde olduklarını açıklayarak bakanlığın öncelikleri çerçevesinde öncelikle yarım kalmış yatırımların tamamlanması içme suyu ve altyapı projeleri sosyal çalışmalar ile yine yüksek planlama kurulunca belirlenen standartlara uymak kaydıyla köy ana gurup yollarında kullanılması ile ilgi önerilerin olduğunu, o nedenle idaremiz hesaplarına aktarılan ödenek ile bakanlığın tavsiyelerine uygun olarak başta yarım kalan yatırımlar olmak üzere köylerimizin alt yapısı ve ana gurup yollarının standart yükseltme çalışmalarına, bu kapsamda ödenek ayırmayı planladıklarını söyledi. Yine mevcut ödenek içerisinden 17 bin öğrenci kapasitesine ulaşmış Kutlubey kampüsünde köy şebekesinden su temin edilmeye çalışılmasının daha fazla sürdürülebilir bir yapı olmadığını o nedenle Bartın Üniversitemizin ve yurt binalarının içme ve kullanma suyu ihtiyaçlarını kökünden çözecek çalışmayı da tamamlamak istediklerini açıkladı.

Dursun bu kapsamda 2018 yılında yine Maliye Bakanlığından Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç’un takipleri ile çıkartılan 1 milyon ödenek ile il özel idaremizce temin edilen malzemeler ile Tuzcular Köyü mevkiinde yapılan 2500 kişilik kız öğrenci yurdunun şehir şebeke bağlantısının yapıldığını, fakat yapılan bu çalışmanın bölgede yapılacak diğer öğrenci yurtları ve yazıcılar kampüsündeki öğrenci ile bölge nüfusunun her geçen gün artıyor olmasını göz önünde bulundurduklarını ifade etti. Bu kapsamda Milletvekilimiz Valilimiz Meclisimiz ve İdaremizle birlikte konunun öneminin bizlere yüklediği sorumluluk bilinci ile meseleyi çözüme kavuşturmayı hedeflediklerini söyledi. Yine Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüzün il özel idaremiz mülkiyeti olan Ağdacı Mevkiindeki Sosyal Tesislerinde yapımı planlanan Gündüzlü Engelsiz Yaşam Merkezinin il genel meclisimizce gerçekleştirilecek olan bina tahsis iş ve işlemlerinin tamamlanması ile bu alanda dez avantajlı gurupta yer alan engelli kardeşlerimizin engelsiz yaşam merkezine kavuşmalarını sağlayacak olan gerekli onarım ödeneğinin de verilmesini planladıklarını söyledi.

Yapılacak çalışma ile bu alanda Bartın’da ihtiyaç duyulan modern bir eğitim merkezinin de il özel idaremiz olarak meclis olarak imza atmayı hedeflediklerini açıkladı. Bunun yanında yine 2018 yılı çalışma ve yatırım programında 7 köyde kanalizasyon altyapı ve arıtma projelerinin tamamlanamayan kısımlarının süratle tamamlanabilmesi için gerekli ödeneğin aktarılacağını en önemlisinin köylerimize ulaşımı sağlayan ana gurup yollarının standardını yükseltme çalışmalarına il genelinde devam etmeyi hedeflediklerini belirtti. Bu kapsamda il özel idaremizin beton santralinde üretmiş olduğu yerli ve milli kaynaklar ile milli ekonomiye de katkı sağlayarak kendilerine verilen ödenekleri yine milletin hizmetine sunma gayreti içerisinde olacaklarını söyledi. Bu vesile ile Maliye Bakanlığından idaremize aktarılan ödeneklerde büyük katkıları olan başta Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç’a Valimiz Sinan Güner’e Bakanlığımıza yürekten teşekkür ediyoruz diyerek yakın bir süre içerisinde gelen ödeneğin il genel meclisinde bütçelendirileceğini bu yöndeki hazırlıkların da son aşamaya geldiğini söyledi. Tekrar bu kapsamda yapılacak olan tüm hizmetlerin şimdiden Bartın’ımıza hayırlı olmasını diliyoruz dedi.

Ardından Yol Ve Ulaşım alanında 2019 yılında yapılacak çalışmalar ile ilgili yaptığı açıklamasında Başkan Dursun, ‘YOL VE ULAŞIM SEKTÖRÜNDE BETON SANTIRALİMİZ VE KİLİTLİ PARKE ÜRETİM TESİSİMİZİN İMALATLARI 2019 YILI ÇALIŞMALARINA DAMGA VURACAK.’ dedi.

Bu alanda planladıkları yatırımlarla özellikle kırsal alan da yaşayan hemşehrilerimizin mağduriyetlerinin giderilebilmesi için Yol ve Ulaşım Hizmetlerine ayırdıkları 12.489.000,00 TL ödeneğin 8.500.000.00 TL’ sininin tamamını yol yapım gideri olarak ayırdıklarını, bu rakam ile İl genelinde 1.km 1. Kat sathi kaplama asfalt, 4 km 2. Kat sıcak asfalt serme standardı yükseltme, 5 kilometrelik alanda stabilize çalışması, 14 km kuru beton ile yol yapımı, 19 kilometrelik yeni yol açma çalışmaları, 8350 ton stabilize malzemeli yol bakımı, 14. kilometrelik bir alanda mahalle aralarında ıslak beton ile yol düzenlemelerinin yapılacağını söyledi.

