Bartın’ı sevmek, bir ömre bedel

Bartın Belediye Başkanı ve MHP Belediye başkan adayı Cemal Akın, belediye hoparlöründen halka hitap etti.

Başkan Akın'ın hoparlör konuşması:

Çok saygıdeğer Bartınlılar, Bartın’da yaşayan, yüreği Bartın için çarpan kıymetli dostlarım,

31 Mart günü yapılacak yerel seçimlerin Bartınımıza ve ülkemize hayırlar getirmesi dileklerimle hepinize saygı, sevgi ve selamlarımı sunuyorum.

Değerli dostlarım, 60 yaşındayım ve ömrümün 45 yılını siyasette geçirdim. 30 yıldır bilfiil doğup büyüdüğüm, yaşamımı sürdürdüğüm güzel Bartınımıza ve Bartın’da yaşayan tüm dostlara hizmet verebilmenin gönül rahatlığı ile huzurluyum mutluyum. Son on yılda Bartın Belediye Başkanı olarak sizlere hizmet vermenin tarifsiz onuru ve gururunu taşıyorum. Ömrümü Bartın’a ve halkımıza vakfetmiş biri olarak Belediye Başkanlığı gibi şerefli bir görevi layıkıyla ifa etmenin tarifsiz mutluluğu içindeyim. Allah ve millet rızası için talip olduğum bu görevde yüce rabbim elimizden tuttu, sizlerin destekleri ile Bartınımıza çok güzel hizmetler kazandırdık.

Saygıdeğer dostlarım,2009 yerel seçiminden 1 gün önce yaptığım hoparlör konuşmasında “Bir kere de beni deneyin. Pişman olmazsınız” demiştim. Sizler bana sahip çıktınız. Belediye Başkanı olarak seçtiniz. Göreve başladığımızda, Bartın’ın sahibi niteliğinde en önemli kurum olan Bartın Belediyesi’ni türlü sıkıntılar içinde bulduk. Bu sıkıntıların aşılması için gecemizi gündüzümüze katıp çalıştık. Uyumadan, tatil yapmadan, şikâyet etmeden, en küçüğünden en büyüğüne halkımıza sevgide ve saygıda kusur etmeden, gönül kırmadan, kimseye gönül koymadan sürdürdüğümüz bu görev, 2014 yerel seçimlerinde sizlerin artarak devam eden desteği ile on yılını doldurdu. İnşallah sizlerin teveccühü ve desteği ile Belediye Başkanlığı görevimiz önümüzdeki dönemde de devam edecek.

Değerli dostlarım, Bartın’a yaptığımız hizmetleri anlatmaya saatler yetmiyor. Ancak bir iki hususta sizleri bilgilendirmeyi de zaruri görüyorum.

Bartın Belediyesi olarak, bilinçli kentleşme, kentin gelişerek büyümesi, yeni yaşam ve ticaret alanlarının oluşması ve artan trafik sorununa çözüm üretmek için 2012 yılında yeni imar planı çalışması başlattık. 1/5000 ölçekli Revizyon+İlave Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Revizyon+İlave Uygulama İmar Planı çalışmamız tam 7 yıl sürdü. Bartın için en doğru imar planını yapabilme hassasiyetiyle ve kanunen 21 ilgili kurum ve kuruluştan görüş alınarak hazırlanan bu imar planı, İmar komisyonunda görev alan 3 MHP, 1 Ak Parti, 1 CHP meclis üyelerimizin ve teknik personelimizin uzun günler ve saatler süren inceleme ve değerlendirme süreçlerinden geçti. Hiç kimseye, mevcut olan imar haklarını kaybettirmeden, yoluyla, parkıyla, ibadethane, sosyal donatı ve spor alanlarıyla, kamu kurum ve kuruluşlarının görüşleri doğrultusunda hazırlanan bu imar planı Belediye Meclisimizi oluşturan 14 MHP, 6 Ak parti, 5 CHP meclis üyesinin oy birliği ile kabul edildi. Ancak ne yazık ki belediye başkanlığına talip olan Yusuf ve Mehmet kardeşim, bu imar planı için kendi siyasi parti meclis üyelerinin gösterdiği hassasiyeti, verdiği emeği ve kullandığı oy’u hiçe sayarak, spekülasyon oluşturmaya çalıştılar. Değerli dostlar ben Bartın’ın 50 yıllık geleceğine zemin oluşturan ve büyük titizlik ve hassasiyet ile ortaya çıkan bu imar planının doğruluğundan adım kadar eminim. Tüm siyasi partilerin meclis üyelerine bu planın başlangıcından sonuçlanıncaya kadar verdikleri destek ve emekleri için Bartın halkı adına teşekkürlerimi sunuyorum. Gerçekten çok işlevsel bir imar planı hazırlandı. Bartın trafiğine çözüm olacak, Bartın’da yeni konut ve ticaret alanları oluşturacak, işsizliğe çare olacak orta ölçekli sanayi bölgesini içinde barındıran bu plan ile ayrıca kangrenleşmiş bir sorunu da çözüme kavuşturduk. 50 yıla yakın süredir hisseli parseller sebebiyle evine “evim”, yerine “yerim” diyemeyen vatandaşlarımız tapularına kavuşmaya başladı. Karaçay, Aladağ, Karaköy ve Tuna Mahalleleri’nde 50 yılın mağduru hak sahiplerini tapularına kavuşturduk. Askı süreleri devam eden diğer yerlerde de süreç işliyor, mağdur vatandaşlarımız tapularını iki ay içinde alacak. Hisseli parseller ile ilgili bir yıldır teknik personelimiz çalışma yapıyor. Gerçekten çözümlenmesi çok zor bir konuymuş. Sayısız hissedardan dolayı asla bir araya toparlanamayacak hisse sahiplerini tek tek bularak, tek tek imza alarak mağduriyetlerin giderilmesi için gece gündüz gayret sarf eden hummalı bir çalışma sürdüren Belediyemizin İmar ve Şehircilik Müdürlüğü personellerine de teşekkür ediyorum.

