Çağdaş'tan Bilgin’e eleştiri

AK Parti Kadın Kolları tarafından hafta sonunda düzenlenen “En Güzel Pasta” yarışmasında konuşan AK Parti Kadın Kolları Başkanı Nurzen Çağdaş, isim vermeden MHP milletvekili adayı Sezai Bilgin’i eleştirdi. Çağdaş, önceki haftalarda düzenlenen yemekte Ak Parti’nin yaptıklarını değil Ak Parti’den önce yapılamayanları anlattığını belirterek gençlerin özellikle de bu seçimde ilk defa oy kullanacak olanların ülkenin 2004 yılından önce yaşadığı krizleri, hortumlanan bankaları anlattığını ifade etti. Çağdaş, isim vermeden MHP milletvekili adayı Sezai Bilgin’i eleştirdi. Bilgin’in “bedava kitaplar AK Parti döneminde başlamadı” sözlerine cevap veren Çağdaş, “Gördük ki hükümetimizden önce yapılamayanları sadece gençler değil kendini genç hissedenler bile unutmuş. Bir partinin milletvekili adayı demecinde diyor ki kitapları Ak parti mi verdi. Bu uygulama daha önce de vardı. Eğer bilmiyorsa, unutmuşsa ne kadar vahim bir durum. Geçmişini unutan geleceğine nasıl yön verebilir. Eğer bilerek söylüyorsa bu daha da acı. Biz her zaman dürüst siyasetten yana olduk. Yapmadığımız hiç bir şey için de yaptık demedik” dedi. 14 bayanın katıldığı yarışmada 1. Şennur Coşkuner, 2. Şermin Duran, 3. Havva Bayrak oldu.

JÜRİ ÜYELERİ ÖNCE BAKTI, SONRA TATTI

AK Parti Kadın Kolları tarafından “En Güzel Pasta” yarışması düzenlendi. Hafta sonunda Varol Otel’de düzenlenen yarışmaya 14 bayan katıldı. AK Parti’li bayanların da büyük ilgi gösterdiği ve partili partisiz herkese açık olan yarışmanın jüri üyeliğini AK Parti Bartın Milletvekili Adayı Seyfettin Kalay, Merkez İlçe Başkanı Ünal Çil, İL Genel Meclis Üyesi Recep Kantarcıoğlu, Ak Parti Bartın İl Başkan Yardımcısı Hasan Aydın, Arıt Belediye Başkanı Şahidi Kuşçu, milletvekili aday adayları Ayhan Sütlü, Osman Turna, İbrahim Kayış, Yakup Ulupınar ve Kadın Kolları Başkanı Nurzen Çağdaş yaptı. Jürinin görünüm, sunum, kullanılan malzeme ve lezzet açısından değerlendirmede bulunduğu ve oldukça zorlandığı yarışmada birinciliği Şennur Coşkuner, ikinciliği Şermin Duran, üçüncülüğü Havva Bayrak, dördüncülüğü Ulviye Erdem, beşinciliği ise Fatma Aydoğan aldı. Yarışmada dereceye girenlere fotoğraf makinesi, kol saati, su ısıtıcı ve duvar saati hediye edildi.

