Bartın KDMP açılışı ve ziyaretler

Arıt-Söğütlü  Bilgilendirme Merkezinin Açılışı Yapıldı

Kastamonu-Bartın Küre Dağları Milli Parkı ve çevresinde doğa koruma ve sürdürülebilir kaynak yönetimini güçlendirerek, katılımcılık esasına dayalı, etkin ve bütüncül bir yönetim modeli oluşturarak orman koruma alanlarının ulusal korunan alanlar sistemindeki yerini ve yönetsel etkinliğini geliştirmek ve bu model deneyimini Türkiye’deki diğer sekiz sıcak orman noktasına yaygınlaştırmak olan proje çerçevesinde gerçekleştirilen Arıt-Söğütlü Bilgilendirme Merkezi açılışına Ak Parti Bartın Milletvekili Av.Yılmaz Tunç, Bartın Valisi İsa KÜÇÜK, Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Yaşar DOSTBİL, Orman Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Mustafa KURTULMUŞLU, Milli Parklar Daire Başkanı Haluk ÖZDER, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Yöneticisi Katalin Zaim, Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selman Karayılmazlar, İl Çevre ve Orman Müdür Vekili Ercan YENİ, Arıt Belediye Başkanı Şahidi Kuşçu, İl Genel Meclisi Üyeleri, Çevre köylerin muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Ercan Yeni Çalışmalar Hakkında Bilgi verdi

Söğütlü  Bilgilendirme Merkezinin açılış töreninde konuşan Bartın  İl Çevre ve Orman Müdür Vekili Ercan YENİ, Milli Park’ın Bartın için önemine dikkat çekerek, yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Küre Dağları Milli Parkı için sundukları projelere gerekli ödeneklerin sağlanmasında Milletvekili Yılmaz Tunç’un büyük desteklerini gördüklerini belirten Ercan Yeni, bu konuda Sayın Milletvekilimize teşekkür ediyorum dedi.

Genel Müdür Yaşar DOSTBİL, açılışı  yapılan merkezlere sahip çıkılmasını istedi

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü  Yaşar DOSTBİL’de açılışta yaptığı konuşmada, Küre Dağları Milli Parkı Orman Korunan Alanların Güçlendirilmesi Projesi kapsamında gerçekleştirdikleri çalışmalara değinerek, açılışı yapılan bu merkezlere sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

Vali İsa KÜÇÜK Koruma Kullanma Dengesinin önemine dikkat çekti

Bartın  Valisi İsa KÜÇÜK’te açılışta yaptığı konuşmada; “Milli Park nedir? diye öğrencilere sordum. 'Herhalde resmi bir şey' cevabını aldım. Evet resmi bir şey, bizde resmi bir şey oldumu, genellikle dokunulmaz olur. Milli Park konusu da maalesef biraz böyledir, vatandaşa yasaklar getirmiştir. Ama açılışını yaptığımız bu Bilgilendirme Merkezi bu yasakları ortadan kaldıracak, insan ve Milli Park arasında iletişim ve etkileşimi geliştirerek koruma–kullanma dengesini hayata geçirecektir. Koruma kullanma dengesi, sahip olduğumuz zenginlikleri ve değerleri bugün tüketerek yok etmek değil, gelecek kuşaklarında yararlanabileceği imkan ve miktarları ayırıp, planlayarak onlar için de muhafaza etmektir.” dedi.  Vali İsa KÜÇÜK ayrıca, eski bir köy okulunun onarılarak bu hizmete hazır hale getirilmesinin sevindirici olduğunu belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Milletvekili Tunç; “Çok Büyük Turizm Potansiyeline Sahip olan Bartın’da bu potansiyeli harekete geçirmek için çalışıyoruz”

AK Parti Bartın Milletvekili Av.Yılmaz Tunç’ta açılışta yaptığı  konuşmada, Bartın’ın çok büyük turizm potansiyeline sahip olduğunu belirterek, bu potansiyelin içerisinde 56 km.lik sahil şeridi ve plajları, 3000 yıllık tarihi geçmişi olan Amasra’sı ve iç kesimlerdeki doğa turizmine elverişli, yaylalar, mağaralar, kanyonlar ve şelalerin bulunduğunu, Küre Dağları Mille Parkının da bölge için önemli bir zenginlik oluşturduğunu söyledi. 