Değerli dostlarım, Biz on yıl içinde kentimize hem alt hem üst yapı yatırımları kazandırırken sosyal belediyecilik anlayışımızı da gün geçtikçe geliştirmeye çalıştık. 2018 yılının Ağustos ayında hizmete açtığımız Kavaklı eski itfaiye binamızdaki Sosyal Hizmet Merkezi ile tahmin edilemeyecek kadar çok sayıda ihtiyaç sahibinin elinden tuttuk, nefesi olduk.Bu binada bulunan Paylaşım Merkezi’nde ‘veren el ile alan eli’ buluşturduk. İhtiyaç sahiplerine eşya, giyecek, gıda, yakacak yardımları yaptık. Her yıl eğitim çağına yeni başlayan öğrencilerimize kırtasiye ve okul kıyafeti temin ettik. Engeli veya yaşlılığından dolayı kendi kendine bakamayan vatandaşlarımızın evlerini temizledik, kişisel bakımlarını yaptırdık. Ailevi sebeplerden dolayı çocukları ile birlikte çaresiz kalmış hanım kardeşlerimize sıcak bir ev ortamı sağladık, giderlerini karşıladık. Ve bunları yapmaya devam ediyoruz. Bu sosyal çalışmalarımızda bizlere destek olan çok sayıda gönüllü vatandaşlarımız var. Ben onlara ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Allah onlardan razı olsun. Değerli dostlar Yusuf kardeşim seçim beyannamesine ‘seçilirsem maaşımı burs olarak dağıtacağım’ yazmış. Bu sizce bir proje mi, yoksa duygu sömürüsü mü? Bizim çok güzel bir atasözümüz vardır. ‘Bir elinin verdiğini öbür elin görmesin’ diye. Bu atasözü şunu söyler; Bir yoksula, bir hayır işine yaptığınız yardımı, en yakınlarınız dahi bilmemelidir. Çünkü bu çeşit yardımlar dini ya da sosyal bir ödevdir. Amaç kendini göstermek değil, bir yaraya merhem olmaktır. Herkes görsün, işitsin, kendisini övsün diye yapılan yardım, din ya da insanlık duygusu ile yapılmış iyilik olmaktan çıkar.

Saygıdeğer dostlarım, Bizim için çok özel olan çocuklarımız var. Bu çocuklarımızın eğitimine sanatla ve sporla katkı sağlamak amacıyla belediyemizin çalışmaları devam ediyor. Onlar için ilk önce Ritim Kursu başlattık ve kendilerini müzik ile ifade edebilmeleri için ritim grubu kurduk. Mesleki anlamda gelişmeleri için Umut Kafe’yi yaptık. Son olarak Gölbucağı Mahallesi’nde bulunan 1929 yılında yapılmış eski mezbahane binasını metruk halden kurtararak restore ettik ve Engelsiz Sanat Evi olarak hizmete açtık. Otizmli kardeşlerimiz için bir ev sıcaklığında oluşturulan Engelsiz Sanat Evi’ne fedakârca destek sağlayan herkese gönülden teşekkürlerimi sunuyorum. Ve özel kardeşlerimiz için yeni dönemde daha büyük alanlarda hizmet verecek merkezi kuracağız. Allah kısmet ederse, Alzheimer hastalarının gündüz vakit geçirebilecekleri bir gündüz bakımevi çalışması yaparak, bu hastalara bakan ailelerin günlük yaşamlarını normale döndürebilmek için belediye olarak proje gerçekleştireceğiz.

