Çetin: Önceliğiniz şelale mi, havuz mu, çöp tesisi mi?

Kumluca Belediye Başkanı ve Bartın Belediyeler Birliği Başkanı Metin ÇETİN'in basın açıklaması:

Sayın Basın mensupları, değerli Bartın lı hemşehrilerim, geçtiğimiz günlerde AK Parti İl Başkan Yardımcımız Sn Yusuf ALDATMAZ ’ın Bartın Belediyesinin çalışmaları ile ilgili yaptığı basın açıklamasına cevap verilen ve Bartın Belediyeler Birliğimizin de adı geçen konulara ilişkin cevabımızdır.2009 yılı yerel seçimlerine kadar Belediyeler Birliğinin çalışmaları Bartın Belediyesi hizmet binasında ve Birliğin işlemleri de Bartın Belediyesinden görevlendirilen personel tarafından yürütülmekteydi.2009 Mayıs ayında yapılan Birlik Başkanlığı seçimlerinde Birlik Başkanı seçilemeyen sayın Cemal AKIN Birlik işlerinin yürütüldüğü Bartın Belediyesi binasından Birlik evraklarının alınmasını ve Belediyeler Birliğinde görev yapan personelin görevlendirmelerini de iptal ettiğini söyleyerek Birlikle ilgili çalışmaların bundan böyle Bartın Belediyesi hizmet binasında yürütemeyeceğimizi bizlere iletti. Bu şartlar altında almış olduğumuz Bartın Belediyeler Birliğini yeniden dizayn ederek büro kiralayıp personel görevlendirerek gerekli teçhizat malzemeleri alarak kurumsal bir kimlik kazandırıp çalışmalara başladık.

İlk aşamada, Mülkiyeti Orman Genel Müdürlüğü’ne ait olan ve Mahalli Çevre Kurulunun 11.12.2007 tarih ve 92 No.lu kararı ile belirlenen Bartın İli, Merkez İlçesi, Kaman Köyü hudutları dahilinde bulunan yaklaşık 98.000 m2 büyüklüğündeki Orman sayılan alana Ön İzin alınabilmesi için;
Sahanın 1/1000 Ölçekli Halihazır Harita Alımı işi yaptırılmış ve bu harita esas alınarak Katı Atık Bertaraf Tesisi Taslak Genel Yerleşim Planı ile gerekli diğer dokümanlar hazırlattırılarak, Mülga Çevre ve Orman Bakanlığına 25.03.2010 tarih ve 27 sayılı yazımızla müracaatta bulunulmuştur.

Mülga Çevre ve Orman Bakanlığı’nın 16.07.2010 tarih ve 508 sayılı Olur’ları ile 16.07.2010 tarihinden itibaren başlamak üzere ile 24 ay süre için Ön İzin alınmıştır.

İzin süresi sona ermeden, Birlik Başkanlığımızca imzalanan “ÖN İZİN TAAHHÜT SENEDİ” kapsamında yaptırılacak işler ( ÇED Raporu Hazırlanması, Projelendirme ve İnşaat İhalesine Esas Dokümanların Hazırlanması vb.) için müşavirlik hizmeti alınması ile ilgili ihale 16.09.2010 tarihinde yapılmış olup, DURU Çevre Teknolojileri ve Laboratuvar Hizmetleri Mühendislik Müşavirlik İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti ile Birliğimiz arasında 27.09.2010 tarihinde sözleşme imzalanmış, 28.09.2010 tarihinde Yer Teslimi yapılarak 29.09.2010 tarihinde işe başlanılmıştır.

Tahsis alanında Zemin Etütleri yapılmıştır. Müşavir Firma tarafından hazırlanan Jeolojik – Jeoteknik Etüd Raporu 12.11.2011 tarihinde İdaremize sunulmuş ve 22.11.2011 tarihinde de İdaremizce onaylanmıştır.

Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Başvuru dosyası Mülga Çevre ve Orman Bakanlığı’na 02.11.2010 tarihinde sunulmuş olup, 16.12.2010 tarihinde Kaman Köyünde “ÇED Sürecine Halkın Katılımı Toplantısı”, 24.12.2010 tarihinde de Çevre ve Orman Bakanlığı’nda “Bilgilendirme, Kapsam ve Özel Format Belirleme” toplantısı yapılmıştır. Mülga Çevresel Etki Değerlendirmesi ve Planlama Genel Müdürlüğü tarafından 31.12.2010 tarih ve 77154 sayılı yazı ekinde verilen Özel format doğrultusunda ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ (ÇED) RAPORU hazırlanmış ve 20.04.2011 tarihinde Bakanlığa sunulmuştur.

ÇED OLUMLU BELGESİ 01.08.2011 tarih ve 2239 Karar No ile alınmıştır. ÇED OLUMLU Belgesinin alınmasını müteakip Müşavir Firma tarafından Uygulama Projeleri ve Raporu hazırlanmış, 10.10.2011 tarihinde İdaremize sunulmuştur. İdaremizce onaylanan Projeler ve Rapor 14.10.2011 tarih ve 75 sayılı yazımız ekinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’ne sunulmuştur.Söz konusu Uygulama Projeleri ve Raporunun uygun görüldüğü Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün 18.01.2012 tarih ve 847 sayılı yazısı ile Birliğimize bildirilmiş Uygulama Projelerinin ve Raporun Bakanlık tarafından uygun görülmesini müteakip, Müşavir Firma tarafından “İnşaat İhalesine Esas Dokümanlar ( Genel Teknik Şartname, Özel Teknik Şartname, İmalatların Tanımları, Yaklaşık Maliyet Hesabı) da hazırlanarak 24.10.2011 tarihinde İdaremize sunulmuş, İdaremiz tarafından da 02.02.2012 tarihinde onaylanmıştır.

Orman ve Su işleri Bakanlığı’ndan da Katı Atık Bertaraf Tesisi Sahası için 11.10.2012 tarih ve 91 sayılı Onaylarıyla Kesin İzin Olur’u alınmış bulunmaktadır. Alanın İmar Planı ve zemin etütleri (Jeolojik ve Jeofizik ) yaptırılarak Katı Atık Bertaraf Tesisinin I. Etap İnşaatı İhalesine çıkılma aşamasına gelinmiştir.

Bu güne kadar bir arpa boyu yol alınmamıştır gibi bir beyanatın Bartın Belediye Başkanı Sayın Cemal AKIN’ın katı atık bertaraf tesisi ile ilgili yapılan çalışmalara ne kadar duyarsız ne kadar ilgisiz olduğunun açık ve net bir kanıtıdır.Belediyeler birliğinin gelir ve giderleri ile ilgili sorulan sonunun cevabı da aşağıdaki tablolarda gösterildiği gibi bu güne kadar benim dönemimle ilgili 01.01.2009 – 30.04.2013 tarihleri arasında İller Bankasından kesilen ve Belediyelerin yatırdıkları aidatlar toplamı 490.188,15 TL mevduat faizleri (Banka faizleri) 24.756,05 TL Tıbbı atıkla ilgili gelirler 11.000,00 Kurumsal Bankacılık (Çevre ve Şehircilik Bakanlığından aktarılan) 200.000,00 TL olmak üzere genel toplam 725.944,20 TL’ dir.Giderler ise 01.01.2009 / 30.05.2013 tarihleri arası genel toplamı 512.302,12 TL’dir.Birliğimizin hesabında bulunan miktar toplam 267.286,40 TL’dir.Ayrıntılı tablo aşağıda gösterilmiş olup göreve geldiğimizden bu güne kadar yapmış olduğumuz çalışmalar ve gelir gider dikkate alındığında yaptığımız çalışmaların başarılı olduğu anlaşılmaktadır.

