CHP'den 10 Aralık İnsan Hakları Günü mesajı

CHP Bartın İl Örgütü'nün 10 Aralık İnsan Hakları Günü mesajı:

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi insan hak ve özgürlükleri konusunda düzenlenmiş en önemli belgedir. Bu beyanname 2.Dünya Savaşı sonrasında yaşanan acı deneyimin kötü izlerini silmek için bir araya gelen uluslar tarafından 10 Aralık 1948’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilmiştir. Temel insan hak özgürlükleri alanını salt sözleşme veya metinlerle sınırlamak doğru değildir.
Dünya nüfusunun önemli bir çoğunluğu bu beyannameye aykırı olarak insan hakları ihlallerine maruz kalmaktadır. Hala Dünya üzerinde 1 milyardan fazla insan açlıkla mücadele etmektedir. Temel insan hak ve özgürlükleri alanında Türkiye’de durum her geçen gün daha kötüye gitmektedir. İnsan hakları ihlali sebebiyle Avrupa İnsan Hakları mahkemesinde açılan 10 davadan 8’ini Türkiye kaybetmektedir.
İnsan hakları açısından yaşanılan en büyük tehlike, Türkiye’de Siyasi İktidarın müdahaleleri ile birlikte Hukuk Devletinden  polis devletine doğru geçişin olmasıdır. İnsan Hakları İhlallerinden birisi de ifade özgürlüğünü içeren toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde kolluk kuvvetlerinin hukuka aykırı ve orantısız güç kullanmasıdır. Anayasanın 34.maddesine göre her yurttaş izin almaksızın saldırısız ve silahsız toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma hakkına sahiptir. Ancak üniversite öğrencilerinin İstanbul Dolmabahçe’de Başbakan’a yönelik protestolarında karşılaştıkları orantısız ve hukuka aykırı  müdahale herkes tarafından açıkça görülmüştür. Bu, kabul edilemez bir insan hakkı ihlalidir.

Tutuklamalar konusunda da ülkemizde insan hakları ihlalleri yaşanmaktadır. Tutuklama her ne kadar ceza değil tedbir olsa da Türkiye’de son dönemde yaşadıklarımız bunun uygulanmadığını göstermektedir. Herkes tarafından bilinen Ergenekon davasında yapılan hukuka aykırı tutuklamalar, muhalefetin, Cumhuriyeti savunanların susturulmaları için siyasi iktidarın yargıya yaptığı müdahalenin bir sonucudur.
Yine DİSK Eski Genel Başkanı Kemal Türkler’in katledilmesi nedeniyle görülen davada açıkça görüldüğü üzere yargılamanın 30 yılda bitirilememesi, dosyanın zamanaşımına uğratılması toplumun adalete olan güvenini zedelemiştir. Yargılamanın makul sürede sonuçlandırılmaması da insan hakları ihlalidir.

Sağlık hizmetlerinden, eğitimden, ülkenin doğal kaynaklarından eşit şekilde yararlanmak, sosyal güvenceye sahip olmak en temel insan haklarındandır. Bunu temin etmek ve korumak insan haklarına saygılı her devletin görevidir.  Ancak üzülerek söylemek gerekirse ülkemizde her alanda eşitsizlik mevcut olup bunun tek sorumlusu AKP iktidarıdır.

CHP olarak biz, insan haklarını, özgürlüklerini korumak, geliştirmek ve tüm dünyada ve ülkemizde insan hakları ihlallerinin yaşanmaması için mücadele edip her alanda vatandaşlarımız arasında eşitliği sağlayana kadar çalışmaya devam edeceğiz.

Bu dileklerle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününü kutluyoruz.

* * *

CHP Bartın Kadın Kolları'nın 10 Aralık İnsan Hakları Günü mesajı:


İnsanların, insan oldukları için sahip olmaları gereken bir takım haklarının bulunduğu fikri ilk kez İngiltere’de ortaya atıldı. 1789 Fransız İhtilali Avrupa’da insan haklarının kabul edilmesini ve uygulanmasını sağladı. 10 Aralık 1948 tarihinde de Birleşmiş Milletler Örgütü “ İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni” kabul ve ilan etti.

İnsan    hakları, kişilerin yalnızca insan olmalarından dolayı eşit,özgür ve onurlu bir hayata sahip olmasıdır.Bu ifade “Anayasamızda kişiliğine bağlı dokunulmaz,devredilmez,vazgeçilmez temel hak ve hürriyetlere sahiptir” ifadesiyle yer almıştır.

İster sivil hak ve özgürlükler, ister siyasi hak ve özgürlükler olsun insanların anayasa ile en üst düzeyde güvence altına alınan, temel hak ve özgürlüklerdir. Hiç bir birey bu haklarını kullanmaktan alıkonulamaz. İnsan hakları,kişiyi kendi özüyle yaşatacak kurallardır.İnsanın insana hükmetmesi,onu ezmesi insan onuruna yakışmayan ve kabul edilmeyecek bir davranıştır.Bu tür ayrımların yapıldığı toplumlarda kavga, çatışma, isyan eksik olmamıştır.İnsanlar arasında hak, eşitlik, adalet,özgürlük düşüncesi yaygınlaştıkça bu konuyla ilgili mücadeleler artmıştır.

İnsan hakları sorunu bütün ülkelerin gündemindedir.Bütün ülkelerin hükümetleri, insan hakları ihlallerine meydan vermemeyi kabul etmek durumundadır. Bu görev bütün kuruluşların, bütün insanların işbirliğini gerektirir. İnsan hakları bilincinin ve insan haklarının tam olarak benimsenerek uygulanması için gerekli sorumluluk duygusunun toplumda ve bütün insanlarda bulunması büyük önem taşımaktadır. Böyle bir toplum yaratırken, çözümleri dışarıda aramak yerine kendi içimizde, kendi kültürümüzde, kendi insanımızla arayarak bulmak ve değişen gittikçe küçülen dünyaya örnek olmak lazımdır.

İleri demokrasilerde insan hakları ve özgürlükler eksiksiz olarak kullanılmaktadır. Herkes düşüncesini açıklama ve haklarını arama özgürlüğüne her hangi bir izne ihtiyaç duymadan kullanabilmektedir.

10 Aralık İnsan Hakları günü nedeniyle CHP İl Kadın Kolları Başkanlığı olarak tüm insanlarımızın gelişmiş ileri demokrasiyi yaşaması dileklerimizle saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.