Ayrıca Başkan, 156.208 metre kare kilitli parke taşı ile 35 kilometreye varan köy içlerinde yol düzenlemesi yapacaklarını da söyleyerek bu alanda geçen yıl gerçekleştirdikleri 64.000.00 metrekarelik rekorlarını da egale ederek yine bu alanda bir ilki de gerçekleştireceklerini belirtti.

Dursun açıklamasının devamında yol ve ulaşım hizmetlerinde 2019 programlarıyla ilk defa beton imalatlarının çok fazla öne çıkarmaya çalıştıklarını 1. Kat asfalt ile sıcak asfaltın daha geri planda kaldığını, buna gerekçe olarak petrole dayalı asfalt bitüm fiyatlarının maliyetlerinin %150 artırdığını, o nedenle yerli ve milli kaynaklarla kendi tesislerimizde üreteceğimiz beton ürün çeşitleri ile kırsalda bu hizmetlerimizi çok daha kaliteli ve uzun ömürlü olacak şekilde gerçekleştirileceğini ifade ederek mevcut programlara ilave yine Maliye Bakanlığından gönderilen ödenekler ile KÖYDES ödenekleriyle destekleneceğini söyledi

Yaklaşık 2000 kilometrelik bir yol ağı içerisinde 13 yıldır özel idare eliyle yapılan sistemli ve gayretli çalışmalarla % 23 seviyesinde devir alınan asfaltlama oranının bugün % 90 lara ulaşılmış olması aslında geçmiş yıllarla son 13 yılı değerlendiren önemli bir envanteri ortaya çıkardığını söyledi.


EĞİTİM YATIRIMLARIYLA İLGİLİDE AÇIKLAMA YAPAN DURSUN 2019 YILINDA YİNE FİZİKİ YENİLENMEYE ÖNEMLİ ÖLÇÜDE KAYNAK AYIRDIKLARINI SÖYLEYEREK MODERN DERSLİKLERİ OLUŞTURMAYA DEVAM EDECEKLERİNİ AÇIKLADI.

ÖMERTEPESİ ORTAOKULU YATIRIM PROGRAMINDA YERİNİ ALDI.

İlimizde gerçekleştirilen eğitim yatırımları kapsamında Milli Eğitim Bakanlığının son 13 yıl içerisinde Bartın’a 41 adet modern eğitim yuvasının kazandırdığını, her biri birbirinde modern bu eğitim yuvalarının Bartın’a kazandırılmasında çok önemli katkısı olan başta Milletvekilimiz Sayın Yılmaz TUNÇ olmak üzere tüm Bakanlık yetkililerine de teşekkür ediyoruz dedi. Merkezi hükümetin yapmış olduğu bu çalışmalara yerelden de katkı verilmesinin son derece önemli olduğunu sözlerine ekleyen Dursun, yerelde hizmet eden bir meclis olarak kendilerinin de eğitim yatırımlarını son derece önemsediklerini, her yıl özel idare bütçesi içerisinden eğitime ayrılan ödenekler ile İlimize kazandırılan modern eğitim yuvalarına yenilerini eklemeyi kendilerine her zaman önemli bir hedef olarak koyduklarını, o nedenle 2019 yılı bütçesi içerisinde eğitim yatırımları için ayrılan 6.049.012,00 TL ödeneğin 2.500.000,00 TL sini eski ticaret lisesi okulunun yerine yapılacak olan Ömertepesi Ortaokulu yapımına ayırdıklarını söyledi. Ayrıca 940.741,00 TL ile tüm okullardaki küçük onarım ve cari giderlerin karşılanacağını, yine il genelinde 21 temel eğitim okulunda günümüz eğitim sistemine uygun modernleştirme çalışmalarının gerçekleştirileceğini ifade etti.

