Canip Sevinç İddialı Geliyor

Yüksek Mühendis Ekonomist Canip Sevinç, 7 Haziran'da yapılacak genel seçimde CHP'den aday adayı olduğunu açıkladı.

Enerji Bakanlığı Enerji Uzmanlarından, eski TTK Amasra Makine Müdürlerinden Sanayi Bakanlığı eski Başdanışmanı 1999 Milletvekilliği genel seçimlerinde Bartın DSP’den ikinci sıra adayı, Makine - Endüstri Yüksek Mühendisi ve ekonomist Canip Sevinç, Cumhuriyet Halk Partisinin 29 Mart'ta tüm üyelerin katılımıyla hakim gözetiminde yapılacak ön seçimde aday adayı olduğunu ve 7 Haziran'da yapılacak seçimde CHP'nin Bartın'dan tekrar 2 milletvekili çıkaracağına inandığını söyledi.

Canip Sevinç Kimdir ?


1950 Kars-Selim doğumlu olan Canip Sevinç, evli ve 3 çocuk babası. Halen ETKB-EİGM-Enerji Strateji ve Politikaları Dairesinde Enerji Uzmanı olarak görev yapan Sevinç, 1976 - 1997 arasında TTK Amasra Müessese Müdürlüğünde çeşitli kademelerde görev yaptı.

EĞİTİM:
 
1969 : Ankara Yıldırım Bayazıt Lisesi   Fen Kolundan mezuniyet (İlkokul Kars –Digor ,Ortaokul Ankara –Beypazarı)

1974 : Gazi Üniversitesi (
Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi) Makine Bölümü,Makine Mühendisi olarak mezuniyet

1984 :
İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü Sertifika Programı mezuniyet

1987 :
Milli Eğitim Bakanlığı Devlet Lisan Okulu İngilizce Dil Okulu  mezuniyet
1993 : Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü, Ekonomist olarak mezuniyet

2002 : Gazi Üniversitesi
Fen Bilimleri Enstitüsünden Endüstri Mühendisliği, Anabilim dalından Endüstri Yüksek Mühendisi(tezli) olarak mezuniyet. Tezin konusu:” Enerji Yatırımı Değerlendirilmesinde Sermaye Varlıklarını Fiyatlandırma Modeli

GÖREVLER:

1975-1976 : Askerlik görevi, Dnz.Yd.Sb ve Derince Gemi Makinaları Sınıf Okulunda Eğitim ve BARTIN-BARTÜSKOM (Bartın Onarım Destek Komutanlığı) Deniz Müh. Teğmeni,Kıbrıs Savaşı Sonrası Denizaltı Onarım Fabrikasında mühendislik hizmetleri,

1976-1997 :TKİ(Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu) ve TTK( Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüklerine-Zonguldak) Bağlı Amasra’daki
 Müessese Müdürlüklerinde sırası ile yaptığım görevler;

 Amasra-Bartın:

1976-1978: TKİ-EKİ   Müessese Müdürlüğüne Bağlı Olarak Bölge Materyal Mühendisi ve Yeraltı Elektro-Mekanik Mühendisliği ile Materyal Başmühendisliği

1978-1983:TKİ-BKİ   Müessese Müdürlüğünde    Ulaştırma Şube Müdürlüğü

1993
:Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatının ilk kuruluş yılında bir Batıkaradeniz şehrinde Bartın’da bu organizasyonun geleceğini tartışan Bartın Valiliği Organizasyonundaki Panel ve Açık oturumun medaratörlüğünü yaparak bu toplantıları rapor haline getirmiştir.Daha sonraki yıllarda KEİ Teşkilatına bağlı olarak oluşturulan KEİ Yatırım Bankası ilk özel sektör kredisini ilimizde enerji yatırımı yapan bir  firmaya vermiştir.

1983-1994:TTK-ATİ Müessese Müdürlüğünde Yer altı ve Yerüstü Materyal Şube Müdürü

1994-1995:TMMOB-MAK.MÜH.OD. Bartın İl Temsilciliği
Yürütme Kurulunun Kurucu Başkanlığını yaptım.

1994-1995:Başbakanlık Türkiye Taşkömürü Kurumu İnceleme Kurulu Üyesi
,5 Nisan 1994 tarihli Bakanlar Kurulunun Ekonomik Önlemler Paketi ile özelleştirilmesi imkanı bulunmaması halinde yıl sonuna kadar TTK’nın kapatılmasına karar verilen Armutçuk ve Amasra Ocaklarını gerçek durumunu ortaya koymak üzere Başbakan Prof.Dr.Tansu ÇİLLER’in onayı ve Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat KARAYALÇIN’ın talimatı ile kurulan ve görev yapan kurulun kapatılacağı belirtilen Bartın -Amasra ve Zonguldak-Armutçuk ocakları adına bu kurulda görev yapan tek üyesi   olarak şahsıma , kurulda bu ocakları tekrar ekonomimize kazandırmak konusundaki başarılı çalışmalarımdan  dolayı dönemin Başbakan Yardımcısı Murat KARAYALÇIN’dan Takdir-Teşekkür Belgesi almıştır.