Bartın belediyesinin birliğe olan borçlarını düzenli ödemiş olması halinde Katı Atık Bertaraf tesisi ile ilgili çalışmalar başlamış ve bitme aşamasına gelmiş olunacaktı. Bartın Belediyesinin belediyeler birliğine 2012 yılı sonu itibarı ile 660.641,82 TL, 2013 yılı mayıs ayına kadar 839.747,79 TL borcu bulunmaktadır.İller Bankası kanalıyla Bartın Belediyesi borçlarını ödemediği için hisselerinden kesinti yaptırdığımız ancak,aylık 2000 veya 3000 TL Kesinti yapıldığı yıl içerisinde yaz aylarında dört ayda bakanlar kurulu kararıyla hisselerinden kesinti yapılmadığı da göz önüne alındığında Bartın belediyesinin birliğe olan borcunu bu kesintilerle ödenmesi mümkün görülmemektedir. (daha fazla kesinti Bartın belediyesinin iller bankasına yüksek miktarda borcu olduğu için kesilememektedir.) Bartın Belediyesi havuz yapımına ve şelale yapımına öncelik vereceğine birliğe olan borcuna ödemiş olsaydı şuanda Bartın öncelikli sorunu olan katı atık bertaraf tesisinin ihalesi yapılmış olacaktı. Bartın halkı ve inkumu tatil beldesinde yaşayan Bartınlı hemşehrilerimiz ve tatillerini geçirmek üzere gelen turistlerimiz inkumu tepesindeki vahşi depolama alanı olarak kullanılan çöplükten çıkan kokulardan ve dumandan rahatsız olmayacaklardı.Bartın halkı Belediye başkanı sayın Cemal AKIN’A sormalıdır. Öncelik; şelale yapmak mı? havuz yapmak mı? çöp tesisini yapmak mı? Bu konudaki değerlendirmeyi Bartınlı Hemşehrilerimizin takdirlerine bırakıyorum.

Bu güne kadar Katı Atık Bertaraf Tesisi ihalesinin yapılamamasının sebebi Bartın Belediyesinin Birliğe olan borcunu ödememesinden kaynaklanmaktadır. Basın aracılığımızla kamuoyuna saygıyla duyurulur.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Belediyeler Birliği
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İNSAN OLMAK 6 yıl önce

la madem yüzme bilmeyoy denize niye giriyoy

Avatar
önceliğimiz 6 yıl önce

avm

Avatar
hasan 6 yıl önce

metın cetın renk vermeye basladı akp bartından aday :)

Avatar
yilmaz-bartin 6 yıl önce

şu haberi okuyunca aklıma güzel bir söz geldi, mevlanının sanırım. " bir lafa bakarım, laf mı diye,bir de söyleyene bakarım adam mı diye "...

Avatar
kumlucalı 6 yıl önce

sen ilkönce kendine bak kaşınma sen cemal başkanın tırnağı olamassın o seningibi değil bu bir neyse odur ama senin kaçıncı partin hani sen çok iyi solcuydun öyle diyordun senin gibi tutarsız daha görmedik işine bak batırdın kumlucayı çamur atacağına kendi çamurunu temizle ilkönce kıskananlar çatlasın patlasın bartın böyle hizmet görmemiştir allahrazıolsun cemal başkandan havuzlar üsgeçitler mezarlıklar türbeler pazaryerleri şelaleler kaldırımlar parklar bartın yoluna devam çatlasın

Avatar
bartınlı @önceliğimiz 6 yıl önce

yapılan taşhan avm değildir bekleyin görün bittiği zaman taş atanlar utancında önünden geçemeyecekler

Avatar
bartın lı @kumlucalı 6 yıl önce

agzına saglık yazacak kelıme bulamıorum arkadas sayın baskan çetin için en guzel seyelerı solemısın zaten :)))

Avatar
muhammet şahin 6 yıl önce

allah aşkına sayın başkan hele sen kumlucayı yola sokda sonra bartın a ve cemal akın a laf at. kumluca berbat, zaferdeki okul kapanmanın eşiğinde kumluca yibo kapanmak üzere, halk mutsuz iş yok, dükkanlar kapanıyor, bir anap bir dyp şimdi akp yarın ne olacak belli mi? yusuf aldatmaz tutmadı sıra sanamı geldi sayın başkan? cemal akın büyük adam helal olsun tüm akp yönetimi sırası ile boyunun ölçüsünü alıyor. sayın vekil cami önünde siyaset yapıyor ama duvara tosluyor,