ÇAĞDAŞ, İSİM VERMEDEN BİLGİN’E YÜKLENDİ

Etkinlikte bir konuşma yapan AK Parti Kadın Kolları Başkanı Nurzen Çağdaş, “Geçen ki yemeğimizde hatırlarsanız size Ak Parti’nin yaptıklarını değil Ak Parti’den önce yapılamayanları anlatmıştım. Gençlerin özellikle de bu seçimde ilk defa oy kullanacak olanların ülkemizin 2004 yılından önce yaşadığı krizleri, hortumlanan bankaları söylemiştim” diyerek isim vermeden MHP milletvekili adayı Sezai Bilgin’i eleştirdi. Çağdaş, “Gördük ki sadece gençler değil genç hissedenler bile unutmuş. Bir partinin milletvekili adayı demecinde diyor ki kitapları Ak parti mi verdi. Bu uygulama daha önce de vardı. Eğer bilmiyorsa, unutmuşsa ne kadar vahim bir durum. Geçmişini unutan geleceğine nasıl yön verebilir. Eğer bilerek söylüyorsa bu daha da acı. Biz her zaman dürüst siyasetten yana olduk. Belgeler, istatistikler ne diyorsa onu söyledik. Yapamayacağımız hiçbir şeyin sözünü vermedik, yapmadığımız hiç bir şey için de yaptık demedik. Halkımızın bize duyduğu güven, gösterdiği teveccüh bu duruşumuz sebebiyledir. Başbakanımızın dediği gibi dik durduk, diklenmedik. Haksızlığa göz yummadık, yumanlarla da beraber olmadık” dedi.

70 YILDIR BEKLEYEN SORUNLAR ELE ALINDI

Yine farklı siyasi saflarda yer alan bayanların her fırsatta “Ak Parti Kadınlar için hiçbir şey yapmadı” dediklerini ifade eden Çağdaş, “Ben onlara sadece insaf diyorum arkadaşlar. Bizler, Sözde değil eylemde kadın haklan" savunuculuğu yapmaktayız. Muhafazakâr demokrat bir parti olan Ak Parti, kadın hakları konusunda, 70 yıldır bekleyen, biriken sorulan tek tek gündemine aldı. Anayasada, iş kanununda, TCK’ da, sosyal yardım uygulamalara da yapılan düzenlemeler ile özürlü çocuklar ve annelerinin yaşam şartlarım kolaylaştıran ve anne bebek ölümlerinin azaltılmasına yönelik, onlarca düzenleme ve uygulama ard arda yapıldı. Töre cinayetleri kişiye bağlı suç kapsamına alındı. Cezalar ağırlaştındı. Aile içi tecavüz suç olarak tanımladı. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için başbakanlık genelgesi yayınladı ve kurumlardan periyodik olarak raporlar talep edildi. Eşit işe eşit ücret" düzenlemesi, özürlü çocuğu olan anneye erken emeklilik, doğum izinlerinin artırılması, iki çocuğa kadar anneye doğum borçlanması ve 25 Mayıs 2010 tarihinde yayınlanan "kadın istihdamı" genelgesi ve iş hayatına dair daha nice düzenleme AK Parti iktidarında hayat buldu” diye konuştu.

DAHA YAPACAK ÇOK İŞİMİZ, GİDECEK ÇOK YOLUMUZ VAR

Anayasaya "kadın erkek eşittir" ve "pozitif ayrımcılık" ilkeleri konduğunu ifade ederek sözlerini sürdüren Çağdaş, “Sosyal Devlet uygulamalarının yüzde 70 yararlanılan kadınlardır. Kız çocuklarının okutulması özel uygulamalarla ayrıca desteklendi. 2007 seçimlerine kadar hangi iktidar döneminde TBMM de kadın oranı %4'ü geçebildi? İlk defa 2007 seçimleriyle birlikte TBMM de kadın milletvekili %9,1'e ulaştı. "Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu" Ak Parti iktidarında kuruldu. Kadın kolları olarak, kadın politikalarında hükümetimiz ve parlamento üyelerimizle işbirliği ve uyum içinde çalıştık. Parlamento ve hükümet çalışmaları, yapılan yasal düzenlemeler ile kadın kollan çalışmalarımız, atölye çalışmaları, çıkardığımız yayınlar, düzenlediğimiz ulusal ve uluslar arası toplantılar internet sitemizde düzenli olarak yayınlanmaktadır. Elbette daha yapacak çok işimiz gidecek çok yolumuz var. Ve tabi ki bunları; 70 yıl boyunca kadın hakları konusunda taş üstüne taş koymayanlar değil "Milletimizin takdiriyle" 8 yılda kadın konusunda 70 yıl boyunca yapılmayanları yapan Ak kadrolar yapacaktır” dedi.