1995-1995:TBMM Türkiye Taşkömürü Kurumu Meclis Araştırma Komisyonu Alt Komisyon Üyesi (Komisyon Başkanı CHP Artvin Mv.Sn.M.Arifağaoğlu (Geçici Görevle 4 ay),
TBMM’de görüşülen bu çalışma sonucunda TBMM tarafından TTK’ya  4200   işçi alınmasına karar verilmiştir.Ve daha sonraki     Ecevit Hükümeti döneminde     IMF’in olumsuz görüşüne rağmen ilk kez bu işçiler kurra usulü ile kuruma alınmıştır.

1995-1996:CHP’li Sanayi ve Ticaret Bakanının (Sn.Hasan AKYOL) Başdanışmanı (Geçici Görevle 8 ay),
Bu dönemde Bartın Organize Sanayi Bölgesinin kurulması,Çaycuma Organize Sanayi Bölgesinin eksiklerinin giderilerek Projenin Altyapısının  tamamlanması,Perşembe KSS’nin(Küçük Sanayi Sitesi)  Yer Seçimi ,Filyos Projesinin (ZBK Bölgesel Kalkınma Projesi) mahiyeti,kapsamı,geleceği  ve etkilerini konulu  çalışmalar içinde yer aldım .Filyos  projesi bugün havza için değil Türkiye için dahi konuşulan en büyük projelerden birisidir.

1995-1996:MKEK Kapsülsan Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu Üyesi ( 6 ay),
Bu dönemde Genel Müdür Sn.Selahattin BALTA ile KAPSÜLSAN’ın ilk kurucusu kurtuluş savaşı kahramanı ve Kapsülsan bahçesinde sıradan bir kabirde meftun Ordinat Binbaşı Yük.Kim.Müh. ve Patlayıcı Uzmanı Abdurahman ORKUT adına KAPSÜLSAN  bahçesi içinde anıt mezar yaptırılmış,çalışanların sosyal ve ekonomik dayanışması için  yönetim olarak kararımızla İşçi ve memurların sosyal ve ekonomik gelişimine katkı vermek üzere ABDURAHMAN ORKUT KAPSÜLSAN VAKFI kurulmuştur.

1996-1997
:TTK-ÜTİ (Türkiye Taşkömürü Kurumu-Zonguldak) Üzülmez  Müessese Müdürlüğünde Müessese Müdürüne bağlı Başuzman

1997: SAN.VE TİC.BAK.’da-Müsteşara bağlı Başuzman

1997-2008:TŞFAŞ (Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü)
’nde Genel Müdüre bağlı Başuzman, Bioenerji ve Bioetanol Çalışma Gurubu Başkanı- Ankara, Bu kurumda başlayan bioyakıtlar ve bioenerji çalışmalarımı olgunlaştırarak 18.Kasım 2009 tarihinde “Algal CO2 Tutulması” konulu bir proje uygulama sunumu ile Mak.Müh.Odası Ankara’da meslektaşlarımla paylaştım ve bir takdir şilti aldım.Konu tarafımdan bu düzeyde ülkemizde ilk kez işlenmiş olmakla birlikte konunun dünya genelinde önemi giderek büyümektedir.

2008
- 2015 Devam Ediyor      :ETKB-EİGM’de Araştırmacı , Danışman , Yüksek Mühendis ve Toryum Nükleer Yakıt Çevrimi Strateji Koordinatörü olarak görev yaparken Mv.Ad.Ad.’ğı için istifa yolu ile görevimi bıraktım.
 