Tunç;  “Küre Dağları Milli Parkı  yatırımlarına 2011’de de devam ediyoruz”

Küre Dağları Milli Parkının yarısından fazlasının Bartın sınırları  içerisinde bulunduğunu belirten Milletvekili Tunç, son yıllarda Milli Park ile ilgili yatırımları artırdıklarını, Ziyaretçi Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezleri inşa ettiklerini, Ulus ilçesi Ulukaya Tanıtım ve Ziyaretçi Merkezinin yapımını tamamladıklarını, bu gün de Arıt beldesi Söğütlü Bilgilendirme Merkezinin açılışını gerçekleştirdiklerini, Küre Dağları Milli Parkı için dört adet giriş kapısı ve yönlendirme tabelalarının yapımını tamamladıklarını, Drahna Kemerli Mağarasına patika yol yaptıklarını söyledi.

Tunç;  “Kapusuyu’na Tanıtım ve Ziyaretçi Merkezi, Kozanlı’ya Milli Park Müzesi Yapıyoruz

2011 yılı içerisinde de Kurucaşile ilçesi Kapusuyu Köyünde Tanıtım ve Ziyaretçi Merkezi yapacaklarını belirten Milletvekili Tunç, Drahna Kozanlı köyünde de Milli Park müzesini yatırım proğramına aldıklarını söyledi. 

Tunç;  “Küre Dağları Milli Parkı  Üniversitemiz için Zengin bir Kaynak”

Milletvekili Tunç, Küre Dağları Milli Parkının Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi için zengin bir araştırma kaynağı olduğunu belirterek, yapılan tanıtım ve ziyaretçi merkezlerinin bu kapsamda kullanılabileceğini söyledi. Küre Dağları Milli Parkı yatırımları için başta Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’na, Milli Parklar Genel Müdürlüğüne ve İl Çevre ve Orman Müdürlüğü yetkililerine teşekkür eden Milletvekili Tunç, Milli Park yatırımlarına sahip çıkan köy muhtarlarına ve halka da şükranlarımı sunuyorum dedi. 

Milletvekili Tunç, Genel Müdürlerle Birlikte Arıt’tan Ulus’a geçerek, giriş  kapılarının açılışlarını  gerçekleştirdiler

Arıt-Söğütlü  Bilgilendirme Merkezinin açılışının ardından AK Parti Bartın Milletvekili Av.Yılmaz Tunç, beraberinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Yaşar DOSTBİL, Orman Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Mustafa KURTULMUŞLU, Milli Parklar Daire Başkanı Haluk ÖZDER, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Yöneticisi Katalin Zaim, Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selman Karayılmazlar, İl Çevre ve Orman Müdür Vekili Ercan YENİ, Arıt Belediye Başkanı Şahidi Kuşçu, İl Genel Meclisi Üyeleri ve İl Çevre ve Orman Müdürlüğü yetkilileri ile birlikte Ulus ilçesine geçerek, Çerde köyündeki ve Kadıköy’deki giriş kapılarının açılışını yaptı. 

Heyet, Ulukaya Ziyaretçi Merkezi ve Ulukaya Şelalesini gezdi

Açılışın ardından Ulukaya Ziyaretçi ve Tanıtım Merkezini ve Ulukaya şelelasini gezen heyet, ardından Drahna bölgesine geçerek Kozcanlı köyünde yapılacak Küre Dağları Milli Parkı Müzesinin yapılacağı yerde incelemelerde bulundular.

Milletvekili Tunç; Drahna-Cide Bağlantı  yolunu yapacaklarını açıkladı

Kozanlı köylüleri ile birlikte kahvehanede çay sohbeti yapan Milletvekili Yılmaz Tunç; burada Drahna-Cide arasındaki bağlantı yolunun yapılması ile ilgili olarak, Milli Parklar Genel Müdürü ve Orman Genel Müdür Yardımcısı ile görüş alışverişinde bulundular. Milletvekili Tunç, Drahna-Cide bağlantı yolunun açılması durumunda adeta tıkalı bir damarın açılacağını ve Ulus ilçesi ve Drahnanın çıkmaz bir sokak olmaktan kurtulacağını söyledi.  

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.