ŞUBAT AYI GÜNDEMLERİYLE İLGİDE BİLGİ VEREN DURSUN

İmar planları ve ek çalışma programlarının çoğunlukta olduğu Şubat ayı toplantılarının bazı önemli gündemleri üzerinde açıklamalarda bulunan Dursun, Bartın İnkum yolunda zemin kaynaklı oluşan heyelan nedeniyle sürücülerin büyük bir risk yaşadığını ve oluşan heyelanın bertarafının hangi kurumun sorumluluğunda olduğu zaman zaman tartışma konusu olarak Bartın'ın gündeminden hiçbir zaman çıkmadığını söyledi. Uzun zamandır çözüm bekleyen bu konuda Bartın Valimiz Sayın Sinan Güner'in girişimi ile afet kapsamında 200 bin TL ödenek verilerek ihale işlemlerinin süratle tamamlandığını, yapılan ihale kapsamında orman izinlerinin alındığını, mevcut yolun orman tarafına genişlemelerinin yapılacağını bunun yanında yine aynı güzergahta bulunan sert virajlarında iyileştirileceğini, çalışmanın tamamlanmasıyla her yıl sorun haline gelen heyelanlı alandan uzaklaşarak yolun standartının yükseltileceğini söyledi. O nedenle uzun bir zaman büyük bir sorun haline gelen Bartın İnkumu yolunda yapılacak genişletme ve standart yükseltme çalışmasının 2019 yılı ek çalışma yatırım programına alınacağını açıkladı. Yaz döneminde büyük bir yoğunluk yaşanan İnkum beldemizin ulaşımdaki sıkıntılarını çözecek bu çalışmaların hayata geçirilmesinde büyük katkısı olan Bartın Valimiz Sayın Sinan Güner’e teşekkür ediyor yapılacak çalışmaların şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyoruz dedi.

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜN GÜNDÜZLÜ ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ YAPMAK ŞARTIYLA İL ÖZEL İDAREMİZİN AĞDACI MEVKİİNDE BULUNAN SOSYAL TESİS İLE İLGİLİ TAHSİS TALEBİNİN GÖRÜŞÜLMESİ.

Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüzün talebiyle Ocak ayı Meclis gündemine konu olan tahsis talebinin ilgili komisyonlarda değerlendirildiğini, komisyon raporlarının Meclis Başkanlığına ulaştığını, ilgili kurumun yapmış olduğu tahsis talebine komisyonlarında olumlu baktığını belirten Dursun, özel idaremizin mülkiyetinde olan bu binanın dezavantajlı gurup olarak nitelendirdiğimiz çocuklarımızın hayatlarını kolaylaştıracak şekilde bir eğitim merkezi haline getirilmesini son derece önemsediklerini belirterek bu kapsamda yürütülecek olan başta tahsis işlemi olmak üzere yine mevcut binanın bu yönde eğitim verebilecek hale getirilmesinde meclisimiz uygun gördüğü taktirde bütçe imkanları ölçüsünde destek olmaya her zaman devam edeceklerini söyledi.

Yine gündemin 14’üncü maddesinde yer alan Kutlubeyyazıcılar Köyü Üniversite Kampüsü çevresinde kalan mahalle bağlantı yollarında uzun zamandır üniversitemizin inşaat yapılanmasından kaynaklı yol problemlerinin idaremizin üretmiş olduğu kuru beton sistemiyle Yazıcılar ve Esenler bağlantı yollarının yapılarak köye konforlu şekilde ulaşımın sağlanacağını açıkladı. Ayrıca yapılacak çalışmaların 2019 mali yılı ek çalışma programına meclisimizce alınacağını belirtti.

Devamında Başkan, Amasra İlçemizde yer alan Kuşkayası Yol Anıtı ile Karayolu arasındaki tehlike arz eden ahşap merdivenlerin onarımlarının İdaremizce yapılarak anıtın ve doğanın otantik yapısına uygun hale getirileceğini söyledi. Ülkemiz turizminde Amasra’nın bir marka olduğunu, bunun etrafında yer alan bileşenlerden birinin de Kuşkayası Yol Anıtının olduğunu, o nedenle bu anıtı ziyaret edenlerin yürüyüş yollarındaki konforu ve estetiğinin tanıtım açısından büyük önem taşıdığını bu projenin de ek çalışma ve yatırım programına alınacağını söyledi.

KUMLUCA 112 ACİL İSTASYONU MERKEZİ

Kumluca 112 Acil İstasyonunun onarımı ile ilgili yapılacak olan modernleştirme çalışmalarını 2019 yılı çalışma ve yatırım programına alacaklarını söyleyen Dursun, paydaş kurumları arasında yer Alan İl Sağlık Müdürlüğümüz ile koordine halinde olduklarını bir taraftan yeni aile sağlığı merkezlerini inşa ettiklerini bir taraftan da onarım ihtiyacı olan bu merkezlerin fiziki yapılarındaki iyileştirme çalışmalarına devam edeceklerini açıkladı.

Devamında Başkan Dursun sırasıyla gündemin 2. ve 3’üncü maddesinde yer alan Ocak ayında havaleleri gerçekleştirilen Ulus İlçesi Hisarköyü ile Yeniköy Köyü Köy Yerleşik Alan ve Civarı Sınırlarının Tespiti ile ilgili dosyaların komisyon raporlarının Meclis Başkanlığına ulaştığını, komisyon raporları doğrultusunda onaylanmalarının uygunluğuna Meclisin oy birliği ile karar verildiğini söyledi.

Sonrasında bir sonraki Meclisin 04 Şubat Pazartesi günü saat 15:00’ da gerçekleştirileceğini söyleyerek Birleşime son verdi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.