Bartın Irmağı'ndaki Kirlilik TBMM'ye Taşındı

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Bartın Irmağı'nda yaşanan kirlilikle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris GÜLLÜCE'nin yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
    
Aşağıdaki sorularımın Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris GÜLLÜCE tarafından Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 99. maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını rica ederim. Saygılarımla.  

M. Rıza YALÇINKAYA
CHP Bartın Milletvekili

İlimizin en önemli değerlerinden Bartın Irmağı’nın geçtiği tüm güzergâh ve çevresi birinci derece doğal sit alanı olup, koruma altına alınmıştır. Yemyeşil bitki örtüsünün oluşturduğu doğa harikası görünümüne sahip olan ırmak, ilimize ve bölge turizmine çok önemli katkılar sağlamaktadır. Ancak sanayi bölgelerindeki bazı fabrikalardan bırakılan kimyasal içerikli sıvı atıklar nedeniyle ırmak tehdit altındadır. Kirlilik nedeniyle siyah bir renge bürünen ırmak, halk sağlığını ve doğal yaşamı tehdit etmektedir ve balık ölümlerine yol açmaktadır. Ekolojik potansiyelinin değerlendirilmesi ve kentimizin önemli turizm merkezlerinden biri olması için hep birlikte çaba gösterilmesi gerekirken ırmakta ortaya çıkan kimyasal kirlilik elimizdeki bu çok değerli fırsatın göz göre göre kaybedilmesine yol açmaktadır.

Bartın Irmağı’nın kirlenmesine ilişkin daha önce vermiş olduğum soru önergelerine yönelik Bakanlığınızca verilen yanıtlarda, yapılan incelemeler neticesinde kirliliğe neden olan fabrikalara yasalara uymadıkları gerekçesiyle para cezaları uygulandığı ve ilgililer hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğu paylaşılmıştır. Ancak geldiğimiz noktada aynı sorun devam etmektedir ve son günlerde artan kirlilik nedeniyle ırmak suyunun rengi yeniden siyaha dönmüştür.

Bartın’da katma değer üreten ve istihdam yaratan girişimcilerimizin teşvik edilmesinin ve desteklenmesinin Bartın ekonomisi için çok önemli olduğuna inanıyoruz. Ancak,  fabrikalarımızın da doğaya ve çevreye zarar vermeden üretim yapmasına ilişkin yükümlü oldukları yasalara göre faaliyetlerini devam ettirmeleri sorumluluğu içerisinde olmaları gerekmektedir.

Bu bağlamda;

1. Bartın Irmağı’nın kirliliğiyle ilgili Bartın Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından defalarca incelemelerde bulunulmasına rağmen kirliliğin devam etmesinin ve kalıcı bir sonuç alınamamasının nedeni nedir?

2. İlimiz için önem arz eden konunun ivedilikle kalıcı bir çözüme kavuşturulması amacıyla Bakanlık olarak kapsamlı bir inceleme başlatmayı ve kapsamlı bir önlem almayı düşünüyor musunuz? Bu yönde bir acil eylem planınız var mıdır?

3. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 2015 yılında Bartın Irmağı’na kimyasal içerikli sıvı atık bırakan fabrikalar tespit edilmiş midir? Tespit edilmişse bu fabrikalara yönelik her hangi bir yaptırım uygulanmış mıdır? Uygulanmışsa neden hâlâ bu fabrikalar Bartın Irmağı’nı kirletmektedir?

4. Belediye yetkilileri tarafından Bartın Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne yapılan şikâyet ve başvuruların dikkate alınmadığına ilişkin suçlamalar doğru mudur?

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tamer çağ 4 yıl önce

Bu isletmeyi bilmeyen varmi sozde 10 numara aritmalari var utanmasa varya o suyu icer.oab de biya ile ugrasan kac tane fabrika var.osb korkudan sucluyu da aramiyor yazik...oradaki yonetim uyusun.vali vali olsa fişini cwker vali napsin hersefer uyutuluyor unutturuluyor.keske tum fabrikada aritma calisanlarinin ifadesi alinsa belki itiraf edenler cikar kamu sahip ciksa bu olay cozulur...

Avatar
Huseyin aldirak 4 yıl önce

Bu fabrikaları cumente fabrikasına getirin ordan ibret alsinlar.ayrica cumente fabrikası yönetimini tebrik ediyorum fabrikanın içi çiçek bahçesi gibi.