Çok değerli dostlar, Çocuklara ve gençlere ayrı bir önem veriyoruz. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız ve gençlerimizin gerek eğitim, gerekse sosyal faaliyet ortamlarında sıkıntısız olabilmeleri için elimizden gelen desteği sağlıyoruz. Okullarımızın eksikliklerinde yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ben her yıl tüm okullarımızı, tüm halk eğitim kurslarımızı, tüm Kur’an Kurslarını, tüm kamu kurum ve kuruluşlarını mutlaka ziyaret ediyorum. Bu ziyaretlerde sıkıntıları varsa yerinde görüyor, talep ve önerilerini alıyorum. Okullarımıza Belediyemizin imkânları ve kanunlar ölçüsünde yardımcı oluyoruz. ‘Eğitimin yaşı yoktur’ felsefesi ile Belediyemizin Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde çok sayıda çalışma yapıyoruz. Geleneksel Türk Süsleme Sanatları’ndan Halk Danslarına, Türk Sanat Müziği’nden tiyatroya, bilim atölyesinden, yabancı dil kurslarına kadar çok geniş bir yelpazede sunduğumuz kültürel, sosyal, sanatsal, eğitsel ve sportif faaliyetlere 3 binin üzerinde kişi katılıyor. Bu Bartın nüfusunda bir kent ölçeği için önemli bir sayıdır.

Üniversite gençliğimize elimizden geldiğince sahip çıkmaya çalışıyoruz. Bartın Üniversitesi’ne eğitim görmek için gelen her öğrenci bizin evladımızdır. Onlar bize ailelerinin emanetidir. Bartın Belediyesi olarak Türkiye’de ilk ve tek olan bir uygulamayı başlattık. Evlerde kalan öğrencilerimiz başka bir eve taşındığında eşyalarının nakli için ücretsiz araç veriyoruz. Öğrenci kulüpleri ile ortak projeler hazırlıyor, gençlerimizin etkinliklerine destek veriyoruz. Üniversitemizin akademik çalışmalarında talep edilen destekler de Belediyemizce sağlanıyor. Nihayetinde yapılan her güzel iş Bartın için yapılmaktadır.

Değerli dostlar, Biz bir taraftan kentimiz için güzel çalışmaları ortaya koyarken, diğer taraftan halkımızın sırtına yük yüklemeden, her zaman halkımızı düşünerek hareket ettik. 29 Mart 2009 yerel seçimlerine kadar özellikle sitelerde oturan vatandaşlarımızdan ‘kül parası’ adı altında Belediyeye para alınıyordu. 2009 seçim beyannamemde taahhüt etmiştim, seçildik, ilk mecliste ‘kül parasını’ kaldırdık. Başka bir şey daha yaptık. Belediyeler yaptıkları yolun parasını vatandaştan tahsil edebiliyor. “Kanunda ‘yol katkı payı alınabilir’ diyor. Vakti zamanında belediyelerin gelirlerini artırmak için çıkmış bir kanun. Belediye Başkanının inisiyatifine bırakılmış. Biz bu ücreti almamayı yeğledik. Doğal gaz çalışmalarından dolayı 437 km. yol yeni baştan elden geçti. Bu ücreti almaya devam etseydik, vatandaşlarımızın cebinden yüklü miktarda para çıkacaktı. Zaten ekonomik zorluklar sebebiyle vatandaşlarımız büyük geçim sıkıntısı içinde. Biz belediye olarak ekonomik sıkıntıya sıkıntı eklemek istemedik. Bizim dönemimizde yapılan hiçbir yoldan ‘yol katkı payı’ almadık.

Değerli dostlar, Her yeni yılın bütçesi bir önceki yılın Kasım ayında belirlenir. Kiralar, ilan reklam bedelleri ve benzeri belediye gelirlerine enflasyon oranı kadar artırım yapılır. 2018 Kasım ayında enflasyon oranı yüzde 23 gibi çok yüksek bir rakam çıktı. Biz de 2019 gelir tarifemizde su ücretine zam yapmadık. Yapsaydık su yüzde 23 zamlanacaktı. 2019 Ocak ayında da enflasyonla mücadele ve aile bütçesine destek amaçlı su bedelini yüzde 10 ucuzlattık. Yani her aileye yüzde 33’lük bir katkı sağladık. Bu katkılardan önce bir eve 100 lira su faturası geliyorduysa, uygulama sonrası fatura tutarı 67 liraya indi. Aday Mehmet kardeşim diyor ki, suya yüzde 40 indirim yapacağız. Ey kardeşim biz o indirimi yapalı 3 ay oldu.

