Bartın Üniversitesi'ne 3 Yılda 225 Milyon TL

3 YIL İÇİN 224 MİLYON 467 BİN LİRA ÖDENEK

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın Üniversitesi’ne önümüzdeki üç yıl için Bütçeden toplam 224 milyon 467 bin lira ödenek öngörüldüğünü belirterek, “2015-2016-2017 yıllarının Üniversitemizin yeni kampüs alanının da faaliyete geçtiği yıllar olacak ve Bartın, Üniversite ile büyümeye devam edecek” şeklinde konuştu.

Milletvekili Tunç, Bartın Üniversitesinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunulan 2015 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu tasarısına göre 2015 yılı için 67 milyon 675 bin lira, 2016 yılı için 73 milyon 698 bin lira, 2017 yılı için 83 milyon 094 bin lira olmak üzere toplam 224 milyon 467 bin lira ödenek öngörüldüğünü belirterek, bu ödeneklerle yeni kampüs alanındaki fakülte binalarının ve yeni kampüs alanı düzenlemelerinin tamamlanacağını söyledi.

“AK Parti’den önce bu ödeneklerin hayalini bile kuramazdık”

Bu ödenek rakamlarının AK Parti iktidarından önce hayal dahi edilemediğini belirten Milletvekili Tunç, “12 yıllık iktidarımız süresince Türkiye’yi üç kat büyüttük, bu büyümeden Bartın fazlasıyla nasibini almaya devam ediyor, 2002 yılında MHP-DSP-ANAP koalisyon hükümeti döneminde Bartın’a tüm kamu yatırımları için sadece 25 milyon lira ödenek ayrıldığını hatırlayacak olursak, .Bartın’da tamamladığımız 2 milyar lira tutarındaki ve halen devam eden 1,7 milyar lira tutarındaki kamu yatırımı her şeyi açıklamaya yetiyor” dedi.

“7 Fakülte 11 bin öğrenciye ulaştık, hedefimiz 20 bin öğrenci”

Milletvekili Tunç, Bartın Üniversitesini 2008 yılında 3 fakülte ile kurduklarını belirterek, şu anda Mühendislik, İktisadi ve İdari Bilimler, Orman, Edebiyat, Eğitim, Fen, İslami İlimler Fakülteleri olmak üzere 7 Fakülteye sahip olunduğunu, 1 Meslek Yüksekokulu, 2 Yüksekokul (Beden Eğitimi ve Spor Y.Okulu, Sağlık Hizmetleri Y.Okulu) olmak üzere 3 Yüksekokulun ve Eğitim Bilimleri, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler’den oluşan 3 enstütü ile Bartın Üniversitesinin hızla geliştiğini ve 11 bin öğrenci, 400 akademisyene ulaşıldığını, hedeflerinin 20 bin öğrenci olduğunu söyledi.

“1200 dönümlük Kampüs alanında inşaatlar devam ediyor”

Ulus ve Kurucaşile ilçelerimize Yüksekokul Programları açtıklarını belirten Milletvekili Tunç, Üniversitemizin 1200 Dönümlük Yeni Kampus alanındaki kamulaştırma çalışmalarının ardından TOKİ ile yapılan protokolle fakülte binalarının inşaatlarına başladıklarını ve bir kısım binaların tamamlandığını, diğer fakülte binaları ile sosyal tesislerin yapımının devam ettiğini söyledi.

Öğrencilerin Yurt Sorunlarını da çözüyoruz

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, bu yıl Bartın’da yeni hizmete giren yurtlarla birlikte, kapasitenin 930’dan 2046’ya yükseldiğini belirterek, Kredi Yurtlar Kurumunun kampüs içerisindeki yurt binalarına ilaveten, özel sektörün inşa ettiği yurtların da uzun süreli kiralamalarının yapıldığını söyledi.

Milletvekili Tunç, 2010 yılında hizmete açtıkları Ağdacı Kampüsündeki A ve B Bloklar ile C Blok’un toplam kapasitesinin 1130’a yükseltildiğini belirterek, bu yurtların sadece kız öğrencilere tahsis edildiğini belirtti. Geçen yıl, dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın iştiraki ile temelini attıkları Demiryolu Sevenler Derneği tarafından inşa edilen Tuzcular Köyündeki 667 kapasiteli yurdun da Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından uzun süreli kiralamasının gerçekleştirildiğini ve erkek öğrencilerin hizmetine sunulduğunu belirten Milletvekili Tunç, Pelenkoğlu firması tarafından yapımı tamamlanan Şiremirçavuş Mahallesindeki 250 kapasiteli yurdun kiralama işlemlerinin ardından erkek öğrencilere tahsis edileceğini ve toplamda 916 Erkek öğrencinin KYK yurtlarında barınacağını belirtti.

Bu yıl, Kız erkek toplam 2046 öğrencinin KYK yurtlarından faydalanmış olacağını belirten Milletvekili Tunç, Yazıcılar Kampüsünde Kredi Yurtlar Kurumuna tahsis edilen 50 dönüm alan üzerinde 1000 öğrenci kapasiteli yurdun proje çalışmalarının da devam ettiğini söyledi. Milletvekili Tunç, Yeni kampüs alanında fakülte inşaatlarının hızla devam ettiğini belirterek, “Bartın Üniversitesinin 20 bin öğrenci hedefine önümüzdeki birkaç yıl içerisinde ulaşacağını, bu durumda KYK standardının yüzde 20 olduğunu düşündüğümüzde 4000 kapasiteye göre hazırlığımızı yapıyoruz” dedi.

Milletvekili Tunç, Bartın Üniversitesi’nin kurulması ve ardından ayrılan ödeneklerle gelişmesini hızla sürdürmesinden dolayı başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’na, Bakanlarımıza ve Üniversitemizin gelişiminde büyük emekleri olan Rektörümüz Prof. Dr. Ramazan Kaplan’a, akademisyenlerimize ve yöneticilerimize teşekkürlerini sunuyorum dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Bartın Üniversitesi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.