Bartın’ı düşünen hiç kimse bu yatırıma karşı olmamalıdır

CHP Milletvekili Rıza Yalçınkaya’nın Kışla Barajının yapılacağı Bakioğlu köyüne giderek, köylülere hitaben yaptığı konuşmada, “halkın görüşü alınmadan bir oldubitti ile karar alınması yanlış, ÇED toplantısının gizli bir şekilde yangından mal kaçırırcasına yapılmasında art niyet aranmalı” şeklinde ifadelerle baraj sahasında kalacak olan köy sakinlerini yanlış bilgilendirdiğini belirten Milletvekili Yılmaz Tunç, ÇED toplantısı usulüne uygun bir şekilde ilan edilmiş, toplantı tarihinden yöre halkı haberdar edilmiştir. Kozcağız Barajı ve Kışla Barajı projelerinin ÇED toplantıları aynı tarihte Kozcağız beldesinde gerçekleştirilmiş, köy sakinleri ve muhtarlarımız da toplantıya katılarak, bilgi sahibi olmuşlar, görüşlerini de toplantıda ifade etmişlerdir. ÇED süreci devam etmektedir. Sayın Yalçınkaya’nın ifade ettiği gibi bir “oldubitti” söz konusu değildir.

Bartın il merkezi ve Kozcağız beldesini sel taşkınlarından koruyacak iki önemli projenin Kozcağız Barajı ve Kışla Barajı projeleri olduğunu belirten Milletvekili Tunç, her iki barajın proje çalışmalarının tamamlandığını, ÇED sürecinin devam ettiğini söyledi. Kozcağız Barajının Şarköy Boğaz Mahallesinde Kozcağız çayı üzerinde inşa edileceğini belirten Milletvekili Tunç, Kışla Barajının da, Kozcağız Çayına soldan katılan Hasankadı’dan gelen Güney Deresi üzerinde inşa edileceğini, barajın temelden 52 m yükseklikte olacağını, “kil çekirdekli toprak dolgu” tipinde inşa edileceğini, Baraj yerinde yıllık ortalama akımın 60 hm3 olacağını, barajın normal su seviyesindeki göl hacminin ise 2,63 hm3 olacağını söyledi.

Kışla Barajının yapılma amacının, Kozcağız Barajı yapılsa bile önlenmesi mümkün olmayan taşkın riskini ortadan kaldırmak, bu sayede Kozcağız Çayı'na soldan katılan Güney Deresi üzerinde taşkın koruma amaçlı depolama imkanı sağlamak olduğunu belirten Milletvekili Tunç, “Proje ile, Bartın havzasında ve özellikle Bartın şehrinde oluşacak taşkınlar kontrol altına alınacak ve taşkın zararları en aza indirilecektir. Proje alanında Barkaçboz köyünün Bakraç Mah ve Bakioğlu Köyünün bir kısmı bulunmaktadır. Bu yerleşim yerleri DSİ tarafından kamulaştırılacaktır. Toplam 116 hektar alan sular altında kalacaktır. Mal sahiplerine konut ve arazilerinin bedelleri ödenecektir. Mal sahipleri istimlak bedeli almak yerine devlet eliyle iskan istedikleri takdirde yer gösterilerek konut ve tarım arazisi verecek ve yeniden yerleşimlerini sağlayacaktır.”

ÇED sürecinin tamamlanmasından sonra projenin inşaat aşamasına geçileceğini ve baraj inşaatında 100 kişinin çalışacağını belirten Milletvekili Tunç, “Baraj sahasında kalan hemşehrilerimizin hiçbir endişesi olmasın, devlet kimseyi mağdur etmeyecektir. Kirazlıköprü Baraj sahasında vatandaşlarımız nasıl mağdur edilmemiş ve hakları ödenmişse, Kozcağız Barajı ve Kışla Barajında da aynı durum söz konusu olacaktır. Halkımızın kafasını karıştıracak söylemlerle Bartın ve Kozcağız için hayati öneme sahip bulunan bu büyük projelerin karalanması doğru değildir” dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ismet çetintav 7 yıl önce

siyasilerin oyuncağı olduk

Avatar
HÜSEYİN AK 7 yıl önce

karabük yolu üzerindeki barajda bu niyetle başlanmış aylar yıllar geçmiş hala bitememiştir. bu masal gibi artık bartın selden korunması lazım birisi bitmeden diğeri yapılmaya çalışılıyor kozcağız barajı ne zaman bitecek 30 sene sonramı birileri çıksın kirazlık barajı 2014 biter kozcağız barajı ihale edileir 2020 de biter bir tarih verin de diğer illerde projeler arka arkaya bitiyor başbakan açıyor bizde 3 ncü iktidar döneminde çevreyollar daha yeni yapıldı giriş gelişme değil sonuç istiyor bartın