Çok değerli dostlarım, Bir de başımızda termik santral belası var. Yıllardır bu bela ile mücadele içindeyiz. Bartın’a termik santral yapılmasını isteyen zihniyet ise Cemal Akın’ın belediye başkanı olmasını istemiyor. Bartın’a termik santral yapmak isteyenlerin karşısında ne pahasına olursa olsun dimdik duracağım. Yıllarca bu mücadeleye destek verdim. Bartın’ı mahvedecek termik santralin yapılmaması için mücadelenin başında oldum. Bartın’ı termik santral ile mahvetmek isteyenler, bizi önlerinde en büyük engel olarak görüyor. ‘Cemal Akın başkan olmasın’ diye bin bir türlü yalanlardan medet umuyor. Ben her konuşmamda şunu söyledim. Ben torunlarıma ‘büyük babamız bu mücadeleden korktu, kaçtı’ dedirtmeyeceğim. Kavşak Suyu havzamızı ve Bartınımızın muhteşem doğasını kişilerin makam, şirketlerin para kazanma hırsına yem etmeyeceğim.

Değerli dostlar, Bartın’da bir yılda yanan kömürün is ve dumanından sizleri korumak için doğal gaz getirip 437 km. yol, 520 km. kaldırım bozup, yeniden yaptık. Bu çalışmalar için 60 milyon para harcadık. Bartın’da bir yılda yanan kömürü 4 günde yakacaklar, bir de bu santral zararsız diyecekler. Termik santrali Bartın’a kurmak isteyen zihniyetin adayı da çıkacak ‘Amasra’dan çıkan kömürle çalışacak termik santral kurulsun’ deme gafletine düşecek. Yusuf kardeşim, yerli kömürle zararsız, yabancı kömürle zararlı diye bir şey olur mu? Termik santralin kurulmasını isteyen başkan adayının Bartın sevdasından şüphe duyarım. Biz de Amasra’daki kömür rezervinin yerüstüne çıkarılmasını canı gönülden destekliyoruz. Ancak termik santrale kesinlikle karşıyız. Bunun mücadelesini de sonuna kadar sürdüreceğim.

Çok değerli dostlarım, Seçim geçer, dostluklar baki kalır. Önemli olan Hoşseda bırakabilmektir. Bartın’da “İlklerin Başkanı” olmanın ötesinde, “Herkesin Başkanı” olmak 10 yılın en büyük ödülüdür bana.

“Bartın’ı sevmek, bir ömre bedel” derken bunu gönülden söyledik. 10 yıllık Belediye Başkanlığı bizi hiçbir zaman şımartmadı. Cemal Akın; kişiliği, çalışma azmi, Allah ve Millet rızası için hizmet aşkı ile 2009’da ne ise, 2019’da da aynı Cemal Akın oldu. “Bu makamlar veballi makamlar” dedik. “Yapamadığımız bir iş, göremediğimiz bir sıkıntı varsa bunun vebali üzerimizdedir” diyerek ve her gün en az 16 saat çalışarak, Belediye Meclis Üyelerimiz ve belediye personelimiz ile birlikte Bartın’a çok fazla değer kattığımıza inancımız tamdır. En küçüğünden en büyüğüne, sevgide ve saygıda kusur etmeden, gönül kırmadan, gönül koymadan, hüzünde hüzün, sevinçte sevinç ortağınız olmak, en güzel anlarınızı ve anılarınızı paylaşmak benim için tarif edilemez onur oldu.

“Şehrü’l Emin” olarak bize derdinizi açtınız, sırrınızı paylaştınız, hizmetlerimize yön verdiniz. Ne mutlu ki, her zaman Cemal Akın’ı ailenizden biri olarak gördünüz. Halkın ta kendisi olabilmenin onuru, 2019-2024 döneminde de sizlerle birlikte çok daha güzel işlere imza atacağımızın nişanıdır. Hem 2009, hem de 2014’de artarak devam eden güveninize, her zaman layık olmaya çalıştık. Bize destek olan siz değerli dostlarımızın inancını hiçbir zaman boşa çıkarmadık. Hem Bartın’da, hem de yurt içi ve yurt dışında temsiliyet sorumluluğu ile hareket ettik. Yalan söylemeden, dürüstlükten ayrılmadan, insanları karalamadan, bıkmadan, yorulmadan, “of” bile demeden, hizmet aşkı ile gecemizi gündüzümüze kattık.

Hepinizin tuttuğu el, güldüğü yüz, duyduğu güven, bulduğu içtenlik ile Bartın’da; Cumhuriyet’in, milli ve manevi değerlerin teminatı ve HERKESİN BAŞKANI olarak Bartın’ı geleceğe taşımaya devam edeceğiz.

Desteğiniz ve güveninize sonsuz teşekkürlerimle, hep birlikte, daha nice güzel günlere…

Hepinize en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.