ÇALIŞMA VE UZMANLIK ALANI:

Genel Enerji Strateji ve Politikaları,Yer Altı Kömür Üretimi,Kömürün Termik Enerji Üretiminde Kullanımı,Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Güneş Enerjisi ve Teknolojileri,Ülkemiz Açısından Toryumun Nükleer Yakıt Çevrimi
 
SİYASİ GEÇMİŞİ:

1999 Mv.Genel Seçimlerinde DSP’den 2.sırada Bartın Mv.Adayı olarak seçimi 43 000  civarında oy  almamıza   rağmen  1600  civarında oyla kaybettim.Bu seçimlerde Bartın ili   2.sırada aday olduğum DSP ile solda cumhuriyet tarihindeki en yüksek oy potansiyeline ulaşmıştır.Karşımda aday olan DYP Genel Başkan Adayı da olmuş,3 ayrı Bakanlık görevinde bulunmuş Sn.Köksal TOPTAN’ı geçerek   uzun siyasi hayatında ilk kez ezici bir oy üstünlüğü ile sandıkta bıraktım.Köksal Toptan daha sonraki siyasi yaşamında da hiç seçim kaybetmemiştir.43000 civarında alınan oyun arkasında benim ikinci sırada bulunmamın büyük etkisi olmuştur.Çünkü Bartın ili,ilçe ve köylerine dağılmış 5000 civarında maden işçilerinin bu sonucun alınmasında arkamda büyük  desteği vardır. Emeğe ve madencilere sahip çıkmak Büyük devlet adamı rahmetli Bülent ECEVİT’in   bize vasiyeti ve üzerimizdeki büyük  sorumluluktur.Bunu daha yükseklere taşımaya bu sorumluluğu ve madencinin üretimden gelen gücünü  yeniden partim ile buluşturmaya kararlıyım.
Hayatım boyunca bilirsiniz ki Partimi ve yolumu hiçbir zaman  değiştirmedim. Mücadelemi hep partimin başarısı adına sürdürdüm ve sürdüreceğim .Bununla da gurur duyuyorum.Bunu Kemalist bir ilke olarak görüyor ve algılıyorum.

SON DÖNEMDEKİ BAZI ÇALIŞMALARIM

Enerji sektöründe 40 yıllık geçmişim ve deneyim ile bilgi birikimim vardır.Zonguldak Taşkömürü havzasında ve Bartın -Amasra Kömür Ocaklarında 22  yıl fiilen  yer altı kömür üretiminde görev yaptım.Her köyde ve kasabada işçilerim vardır.Zonguldak –Bartın Havzasında birçok kişinin  çok iyi tanıdığı bir kişiyim.Rahmetli ilk eşim Bartın Arıönü Köyünden AKIN ailesindendir. Şimdiki eşimde Zonguldak Çaycuma-Perşembe’lidir.Çaycuma ve Bartın’da geniş aileler olan ÖZYURTLAR ve YURTBAYLAR eşim dolayısı ile  akrabalarımdır.
Daha sonraki yıllarda görev yaptığım diğer tüm kurumlarda uzmanlığım dolayısı ile  o kurumların enerji projelerinde görev yaptım.Bu durum Zonguldak-Bartın   enerji havzası ile olan ilişkilerimi hep sıcak tutmama ve daha da geliştirmeme vesile olmuştur. AKP’nin son 10 yılında Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürlüğünde Enerji Politikaları ve Stratejileri Dairesinde  ülkem için doğru bildiğim fikir ve görüşlerimle en yoğun şekilde görev yaptım.Kömür konusunda bu havzada kazandığım birikimlerimi en etkili şekilde kullandım.   Arkadaşlarımdan daima  büyük saygı ve takdir topladım.

Bakanlığın 2015-2019 Stratejik Planına,Kalkınma Bakanlığının 2014- 2018 yıllarını kapsayan 10.Kalkınma Planı Enerji Dönüşüm Programına önemli katkılar sağladım.Ekonomi Bakanlığının 19.06.2012 Tarihli Yeni Devlet Yardımları ve Teşvikleri Kararnamesine  Kömür üretimi ve Yerli Kömüre Dayalı Termik Enerji Üretiminin girmesinde etkili oldum.
TKİ’nin 2008 tarihinde düzenlediği Uluslar arası çağırılı-katılımlı Temiz Kömür Teknolojileri Çalıştayın da Bakanlık adına ilk kez “Plazma Gazlaştırma Yöntemi ile Kömürlerin Gazlaştırılması” konulu sunum ve tebliğ ile Ankara-Gölbaşı Teknopark’ta bir TKİ’nin bir Plazma Torcu AR-GE Merkezi oluşturulması çalışmasını başlatmasına katkı sağladım. Bakanlığı temsilen Akademik bir heyetle 2013 yılında Cenevre’de CERN’de (Avrupa Nükleer Enerji Merkezi) “Uluslar arası Toryum Konferansına (ITeC-2013)” ülkemizi temsilen bir akademik heyet ile birlikte katıldım.