İŞİNDEN MEMNUN OLANLARIN ORANI YÜZDE 59’A YÜKSELDİ

2000 yılında yüzde l9.4 olan okuma yazma bilmeyen kadınların oranın 2009 yılında yüzde11. 6'ya düştüğünü de ifade eden Çağdaş, şu sözlere yer verdi:  Aynı yıllarda yüksek okul ve fakülte bitiren kadın oranı yüzde 5,4’den, yüzde 7,3’e yükseldi. Net okullaşma oranı ilköğretim düzeyinde, kadınlarda 2000-2001 öğretim yılında yüzde 90,8 iken, 2009-2010 döneminde yüzde 97,8 olarak gerçekleşti. Kadınların işgücünü katılma oranı 2000 yılında kentlerde 17.2 iken bugün 40.2 'dır. 2009 yılına gelindiğinde kent için bu rakam 22,3 'e yükselirken, kırda 33,6' ya geriledi. Hükümetimizin 2008 yılında kadın ve genç istihdamım artırmaya yönelik teşvik uygulamasıyla, dünyada yaşanan krize ve işsizliğe rağmen bu verilere ulaşıldı. Hane halkı bilişim teknolojileri kullanım anketi sonuçlarına göre 2005 yılında kadınlarda yüzde 11,5 olan bilgisayar kullanım oranı 2009 da yüzde 30'a, internet kullanım oranı ise yüzde 8,6’dan yüzde 28 e yükseldi. Yaşam memnuniyeti araştırmasın göre işinden memnun olan kadınların oranı 2003 yılından 2009 yılına yüzde 38,1 'den yüzde 59,8'e yükseldi. Aynı araştırmaya göre hane halkı gelirinden memnun olan kadınların oranı 2003 yılından 2009 yılına yüzde 18,7'den yüzde 31,2'ye yükseldi. Ayrıca; anne-bebek ölüm hızı 1998-2003 ve 2003- 2008 yıllan arasında 5 yıllık dönemde yüzde 48 azalmıştır. 2010 yılı hedefi 2009 yılında yakalandı.”

S.Bostancı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HASAN 8 yıl önce

İyi ki o kitapları öğrencilere dağıttınız yoksa bu ülke cahil kalacaktı.YGS şifrelerini de çok iyi yaptınız yoksa vatandaşlarınız (yandaşlarınız) sınavı kazanamayacaktı.KPSS de çok iyi oldu az yandaş memur vardı ona da katkınız olduğu için bu halk size minnettar allah sizden razı olsun sizin sayeniz de nasıl yandaş kayırılır öğrendik.Siz olmasanız bu ülke bir hiç.

Avatar
CESUR 8 yıl önce

NE AKP NE MHP HEPİNİZ AYNISINIZ GERCEK VERILERI VERIN TURKIYE DE EKONOMIK VERILERI IZLESINLER AKP ZENGINLERIN PARTISI MHP İSE MAFYACIALRIN DOĞRU YU BULMAK GEREK

Avatar
emine 8 yıl önce

bizde şifre istiyoruz, bize de şifre erin. sayın akp liler iş sözü veriyorlar. biz de iş istiyoruz.

Avatar
emrah 8 yıl önce

bartın göç veren bir il oldu, kitap dağıtım işine gelince kimler bugüne kadar zengin edildi sorgulamak lazım. fakir i anladık ama zengin in kitabını da devlet veriyor. ayrıca basın a yapılan zulmü unutmadık. muhtarlara atılan fırçaları unutmadık.

