CHP'den 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajı

Büyük Önder Atatürk’e 83 yıl önce “millet mekteplerinin başöğretmeni”  ünvanının verilmesi münasebetiyle tüm öğretmenlerimize armağan edilen bu anlamlı ve duygu yüklü günü kutlamanın heyecanı ve mutluluğu içindeyiz.

Bu günde ;geri kalmışlığın ve cehaletin ortadan kaldırılarak çağdaş bir toplum haline gelebilmenin ,ancak bilimsel yöntemlerle gerçekleştirebilecek bir eğitim ve öğretimle mümkün olacağına işaret eden başöğretmen Atatürk’ü; büyük feragat ve fedakarlıkla bizleri yetiştiren tüm öğretmenlerimizi ,bir kez daha,saygı ve minnetle anıyoruz.

Öğretmen.geçmişten geleceğe bir köprü kurarak,milletin dinamik yapısını çağdaş değerlere takviye eden,milli kültüre ait zenginliklerin yeni kuşaklara aktarılmasını sağlayan,hayatın gerçeklerini akıl ve bilimin ışığında öğreten kişidir.

Öğretim insanlara belirli kalıplar içerisinde bilgi aktarmak değildir.Öğretimin en önemli fonksiyonu,bireye yön vermek ve onun yeni bilgiler öğrenmesine ortam hazırlamaktır.Vasat bir öğretmen anlatır,iyi bir öğretmen açıklar,nitelikli bir öğretmen gösterir,ideal bir öğretmen ise düşündürür.

Eğitimin ve onun vazgeçilmez unsuru olan öğretmenlerin,bir insanın yetiştirilmesinde,bir toplumun gelişmesinde nedenli etkili ve önemli olduğunu Atatürk “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.Öğretmenlerden eğitimcilerden yoksun bir millet henüz millet adını almak gücüne ulaşmamıştır.Ona sıradan bir kitle denir.Millet denmez.Bir kitle millet olabilmek için mutlaka eğitimcilere öğretmenlere muhtaçtır.Onlar ki,bir toplumu gerçek millet durumuna sokarlar” sözüyle ortaya koymuştur.

Bilgi ve iletişim çağını yaşadığımız günümüzde ve daha büyük bir hızla yaşayacağımız gelecekte,bilgisiz,bilinçsiz,ufuksuz ve ideal siz insanların yerinin olmayacağı bir gerçektir.Bu gerçekler doğrultusunda ; öğretmenin bilgi aktaran değil bilgiyi nereden bulacağı ve nasıl kullanacağı yönünde öğrenciye rehberlik eden;mevcut bilgilere süratle ulaşma yollarını gösteren,yoruma fırsat veren;düşünmeye sevk eden;düşünceyi zorlayan bir eğitim rehberi olduğunun bilincindeyiz.

Eğitim bilimlerindeki tüm gelişmelere ,okulda öğretmenlerin rehberliğinde davranışa dönüşüp uygulama alanı bulabilir.Gelecek nesillerin bu anlayışta yetiştirilmesi yolunda öğretmen,karanlığa ve geriliğe karşı aydınlığın meşalesidir.

CHP olarak AKP nin MEB kuruluş yasasında yaptığı çağdışı değişiklikleri reddettiğimizi,bu yasanın uygulamada bir çok sakıncalarının olacağını,toplum üzerinde olumsuz etkileri yaşanmadan bu uygulamadan vazgeçilmesi gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz.

Sözleşmeli öğretmen uygulaması öğretmenlik mesleğine ve eğitime darbe vurulduğunun kanıtı niteliğindedir.

Bu inanç ve duygularla bu günlerimizi borçlu olduğumuz Baş Öğretmen Atatürk’ün aziz hatırası önünde saygı ile eğilirken,emekli ve görevli olan tüm öğretmenlerimizin ve her gün büyük bir umutla atanmayı bekleyen ama bir türlü atanamayan genç öğretmen adaylarımızın bu anlamlı günlerini en içten duygu ve dileklerimizle kutluyoruz.

Cumhuriyetimize ve geleceğimize sahip çıkan nice nesiller yetiştiren;aramızdan ayrılan değerli öğretmenleri ,tahribatı yüreklerimizi dağlayan büyük Van depreminde enkaz altında yitirdiğimiz gencecik öğretmenlerimizi de rahmetle anarak ailelerine ve tüm öğretim camiasına başsağlığı diliyoruz.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.