2014 Ekim ayında ETKB’da “Ulusal Toryum Strateji Belgemize Esas Çalışma Raporunu” hazırladım ve Bakanlık İnternet Sitesinde yayınlattım.Şubat -2015 sonunda ülkemizdeki çeşitli üniversiteden akademisyenler ve uzmanların katılacağı “2.Ulusal Toryum Nükleer Yakıt Çevrimi Çalıştay’ının” düzenlenmesi için gerekli hazırlıkları tamamladım.19-22 Şubat 2015 Tarihinde Antalya’da bu çalıştay yapılacaktır.Çalıştaya Bartın Üniversitemizden de çok değerli bir akademisyen katılacaktır.

Makine Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grubunda yer alarak 2013 Yılından başlayarak bir yıllık bir çalışma sonucunda “ Enerji Ekipmanlarının Yerli Üretimi için Mevcut Durum Raporu'nun hazırlanmasında çalıştım. Rapor 2014 yılında yayınlandı. Şimdi bu endüstrinin Zonguldak Filyos’ta kurulabilmesine yönelik olarak Sanayi Bakanlığına ilgili Sanayi ve Ticaret Odaların sunabileceği bir “fizibilite etüdü” üzerinde çalışıyorum.

Türkiyenin enerji sorunlarının sosyal demokrat bir anlayış içerisinde çözülebilmesi için yıllardan beri   kendini enerji alanında  yetiştiren meslektaşlarımca bu yönüm ile tanınan ve bilinen ve bu amaca kendini adamış tam donanımlı  nadir ancak az reklam yapan  uzmanlardan birisiyim.
 
KÜLTÜR KONULARI

1-
Köy Enstitülerinin 70.Yılı dolayısı ile Kastamonu Üniversitesinde düzenlenen Uluslar arası Smpozyuma “Bir Sağlık Devrimi Olarak Köy Enstitüleri” isimli özgün ve ilk kez verilen bir tebliğ ile smpozyuma katıldım.Tebliğim Üniversitenin yayınladığı Smpozyum kitabında yayınlandı ve yüzlerce kez referans gösterildi.

2-TMMOB tarafından seri halde yayınlanan “Mühendislik Öyküleri” kitabı için 10 yıl görev yaptığım TŞFAŞ’de kazandığım bilgi   birikimlerimi bir araya getirerek “Türk Şeker Makine Fabrikalarının Kuruluş ve Yaşam Öyküsünü” raporlaştırdım ve bu çalışmam öykü kitabında yayınlanmıştır.

3-Bartın Gazetesi aracılığı ile Bartın Üniversitesine bir açık mektup yazarak Bartınlı olup Isparta’daki uçak kazasında şehit olan Süleyman DEMİREL Üniversitesi bahçesindeki bilim şehitleri parkında büst heykeli bulunan Fizikçi değerli akademisyen Prof.Dr.Şenel BOYDAĞ’ın adının Üniversitenin yeni ek yerleşkesine veya Üniversitenin Konferans Salonlarından birisine verilmesi ayrıntılı bir makale yazılarak talep edilmiştir.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Canip Sevinç
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ecevit 5 yıl önce

Hele şükür chp ye adam gibi bir aday çıktı hayırlı ugurlu olsun bartin lilara

Avatar
bulent 5 yıl önce

Bartin chp de kimse kalmamis... vahhh vahh

Avatar
Übeydullah 5 yıl önce

chp'nin yalçınkaya haricinde bartın'dan milletvekili çıkarması mümkünmü?

Avatar
değerli 5 yıl önce

kaliteli ,deneyimli bilim insani, halkin takdirini kazanıp mecliste görmek isterim. Başarılar.

Avatar
kalifiye 5 yıl önce

canip sevinç'in en büyük artısı havzada ki lokomotif sektör olan kömür ve madencilik konusunda engin deneyimidir. amasrayı ayağa kaldırır. hema cılar kaçacak delik arayacak.

Avatar
Ali 5 yıl önce

Yalçınkayanın önseçimde chp nin 1. Sıra adayı olması kesin seçimdede chp 1 akp 1 aynı sonuc cıkar

Avatar
doğrucu 5 yıl önce

budefa chp aday belirleme yöntemi olarak ön seçim kararı alarak en doğru kararı verdi, hep ben deyen örgütünü partilisini tanımayan zorunlu kalmadıkça parti binasına bile ugramayan vatandaşla doğru dürüst konuşmayan kendisini partiden ve halktan üstün görenleri üyeler en iyi şekilde değerlendiceği bir önseçim olması dileyi ile yoksa akp 2*0 yapar

Avatar
Fatih ARSLAN 5 yıl önce

çok şükür ki bartın'ımızı yakından bilen ve oranın damadı olan canip bey çok iyi bir isabet olur chp için bulunmaz nimettir..