Avatar
Sefai Bilgin 8 yıl önce

Sayın Çağdaş, aşağıdaki yazıya bir baksın bakalım, ücretsiz ders kitabı dağıtımı ne zaman baksın, Sayın Bilgin'e yaptığı haksız eleştiriler karşısında ne yapacak merak ediyorum, sanırım kendisi genç yaşta yaşlanmış YAZIKKKK

T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

İlköğretim Genel Müdürlüğü
SAYI : B.08.0.İGM.0.08.01.02/310.3-9773 20/08/2001

KONU : Ücretsiz Ders Kitapları Dağıtımı

....................VALİLİĞİNE

(Millî Eğitim Müdürlüğü)


GENELGE NO

2001/62

İLGİ : a) Bakanlık Makamının 30/05/2001 tarih ve B.08.0.İGM.0.08.01.02/310.3-6664 sayılı onayı.

b) Bakanlık Makamının 04/09/2000 tarih ve B.08.0.İGM.0.08.01.02/310-10451 sayılı onayı (2000/82 Genelge)
Bilindiği üzere Bakanlığımız baskısı ders kitapları, kırsal kesim ve dar gelirli ailelerin ilköğretimdeki çocuklarına ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.
Bu amaçla, 2000-2001 öğretim yılında 3.913.442 adet ders kitabının ücretsiz dağıtımı yapılmıştır.

Avatar
RANA 8 yıl önce

DEVLETİN VERDİĞİ KİTAPLARI ÖĞRETMENLER YETERSİZ BULUYOR VE VELİLERE YENİ KİTAP ALDIRILIYOR. NİTELİKSİZ KİTAP BASTIRIP BAZILARINI ZENGİN EDECEĞİNİZE DOĞRU DÜRÜST BASKISI VE İÇERİĞİ OLAN KİTAPLARI DAĞITIN DA VATANDAŞIN CEBİNDEN AYRICA DERGİ-KİTAP PARASI ÇIKMASIN.

Avatar
bartın için 8 yıl önce

Tabiki Bilgin 'i eleştireceksiniz .Çünkü biliyorsunuz ki halk bu sefer seçimini ondan yana kullanacak .Bu yüzden de onun söylediklerini sürekli yalanlama gereği duyuyorsunuz .peki ben size şunu sormak isityorum :Sezai bey heryerde akp şunları yapmadı yada bizim dönemimizden devir aldıda bitirdi diyor. Ben buradayım çıksınlar belgeleriyle göstersinler ben yalan söylüyorsam buradayım diyor. adaylıktan da çekilirim diyor. Neden hiç birtaneniz çıkıp sen haksızsın diyemiyorsunuz.Ancak böyle kendi toplantılarınızda çıkıp konuşuyorsunuz.Bu yüzden de hiç inandırıcı gelmiyorsunuz . Bırakın artık insanları kandırmaya çalışmayın .Halk SEZAİ BİLGİN 'İ SEVİYOR...

Avatar
ayşe ferhat 8 yıl önce

http://yayim.meb.gov.tr/dergiler/165/bayrakci.htm linkini aç oku.Ders kitapları 59. hükümet zamanında 2003-2004 öretim yılında verilmeye başlanmıştır.Özeti şöyle;Ders kitapları konusu geçmişten günümüze sürekli olarak güncelliğini korumuş ve Millî Eğitim Şûraları’nda, parti ve hükümet programlarında ve kalkınma planlarında yer almıştır. Ders kitaplarının yarışma esasına göre hazırlanması, tek tip kitap uygulaması, çok kitap uygulamasının avantaj ve dezavantajları, ilköğretim ders kitaplarının devlet tarafından karşılanması gibi konular çeşitli zaman dilimleri içerisinde gündeme gelmiş ve tartışılmıştır. Millî Eğitim Bakanlığının almış olduğu kararla, 2003-2004 eğitim-öğretim yılında ders kitapları Millî Eğitim tarihinde ilk defa ilköğretim öğrencilerine ücretsiz olarak dağıtılmıştır. Ayrıca projenin ileriki yıllarda da “ödünç kitap verme” şeklinde devam edeceği ve ders kitaplarının devlet tarafından dağıtılacağı açıklanmıştır. Ülkemizde geçmişte uygulanması planlanan ve eğitimde reform